Simning vid olympiska sommarspelen 2000 - 100 m frisim (herrar)
Den stabila versionen kontrollerades den
13 april 2022 . Det finns overifierade
ändringar i mallar eller .
Herrarnas 100 m frisimstävling vid OS 2000 hölls från 19 till 20 september . 74 idrottare från 66 länder deltog.
Medaljörer
Kvalificerande
Simma 1
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
5
|
Eric Moussambani ( GEQ ) |
40,97
|
1.52.72
|
|
3
|
Karim Bare ( NIG ) |
-
|
DSQ
|
|
fyra
|
Farhod Oripov ( TJK ) |
-
|
DSQ
|
Simma 2
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
0 |
-ett |
!a |
!a |
!a
|
ett |
3
|
Gregory Arkhurst ( CIV ) |
25.18
|
53,55
|
2 |
fyra
|
Hamid Mobarrez ( IRI ) |
26.08
|
54,12
|
3 |
5
|
Christoph Ing ( MRT ) |
26,56
|
54,33
|
fyra |
6
|
Ganaagiin Galbadrach ( MGL ) |
27.45
|
58,79
|
5 |
2
|
Ragi Edde ( LIB ) |
28.48
|
59,26
|
6 |
7
|
Marien Ngouabi ( CGO ) |
28.23
|
91.00.39
|
7 |
ett
|
Dawood Youssef ( BRN ) |
28,82
|
91.02.45
|
999 |
999 |
YAYAYA |
~z |
~z
|
Simma 3
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
fyra
|
Paul Kutscher ( URU ) |
25.33
|
52,22
|
2 |
2
|
Howard Hinds ( AHO ) |
24,89
|
52,52
|
3 |
3
|
Alexander Agafonov ( UZB ) |
25.30
|
52,58
|
fyra |
5
|
Rikardur Rikardsson ( ISL ) |
24.55
|
52,85
|
5 |
6
|
George Bovell III ( TRI ) |
25,74
|
52,90
|
6 |
ett
|
Gentle Offoyne ( NGR ) |
25,51
|
52,91
|
7 |
7
|
Kenny Roberts ( SEY ) |
25,67
|
53,40
|
åtta |
åtta
|
Alejandro Castellanos ( HON ) |
25,75
|
54,06
|
Simma 4
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
2
|
Carl Probert ( FIJ ) |
24.35
|
51,34
|
2 |
5
|
Christopher Murry ( BAH ) |
24,70
|
51,93
|
3 |
7
|
Indrek Sei ( EST ) |
24.53
|
52,09
|
fyra |
6
|
Tamer Hamed ( EGY ) |
25.04
|
52,14
|
5 |
fyra
|
Mark Chey ( SIN ) |
25,61
|
52,24
|
6 |
åtta
|
Fernando Jacomo ( COL ) |
25.07
|
52,24
|
7 |
3
|
Glen Walshaw ( ZIM ) |
25.47
|
52,53
|
åtta |
ett
|
Rodrigo Olivares ( CHI ) |
25,66
|
53,50
|
Simma 5
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
ett
|
Nikola Kalabich ( YUG ) |
24.50
|
51,82
|
2 |
2
|
Allen Ong ( MAS ) |
24,72
|
51,93
|
3 |
7
|
George Gleason ( ISV ) |
24,89
|
52,00
|
fyra |
3
|
Kvetoslav Svoboda ( CZE ) |
25.12
|
52,18
|
5 |
6
|
Igor Sitnikov ( KAZ ) |
24,92
|
52,57
|
6 |
fyra
|
Wu Nyen-ping ( TPE ) |
25.14
|
52,72
|
7 |
5
|
Felip Delgado ( ECU ) |
24,94
|
52,78
|
åtta |
åtta
|
Chrysanthos Papahrisantou ( CYP ) |
24,93
|
52,82
|
Simma 6
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
3
|
Peter Mankoch ( SLO ) |
23,94
|
50,28
|
2 |
ett
|
Kim Min-sook ( KOR ) |
24.29
|
50,49
|
3–4 |
5
|
Spyridon Bitsakis ( GRE ) |
25.04
|
51,28
|
3–4 |
åtta
|
Sergey Ashikhmin ( KGZ ) |
24,67
|
51,28
|
5 |
7
|
Richard Bera ( INA ) |
24,92
|
51,52
|
6 |
6
|
Yoav Brook ( ISR ) |
24,66
|
51,66
|
7 |
2
|
Zeljko Panic ( BIH ) |
24.55
|
52,40
|
åtta |
fyra
|
Francisco Sanchez ( VEN ) |
24,68
|
52,43
|
