World League 2001 | |
---|---|
FIVB World League 2001 | |
Tidsutgifter | 11 maj - 30 juni 2001 |
Antal deltagare | 16 |
Stadioner | 51 |
Hemsida | FIVB.org |
Toppplatser | |
Vinnare | Brasilien |
Andra plats | Italien |
Tredje plats | Ryssland |
Turneringsstatistik | |
Spelade matcher | 112 |
Total närvaro | 693 968 ( 6196 per spel) |
20002002 |
XII World League hölls från 11 maj till 30 juni 2001 med deltagande av lag från 16 länder.
Den sista delen spelades i sport- och konsertkomplexet Spodek i den polska staden Katowice . Brasilien var vinnaren av tävlingen .
För första gången deltog 16 lag i den mest prestigefyllda kommersiella turneringen av herrlag. Vid den interkontinentala omgången delades de in i fyra grupper. Matcherna hölls i 4 omgångar (2 matcher vardera på hemmaplan och på någon annans mark). Lagen som tog 1:a och 2:a platser i sina grupper gick vidare till sista omgången; Det polska landslaget , som arrangör, var garanterat en plats i Final Eight, oavsett resultaten från den interkontinentala omgången.
De åtta finalisterna delades återigen upp i två grupper. Lagen som tog 1:a och 2:a platserna enligt resultaten från round-robin-turneringarna i grupperna spelade medaljerna i World League enligt slutspelssystemet.
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Italien | 12 | 9 | 3 | 30:15 | 21 |
2. Frankrike | 12 | åtta | fyra | 27:21 | tjugo |
3. Spanien | 12 | 5 | 7 | 23:28 | 17 |
4. Argentina | 12 | 2 | tio | 16:32 | fjorton |
datumet | Stad | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | ||||
11.05 | Palermo | Italien - Argentina | 3:0 | 25:18 | 25:19 | 25:18 | ||
Valladolid | Spanien - Frankrike | 0:3 | 16:25 | 20:25 | 20:25 | |||
13.05 | Avellino | Italien - Argentina | 3:0 | 25:14 | 25:22 | 25:21 | ||
Leon | Spanien - Frankrike | 2:3 | 22:25 | 25:20 | 19:25 | 25:23 | 11:15 | |
18.05 | Gijón | Spanien - Italien | 3:0 | 25:23 | 25:17 | 26:24 | ||
Grenoble | Frankrike - Argentina | 3:1 | 21:25 | 27:25 | 25:19 | 25:20 | ||
19.05 | Lyon | Frankrike - Argentina | 1:3 | 25:27 | 25:23 | 22:25 | 22:25 | |
20 maj | Gijón | Spanien - Italien | 2:3 | 29:27 | 24:26 | 17:25 | 25:23 | 10:15 |
25 maj | Mar del Plata | Argentina - Frankrike | 1:3 | 22:25 | 26:24 | 28:30 | 22:25 | |
Chieti | Italien - Spanien | 3:2 | 25:22 | 27:25 | 17:25 | 23:25 | 15:11 | |
26 maj | Mar del Plata | Argentina - Frankrike | 3:1 | 25:20 | 20:25 | 25:22 | 26:24 | |
27 maj | Ancona | Italien - Spanien | 3:0 | 25:15 | 25:20 | 25:20 | ||
1,06 | Parma | Italien - Frankrike | 1:3 | 30:28 | 20:25 | 20:25 | 19:25 | |
