Liga S-70 | |
---|---|
Typ av sport | mixed Martial Arts |
Bas | 2010 |
Land | Ryssland |
Nyckelfigurer |
Renat Laishev (president) Sergey Krivonosov (vice ordförande) |
Officiell sida |
League S-70 är en rysk sportorganisation som grundades 2010 på grundval av utbildningsinstitutionen Sambo-70 för att främja och systematisera Rysslands kampkultur. Han är engagerad i att hålla årliga turneringar i professionell stridssambo , där kända ryska sambister möter de starkaste fighters av olika stilar från andra länder. Turneringar hålls i staden Sochi i Plotforma sport- och underhållningskomplex på Kubanskaya Street med stöd av Ryska federationens sportministerium , administrationen av Krasnodar-territoriet och stadshuset.
Traditionellt besöks S-70 League-turneringar av Vladimir Putin , i de flesta fall är han närvarande i publiken och går in i ringen med avskedsord för att belöna vinnarna. Även vid olika tillfällen var gästerna i turneringarna många välkända politiska figurer, som Kazakstans president Nursultan Nazarbayev , Armeniens president Serzh Sargsyan , Azerbajdzjans president Ilham Aliyev , Abchaziens president Raul Khadjimba , premiärminister Dmitry Medvedev , Hollywood stjärnor Steven Seagal , Jean-Claude Van Damme , Eric Roberts et al. [1] [2]
S-70 League höll sin första turnering den 21 april 2011 på Arena Moscow -klubben i Moskva . Invigningen av kvällen föregicks av framträdandet av sångerskan Nyusha . På turneringens huvudkort blev eleverna i Sambo-70-skolan motarbetade av spanska fighters, representanter för olika typer av kampsport. I kvällens huvudfight mötte den titulerade ryske sambokrottaren Vyacheslav Vasilevsky Spaniens mästare i brasiliansk jiu-jitsu Enoch Solves Torres och besegrade honom med enhälligt beslut efter tre omgångar.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
lätt tungvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Enoch löser Torres | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Tung vikt | Vitaly Minakov | vinna | Juan Espino | TKO (slag) | ett | 0:09 |
lätt tungvikt | Dmitry Zabolotny | vinna | Tom Nsang | Submission (bakre naken choke) | ett | 0:48 |
Weltervikt | Andrey Koreshkov | vinna | Abdula Dadaev | Surrender (armbar) | ett | 0:00 |
En lätt vikt | Sergey Golyaev | vinna | Ramon Diaz | Knockout (slag) | 2 | 3:40 |
Den andra S-70 League-turneringen hölls den 5 augusti 2011 på Plotforma sport- och underhållningskomplex, Sochi . Förutom Vladimir Putin och Fedor Emelianenko var flerfaldige boxningsvärldsmästaren Vladimir Klitschko närvarande som en hedersgäst på läktaren . Huvudkortet inkluderade slagsmål mellan representanter för det ryska landslaget och representanter för det brasilianska landslaget - som ett resultat vann ryska fighters säkert alla fem slagsmålen. I kvällens huvudmatch besegrade den ryske sambobrottaren Maxim Grishin brasilianska Julio Cesar de Lima med teknisk knockout [3] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Huvudkort. Lagmatch Brasilien - Ryssland | ||||||
Tung vikt | Maxim Grishin | vinna | Julio Cesar de Lima | TKO (slag) | ett | 1:22 |
lätt tungvikt | Igor Saveliev | vinna | Fernando Silva | TKO (slag) | 3 | 1:50 |
Medelvikt | Alexander Shlemenko | vinna | Marcus Antonio Santana | TKO (punch) | ett | 1:29 |
Weltervikt | Sergej Bal | vinna | Mario Sartori | Knockout (slag) | ett | 4:57 |
En lätt vikt | Alexander Sarnavsky | vinna | Marcio Cesar | Submission (bakre naken choke) | ett | 1:04 |
Preliminärt kort. Superboys | ||||||
Tung vikt | Alexander Volkov | vinna | Nedyalko Karadzhov | TKO (slag) | ett | 2:41 |
lätt tungvikt | Victor Nemkov | vinna | Chuck Grigsby | TKO (punch) | 2 | 3:24 |
lätt tungvikt | Dmitrij Samoilov | vinna | Joe Wedepo | enhälligt beslut | 2 | 5:00 |
Medelvikt | Alexey Shapovalov | vinna | Zach Light | Submission (bakre naken choke) | ett | 1:45 |
Den tredje säsongen av S-70 League, till skillnad från alla andra, bestämde Rysslands mästare i MMA och inkluderade fem separata turneringar. Först, vid tre turneringar som hölls i olika ryska städer, valdes de fjorton mest värdiga kandidaterna i fyra viktkategorier ut, sedan hoppade några av dem i semifinalturneringen och slutligen, vid finalturneringen i Sotji, tilldelades fyra vinnare mästartitlar .
