Simning vid olympiska sommarspelen 2012 | ||||
---|---|---|---|---|
Freestyle | ||||
50 meter | Män | Kvinnor | ||
100 meter | Män | Kvinnor | ||
200 meter | Män | Kvinnor | ||
400 meter | Män | Kvinnor | ||
800 meter | Kvinnor | |||
1500 meter | Män | |||
Fjäril | ||||
100 meter | Män | Kvinnor | ||
200 meter | Män | Kvinnor | ||
På ryggen | ||||
100 meter | Män | Kvinnor | ||
200 meter | Män | Kvinnor | ||
Bröstsim | ||||
100 meter | Män | Kvinnor | ||
200 meter | Män | Kvinnor | ||
Integrerad simning | ||||
200 meter | Män | Kvinnor | ||
400 meter | Män | Kvinnor | ||
stafettlopp | ||||
4×100 meter frisim | Män | Kvinnor | ||
4×200 meter frisim | Män | Kvinnor | ||
4×100 meter sammanlagt | Män | Kvinnor | ||
öppet vatten | ||||
10 kilometer | Män | Kvinnor | ||
Kompetens | ||||
← 2008 |
Damernas 4x100 m medley stafett simtävling vid olympiska sommarspelen 2012 ägde rum den 4 augusti . 16 lag deltog i tävlingen.
Guld | Silver | Brons |
USA |
Australien |
Japan |
Plats | Spår | Land | 100 m | 200 m | 300 m | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | 7 | Nederländerna Sharon van Rauvendaal Monique Neuhuis Inge Dekker Femke Heemskerk |
1.00.98 | 2.07.96 | 3.05.39 | 3.59.19 |
2 | fyra | Kina Gao Chang Sun Ye Jiao Liuyang Tang Yi |
1.00.41 | 2.08.42 | 3.05.98 | 3.59.38 |
3 | 5 | Ryssland Maria Gromova Yulia Efimova Irina Bespalova Veronika Popova |
1.01.53 | 2.07.37 | 3.05.70 | 3.59.57 |
fyra | 3 | Tyskland Jenny Menzing Sarah Pöve Alexandra Wenk Britta Steffen |
1.01.02 | 2.08.21 | 3.07.06 | 3.59.95 |
5 | 2 | Italien Arianna Barbieri Michela Guzzetti Ilaria Bianchi Federica Pellegrini |
1.00.80 | 2.09.42 | 3.07.01 | 4.02.20 |
6 | 6 | Kanada Julia Wilkinson Tera van Beilen Catherine Savard Samantha Cheverton |
1.00.49 | 2.08.61 | 3.07.61 | 4.02.71 |
7 | ett | Frankrike Laure Manaudou Fanny Babu Justine Bruno Charlotte Bonnet |
1.01.09 | 2.10.23 | 3.10.40 | 4.05.53 |
åtta | åtta | Ungern Evelyn Verrasto Anna Shtankoviks Zsuzsanna Jakabos Dara Esther |
1.03.39 | 2.13.82 | - | DSQ |
Plats | Spår | Land | 100 m | 200 m | 300 m | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | 5 | Australien Emily Seebom Liesel Jones Alicia Coutts Brittany Elmsley |
58,57 | 2.04.53 | 3.01.98 | 3.55.42 |
2 | 3 | Japan Aya Terakawa Satomi Suzuki Yuka Kato Haruka Ueda |
59,19 | 2.06.34 | 3.04.07 | 3.57.87 |
3 | 2 | Danmark Mia Nielsen Rikke Pedersen Jeanette Ottesen Pernille Blume |
1.00.27 | 2.07.42 | 3.04.16 | 3.58.35 |
fyra | fyra | USA Rachel Bootsma Bria Larson Claire Donahue Jessica Hardy |
59,70 | 2.06.36 | 3.04.41 | 3.58.88 |
5 | 6 | Storbritannien Gemma Spofforth Siobhan-Marie O'Connor Gemma Lowey Amy Smith |
1.00.02 | 2.08.12 | 3.05.68 | 3.59.37 |
6 | 7 | Sverige Sara Sjöström Jenny Johansson Martina Granström Michel Coleman |
1.01.38 | 2.08.32 | 3.06.78 | 4.00.76 |
7 | ett | Spanien Duane da Rocha Marina Garcia Ursainque Judith Ignacio Sorribes Melania Costa Schmid |
1.00.43 | 2.08.78 | 3.07.85 | 4.03.05 |
åtta | åtta | Island Eiglo Osk Gustavsdottir Hrabnhildur Luthersdottir Sara Blake Bateman Eva Hannesdottir |
1.01.74 | 2.10.93 | 3.10.97 | 4.07.09 |
Plats | Spår | Land | 100 m | 200 m | 300 m | Tid |
---|---|---|---|---|---|---|
6 | USA Missy Franklin Rebecca Soni Dana Vollmer Allison Schmitt |
58,50 | 2.03.32 | 2.58.80 | 3.52.05 | |
fyra | Australien Emily Seebom Liesel Jones Alicia Coutts Melanie Schlanger |
59,01 | 2.05.07 | 3.01.48 | 3.54.02 | |
5 | Japan Aya Terakawa Satomi Suzuki Yuka Kato Haruka Ueda |
58,99 | 2.04.95 | 3.02.31 | 3.55.73 | |
fyra | åtta | Ryssland Anastasia Zueva Yulia Efimova Irina Bespalova Veronika Popova |
59,13 | 2.04.11 | 3.02.70 | 3.56.03 |
5 | ett | Kina Zhao Jing Ji Li Ping Lu Ying Tang Yi |
59,86 | 2.06.80 | 3.03.60 | 3.56.41 |
6 | 2 | Nederländerna Sharon van Rauwendaal Monique Neuhuis Inge Dekker Ranomi Kromovidjojo |
1.00.72 | 2.07.46 | 3.04.37 | 3.57.28 |
7 | 3 | Danmark Mia Nielsen Rikke Pedersen Jeanette Ottesen Pernille Blume |
59,76 | 2.06.53 | 3.03.36 | 3.57.76 |
åtta | 7 | Storbritannien Gemma Spofforth Siobhan-Marie O'Connor Ellen Gandhi Francesca Holsol |
59,46 | 2.07.91 | 3.05.38 | 3.59.46 |