2.06 | Buenos Aires | Argentina - Spanien | 1:3 | 19:25 | 23:25 | 25:21 | 22:25 | |
3.06 | Krydda | Italien - Frankrike | 3:0 | 25:20 | 25:22 | 25:18 | ||
Buenos Aires | Argentina - Spanien | 2:3 | 23:25 | 21:25 | 25:22 | 28:26 | 12:15 | |
8.06 | Rennes | Frankrike - Spanien | 3:1 | 29:27 | 25:22 | 19:25 | 25:22 | |
9.06 | Rosario | Argentina - Italien | 0:3 | 25:27 | 29:31 | 14:25 | ||
Rennes | Frankrike - Spanien | 3:1 | 25:20 | 23:25 | 25:17 | 25:17 | ||
10.06 | Rosario | Argentina - Italien | 1:3 | 24:26 | 32:30 | 21:25 | 20:25 | |
15.06 | Almeria | Spanien - Argentina | 3:2 | 25:18 | 22:25 | 25:21 | 28:30 | 15:12 |
Paris | Frankrike - Italien | 1:3 | 21:25 | 25:19 | 20:25 | 19:25 | ||
16.06 | Orleans | Frankrike - Italien | 3:2 | 25:20 | 19:25 | 19:25 | 25:21 | 15:9 |
17.06 | Almeria | Spanien - Argentina | 3:2 | 25:21 | 25:20 | 22:25 | 21:25 | 15:12 |
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Ryssland | 12 | åtta | fyra | 28:14 | tjugo |
2. Polen | 12 | 7 | 5 | 25:22 | 19 |
3. Grekland | 12 | 6 | 6 | 24:25 | arton |
4. Venezuela | 12 | 3 | 9 | 16:32 | femton |
datumet | Stad | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | ||||
11.05 | Moskva | Ryssland - Venezuela | 3:0 | 25:20 | 25:13 | 25:19 | ||
Warszawa | Polen — Grekland | 3:0 | 25:21 | 25:22 | 25:21 | |||
12.05 | Moskva | Ryssland - Venezuela | 3:0 | 25:17 | 25:18 | 25:21 | ||
Warszawa | Polen — Grekland | 2:3 | 25:23 | 26:28 | 22:25 | 27:25 | 15:17 | |
18.05 | Wroclaw | Polen - Venezuela | 1:3 | 19:25 | 25:15 | 24:26 | 24:26 | |
Pireus | Grekland - Ryssland | 3:1 | 25:18 | 27:25 | 22:25 | 25:20 | ||
19.05 | Wroclaw | Polen - Venezuela | 3:0 | 25:20 | 25:19 | 25:22 | ||
Pireus | Grekland - Ryssland | 3:0 | 25:23 | 26:24 | 25:21 | |||
25 maj | Lodz | Polen - Ryssland | 1:3 | 33:31 | 23:25 | 21:25 | 23:25 | |
Cabimas | Venezuela - Grekland | 1:3 | 19:25 | 17:25 | 25:20 | 19:25 | ||
26 maj | Lodz | Polen - Ryssland | 0:3 | 23:25 | 22:25 | 19:25 | ||
27 maj | Barquisimeto | Venezuela - Grekland | 2:3 | 18:25 | 26:24 | 26:24 | 21:25 | 8:15 |
1,06 | Belgorod | Ryssland - Grekland | 1:3 | 22:25 | 23:25 | 25:21 | 23:25 | |
Cabimas | Venezuela - Polen | 2:3 | 20:25 | 20:25 | 25:22 | 25:23 | 12:15 | |
2.06 | Belgorod | Ryssland - Grekland | 3:1 | 25:18 | 25:21 | 22:25 | 25:13 | |
3.06 | Barquisimeto | Venezuela - Polen | 2:3 | 23:25 | 20:25 | 25:23 | 32:30 | 14:16 |
8.06 | Cabimas | Venezuela - Ryssland | 0:3 | 14:25 | 21:25 | 13:25 | ||
Thessaloniki | Grekland - Polen | 0:3 | 18:25 | 19:25 | 19:25 | |||
9.06 | Thessaloniki | Grekland - Polen | 1:3 | 21:25 | 25:21 | 22:25 | 24:26 | |
