EM i vattensport 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Simning | |||||
Freestyle | |||||
50 meter | män | kvinnor | |||
100 meter | män | kvinnor | |||
200 meter | män | kvinnor | |||
400 meter | män | kvinnor | |||
800 meter | män | kvinnor | |||
1500 meter | män | kvinnor | |||
Fjäril | |||||
50 meter | män | kvinnor | |||
100 meter | män | kvinnor | |||
200 meter | män | kvinnor | |||
På ryggen | |||||
50 meter | män | kvinnor | |||
100 meter | män | kvinnor | |||
200 meter | män | kvinnor | |||
Bröstsim | |||||
50 meter | män | kvinnor | |||
100 meter | män | kvinnor | |||
200 meter | män | kvinnor | |||
Integrerad simning | |||||
200 meter | män | kvinnor | |||
400 meter | män | kvinnor | |||
Freestyle stafett | |||||
4×100 meter | män | kvinnor | |||
4×200 meter | män | kvinnor | |||
kombinerat relä | |||||
4×100 meter | män | kvinnor | |||
blandat relä | |||||
4×100 meter | freestyle | kombinerad | |||
4×200 meter | freestyle | ||||
Simma i öppet vatten | |||||
5 kilometer | män | kvinnor | |||
10 kilometer | män | kvinnor | |||
25 kilometer | män | kvinnor | |||
Lag | kommandon | ||||
Dykning | |||||
Singel | |||||
Springbräda, 1 meter | män | kvinnor | |||
Springbräda, 3 meter | män | kvinnor | |||
Torn, 10 meter | män | kvinnor | |||
Synkron | |||||
Springbräda, 3 meter | män | kvinnor | |||
Torn, 10 meter | män | kvinnor | |||
Blandad | 3 meter | 10 meter | |||
Lag | kommandon | ||||
Synkroniserad simning | |||||
Solo | slumpmässig | teknisk | |||
Duett | slumpmässig | teknisk | |||
Team | slumpmässig | teknisk | |||
Blandad | slumpmässig | teknisk | |||
Kombination | kombination | ||||
Herrarnas 50 m ryggsimstävling vid EM 2018 i vattensport ägde rum den 3 och 4 augusti .
Inför tävlingsstarten var rekorden följande.
namn | Land | Tid | Stad | datumet | |
---|---|---|---|---|---|
Världsrekord Europarekord |
Liam Tancock | Storbritannien | 24.04 | Rom | 2 augusti 2009 |
Mästerskapsrekord | Camille Lacourt | Frankrike | 24.07 | budapest | 12 augusti 2010 |
Preliminära simningar startade den 3 augusti klockan 10:24 lokal tid.
Plats | simma | Spår | namn | Land | Tid | Notera. |
---|---|---|---|---|---|---|
ett | 6 | 5 | Shane Ryan | Irland | 24.32 | Q, NR |
2 | 5 | fyra | Kliment Kolesnikov | Ryssland | 24.58 | F |
3 | 5 | 5 | Robert Glintse | Rumänien | 24,59 | F |
fyra | 6 | fyra | Vladimir Morozov | Ryssland | 24,65 | F |
5 | 5 | 6 | Christian Diener | Tyskland | 24,89 | F |
6 | fyra | fyra | Jeremy Stravius | Frankrike | 24,92 | F |
7 | fyra | 6 | Nikita Tsmyg | Belarus | 24,95 | F |
åtta | 6 | 3 | Sergey Fesikov | Ryssland | 25.01 | |
9 | fyra | 5 | Jonathan Kopelev | Israel | 25.02 | F |
tio | fyra | 3 | Apostolos till Kristus | Grekland | 25 maj | F |
elva | 5 | 7 | Conor Ferguson | Irland | 25.08 | F |
12 | 6 | 2 | Simone Sabbioni | Italien | 25.17 | F |
13 | 6 | 7 | Katsper Stokowski | Polen | 25.22 | F |
fjorton | 5 | 2 | Yakov Tumarkin | Israel | 25.25 | F |
femton | 5 | 3 | Nikita Ulyanov | Ryssland | 25.29 | |
16 | fyra | 7 | Thierry Bollin | Schweiz | 25.40 | F |
17 | 6 | ett | Nicholas Pyle | Storbritannien | 25.49 | F |
arton | 5 | åtta | Thomas Checkon | Italien | 25.50 | F |
19 | fyra | 0 | Stanislas Yu | Frankrike | 25,54 | |
tjugo | 3 | 2 | Ralph Tribuntsov | Estland | 25,60 | |
