Denna sida är en del av listan över Socialist Labours hjältar och listar i alfabetisk ordning de personer som tilldelats titeln Hero of Socialist Labour vars efternamn börjar med bokstaven " G " , från Gub till Gyurekyan .
Navigationstabell | |
---|---|
"G" | Gabalis — Gayazova |
Gvadzabiya — Gnydyuk | |
Goberman - Goshhoteliani | |
Grabin - Dirty | |
Guba — Gyurekyan |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | HS |
---|---|---|---|---|---|
ett | Guba Alexandra Nikolaevna [1] [2] | 1911 - ???? | Länk kollektivgård "Forward", fjäll. Kizlyar, Groznyj- regionen | 17.09 . 1949 | [GS 1] |
2 | Guba Ivan Mikhailovich | 1922-05-29 - 1977-04-04 | Combiner Kushchevskoy MTS Krasnodar Territory | 13.06 . 1952 | [GS 2] |
3 | Gubaz Matryona Mustafovna | 1903 - ???? | Länka kollektiv gård "Comintern" Gagra distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [GS 3] |
fyra | Gubaidulin Akhat Sharifullovich | 1919-02-11 - 1993-01-02 | Borrchef för Almetyevsk- kontoret för undersökningsborrning av Tatneftegazrazvedka-förtroendet för Tatar Economic Council | 19.03 . 1959 | [GS 4] |
5 | Gubaidulin Safiulla Salimullovich | släkte. 1929-08-15 | Kranförare vid Kazan Specialized Department of Trust "Gidrospetsstroy" vid ministeriet för montering och särskilda byggnadsverk i Sovjetunionen, Tatar ASSR | 07.05 . 1971 | [GS 5] |
6 | Gubanov Boris Ivanovich | 1930-03-14 - 1999-03-18 | Förste vice chef och chefsdesigner för Yuzhnoye Design Bureau vid ministeriet för allmän maskinteknik i Sovjetunionen, berg. Dnepropetrovsk | 12.08 . 1976 | [GS 6] |
7 | Gubanova Alexandra Prokofievna [3] | släkte. 1928 | Länkgård för grisuppfödningsstatens gård "Metallist" från ministeriet för statliga gårdar i USSR, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 06.04 . 1949 | [GS 7] |
åtta | Gubashev Sharafiy Gubashevich | 1913-04-16 - 1985 | Senior veterinär vid Karakul State Farm "Talasskiy" vid Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Talas-distriktet i Dzhambul-regionen | 01.12 . 1949 | [GS 8] |
9 | Gubeladze Makrina Bakhvovna | 1889 - ???? | Brigadier på kollektivgården uppkallad efter Beria Akhalsopel byråd i Zugdidi-distriktet i den georgiska SSR | 21.02 . 1948 | [GS 9] |
tio | Gubeladze Silovan Chitievich | 1889 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria Akhalsopels byråd i Zugdidi-distriktet i den georgiska SSR | 21.02 . 1948 | [GS 10] |
elva | Gubenko Nikolay Dmitrievich | släkte. 1930-04-10 | Låssmed för bildepån Yasinovataya på Donetsk-järnvägen, Donetsk-regionen | 13.05 . 1977 | [GS 11] |
12 | Gubin Pavel Dmitrievich | 1919-12-25 - 1986 | Förman för traktorbrigaden för Nazarovsky MTS i Mikhailovsky-distriktet i Altai-territoriet | 04.03 . 1948 | [GS 12] |
13 | Gubin Petr Naumovich | 1909 - ???? | Förman för den integrerade brigaden för byggavdelningen nr 34 i trusten "Novotroitskmetallurgstroy", Orenburg-regionen | 11.08 . 1966 | [GS 13] |
fjorton | Gubina Evgenia Alexandrovna | släkte. 1939-07-07 | Väver vid Tasjkents textilbruk vid ministeriet för lätt industri i den uzbekiska SSR | 23.05 . 1986 | [GS 14] |
femton | Gubina Maria Mikhailovna | 1927-02-27 - 1999-03-22 | Koppling av den fröodlande statliga gården "Red Wave" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Velikoburluksky-distriktet i Kharkov-regionen | 13.03 . 1948 | [GS 15] |