10.06 | Barquisimeto | Venezuela - Ryssland | 0:3 | 11:25 | 18:25 | 13:25 | ||
15.06 | St. Petersburg | Ryssland - Polen | 3:0 | 25:19 | 25:14 | 25:19 | ||
Patras | Grekland - Venezuela | 2:3 | 31:29 | 25:19 | 23:25 | 32:34 | 12:15 | |
16.06 | St. Petersburg | Ryssland - Polen | 2:3 | 25:11 | 20:25 | 25:22 | 23:25 | 14:16 |
Patras | Grekland - Venezuela | 2:3 | 23:25 | 23:25 | 25:20 | 25:20 | 18:20 |
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Kuba | 12 | tio | 2 | 32:10 | 22 |
2. Jugoslavien | 12 | tio | 2 | 31:11 | 22 |
3. Japan | 12 | 3 | 9 | 15:28 | femton |
4. Portugal | 12 | ett | elva | 5:34 | 13 |
datumet | Stad | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | ||||
11.05 | Havanna | Kuba - Portugal | 3:0 | 25:15 | 25:21 | 25:23 | ||
12.05 | Matsumoto | Japan - Jugoslavien | 0:3 | 17:25 | 22:25 | 24:26 | ||
Havanna | Kuba - Portugal | 3:0 | 25:20 | 25:16 | 25:18 | |||
13.05 | Matsumoto | Japan - Jugoslavien | 1:3 | 27:25 | 19:25 | 23:25 | 16:25 | |
18.05 | Havanna | Kuba - Japan | 3:0 | 25:20 | 25:21 | 25:14 | ||
19.05 | Povoa de Varzim | Portugal - Jugoslavien | 0:3 | 21:25 | 14:25 | 25:27 | ||
Havanna | Kuba - Japan | 3:1 | 25:17 | 25:17 | 24:26 | 25:23 | ||
20 maj | Povoa de Varzim | Portugal - Jugoslavien | 0:3 | 14:25 | 15:25 | 16:25 | ||
25 maj | Havanna | Kuba - Jugoslavien | 3:1 | 25:20 | 25:23 | 33:35 | 25:23 | |
26 maj | Espinho | Portugal - Japan | 0:3 | 16:25 | 23:25 | 20:25 | ||
Havanna | Kuba - Jugoslavien | 3:0 | 25:21 | 26:24 | 25:19 | |||
27 maj | Espinho | Portugal - Japan | 3:1 | 26:24 | 21:25 | 29:27 | 25:23 | |
1,06 | Novi Sad | Jugoslavien - Portugal | 3:0 | 25:11 | 25:21 | 25:15 | ||
2.06 | Hiroshima | Japan - Kuba | 0:3 | 19:25 | 15:25 | 23:25 | ||
3.06 | Podgorica | Jugoslavien - Portugal | 3:0 | 25:15 | 25:12 | 25:18 | ||
Hiroshima | Japan - Kuba | 1:3 | 25:22 | 25:27 | 24:26 | 13:25 | ||
8.06 | Podgorica | Jugoslavien - Japan | 3:2 | 25:18 | 25:18 | 27:29 | 23:25 | 15:10 |
9.06 | Almada | Portugal - Kuba | 1:3 | 25:18 | 17:25 | 18:25 | 25:27 | |
10.06 | Belgrad | Jugoslavien - Japan | 3:0 | 25:23 | 25:16 | 25:22 | ||
Almada | Portugal - Kuba | 0:3 | 25:27 | 17:25 | 17:25 | |||
15.06 | Novi Sad | Jugoslavien - Kuba | 3:1 | 25:16 | 21:25 | 25:20 | 25:22 | |
16.06 | Tokyo | Japan - Portugal | 3:1 | 27:25 | 26:24 | 23:25 | 25:20 | |
Belgrad | Jugoslavien - Kuba | 3:1 | 22:25 | 25:20 | 25:22 | 25:23 | ||
17.06 | Tokyo | Japan - Portugal | 3:0 | 25:23 | 25:18 | 25:12 |
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Brasilien | 12 | elva | ett | 35:13 | 23 |
