Marina Makropoulou | |
---|---|
Μαρίνα Μακροπούλου | |
| |
Länder |
Rumänien Grekland |
Namn vid födseln | Marina Pogorevich |
Födelsedatum | 3 december 1960 (61 år) |
Födelseort | Ploiesti |
Rang | Stormästare ( 1982 ) bland kvinnor |
Maxbetyg | 2330 (januari 1994) |
Faktiskt betyg | 2153 [1] |
|
|
Mediafiler på Wikimedia Commons |
Marina Macropulu ( grekiska Μαρίνα Μακροπούλου ; nee Pogorevich ( Rom. Pogorevici ); född 3 december 1960 , Ploiesti ) är en rumänsk och grekisk schackspelare , den första stormästaren bland kvinnor i Rumänien (1982). Matematiker.
Hon har spelat schack sedan hon var 10 år, hon förbättrades under ledning av sin mamma, den berömda schackspelaren M. Pogorevich (Albulets) .
Rumänsk mästare 1984 [2] Silvermedaljör vid rumänska mästerskapen 1980 och 1983. Rumänsk mästare bland flickor (1976 och 1979). Vinnare av National Universiaden (1982).
Som en del av det rumänska landslaget vann hon en silvermedalj vid schackolympiaden 1982 (hon vann också en individuell bronsmedalj på 2:a brädan) [3] . Hon deltog också i Balkanspelen 1978 och 1979 som en del av det rumänska landslaget. (1978 blev laget vinnare, och 1979 - tävlingens silvermedaljör) [4] [5] .
1986 gifte hon sig med G. Makropoulos och började tävla för Grekland.
Åttafaldig grekisk mästare (1990, 1994, 1996, 1998, 1999, 2004, 2007 och 2008) [6] . Silvermedaljör i de grekiska mästerskapen 1995, 2001 och 2005 [7] [8] [9] Bronsmedaljör i de grekiska mästerskapen 1997 och 2000. [10] [11]
Som en del av det grekiska landslaget, en deltagare i fjorton schackolympiader (1988-2014; 1988, 1990, 1992 och 1994 spelade hon på 1:a brädan) [3] , lag-VM 2011 [12] , elva europeiska lagmästerskap (1992, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013 och 2019; 1992 spelade hon på 1:a brädet) [13] , 9921, 9,921,9,91,9,91,9,91,91 (1992 blev laget vinnare, 1993 - brons, och 1994 - tävlingens silvermedaljör) [14] [15] [16] , internationella matcher med Armeniens landslag (1996) [17] , Bulgarien (1999) [18] , Georgien (2003) [19] .
Vinnare av zonturnering 1981 , 1990 (1990 vann hon ytterligare en match-turnering) [20] [21] . Deltagare i zonturneringar 1991 och 1999. [22] [23]
Deltagare i de interzonala turneringarna 1982 och 1990. [24]
Vinnare av internationella turneringar i Szentes (1978), Czestochowa (1978), Celimenesti (1980), Arad (1980), Aten (1982, 1987, 1988 och 1991), Gengame (2005). ) [25] .
Silvermedaljör för kvinnor i medelhavsområdet 2006 [26]
Silvermedaljör i världsmästerskapen bland veteraner 2015 och 2017. (i kategori 50+).
Deltagare i tolv individuella EM (2003-2010, 2012, 2013, 2016 och 2021) [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [ 37] [38] .