16 | Gubkova Alexandra Matveevna | släkte. 1928-06-24 | Förman för betongarbetarna i Novosibirsketzstroy i Sibenergostroy-förtroendet vid ministeriet för energi och elektrifiering av Sovjetunionen, berg. Novosibirsk | 20.04 . 1971 | [GS 16] |
17 | Gugenishvili Elena Iosifovna | 1923 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria i Arbosjiks byråd i Tsitelitskaroy-distriktet i den georgiska SSR | 05.09 . 1950 | [GS 17] |
arton | Gugunava Valerian Platonovich | 1910-10-05 - ???? | Sekreterare för Tskhakaevsky- distriktskommittén för kommunistpartiet (bolsjevikerna) i Georgien | 19.04 . 1951 | [GS 18] |
19 | Gugunava Ulbiya Dursunovna | släkte. 1929 | Kollektivbonde på kollektivgården uppkallad efter Röda armén i Kobuleti-distriktet i Adjara ASSR | 01.09 . 1951 | |
tjugo | Guguchia Dzhoto Iosifovich | 1923-09-15 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Marx, Zugdidi-regionen i den georgiska SSR | 06.06 . 1984 | [HS 19] |
21 | Guguchia Meliton Vasilievich | 1911 - ???? | Länk kollektivgård "Comintern" i Zugdidi-regionen i den georgiska SSR | 21.02 . 1948 | [GS 20] |
22 | Hudak Yulia Ivanovna | släkte. 1920 | Polerare vid Uzhhorod Plywood and Furniture Factory, Transcarpathian regionen | 07.03 . 1960 | |
23 | Gudzenko Praskovia Grigorievna | 1925-10-25 - 1995-08-15 | Zvenevaya från Veselo-Podolyansky betfarm i Semyonovsky-distriktet i Poltava-regionen | 19.03 . 1947 | [HS 21] |
24 | Gudiashvili Vladimir Davidovich | 1896-03-18 - 1980-07-20 | Grafiker och muralist, folkets konstnär i Sovjetunionen, berg. Tbilisi georgiska SSR | 19.11 . 1976 | [HS 22] |
25 | Gudkov Vasily Ivanovich | 1929-09-01 - 2020-11-26 | Förste sekreterare för SUKP:s Sarajevo -distriktskommitté , Ryazan-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 23] |
26 | Gudkov Petr Vladimirovich | 1914 - ???? | Förman för kollektivgården "Borets" i Dmitrovsky-distriktet i Moskva-regionen | 04.03 . 1949 | [GS 24] |
27 | Gudkov Stepan Fyodorovich | 1914 - 1994 | Senior hatch coke shop vid Kuznetsk Metallurgical Plant av Kemerovo Economic Council | 19.07 . 1958 | [GS 25] |
28 | Gudkova Antonina Nikitichna | 1916 - ???? | Lagfarm "Borets" Dmitrovsky-distriktet , Moskva-regionen | 04.03 . 1949 | [HS 26] |
29 | Gudkova Varvara Fedotovna | 1903 - ???? | Lagfarm "Borets" Dmitrovsky-distriktet , Moskva-regionen | 04.03 . 1949 | [GS 27] |
trettio | Gudkova Evdokia Filippovna | 1922-02-22 - 2004-07-31 | Kalv från kollektivgården uppkallad efter Sverdlov, Chita-distriktet , Chita-regionen | 14.12 . 1957 | [GS 28] |
31 | Gudkova Raisa Semyonovna [4] | 1928-01-09 - 2020-03-19 | Länk kollektivgård "Revolution" Paninsky-distriktet i Voronezh-regionen | 07.05 . 1948 | [HS 29] |
32 | Gudov Ivan Ivanovich | 1907-01-21 - 1983-04-10 | Tidigare fräsoperatör vid Moskvas maskinverksfabrik uppkallad efter S. Ordzhonikidze från ministeriet för verktygsmaskiner och verktygsindustri i Sovjetunionen, veteran från Stakhanov-rörelsen | 22.09 . 1975 | [HS 30] |
33 | Gudoshnikov Vladimir Georgievich | släkte. 1931 | Borer av Krasnoyarsk TV Factory vid ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen | 16.01 . 1974 | [HS 31] |
34 | Guzhvai Ivan Yurievich | släkte. 1925 | Länk kollektiv gård "Transcarpathian sanning" Mukachevo distriktet i Transcarpathian regionen | 28.02 . 1949 | |