Simma 7
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
åtta
|
Due Dragana ( CRO ) |
23,79
|
49,83
|
2 |
2
|
Rolandas Gimbutis ( LTU ) |
24.03
|
50,46
|
3 |
fyra
|
Torsten Spanneberg ( GER ) |
24.47
|
50,56
|
fyra |
3
|
Javier Botelho ( ESP ) |
24.46
|
50,87
|
5 |
5
|
Craig Hutchinson ( CAN ) |
24.47
|
50,90
|
6 |
ett
|
Marcos Hernandez ( CUB ) |
23,83
|
50,95
|
7 |
7
|
Thierry Wouters ( BEL ) |
23,85
|
51,07
|
åtta |
åtta
|
Yere Hord ( FIN ) |
24.15
|
51.11
|
Simma 8
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
1–2 |
2
|
Denis Pimankov ( RUS ) |
23,73
|
49,45
|
1–2 |
5
|
Chris Fiedler ( AUS ) |
23,83
|
49,45
|
3 |
fyra
|
Neil Walker ( USA ) |
23,83
|
49,73
|
fyra |
7
|
Christian Tröger ( GER ) |
23,90
|
49,76
|
5 |
6
|
Johan Kenkhuis ( NED ) |
23,85
|
49,93
|
6 |
ett
|
Stefan Nystrand ( SWE ) |
23.59
|
50,19
|
7 |
3
|
Roman Barnier ( FRA ) |
24.14
|
50,32
|
åtta |
åtta
|
Pavlo Khnykh ( UKR ) |
24.24
|
50,63
|
Simma 9
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
fyra
|
Pieter van den Hoogenband ( NED ) |
23,64
|
48,64
|
2 |
5
|
Gary Hall ( USA ) |
24.15
|
49,32
|
3 |
7
|
Salim Iles ( ALG ) |
23.55
|
49,70
|
fyra |
3
|
Gustavo Borges ( BRA ) |
24.00
|
49,76
|
5 |
6
|
Attila Zubor ( HUN ) |
24.24
|
49,79
|
6 |
2
|
Karel Novi ( SUI ) |
23,81
|
50,19
|
7 |
åtta
|
Yannick Lupien ( CAN ) |
24.16
|
50,62
|
åtta |
ett
|
Oleg Rukhlevich ( BLR ) |
23.59
|
50,96
|
Simma 10
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
5
|
Michael Klim ( AUS ) |
23,61
|
49,09
|
2 |
6
|
Lars Frölander ( SWE ) |
23,71
|
49,16
|
3 |
fyra
|
Alexander Popov ( RUS ) |
24.07
|
49,29
|
4–5 |
ett
|
Roland Schumann ( RSA ) |
23.46
|
49,74
|
4–5 |
2
|
Lorenzo Wismara ( ITA ) |
23,96
|
49,74
|
6 |
åtta
|
Jose Meolans ( ARG ) |
23.55
|
49,75
|
7 |
7
|
Bartosz Kizierowski ( POL ) |
23,99
|
49,84
|
- |
3
|
Fernando Scherer ( BRA ) |
-
|
Startade inte
|
Semifinaler
Simma 1
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
fyra
|
Michael Klim ( AUS ) |
23.36
|
48,80
|
2 |
5
|
Alexander Popov ( RUS ) |
23,60
|
48,84
|
3 |
3
|
Denis Pimankov ( RUS ) |
23,61
|
49,43
|
fyra |
7
|
Jose Meolans ( ARG ) |
23.55
|
49,66
|
5–6 |
2
|
Lorenzo Wismara ( ITA ) |
24.06
|
49,67
|
5–6 |
åtta
|
Due Dragana ( CRO ) |
23.65
|
49,67
|
7 |
6
|
Salim Iles ( ALG ) |
23,93
|
49,70
|
åtta |
ett
|
Christian Tröger ( GER ) |
23.65
|
49,80
|
Simma 2
Plats
|
Spår
|
Sportsman
|
50 m
|
Tid
|
ett |
fyra
|
Pieter van den Hoogenband ( NED ) |
23.16
|
47,84
|
2 |
5
|
Lars Frölander ( SWE ) |
23,75
|
48,93
|
3 |
2
|
Neil Walker ( USA ) |
23.35
|
49,04
|
fyra |
3
|
Gary Hall ( USA ) |
23,80
|
49,13
|
5 |
6
|
Chris Fiedler ( AUS ) |
23,99
|
49,55
|
6 |
åtta
|
Attila Zubor ( HUN ) |
23,86
|
49,58
|
7 |
7
|
Roland Schumann ( RSA ) |
23,80
|
49,84
|
åtta |
ett
|
Gustavo Borges ( BRA ) |
24.05
|
49,93
|
Slutlig
18 augusti 2004 kl 20:20 lokal tid
Länkar