ryska mästerskapet. Första stegetDen första etappen av det ryska mästerskapet i blandad kampsport hölls den 22 december 2011 i Volgograds fackföreningars sportpalats , Volgograd . I kvällens huvudstrid besegrade Igor Saveliev Mikhail Sysoev genom enhälligt beslut.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
lätt tungvikt | Igor Saveliev | vinna | Mikhail Sysoev | enhälligt beslut | 2 | 5:00 |
lätt tungvikt | Baga Agaev | vinna | Vladimir Semyonov | Surrender (armbar) | ett | 3:41 |
Medelvikt | Magomed Magomedkerimov | vinna | Anatolij Tokov | Knockout (slag) | ett | 1:07 |
Medelvikt | Adam Khaliev | vinna | Alexey Belyaev | Knockout (tornado) | ett | 2:26 |
Weltervikt | Magomed Mutaev | vinna | Aleksey Ivanov | TKO (slag) | 3 | 3:39 |
Weltervikt | Stanislav Molodtsov | vinna | Mikhail Dronov | Surrender (armbar) | 2 | 2:52 |
Weltervikt | Magomedrasul Khasbulaev | vinna | Sergey Andreev | TKO (slag) | ett | 2:20 |
Weltervikt | Alexey Nazarov | vinna | Magomed Aldiev | enhälligt beslut | 2 | 5:00 |
En lätt vikt | Anton Fedorov | vinna | Ivan Kosov | Submission (bakre naken choke) | 2 | 3:59 |
En lätt vikt | Oleg Bagov | vinna | Murad Yusupov | Överlämnande (triangel) | ett | 1:10 |
Den andra etappen av det ryska mästerskapet i blandad kampsport hölls den 18 februari 2012 på sport- och konsertkomplexet uppkallat efter V. N. Blinov , Omsk . I kvällens huvudstrid besegrade ryssen Adam Khaliyev representanten för Ukraina Alexander Dolotenko med en armbågsspak.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Weltervikt | Adam Khaliev | vinna | Alexander Dolotenko | Surrender (armbar) | ett | 4:00 |
Medelvikt | Magomed Magomedov | vinna | Dmitry Irlitsin | Överlämnande (triangel) | 2 | 2:57 |
Fjädervikt | Anatolij Pokrovsky | vinna | Said-Khamzat Avkhadov | Surrender (armbar) | ett | 1:05 |
Fjädervikt | Hakob Stepanyan | vinna | Evgeny Lakhin | Knockout (slag) | 3 | 3:19 |
Weltervikt | Mikhail Tsarev | vinna | Rasul Magomedov | Överlämnande (triangel) | ett | 3:22 |
Weltervikt | Jurij Folomkin | vinna | Magomedrasul Hajiyev | Separat lösning | 3 | 5:00 |
En lätt vikt | Abil Ragimkhanov | vinna | Alexander Vorotnikov | Surrender (armbar) | ett | 2:38 |
Medelvikt | Georgy Emelyanov | vinna | Khamid Khamzathanov | Knockout (spark mot huvudet) | ett | 0:45 |
Tung vikt | Alexander Rumyantsev | vinna | Gadzhimurad Akhmedov | TKO (slag) | ett | 2:46 |
Den tredje etappen av det ryska mästerskapet i blandad kampsport hölls den 6 april 2012 i Druzhba universella sporthall , Moskva . I kvällens huvudstrid besegrade ryssen Shamil Zavurov Ukrainas representant Anatolij Safronov med teknisk knockout [4] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Weltervikt | Shamil Zavurov | vinna | Anatoly Safronov | TKO (kroppsspark och slag) | ett | 3:28 |