2. Nederländerna | 12 | 7 | 5 | 28:22 | 19 |
3. USA | 12 | 6 | 6 | 20:25 | arton |
4. Tyskland | 12 | 0 | 12 | 11:36 | 12 |
datumet | Stad | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | ||||
11.05 | Groningen | Nederländerna - Brasilien | 2:3 | 16:25 | 25:22 | 25:22 | 14:25 | 12:15 |
12.05 | Wuppertal | Tyskland - USA | 1:3 | 34:36 | 26:28 | 25:20 | 21:25 | |
13.05 | Wuppertal | Tyskland - USA | 0:3 | 23:25 | 22:25 | 10:25 | ||
Groningen | Nederländerna - Brasilien | 1:3 | 21:25 | 25:22 | 17:25 | 20:25 | ||
19.05 | Colorado Springs | USA - Nederländerna | 3:2 | 25:21 | 23:25 | 20:25 | 26:24 | 24:22 |
Berlin | Tyskland - Brasilien | 1:3 | 21:25 | 14:25 | 25:22 | 22:25 | ||
20 maj | Berlin | Tyskland - Brasilien | 1:3 | 14:25 | 25:19 | 23:25 | 24:26 | |
Colorado Springs | USA - Nederländerna | 1:3 | 23:25 | 25:19 | 22:25 | 20:25 | ||
25 maj | Eindhoven | Nederländerna - Tyskland | 3:1 | 25:15 | 16:25 | 25:22 | 25:21 | |
26 maj | Colorado Springs | USA - Brasilien | 0:3 | 22:25 | 12:25 | 15:25 | ||
27 maj | Eindhoven | Nederländerna - Tyskland | 3:2 | 25:22 | 25:16 | 20:25 | 26:28 | 15:10 |
Colorado Springs | USA - Brasilien | 3:2 | 13:25 | 20:25 | 27:25 | 25:22 | 15:13 | |
2.06 | Belo Horizonte | Brasilien - USA | 3:0 | 25:19 | 25:11 | 25:19 | ||
Riza | Tyskland - Nederländerna | 1:3 | 19:25 | 25:16 | 23:25 | 21:25 | ||
3.06 | Belo Horizonte | Brasilien - USA | 3:0 | 25:22 | 25:23 | 25:23 | ||
Riza | Tyskland - Nederländerna | 1:3 | 17:25 | 25:23 | 21:25 | 28:30 | ||
9.06 | Fortaleza | Brasilien - Nederländerna | 3:0 | 25:20 | 25:18 | 25:23 | ||
Colorado Springs | USA - Tyskland | 3:2 | 25:20 | 25:23 | 23:25 | 22:25 | 15:12 | |
10.06 | Fortaleza | Brasilien - Nederländerna | 3:2 | 21:25 | 25:16 | 25:21 | 22:25 | 15:10 |
Colorado Springs | USA - Tyskland | 3:0 | 32:30 | 25:15 | 25:16 | |||
15.06 | amsterdam | Nederländerna - USA | 3:1 | 25:23 | 25:18 | 21:25 | 25:19 | |
16.06 | Recife | Brasilien - Tyskland | 3:0 | 25:18 | 26:24 | 25:21 | ||
17.06 | Recife | Brasilien - Tyskland | 3:1 | 25:7 | 25:19 | 19:25 | 25:13 | |
amsterdam | Nederländerna - USA | 3:0 | 25:17 | 29:27 | 25:17 |
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Brasilien | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 |
2. Jugoslavien | 3 | ett | 2 | 6:6 | fyra |
3. Frankrike | 3 | ett | 2 | 6:8 | fyra |
4. Polen | 3 | ett | 2 | 4:8 | fyra |
datumet | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | |||
25.06 | Jugoslavien - Frankrike | 2:3 | 25:18 | 31:33 | 26:28 | 25:21 | 11:15 |
Polen - Brasilien | 1:3 | 25:19 | 19:25 | 15:25 | 21:25 | ||
