Alexey Kamnev | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
personlig information | ||||||
Golv | manlig | |||||
Fullständiga namn | Alexey Nikolaevich Kamnev | |||||
Land | Ryssland | |||||
Specialisering | curling | |||||
Klubb | SK Adamant (S:t Petersburg) | |||||
Födelsedatum | 16 augusti 1979 (43 år) | |||||
Födelseort | Leningrad , Sovjetunionen | |||||
arbetssidan | höger | |||||
Utbildare | Yu.V. Shuliko , A.V. Tselousov [1] | |||||
Priser och medaljer
|
Aleksey Nikolaevich Kamnev ( 16 augusti 1979 , Leningrad , USSR ) är en rysk curlingtränare .
Master of Sports of Russia av internationell klass ( år?, curling).
Medlem av EM i det ryska laget.
Upprepad vinnare och pristagare av mästerskapen i Ryssland och cupen i landet som en del av lagen i Moskva och Leningrad-regionen.
Sedan säsongen 2010-2011 har han spelat för St. Petersburg -laget "Adamant". Detta lag inkluderar vinnaren av FKR-cupen säsongen 2010/2011 och mästaren i Ryssland 2011.
Som tränare för det ryska kvinnliga curlinglaget bland idrottare med hörselnedsättning (curling bland döva) vann han guld vid världsmästerskapet 2013 [2] .
Examen från National State University of Physical Culture, Sports and Health. P. F. Lesgaft (S:t Petersburg).
Säsong | Fjärde | Tredje | Andra | Den första | Reserv | Turneringar |
---|---|---|---|---|---|---|
2005-06 | Alexander Kirikov | Dmitry Ryzhov | Dmitry Abanin | Alexey Kamnev | Roman Kutuzov | EM 2005 (10:e plats) |
2006-07 | Alexander Kirikov | Peter Dron | Vadim Shkolnikov | Dmitry Abanin | Alexey Kamnev | EM 2006 (13:e plats) |
2007-08 | Alexander Kirikov | Andrey Drozdov | Peter Dron | Alexey Kamnev | Roman Kutuzov | EM 2007 (14:e plats) |
2007-08 | Alexander Kirikov | Vadim Shkolnikov | Alexey Kamnev | Dmitry Abanin | CHRM 2008 ESHVSM "Moskvich-1" (Moskva tid) [3] | |
2008-09 | Andrey Drozdov | Alexey Stukalsky | Artyom Bolduzev | Alexey Kamnev | Roman Kutuzov | EM 2008 (15:e plats) |
2008-09 | Alexander Kirikov | Vadim Shkolnikov | Alexey Kamnev | Dmitry Abanin | KRM 2008 | |
2009-10 | Alexey Tselousov | Dmitry Ryzhov | Alexey Kamnev | Alexander Chugainov | KRM 2009 | |
2009-10 | Alexey Tselousov | Alexey Kamnev | Dmitrij Abramov | Dmitry Ryzhov | Alexander Chugainov | CHRM 2010 |
2010-11 | Alexey Tselousov | Artur Razhabov | Alexey Kamnev | Peter Dron | Alexander Badilin | KRM 2010 (4:e plats) |
2010-11 | Alexey Tselousov | Artur Razhabov | Alexey Kamnev | Peter Dron | ||
2010-11 | Alexey Tselousov | Peter Dron | Alexey Kamnev | Artur Razhabov | Alexander Badilin | WRM 2011 [4] |
2011-12 | Alexey Tselousov | Andrey Drozdov | Alexey Stukalsky | Alexey Kamnev | ||
2011-12 | Alexey Tselousov | Peter Dron | Alexey Kamnev | Artur Razhabov | Alexander Badilin | WRM 2011 WRM 2012 |
Curling bland mixade lag (mixed curling) | ||||||
2005-06 | Alexander Kirikov | Margarita Fomina | Dmitry Abanin | Angela Tyuvaeva | Alexey Kamnev, Ilona Grishina |
CHESK 2005 (6:e plats) |
2007-08 | Alexander Kirikov | Daria Kozlova | Alexey Kamnev | Julia Svetova | Vadim Shkolnikov, Ekaterina Antonova |
CHESK 2007 (5:e plats) |
2007-08 | Alexander Kirikov | Daria Kozlova | Alexey Kamnev | Julia Svetova | Denis Kilba, Alexandra Saitova |
CHRSK 2008 |
2008-09 | Alexander Kozyrev | Daria Kozlova | Alexey Kamnev | Julia Svetova | tränare: O.A. Andrianova , N.N. Petrova, S.Ya. Kalalb , Yu.S. Borisova |
KRSK 2008 |
2009-10 | Alexey Tselousov | Alina Kovaleva | Alexey Kamnev | Julia Zadorozhnaya | CHRSK 2010 (6:e plats) | |
2010-11 | Alexey Tselousov | Alina Kovaleva | Alexey Kamnev | Julia Zadorozhnaya | Evgeny Klimov (KRSK) | CRNC 2010 CRNC 2011 |
2011-12 | Yana Nekrasova | Alexey Kamnev | Victoria Moiseeva | Alexander Orlov | Maria Duyunova | CHRSK 2012 (6:e plats) [5] ( SPb-2, St. Petersburg ) |
2014-15 | Alexey Kamnev | ? | ? | ? | CHRSK 2015 (15:e plats) | |
Mixed dubbel curling | ||||||
2010-11 | Yana Nekrasova | Alexey Kamnev | KRSP 2010 (5:e plats) [6] ( SKA, St. Petersburg ) | |||
2011-12 | Yana Nekrasova | Alexey Kamnev | CRSP 2012 | |||
2012-13 | Yana Nekrasova | Alexey Kamnev | CRSP 2012 (15:e plats) [7] CRSP 2013 CRSP 2013 (9:e plats) | |||
2013-14 | Yana Nekrasova | Alexey Kamnev | KRSP 2013 ( St. Petersburg 1, St. Petersburg )
| |||
2014-15 | Alexey Kamnev | Yana Nekrasova | CHRSP 2015 (9:e plats) ( Team of Moscow-2 ) | |||
2015-16 | Alexey Kamnev | Yana Nekrasova | KRSP 2015 (15:e plats) ( Zekurion, St. Petersburg ) ChRSP 2016 (5:e plats) ( Zekurion-Moscow Team, Moskva-tid ) |
( hopp är i fetstil)
Tematiska platser |
---|