Weltervikt | Adam Khaliev | vinna | Valdas Potcevicius | Överlämnande (giljotin) | ett | 0:29 |
Tung vikt | Ruslan Magomedov | vinna | Igor Zadernovsky | Överlämnande (giljotin) | ett | 3:29 |
Tung vikt | Denis Goltsov | vinna | Konstantin Erokhin | Knockout (roundhouse kick) | 3 | 0:00 |
lätt tungvikt | Victor Nemkov | vinna | Abdulkerim Edilov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
lätt tungvikt | Vasil Feizrakhmanov | vinna | Ibragim Chuzhigaev | Submission (bakre naken choke) | ett | 4:07 |
Medelvikt | Bislan Amagov | vinna | Sergey Klassen | TKO (slag) | ett | 2:09 |
Weltervikt | Abdul-Aziz Abdulvakhabov | vinna | Andrey Markovich | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Weltervikt | Magomed Aldiev | vinna | Anvar Chergesov | TKO (slag) | 3 | 2:35 |
En lätt vikt | Zubaira Tukhugov | vinna | Ivan Lapin | Separat lösning | 3 | 5:00 |
En lätt vikt | Ahmet Aliyev | vinna | Agasif Alekberov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Semifinalen i det ryska mästerskapet i blandad kampsport hölls den 25 maj 2012 i Druzhba universella sporthall , Moskva . I kvällens huvudkamp besegrade Vyacheslav Vasilevsky bulgaren Svetlozar Savov med teknisk knockout.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Kvällens huvudstrid | ||||||
Medelvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Svetlozar Savov | TKO (slag) | 2 | 1:38 |
Semifinalstrider i mästerskapet i Ryssland | ||||||
lätt tungvikt | Victor Nemkov | vinna | Khadzhimurat Kamilov | Surrender (armbar) | 2 | 4:10 |
Medelvikt | Adam Khaliev | vinna | Magomed Mutaev | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Medelvikt | Magomed Magomedkerimov | vinna | Stanislav Molodtsov | Separat lösning | 3 | 5:00 |
Weltervikt | Alexey Nazarov | vinna | Anton Fedorov | Knockout (slag) | 2 | 3:52 |
Weltervikt | Magomedrasul Khasbulaev | vinna | Oleg Bagov | Knockout (slag) | 2 | 1:57 |
En lätt vikt | Ahmet Aliyev | vinna | Zubaira Tukhugov | Knockout (spark mot huvudet) | ett | 3:19 |
En lätt vikt | Hakob Stepanyan | vinna | Anatolij Pokrovsky | Knockout (slag) | 2 | 1:50 |
preliminärt kort | ||||||
Fjädervikt | Arsen Ubaidulaev | vinna | Rabadan Gadzhimuradov | Submission (bakre naken choke) | ett | 4:08 |
Finalen i det ryska mästerskapet i blandad kampsport hölls den 11 augusti 2012 på Plotforma sport- och underhållningskomplex, Sochi . Förutom Vladimir Putin var det ryska olympiska judolaget närvarande vid turneringen med full kraft , och den berömda amerikanske skådespelaren Steven Seagal och en veteran från den amerikanska UFC -organisationen Oleg Taktarov besökte turneringen som speciella gäster .
