Fotbollscupen i den ukrainska SSR 1947 | |
---|---|
Fotbollscupen URSR 1947 | |
Tidsutgifter | 21 september - 9 november 1947 |
Antal deltagare | 52 |
Toppplatser | |
Vinnare | Dynamo Kiev (5:e gången) |
Finalist | "Pishchevik" Odessa |
Turneringsstatistik | |
Spelade matcher | 40 |
Gjorda mål | 164 ( 4,1 per match) |
19461948 |
Den 8 :e cupen i den ukrainska SSR ägde rum från 21 september till 9 november 1947 . 52 lag deltog. Dynamo Kiev vann cupen för 5:e gången .
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Kramatorsk | Avangard (Kramatorsk) | F:P | Shakhtar (Kadiyevka) |
Kramatorsk | Avangard (Kramatorsk) | F:P | ODO (Kiev) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Charkiv | "Traktor" (Charkiv) | 10:1 | Dynamo (Sumy) |
Chernihiv | Dynamo (Chernihiv) | 2:2 | Dynamo (Poltava) |
1:5 | |||
Dnepropetrovsk | "Traktor" (växt uppkallad efter Voroshilov, Dnepropetrovsk) | 3:1 | "Traktor" (Osipenko) |
Kadiivka | Shakhtar (Kadiyevka) | 3:0 | "Miner" (Chervonogvardeisky-distriktet, Makeevka) |
Dneprodzerzhinsk | "Stål" (Dneprodzerzhinsk) | 4:1 | "Stål" (Krivoy Rog) |
Drohobych | "Spartak" (Drohobych) | 1:4 | Dynamo (Uzhgorod) |
Lviv | Burevestnik (Lviv) | 1:1 | Lokomotiv (Rivne) |
0:1 | |||
Cherson | Avangard (Kherson) | 1:2 | "Shipbuilder-2" (Nikolaev) |
Cherson | Dynamo (Kherson) | 1:0 | Spartak (Kiev) |
Voroshilovsk | "Stål" (Voroshilovsk) | 5:0 | "Stål" (Konstantinovka) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Stanislav | Dynamo (Stanislav) | 5:1 | Lokomotiv (Rivne) |
Poltava | Dynamo (Poltava) | 4:3 | "Traktor" (växt uppkallad efter Voroshilov, Dnepropetrovsk) |
Dneprodzerzhinsk | "Stål" (Dneprodzerzhinsk) | F:P | Azovstal (Mariupol) |
Kirovograd | Dynamo (Kirovograd) | 4:0 | Team Zhytomyr |
Odessa | "Vodnik" (Odessa) | -:+ | "Shipbuilder-2" (Nikolaev) |
Lviv | Dynamo (Lutsk) | 1:5 | Dynamo (Uzhgorod) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Zaporozhye | "Bolsjevik" (Zaporozhye) | 3:1 | "Stål" (Dneprodzerzhinsk) |
Yasinovataya | Lokomotiv (Yasinovataya) | 8:1 | Dynamo (Poltava) |
Nikolaev | "Shipbuilder-2" (Nikolaev) | +:- [1] | Dynamo (Kherson) |
Dnepropetrovsk | "Stål" (Dnepropetrovsk) | 5:2 | "Stål" (växt uppkallad efter Frunze, Konstantinovka) |
Lviv | Dynamo (Lviv) | 0:2 | Dynamo (Uzhgorod) |
Mukachevo | "Bolsjevik" (Mukachevo) | 7:0 | Dynamo (Stanislav) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Kramatorsk | Avangard (Kramatorsk) | 3:2 | "Gruvarbetare" (Stalino) |
Yasinovataya | Lokomotiv (Yasinovataya) | 4:1 | "Stål" (Dnepropetrovsk) |
Uzhgorod | Dynamo (Uzhgorod) | 1:2 | Spartak (Lviv) |
Cherson | Spartak (Kherson) | 4:2 | "Bolsjevik" (Zaporozhye) |
Nikolaev | "Skepsbyggare" (Nikolaev) | 5:0 | "Shipbuilder-2" (Nikolaev) |
Kiev | "Dynamo" (6:e distriktsrådet, Kiev) | 1:2 | "Dzerzhinets" (Charkiv) |
Mukachevo | "Bolsjevik" (Mukachevo) | 2:5 | Spartak (Uzhhorod) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Lviv | Spartak (Lviv) | 1:2 | Spartak (Uzhhorod) |
Kramatorsk | Avangard (Kramatorsk) | 5:0 | Dynamo (Kirovograd) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Kiev | Dynamo (Kiev) | 6:0 | "Dzerzhinets" (Charkiv) |
Cherson | Spartak (Kherson) | 1:2 | Lokomotiv (Charkiv) |
Stad | Team | Kolla upp | Team |
---|---|---|---|
Kiev | Dynamo (Kiev) | 4:1 | Lokomotiv (Charkiv) |
Odessa | "Pishchevik" (Odessa) | F:P | Avangard (Kramatorsk) |
9 november 1947 |
|
Kiev | |||
Dynamo : Zubritsky , Skripchenko , Shevtsov , Vinkovatov , Chaplygin , Zhilin , Dashkov , Lerman , Dementiev , Makhinya , Prince , Ponomarev , Sevastyanov Ch. tränare: Mikhail Butusov |
Football Cup-säsonger av den ukrainska SSR | |
---|---|