26.06 | Polen - Frankrike | 3:2 | 21:25 | 25:22 | 19:25 | 26:24 | 15:13 |
Jugoslavien - Brasilien | 1:3 | 25:19 | 15:25 | 19:25 | 21:25 | ||
27.06 | Polen - Jugoslavien | 0:3 | 22:25 | 22:25 | 17:25 | ||
Frankrike - Brasilien | 1:3 | 20:25 | 13:25 | 25:22 | 22:25 |
Och | PÅ | P | S/P | O | |
---|---|---|---|---|---|
1. Italien | 3 | 2 | ett | 8:4 | 5 |
2. Ryssland | 3 | 2 | ett | 8:6 | 5 |
3. Kuba | 3 | 2 | ett | 6:6 | 5 |
4. Nederländerna | 3 | 0 | 3 | 3:9 | 3 |
datumet | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | |||
25.06 | Nederländerna - Kuba | 1:3 | 20:25 | 18:25 | 26:24 | 25:27 | |
Italien - Ryssland | 2:3 | 26:24 | 26:28 | 24:26 | 25:18 | 13:15 | |
26.06 | Italien - Nederländerna | 3:1 | 21:25 | 25:16 | 25:21 | 25:19 | |
Ryssland - Kuba | 2:3 | 27:29 | 25:18 | 21:25 | 25:22 | 13:15 | |
27.06 | Ryssland - Nederländerna | 3:1 | 25:23 | 25:19 | 15:25 | 25:18 | |
Italien - Kuba | 3:0 | 25:21 | 25:17 | 25:22 |
Semifinaler | Den slutliga | ||||||
Jugoslavien | 2 | ||||||
Italien | 3 | ||||||
Italien | 0 | ||||||
Brasilien | 3 | ||||||
Tredje plats | |||||||
Brasilien | 3 | Jugoslavien | 0 | ||||
Ryssland | 2 | Ryssland | 3 |
datumet | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | |||
29.06 | Jugoslavien - Italien | 2:3 | 25:22 | 25:19 | 22:25 | 22:25 | 12:15 |
Brasilien - Ryssland | 3:2 | 25:19 | 25:19 | 24:26 | 23:25 | 20:18 |
datumet | Match | Kolla upp | Uppsättningar | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | 3 | fyra | 5 | |||
30.06 | Jugoslavien - Ryssland | 0:3 | 20:25 | 20:25 | 23:25 |
30 juni |
|
Katowice Spodek Åskådare : 10 100 Domare: Fernando Nava Bela Hobor |
||||||
Resultat efter match - 15:25, 22:25, 19:25 . Matchtiden är 1 timme 3 minuter (19+23+21). | ||||||||
Media: Ett lag kunde påtvinga brasilianarna en kamp - Ryssland // Sport-Express , 2 juli 2001 |
Brasilien
1. Negran |
Italien
1. Matej Cernich |
Ryssland
1. Maxim Tereshin |
Jugoslavien
1. Rajko Jokanovic |
Kuba
1. Leonel Marshall |
Frankrike
1. Renault Earp |
Nederländerna
1. Dirk-Jan van Gendt |
Polen
1. Andrzej Stelmach |
Kursiverad är namnen på spelarna som deltog i matcherna i den interkontinentala omgången, men som inte deltog i de åtta finalerna.
Mest produktiva | Bäst i attack | Bäst på blocket | Bäst på servering |
---|---|---|---|
Ivan Milkovich | Andre | Gustavo | Luigi Mastrangelo |
Brasilien | |
Italien | |
Ryssland | |
fyra. | Jugoslavien |
5. | Kuba |
Frankrike | |
7. | Nederländerna |
Polen | |
9. | Grekland |
Spanien | |
USA | |
Japan | |
13. | Argentina |
Venezuela | |
Tyskland | |
Portugal |
världsligan | |
---|---|