Vid turneringen, förutom betygskamper, fastställdes även Rysslands mästare i MMA i fyra viktkategorier: Hakob Stepanyan blev vinnare i lättvikt, Magomedrasul Khasbulaev i weltervikt, Adam Khaliev i mellanvikt och Viktor Nemkov i lätt tungvikt . På huvudkortet besegrade Vyacheslav Vasilevsky och Mikhail Zayats brasilianaren Jorge Luis Bezerra respektive ukrainaren Alexei Varagushin. I kvällens huvudstrid besegrade ryske Alexander Shlemenko amerikanen Anthony Ruiz , en utmanare till titeln mästare i den amerikanska organisationen Strikeforce , genom enhälligt beslut av domarna .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Huvudkort | ||||||
Medelvikt | Alexander Shlemenko | vinna | Anthony Ruiz | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Medelvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Georges Louis Bezerra | TKO (slag) | ett | 2:46 |
lätt tungvikt | Mikhail Zayats | vinna | Alexey Varagushin | TKO (slag) | ett | 3:17 |
Sista striderna i Rysslands mästerskap | ||||||
lätt tungvikt | Victor Nemkov | vinna | Baga Agaev | Överlämnande (giljotin) | ett | 1:12 |
Medelvikt | Adam Khaliev | vinna | Magomed Magomedkerimov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Weltervikt | Magomedrasul Khasbulaev | vinna | Alexey Nazarov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
En lätt vikt | Hakob Stepanyan | vinna | Ahmet Aliyev | Knockout (slag) | ett | 2:11 |
preliminärt kort | ||||||
Fjädervikt | Zubaira Tukhugov | vinna | Anatolij Pokrovsky | TKO (slag) | ett | 1:43 |
Medelvikt | Aleksey Ivanov | vinna | tyska Yakubov | Överlämnande (triangel) | 2 | 3:18 |
IV International Professional Combat SAMBO Tournament "Plotforma S-70" hölls den 17 augusti 2013 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Förutom Vladimir Putin och Dmitrij Medvedev, president i Kazakstan Nursultan Nazarbayev , guvernör för Krasnodar-territoriet Alexander Tkachev , president för MMA Union of Russia Fedor Emelianenko , olympisk boxningsmästare Alexei Tishchenko , berömd tungviktsfighter Sergei Kharitonov , Alexander Kharitonov, Alexander många spelare från hockeyklubben var närvarande på läktaren. Dynamo ", som blev ägare till " Gagarin Cup ".
Som ett resultat besegrade det ryska laget världslaget med en poäng på 4:1, i kvällens huvudstrid vann Vyacheslav Vasilevsky genom teknisk knockout mot Sydafrikas representant, Trevor Prangley [5] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Huvudkort. Ryska laget mot världslaget | ||||||
lätt tungvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Trevor Prangley | TKO (slag) | 3 | 2:32 |
Medelvikt | Mikhail Tsarev | vinna | Jamie Jara | TKO (slag) | ett | 0:39 |
Tung vikt | Denis Goltsov | vinna | Dritan Baryamai | Överlämnande (giljotin) | ett | 1:00 |
lätt tungvikt | Mikhail Mokhnatkin | vinna | Nikolay Alexiev | Submission (bakre naken choke) | 3 | 3:38 |
Medelvikt | Ronnie Alexander Landaeta Utrera | vinna | Aleksey Ivanov | Majoritetsbeslut | 3 | 5:00 |
preliminärt kort | ||||||
Weltervikt | Dmitry Bikrev | vinna | Vladimir Opanasenko | TKO (slag) | ett | 1:30 |
Weltervikt | Yaroslav Amosov | vinna | Vadim Sandulsky | Submission (bakre naken choke) | 3 | 3:03 |
En lätt vikt | Zakhar Mikhailov | vinna | Andrey Kaeshov | Knockout (slag) | 2 | 2:19 |
Tung vikt | Murod Khanturaev | vinna | Evgeny Erokhin | Knockout (spark mot huvudet) | ett | 1:05 |
Fjädervikt | Arman Ospanov | vinna | Alexey Polpudnikov | TKO (slag) | ett | 0:58 |
Den 5:e internationella professionella SAMBO-turneringen "Plotforma S-70" hölls den 9 augusti 2014 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Förutom Vladimir Putin och Dmitry Medvedev, Armeniens president Serzh Sargsyan , Azerbajdzjans president Ilham Aliyev , Rysslands vice premiärministrar Arkady Dvorkovich och Dmitry Kozak , befullmäktigad representant för Rysslands president i södra federala distriktet Vladimir Ustinov , ordförande för IOK:s samordningskommission för spelen i Sotji Jean-Claude Killy , borgmästare i Sochi Anatoly Pakhomov , ordförande för Internationella Samboförbundet Vasily Shestakov , ordförande för Europeiska och Allryska Samboförbunden Sergey Eliseev , tvåfaldig olympisk mästare i bobsläde Alexei Voevoda , olympisk mästare i boxning Alexander Povetkin , olympiska mästare i judo Mansur Isaev och Arsen Galstyan , flerfaldig mästare i världsjudo Alexander Mikhailin .