År | Stad | Konkurrens | + | - | = | Resultat | Plats |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1976 | Rumäniens juniormästerskap | ett | |||||
1978 | Sentesh | Internationell turnering | ett | ||||
Czestochowa | Internationell turnering | ett | |||||
Baile-Yerkulan | Balkaniada (rumänska landslaget, ?:e styrelsen) | ett | 0 | 3 | 2½ av 4 | Team - | |
1979 | Rumäniens juniormästerskap | ett | |||||
Bihac | Balkaniada (rumänska landslaget, ?:e styrelsen) | 3 | 0 | ett | 3½ av 4 | Team - | |
1980 | Eforie | rumänska mästerskapet | 2 [39] | ||||
Calimanesti | Internationell turnering | ett | |||||
Arad | Internationell turnering | ett | |||||
1981 | Bydgoszcz | Zonal turnering | ett | ||||
1982 | Aten | Internationell turnering | ett | ||||
Bad Kissingen | Interzonal turnering | 6 | 2 | 7 | 9½ av 15 | 7 [40] | |
Lusern | X Olympiad (rumänska laget, 2:a styrelsen) | 7 | 3 | ett | 7½ av 11 | Team -
På skrivbordet | |
1983 | Baile-Yerkulan | rumänska mästerskapet | 2 [41] | ||||
1984 | rumänska mästerskapet | ett | |||||
1987 | Aten | Internationell turnering | ett | ||||
Belgrad | Internationell turnering | 6 | 3 | 2 | 7 av 11 | 3-5 [42] | |
1988 | Aten | Internationell turnering | ett | ||||
Dortmund | Internationell turnering | fyra | 5 | 2 | 5 av 11 | 9 [43] | |
Thessaloniki | XIII Olympiad (Greklands lag, 1:a styrelsen) | 5 | 5 | fyra | 7 av 14 | ||
1989 | Belgrad | Internationell turnering | 3 av 9 | 9 [44] | |||
Aten | Internationell turnering | 5 av 9 | 4-10 [45] [46] | ||||
1990 | slå samman | Zonal turnering | 7 av 10 | 1-4 | |||
slå samman | Ytterligare match-turnering | ett | |||||
Kuala Lumpur | Interzonal turnering | 3 | åtta | 6 | 6 av 17 | 13 [40] | |
Aten | Internationell turnering | 5½ av 9 | 4-5 [47] | ||||
Kavala | Balkaniada (Greklands lag, ?:e styrelse) | ||||||
Novi Sad | XIV Olympiad (Greklands lag, 1:a styrelsen) | 6 | fyra | 3 | 7½ av 13 | ||
1991 | Aten | Grekiska mästerskapet [48] | 9 | 0 | 0 | 9 av 9 | ett |
Aten | Internationell turnering | ett | |||||
Sparta | Zonal turnering | 7½ av 11 | 1-3 | ||||
1992 | Mangalia | Balkaniada (Greklands lag, ?:e styrelse) | Team - | ||||
Manila | XV Olympiad (Greklands lag, 1:a styrelsen) | 6 | fyra | fyra | 8 av 14 | ||
Debrecen | European Team Championship (Greklands lag, 1:a styrelsen) | 2 | 2 | 3 | 3½ av 7 | ||
1993 | Ankara | Balkaniada (Greklands lag, ?:e styrelse) | 3 | ett | 0 | 3 av 4 | Team - |
1994 | Aten | Grekiska mästerskapet (herrar) [49] | 3 av 11 | 11 [50] | |||
Varna | Balkaniada (Greklands lag, ?:e styrelse) | 3 | ett | ett | 3½ av 5 | Team - | |
Moskva | XVI Olympiad (Greklands lag, 1:a styrelsen) | 6 | 3 | fyra | 8 av 13 | ||
1995 | Glyfada | Grekiska mästerskapet [51] | 7 | 0 | 2 | 8 av 9 | ett |
Heraklion | grekiska mästerskapet | 9 | 0 | 2 | 10 av 11 | 2 [52] | |
1996 | Hår | grekiska mästerskapet | tio | ett | 0 | 10 av 11 | 1-2 [53] |
Jerevan | Match Armenien - Grekland [54] | 3 | 0 | 2 | 4 av 5 | ||
Jerevan | XVII Olympiad (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 5 | 3 | 5 | 7½ av 13 | ||
1997 | slå samman | European Team Championship (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 3 | 3 | 2 | 4 av 8 | |
Aten | grekiska mästerskapet | 7 | 3 | ett | 7½ av 11 | 3-4 [55] | |
1998 | Aten | grekiska mästerskapet | 7 | 2 | 0 | 7 av 9 | 1-2 [56] |
Elista | XVIII Olympiad (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 6 | 3 | fyra | 8 av 13 | ||
1999 | Tbilisi | Zonal turnering | fyra | fyra | ett | 4½ av 9 | 16-21 [57] [58] |
Korfu | Match Grekland - Bulgarien [54] | ett | 0 | 3 | 2½ av 4 | ||
Batumi | European Team Championship (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 2 | 3 | ett | 2½ av 6 | ||