35 | Guzhenko Timofey Borisovich | 1918-02-15 - 2008-10-08 | Chef för den experimentella resan för kärnisbrytaren " Arktika " från Murmansk Shipping Company, minister för USSR:s flotta | 14.09 . 1977 | [HS 32] |
36 | Guzhova Nina Mikhailovna | 1931-12-21 - 2017-08-24 | Milkmaid från den kollektiva gården uppkallad efter I. A. Emelyanov, Gorodetsky-distriktet , Gorky-regionen | 06.09 . 1973 | [HS 33] |
37 | Guzairov Kamil Sabirovich | 1927-06-27 - 2005-03-01 | Låssmed vid Kazan optiska och mekaniska anläggning vid ministeriet för försvarsindustri i Sovjetunionen, Tatar ASSR | 26.04 . 1971 | [HS 34] |
38 | Guzev Victor Stepanovich | 1932-03-01 - 1999-11-05 | Ståltillverkare av den elektrometallurgiska anläggningen "Dneprospetsstal" uppkallad efter A. N. Kuzmin från ministeriet för järnmetallurgi i den ukrainska SSR, stad. Zaporozhye | 30.03 . 1971 | [HS 35] |
39 | Guzenko Vasily Nikolaevich | 1926-01-14 - 1995-10-03 | Traktorförare för avelsgården "Persianovsky" i Oktyabrsky-distriktet i Rostov-regionen | 12.04 . 1979 | [HS 36] |
40 | Guziy Sergey Efremovich | 1915-07-10 - 1987-05-13 | Combiner av Budyonnovskaya MTS, Stavropol Territory | 21.01 . 1952 | [HS 37] |
41 | Guzin Petr Adamovich | 1900 - ???? | Ordförande för kollektivgården "Gigant" i Tula-regionen i den autonoma regionen Adygei | 06.05 . 1948 | [HS 38] |
42 | Guzun Kondrat Alekseevich | 1902-03-24 - 1972-04-01 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Karl Marx Slobodzeya-distriktet i Moldavien SSR | 15.02 . 1957 | [HS 39] |
43 | Guz Raisa Stepanovna [5] | släkte. 1935-01-12 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Karl Marx, Pokrovsky-distriktet , Dnepropetrovsk-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 40] |
44 | Guk Anna Maksimovna | släkte. 1923 | Mekaniker för kollektivgården uppkallad efter SUKP:s XXI kongress, Vasilkovsky-distriktet , Kiev-regionen | 23.06 . 1966 | |
45 | Guk Anna Moiseevna | släkte. 1925 | Zvenevaya från Verkhnyachsky betodlande sovchoz från Sovjetunionens jordbruksministerium, Khristinovsky-distriktet , Kiev-regionen | 19.05 . 1948 | |
46 | Gukasov Erich Khristoforovich | 1932-08-05 - 2020-04-27 | Chef för Glavrissovkhozstroy vid ministeriet för landåtervinning och vattenresurser i den kazakiska SSR, Chimkent-regionen | 27.02 . 1974 | [HS 41] |
47 | Gukasova Emma Samsonovna | 1928-06-23 - 1994-11-09 | Länkkollektivgård uppkallad efter Karl Marx, berg. Kizlyar, Groznyj- regionen | 17.09 . 1949 | [HS 42] |
48 | Ghukasyan Aykush Khachaturovna | 1927 - ???? | Grönsaksodlare från Gekhanist-statsgården i Masis-regionen i den armeniska SSR | 22.02 . 1978 | [HS 43] |
49 | Gula Uliana Danilovna | 1918-02-14 - 2000-03-19 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Stalin Ruzhichnyansky- distriktet i Kamenetz-Podolsk-regionen | 16.02 . 1948 | [HS 44] |
femtio | Gulamkhanova Sahibakhan | släkte. 1933 | Kollektivbonde på kollektivgården uppkallad efter Stalin, Pskent-distriktet , Tasjkent-regionen | 11.01 . 1957 | |
51 | Gulaya Anastasia Evdokimovna | 1913-1980 | Länk frö kollektiv gård "Zhovten" Novgorod-Seversky distriktet Chernihiv regionen | 04.05 . 1951 | [HS 45] |
52 | Guliyev Aliyar Mirzaly | 1910 - ???? | Senior agronom vid Zangelan MTS i Azerbajdzjan SSR | 10.03 . 1948 | |