Turneringen var tillägnad de "stora befälhavarna för en mäktig makt", i år spelade det ryska landslaget mot landslaget på kontinenterna, representerade av idrottare från Europa, Asien, Afrika och Amerika. Som ett resultat vann ryska idrottare i nio matcher av tio. I kvällens huvudfight besegrade Vyacheslav Vasilevsky brasilianaren Maikel Falkan med teknisk knockout på 37 sekunder och tog sig därmed tillbaka för nederlaget för två år sedan i Bellator Grand Prix-semifinalerna .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
lätt tungvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Mykel Falkan | TKO (slag) | ett | 0:37 |
En lätt vikt | Alexander Sarnavsky | vinna | Drew Brokenshire | Submission (bakre naken choke) | 2 | 4:08 |
lätt tungvikt | Maxim Futin | vinna | Arunas Vilius | TKO (slag) | ett | 1:52 |
lätt tungvikt | Alexey Butorin | vinna | Anthony Ruiz | TKO (stoppad av läkare) | 3 | 4:43 |
Medelvikt | Anatolij Tokov | vinna | Jordan Smith | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Medelvikt | Aumard Gui | vinna | Dmitry Bikrev | TKO (stoppad av läkare) | ett | 5:00 |
Weltervikt | Alexey Kunchenko | vinna | Adil Boranbaev | TKO (slag) | 2 | 4:46 |
En lätt vikt | Alexey Polpudnikov | vinna | Ansagan Kusainov | TKO (slag) | 2 | 0:32 |
Fjädervikt | Timur Nagibin | vinna | Edward Muravitsky | Knockout (slag) | 2 | 4:54 |
En lätt vikt | Nikolai Aleksakhin | vinna | Valery Mikalauskas | TKO (slag) | 2 | 1:13 |
VI International Professional Combat SAMBO Tournament "Plotforma S-70" hölls den 29 augusti 2015 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Förutom Vladimir Putin och Dmitry Medvedev deltog läktarna av chefen för Sochi Anatoly Pakhomov, den tillförordnade chefen för Krasnodar-territoriet Veniamin Kondratyev , kända hockeyspelare Alexander Yakushev , Vyacheslav Fetisov , Alexander Kozhevnikov , Alexei Kasatonov , Sergei Makery Kamensky , Alexei Zhamnov , Alexei Gusarov , Evgeni Malkin , världsmästaren i boxning Natalya Ragozina , showman Mikhail Galustyan , President för Internationella Samboförbundet Vasily Shestakov, ledamot av styrelsen för All-Russian Sambo Federation Andrey Klyamko, deputerade i Moskva. Stadsduman Alexander Semennikov och andra.
