Längdskidåkning vid vinter-OS 2022 | |||||
---|---|---|---|---|---|
10 km | kvinnor | ||||
15 km | män | ||||
Skiathlon | män | kvinnor | |||
Massstart | män | kvinnor | |||
Stafett | män | kvinnor | |||
Sprinta | män | kvinnor | |||
Lagsprint | män | kvinnor | |||
Kompetens | |||||
← 2018 |
Damernas lagsprinttävling för längdskidåkning vid vinter-OS 2022 ägde rum den 16 februari . Platsen för tävlingen var National Ski Centre beläget i dalen nordost om Taijicheng Village, Chongli Subordination District , Zhangjiakou City , Hebeiprovinsen . Tävlingar i lagsprinten hölls i klassisk stil.
De nuvarande olympiska mästarna i lagsprinten var amerikanska skidåkare.
Guld | Silver | Brons |
Tyskland Katarina Hennig Victoria Carl |
Sverige maj Dahlqvist Jonna Sundling |
ROC Yuliya Stupak Natalya Nepryaeva |
Enligt resultaten från semifinalerna går de 2 starkaste lagen direkt till finalen. 6 till fick bästa tiden.
Lopp 1Plats | checka in | siffra | Land | Idrottare | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | ett | fyra | Tyskland | Katarina Hennig Victoria Carl |
23:02.08 | F |
2 | ett | ett | USA | Rosie Brennan Jessica Diggins |
23:06.11 | F |
3 | ett | 5 | Österrike | Teresa Stadlober Lisa Unterweger |
23:08.34 | F |
fyra | ett | 2 | Schweiz | Laurin van der Graaff Nadine Fendrich |
23:30.86 | F |
5 | ett | 7 | Kina | Chi Chunxue Li Xin |
23:43,93 | |
6 | ett | 6 | Kanada | Katherine Stewart-Jones Daria Beatty |
24:03,72 | |
7 | ett | 3 | Slovenien | Eva Urevts Anamaria Lampic |
24:10.14 | |
åtta | ett | elva | Australien | Jessica Yeaton Casey Wright |
25:13,42 | |
9 | ett | åtta | Ukraina | Julia Krol Marina Antsibor |
25:46.04 | |
tio | ett | tio | Kroatien | Tena Hadzic Vedrana Malec |
26:29.23 | |
elva | ett | 13 | Lettland | Kitia Auzina Estere Wolfa |
26:46,26 | |
12 | ett | 12 | Kalkon | Aishenur Duman Ozlem Ceren Dursun |
KNÄ | |
ett | 9 | Belarus | Anastasia Kirillova Anna Koroleva |
DNS |
Plats | checka in | siffra | Land | Idrottare | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | 2 | fjorton | OKR | Julia Stupak Natalya Nepryaeva |
23:00.47 | F |
2 | 2 | 16 | Finland | Kerttu Niskanen Krista Permakoski |
23:00.82 | F |
3 | 2 | femton | Sverige | Maj Dahlquist Jonna Sundling |
23:01.40 | F |
fyra | 2 | 17 | Norge | Tiril Oudnes Weng Maiken Kaspersen Falla |
23:05.06 | F |
5 | 2 | 21 | Frankrike | Melissa Gal Lena Kenten |
23:26.28 | LL |
6 | 2 | tjugo | Polen | Isabela Marcisch Monika Skinder |
23:32.34 | LL |
7 | 2 | 19 | Italien | Katerina Ganz Lucia Scardoni |
23:47.06 | |
åtta | 2 | arton | tjeckiska | Katerzhina Yanatova Petra Ginchitsova |
23:55.59 | |
9 | 2 | 23 | Estland | Mariel drar Kady Kaasiku |
24:47,51 | |
tio | 2 | 22 | Kazakstan | Nadezhda Stepashkina Ksenia Shalygina |
24:57,59 | |
elva | 2 | 24 | Sydkorea | Han Da Som Eui Jin Lee |
26:55,52 | |
12 | 2 | 26 | Brasilien | Jacqueline Moran Edouard Ribera |
KNÄ | |
13 | 2 | 25 | Grekland | Maria Danu Nefeli Tita | ||
fjorton | 2 | 27 | Litauen | Egle Savickayte Eva Dainite |
Plats | siffra | Land | Idrottare | Tid | Notera |
---|---|---|---|---|---|
fyra | Tyskland | Katarina Hennig Victoria Carl |
22:09.85 | — | |
femton | Sverige | Maj Dahlquist Jonna Sundling |
22:10.02 | +0,17 | |
fjorton | OKR | Julia Stupak Natalya Nepryaeva |
22:10,56 | +0,71 | |
fyra | 16 | Finland | Kerttu Niskanen Krista Permakoski |
22:13,71 | +3,86 |
5 | ett | USA | Rosie Brennan Jessica Diggins |
22:22,78 | +12,93 |
6 | 5 | Österrike | Teresa Stadlober Lisa Unterweger |
22:55.25 | +45,40 |
7 | 2 | Schweiz | Laurin van der Graaff Nadine Fendrich |
23:02.09 | +52,24 |
åtta | 17 | Norge | Tiril Oudnes Weng Maiken Kaspersen Falla |
23:15.28 | +1:05,43 |
9 | tjugo | Polen | Isabela Marcisch Monika Skinder |
23:48.01 | +1:38,16 |
tio | 21 | Frankrike | Melissa Gal Lena Kenten |
24:04,92 | +1:55,07 |