53 | Guliyeva Rukhsara Mammad kyzy | 1920-02-05 - 1988-02-15 | Bagare-konditor vid Baku Biscuit Factory vid ministeriet för livsmedelsindustri i Azerbajdzjan SSR | 21.07 . 1966 | [HS 46] |
54 | Guliy Ekaterina Ivanovna | 1937-05-08 - 2006-01-05 | Link kollektiv gård uppkallad efter Shevchenko, Mirgorod-distriktet , Poltava-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 47] |
55 | Gulina Anna Ilyinichna | 1914 - ???? | Statlig gård för grisuppfödning "Metallist" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | |
56 | Gulina Elvira Alexandrovna | 1936-03-31 - 2012-01-21 | Milkmaid från Stepanovskiy fjäderfäfarm i Blagoveshchensk-distriktet i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Bashkir | 06.09 . 1973 | [HS 48] |
57 | Gulov Alexander Arsentievich | 1925-01-05 - 2009-11-16 | Direktör för den statliga gården uppkallad efter Karl Marx Kotelnikovsky-distriktet i Volgograd-regionen | 07.12 . 1973 | [HS 49] |
58 | Gulua Apollon Evgenievich | 1926 - ???? | Förman för den statliga gården uppkallad efter Beria vid Sovjetunionens jordbruksministerium, Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 31.07 . 1950 | [HS 50] |
59 | Gul Lyubov Ivanovna | 1920 - ???? | Galvanist från Ural Mechanical Plant av North-Kazakhstan Economic Council | 07.03 . 1960 | [HS 51] |
60 | Gulyakhmedova Saodat | släkte. 1937 | Link kollektiv gård uppkallad efter Chrusjtjov, Buka-distriktet , Tasjkent-regionen | 11.01 . 1957 | |
61 | Gulko Akim Dmitrievich | 1904-09-20 - 1991-06-11 | Chef för sektorn för torra byggnader, takstolar och mekanismer för OKB-1 , Moskva-regionen | 17.06 . 1961 | [HS 52] |
62 | Gulmirzaev Baimurza | 1910 - ???? | Länk kollektivgård "9 januari" i Pakhtaabad-distriktet i Stalinabad-regionen | 01.03 . 1948 | |
63 | Gulnitsky Nikolai Sergeevich | 1922-02-22 - 1994-01-05 | Direktör för gruvan uppkallad efter Kostenko från produktionsföreningen "Karagandaugol" vid ministeriet för kolindustri i Sovjetunionen, Karaganda-regionen | 19.03 . 1979 | |
64 | Gulya Vladimir Vasilievich | 1922-10-05 - 1986-12-28 | Förste sekreterare för Maloviskovsky- distriktskommittén för kommunistpartiet i Ukraina, Kirovohrad-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 53] |
65 | Gulyaev Gennady Leontievich | 1916-01-23 - 1979-03-10 | Ordförande för kollektivgården "Pobeda" Kazansky-distriktet i Tyumen-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 54] |
66 | Gulyaev Nikita Fadeevich | 1899-09-28 - 1980-07-19 | Chef för gruvan nr 35/35-bis i Stalinugolkombinationen , Ministeriet för kolindustrin i Sovjetunionens västra regioner, Stalinregionen | 28.08 . 1948 | [HS 55] |
67 | Gulyaev Prokopy Vasilievich | 1910-05-06 - 1978-11-15 | Borrare i Nizhnekuranakhs gruv- och bearbetningsanläggning i trusten "Aldanzoloto" från USSR:s ministerium för icke-järnmetallurgi, Aldan-regionen i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Yakut | 20.05 . 1966 | [HS 56] |
68 | Gulyaev Sergey Mikhailovich | 1913-03-19 - 1994-09-08 | Turner från Perm Machine-Building Plant uppkallad efter V. I. Lenin från West Ural Economic Council | 10.10 . 1963 | [HS 57] |
69 | Gulyaev Philip Siviryanovich | släkte. 1933-08-26 | Kapten-direktör för den stora frysfisketrålaren "Karpogory" från Arkhangelsk produktionsförening för fiskeindustrin vid USSR:s fiskeriministerium | 17.03 . 1981 | [HS 58] |