Huvudämnet för turneringen var den moderna ryska armén , i intervallen mellan slagsmålen visades publiken videor dedikerade till olika grenar av militären. En trupp gymnaster och singer-songwriter Denis Maidanov uppträdde också vid öppningsceremonin . Totalt ägde tio slagsmål rum, i nio av dem gick ryssarna in i ringen mot representanter för andra länder, inklusive åtta vunna slagsmål - i bara ett fall förlorade den ryska fightern Mikhail Tsarev genom kapitulation till den erfarna amerikanen Jesse Taylor . I kvällens huvudfight slog den titulerade ryske sambisten Vadim Nemkov ut brasilianaren Joaquim Ferreira på 22 sekunder.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
lätt tungvikt | Vadim Nemkov | vinna | Joaquim Ferreira | Knockout (slag) | ett | 0:22 |
Weltervikt | Jesse Taylor | vinna | Mikhail Tsarev | Överlämnande (giljotin) | ett | 4:25 |
En lätt vikt | Hakob Stepanyan | vinna | Andre vinnare | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Tung vikt | Evgeny Erokhin | vinna | Tim Haig | Knockout (slag) | ett | 1:55 |
Tung vikt | Sergei Bilostenny | vinna | Amin Ergashev | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Weltervikt | Alexey Kunchenko | vinna | Ron Keslar | Knockout (slag) | 3 | 1:35 |
Weltervikt | Gennadij Kovalev | vinna | Murilu Rosa Filho | TKO (slag) | ett | 0:42 |
Medelvikt | Aleksey Ivanov | vinna | Mahir Mammadov | TKO (slag) | ett | 2:55 |
Medelvikt | Mikhail Kolobegov | vinna | Dennis Hallman | TKO (slag) | ett | 1:19 |
En lätt vikt | Dmitry Bikrev | vinna | Evgeny Lakhin | Knockout (slag) | 3 | 3:12 |
VII International Professional Combat SAMBO Tournament "Plotforma S-70" hölls den 21 augusti 2016 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Vladimir Putin kunde den här gången inte delta i turneringen på grund av brådskande ärenden, men skickade ett videomeddelande till arrangörerna där han önskade alla deltagare ett lyckat framträdande. Gästerna i turneringen var silvermedaljörerna vid de olympiska sommarspelen i Rio de Janeiro i konstnärlig gymnastik Maria Paseka , Daria Spiridonova och Seda Tutkhalyan , elever från Sambo-70 träningscenter. Huvudämnet för turneringen var Federal Service of the National Guard Troops of the Russian Federation , och i kvällens huvudstrider mot utländska kämpar kom två av dess representanter ut: Evgeny Erokhin och Adlan Amagov [6] .
Som ett resultat vann det ryska laget med en poäng på 5: 4 - ryssarna förlorade de tre första matcherna, men utjämnade sedan poängen och tog ledningen i den avgörande striden.
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Tung vikt | Evgeny Erokhin | vinna | Emanuel Newton | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
lätt tungvikt | Adlan Amagov | vinna | Dirley Broenstrup | Surrender (armbar) | ett | 2:18 |
lätt tungvikt | Wallison Carvalho | vinna | Mikhail Ragozin | Knockout (slag) | ett | 1:09 |
En lätt vikt | Hakob Stepanyan | vinna | Thiago Meller | Separat lösning | 3 | 5:00 |
Medelvikt | Aleksey Ivanov | vinna | Jesse Juarez | TKO (slag) | ett | 4:30 |
Weltervikt | Dmitry Bikrev | vinna | Jose Diaz | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
lätt tungvikt | Roman Kopylov | vinna | Jose Aparecido Santos Gomez | Knockout (slag) | 3 | 4:52 |
Weltervikt | Anderson de Queiroz Dinis | vinna | Elnur Agayev | TKO (slag) | 2 | 1:05 |