Aten | grekiska mästerskapet | 6 | 0 | 3 | 7½ av 9 | ett | |
2000 | Istanbul | XIX Olympiad (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 6 | fyra | 3 | 7½ av 13 | |
metan | grekiska mästerskapet | 5 | ett | 3 | 6½ av 9 | 3-4 [59] | |
2001 | Leon | European Team Championship (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 3 | 2 | 2 | 4 av 7 | |
Aten | grekiska mästerskapet | 5 | ett | 3 | 6½ av 9 | 2-3 [55] | |
2002 | blödde | XX Olympiad (Greklands lag, 2:a styrelsen) | fyra | 6 | 3 | 5½ av 13 | |
Aten | grekiska mästerskapet | 3 | 2 | fyra | 5 av 9 | 4-5 [55] | |
Istanbul | Balkanländernas mästerskap | 5 | 2 | 2 | 6 av 9 | 4 [60] [61] | |
2003 | Istanbul | Europamästerskap | 3 | 5 | 3 | 4½ av 11 | [62] |
Aten | Match Grekland - Georgien [54] | ett | ett | fyra | 3 av 6 | ||
Plovdiv | European Team Championship (Greklands lag, 2:a styrelsen) | 2 | 2 | 2 | 3 av 6 | ||
2004 | Dresden | Europamästerskap | fyra | 6 | ett | 4½ av 11 | [63] |
Aten | grekiska mästerskapet | fyra | ett | fyra | 6 av 9 | 1-2 [53] | |
Calvia | XXI Olympiad (Greklands lag, 3:e styrelsen) | fyra | ett | 7 | 7½ av 12 | ||
2005 | Guingamp | Internationell turnering | 5 | 0 | fyra | 7 av 9 | 1-2 [64] |
Kishinev | Europamästerskap | 5 | 5 | ett | 5½ av 11 | [65] | |
Göteborg | European Team Championship (Team of Greece, 3:e brädet) | 3 | 3 | 3 | 4½ av 9 | ||
Sheki | Internationell turnering | 2 | fyra | 3 | 3½ av 9 | 8-9 [66] | |
2005 | metan | grekiska mästerskapet | 3 | 0 | 5 | 5½ av 8 | 1-3 [67] |
2006 | Antalya | Medelhavsmästerskapen | 5 av 9 | 6-11 [68] | |||
Kusadasi | Europamästerskap | 5 | fyra | 2 | 6 av 11 | [69] | |
Turin | XXII Olympiad (Greklands lag, 3:e brädet) | 3 | fyra | 3 | 4½ av 10 | ||
Aten | Öppen turnering | 3 | 0 | 6 | 6 av 9 | 3-5 [70] [71] | |
2007 | Dresden | Europamästerskap | 3 | 3 | 5 | 5½ av 11 | [72] |
Heraklion | European Team Championship (Team of Greece, 3:e brädet) | 3 | 2 | fyra | 5 av 9 | ||
grekiska mästerskapet | ett | ||||||
2008 | grekiska mästerskapet | ett | |||||
Plovdiv | Europamästerskap | fyra | fyra | 3 | 5½ av 11 | [65] | |
Dresden | XXIII Olympiad (Greklands lag, 3:e brädet) | 6 | 2 | 3 | 7½ av 11 | ||
2009 | Antalya | Medelhavsmästerskapen | 3 | 3 | 3 | 4½ av 9 | 20-25 [73] [74] |
St. Petersburg | Europamästerskap | fyra | fyra | 3 | 5½ av 11 | [72] | |
Novi Sad | European Team Championship (Team of Greece, 3:e brädet) | 2 | fyra | 2 | 3 av 8 | ||
2010 | Rijeka | Europamästerskap | 3 | 6 | 2 | 4 av 11 | [62] |
Khanty-Mansiysk | XXIV Olympiad (Greklands lag, 3:e brädet) | 6 | 0 | fyra | 8 av 10 | ||
2011 | Mardin | World Team Championship (Greklands lag, 2:a brädet) | 2 | 3 | fyra | 4 av 9 | |
Porto Caras | European Team Championship (Team of Greece, 3:e brädet) | 0 | fyra | 2 | 1 av 6 | ||
2012 | Gaziantep | Europamästerskap | 3 | 3 | 5 | 5½ av 11 | [75] |
Istanbul | XXV Olympiad (Greklands lag, 3:e styrelsen) | 3 | fyra | ett | 3½ av 8 | ||
2013 | Belgrad | Europamästerskap | fyra | 3 | fyra | 6 av 11 | [76] |
Warszawa | European Team Championship (Team of Greece, 3:e brädet) | ett | fyra | 3 | 2½ av 8 | ||
2014 | Tromsø | XXVI Olympiad (Greklands lag, 4:e styrelsen) | 5 | 2 | 2 | 6 av 9 | |
2015 | Acqui Terme | Världsmästerskap bland veteraner (50+) | 2 [77] | ||||
2016 | Mamma, jag | Europamästerskap | ett | fyra | 6 | 4 av 11 | |
Marianske Lazne | Världsmästerskap bland veteraner (50+) | [78] | |||||
2017 | Acqui Terme | Världsmästerskap bland veteraner (50+) | 2 [79] | ||||
2019 | Batumi | European Team Championship (Greklands lag, 4:e brädet) | 2 | 2 | 3 | 3½ av 7 | |
2021 | Iasi | Europamästerskap | fyra | fyra | 3 | 5½ av 11 | [80] |
Tematiska platser |
---|
Grekiska kvinnliga stormästare | |
---|---|