tjugo | fyra | 9 | Gitis Stankevičius | Litauen | 25,60 | |
22 | 3 | 3 | Karl Lucht | Estland | 25,62 | |
23 | fyra | åtta | Björn Seliger | Sverige | 25,65 | |
24 | 3 | 5 | David Hamburg | Israel | 25,68 | |
25 | 3 | fyra | Nikolaos Sophianidis | Grekland | 25,69 | |
25 | 6 | 0 | Paul Gabriel Bedel | Frankrike | 25,69 | |
27 | 3 | 6 | Marcus Lee | Norge | 25,73 | |
28 | 5 | ett | Georgios Spanoudakis | Grekland | 25,74 | |
29 | 3 | åtta | Bernhard Reitshammer | Österrike | 25,78 | |
trettio | fyra | 2 | Kamil Kazmierczak | Polen | 25,80 | |
31 | 6 | åtta | Maxim Delendik | Belarus | 25,81 | |
32 | fyra | ett | Viktor Staselovich | Belarus | 25,82 | |
33 | 3 | 7 | Gabriel Lopes | Portugal | 25,85 | |
34 | 2 | 5 | Iskender Bashlakov | Kalkon | 25,99 | |
35 | 5 | 0 | Gustav Hockfelt | Sverige | 26.01 | |
36 | 2 | 6 | Adam Telegdy | Ungern | 26.16 | |
37 | 5 | 9 | Tomas Franta | tjeckiska | 26.26 | |
38 | 3 | ett | Girts Feltbergs | Lettland | 26.22 | |
39 | 3 | 0 | Luke Greenbank | Storbritannien | 26.23 | |
40 | ett | 6 | Ziv Kalontarov | Israel | 26.30 | |
41 | 2 | fyra | Umitkan Gurs | Kalkon | 26.41 | |
42 | 6 | 9 | Andrei-Mircea ängel | Rumänien | 26.50 | |
43 | 3 | 9 | Armin Lelle | Estland | 26,53 | |
44 | ett | fyra | Ege Basher | Kalkon | 26,59 | |
45 | 2 | åtta | Anton Lonchar | Kroatien | 26,62 | |
46 | 2 | 2 | Niko Myakelya | Finland | 26,66 | |
47 | 2 | 7 | Rasim Gyor | Kalkon | 26,82 | |
48 | 2 | 9 | Nicola Akin | Serbien | 26,83 | |
49 | 2 | 3 | Adam Chernek | Slovakien | 26,96 | |
femtio | 2 | ett | Marco-Matthäus Langel | Estland | 27.33 | |
51 | 2 | 0 | Sergey Kuznetsov | Finland | 27.35 | |
52 | ett | 5 | Matteu Gali | Malta | 28.14 | |
53 | ett | 3 | Dren Ukimirai | Republiken Kosovo | 29,78 | |
— | 6 | 6 | Richard Bohush | Ungern | Startade inte |
Semifinalerna startade den 3 augusti klockan 17:25.
Semifinal 1Plats | Spår | namn | Land | Tid | Notera. |
---|---|---|---|---|---|
ett | fyra | Kliment Kolesnikov | Ryssland | 24.25 | Q, WJR , NR |
2 | 5 | Vladimir Morozov | Ryssland | 24.29 | F |
3 | 3 | Jeremy Stravius | Frankrike | 24,88 | F |
fyra | 6 | Jonathan Kopelev | Israel | 24,92 | F |
5 | 2 | Conor Ferguson | Irland | 24,99 | |
6 | 7 | Katsper Stokowski | Polen | 25.46 | |
7 | ett | Thierry Bollin | Schweiz | 25.47 | |
åtta | åtta | Thomas Checkon | Italien | 25.50 |
Plats | Spår | namn | Land | Tid | Notera. |
---|---|---|---|---|---|
ett | 5 | Robert Glintse | Rumänien | 24.12 | F |
2 | fyra | Shane Ryan | Irland | 24.57 | F |
3 | 6 | Nikita Tsmyg | Belarus | 24,66 | F |
fyra | 2 | Apostolos till Kristus | Grekland | 24,96 | F |
5 | 7 | Simone Sabbioni | Italien | 24,99 | |
6 | ett | Yakov Tumarkin | Israel | 25.09 | |
7 | åtta | Nicholas Pyle | Storbritannien | 25.10 | |
åtta | 3 | Christian Diener | Tyskland | 25.13 |
Finalen startade den 4 augusti klockan 18:18 lokal tid.
Plats | Spår | Sportsman | Land | Tid | Notera. |
---|---|---|---|---|---|
5 | Kliment Kolesnikov | Ryssland | 24.00 | WR | |
fyra | Robert Glintse | Rumänien | 24.55 | ||
6 | Shane Ryan | Irland | 24,64 | ||
fyra | 3 | Vladimir Morozov | Ryssland | 24,69 | |
5 | 7 | Jeremy Stravius | Frankrike | 24,83 | |
6 | 2 | Nikita Tsmyg | Belarus | 25.04 | |
7 | åtta | Apostolos till Kristus | Grekland | 25.14 | |
åtta | ett | Jonathan Kopelev | Israel | 25.41 |