VIII International Professional Combat SAMBO Tournament "Plotforma S-70" hölls den 8 augusti 2017 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Förutom Vladimir Putin och Dmitrij Medvedev, Abchaziens president Raul Khadzhimba , borgmästare i Sochi Anatoly Pakhomov , befullmäktigad representant för Rysslands president i södra federala distriktet Vladimir Ustinov , Ryska federationens sportminister Pavel Kolobkov , berömd hockey spelare Alexander Yakushev , Vyacheslav Fetisov , Alexander Kozhevnikov , Alexei Kasatonov , Pavel Bure m fl. Temat för turneringen var de svåra och heroiska händelserna i Rysslands historia - från slaget vid isen och motståndet till den mongoliska-tatariska invasionen till det stora fosterländska kriget och den militära operationen i Syrien , kampen mot internationell terrorism . I kvällens huvudkamp besegrade ryssen Vyacheslav Vasilevsky brasilianaren Luis Sergio Melo Junior med teknisk knockout, det ryska laget besegrade världslaget med en poäng på 7:3 [7] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Medelvikt | Vyacheslav Vasilevsky | vinna | Luis Sergio Melo Junior | TKO (slag) | 2 | 3:10 |
lätt tungvikt | Shimon Bayor | vinna | Alexander Stolyarov | TKO (underkastelse från slag) | 3 | 1:05 |
lätt tungvikt | Vasily Babich | vinna | Wallison Carvalho | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Medelvikt | Roman Kopylov | vinna | Luis Gustavo Dutra da Silva | Knockout (slag) | ett | 3:15 |
Weltervikt | Dmitry Bikrev | vinna | Emmanuel Dava | TKO (slag) | 2 | 1:55 |
Medelvikt | Umar Yankovsky | vinna | Eder di Souza | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
lätt tungvikt | Leonardo Silva de Oliveira | vinna | Konstantin Andreytsev | Submission (bakre naken choke) | ett | 4:05 |
En lätt vikt | Arman Tsarukyan | vinna | Marcio Breno Rodriguez Braga | Submission (bakre naken choke) | ett | 2:54 |
lätt tungvikt | Arkady Lisin | vinna | Christoph Picot | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
lätt tungvikt | Virgil Zwicker | vinna | Nikolay Rachek | TKO (slag) | ett | 0:55 |
IX International Professional Combat SAMBO Tournament "Plotforma S-70" hölls den 22 augusti 2018 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Förutom Vladimir Putin, ordförande för Internationella ishockeyförbundet Rene Fasel , trefaldig olympisk mästare i alpin skidåkning Jean-Claude Killy , guvernör i Krasnodarterritoriet Veniamin Kondratiev , borgmästare Anatoly Pakhomov , Ryska federationens sportminister Pavel Kolobkov , presidentens medhjälpare Igor Levitin , ordförande för ryska federationens utredningskommitté Alexander Bastrykin , affärsmannen Arkady Rotenberg , olympisk mästare i skridskoåkning Nikolai Gulyaev , traditionellt deltog turneringen av världshockeystjärnor: Alexei Kasatonov , Pavel Datsyuk , Evgenlya Malkin , Kovalchuk , Evgeny Kuznetsov , Kirill Kaprizov , Dmitry Orlov , Alexander Radulov , Alexey Morozov , Teemu Selanne , Jari Kurri .
Ämnet för den nionde turneringen var rollen som tränare och mentorer inom sport, videor visades tillägnad sådana enastående specialister som Viktor Tikhonov , Irina Viner-Usmanova , Tatyana Pokrovskaya , Nikolai Karpol , Evgeny Trefilov , Stanislav Cherchesov , Anatoly Kondraskhlin och Vladimir .
Totalt ägde 12 slagsmål rum, som ett resultat besegrade det ryska laget världslaget med en poäng på 8:4. I kvällens huvudstrid tvingade ryssen Denis Goltsov brasilianaren Ednaldo Oliveira att kapitulera [8] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
Tung vikt | Denis Goltsov | vinna | Ednaldo Oliveira | Underkastelse (d'Arcy choke) | 2 | 4:51 |
Medelvikt | Yasubi Enomoto | vinna | Aleksey Ivanov | TKO (slag) | 2 | 3:54 |
Tung vikt | Alexander Romanov | vinna | Virgil Zwicker | Överlämnande (nackveck) | ett | 1:15 |
Mellanvikt (upp till 73,5 kg) | Arman Tsarukyan | vinna | Felipi Olivieri | Knockout (spark mot huvudet) | 3 | 1:25 |
Medelvikt | Stanislav Klybik | vinna | Christian M'Pumbu | Knockout (spark mot huvudet) | ett | 4:45 |
Mellanvikt (upp till 80 kg) | Dmitry Bikrev | vinna | Alfred Souza | TKO (slag) | ett | 0:20 |
Mellanvikt (upp till 80 kg) | Vitaly Slipenko | vinna | Ernani Perpetuu | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Tung vikt | Rogers Souza | vinna | Vladimir Daineko | TKO (slag) | ett | 1:20 |
Mellanvikt (upp till 82 kg) | Sergey Khandozhko | vinna | Adriano Rodriguez | Knockout (kroppsspark) | 2 | 3:19 |
Weltervikt | Jonas Bueno do Rosario | vinna | Artyom Nenakhov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Bantamvikt | Sebensui Ruiz | vinna | Ilja Maksimov | Submission (bakre naken choke) | 2 | 3:27 |
Tung vikt | Konstantin Andreytsev | vinna | Jaga Gormley | Knockout (slag) | 3 | 2:56 |
Den internationella turneringen för 10-årsjubileum i professionell stridssambo "Plotforma S-70" hölls den 14 augusti 2019 i sport- och underhållningskomplexet "Plotforma", Sochi . Som hedersgäster i hallen var Ryska federationens idrottsminister Pavel Kolobkov , deputerade för Ryska federationens statsduma Svetlana Zhurova och Sergey Krivonosov , boxarna Grigory Drozd och Natalya Ragozina , ordförande för Internationella SAMBO-förbundet Vasily Shestakov , Styrelseordförande för Vnukovo flygplats Vitaly Vantsev , hedrad tränare för sambo och judo Pavel Funtikov , borgmästare Anatoly Pakhomov . Den berömda Hollywood-skådespelaren Eric Roberts blev också gäst vid evenemanget .
Ämnet för den tionde turneringen var sambostrid .
Totalt ägde 11 slagsmål rum, som ett resultat besegrade det ryska laget världslaget med en poäng på 6:5. I kvällens huvudstrid besegrade brasilianske Leonardo Silva de Oliveira ryssen Artur Astakhov genom enhälligt beslut [9] .
Kategori | Sätt | Runda | Tid | |||
lätt tungvikt | Leonardo Silva de Oliveira | vinna | Artur Astakhov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Tung vikt | Oleg Popov | vinna | Geronimo dos Santos | TKO (slag) | 2 | 1:49 |
Tung vikt | Evgeny Erokhin | vinna | Stuart Austin | TKO (slag) | ett | 2:13 |
lätt tungvikt | Joey Beltran | vinna | Dmitry Tebekin | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Fjädervikt | Leonard Limberger | vinna | Boris Fedorov | enhälligt beslut | 3 | 5:00 |
Mellanvikt (upp till 74 kg) | Renato Gomis Gabriel | vinna | Alexey Makhno | Knockout (slag) | 3 | 3:30 |
En lätt vikt | Erbert Batista | vinna | Georgy Eloyan | Överlämnande (triangel) | 3 | 3:14 |
Tung vikt | Kirill Kornilov | vinna | Fernando Rodriguez Junior | Knockout (slag) | ett | 3:23 |
Bantamvikt | Alexey Kim | vinna | Esteban Pereira Rodriguez | TKO | ett | 1:48 |
Medelvikt | Ivan Bogdanov | vinna | Kim Jae Young | TKO (slag) | 3 | 3:17 |
Tung vikt | Alexander Maslov | vinna | Cody East | TKO (stoppad av läkare) | ett | 1:38 |
MMA- organisationer | |
---|---|
USA |
|
Japan | |
Ryssland | |
Kina | Kunlun kamp |
Singapore | ETT mästerskap |