70 | Gulyaeva Maria Yakovlevna | 1911 - ???? | Närmare av en maskinbyggande anläggning , berg. Charkiv | 07.03 . 1960 | |
71 | Gulyakin Mikhail Filippovich | 1918-07-22 - 1999-06-27 | Chefsonkolog vid det militära kliniska sjukhuset uppkallad efter N. N. Burdenko från USSR:s försvarsministerium, överste för sjukvården, stad. Moskva | 21.02 . 1978 | [HS 59] |
72 | Gulyarenko Stepan Nikiforovich [6] | 1894-07-13 - ???? | Chefsagronom för distriktsavdelningen för jordbruk i Merken-distriktet i Dzhambul-regionen | 28.03 . 1948 | [HS 60] |
73 | Gumanyuk Anton Antonovich | 1914-09-22 - 1979-07 | Direktör för den statliga avelsanläggningen "Dawn of Communism" i Domodedovo-distriktet i Moskva-regionen | 10.03 . 1976 | [HS 61] |
74 | Gumbatova Maleyka Yunus kyzy | släkte. 1929-03-17 | Link kollektiv gård uppkallad efter Voroshilov, Karyaginsky-distriktet , Azerbajdzjan SSR | 29.08 . 1950 | |
75 | Humbatova Tamara Ahmed kyzy | 1929 - ? | Förste sekreterare i Absheron District Committee i Azerbajdzjans kommunistiska parti | 03.10 . 1980 | [HS 62] |
76 | Gumbetov Safar Mahmud oglu [7] | 1903-11-20 - 1960 | Länka kollektiv gård "Socialism" Marneuli-distriktet i den georgiska SSR | 03.05 . 1949 | [HS 63] |
77 | Humenny Ivan Nikitovich | 1923-01-13 - 1998-02-07 | Förman för traktorbrigaden på kollektivgården uppkallad efter Karl Marx, Peschansky-distriktet , Vinnitsa-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 64] |
78 | Gumenyuk Maria Stepanovna | 1914-04-11 - 1995-11-30 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Berdichevsky-distriktet , Zhytomyr-regionen | 26.02 . 1958 | |
79 | Gumerova Fakhira Mukhametsharipovna | 1921-03-02 - 1996-07-28 | Kalv från spannmålsgården Yangelevsky i Abzelilovsky-distriktet i den autonoma sovjetiska socialistiska republiken Bashkir | 08.04 . 1971 | [HS 65] |
80 | Gundobin Nikolai Alekseevich | 1904-01-12 - 1980-03-07 | Förste vice minister för järnvägar i Sovjetunionen , berg. Moskva | 01.08 . 1959 | [HS 66] |
81 | Gunina Lyubov Nikolaevna | 1913-07-24 - 2002-04-04 | Ordförande för kollektivgården "Red collectivist" Nekrasovsky-distriktet i Yaroslavl-regionen | 06.09 . 1950 | [HS 67] |
82 | Gunia Guja Bidazhovich | 1895 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria , Ochemchira-distriktet i Abkhaz SSR | 03.05 . 1949 | [HS 68] |
83 | Gunia Tariel Konstantinovich | 1924 - ???? | Ordförande för kollektivgården "bolsjevik" i Gagra-distriktet i Abkhaz ASSR | 03.07 . 1950 | [HS 69] |
84 | Guntaishvili Fadima Suleymanovna [8] | 1929-02-23 - 2006 | Kollektivbonde på den kollektiva gården uppkallad efter Mikhailov, Kobuleti-distriktet , Adjara ASSR | 29.08 . 1949 | [HS 70] |
85 | Gunkin Leonid Dmitrievich | 1917-11-21 - 1956-12-25 | Chef för hästgården på den kollektiva gården uppkallad efter Voroshilov, Tatsinsky-distriktet , Rostov-regionen | 13.08 . 1949 | [HS 71] |
86 | Gunko Ivan Fedotovich | 1901 - 1959-02-21 | Förman för traktorbrigaden för Novo-Moskovskaya MTS i Novo-Moskovsky-distriktet i Dnepropetrovsk-regionen | 06.06 . 1949 | [HS 72] |
87 | Gunko Nikolay Makarovich | 1945-11-08 - 2000-12-07 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter 60-årsdagen av Sovjet-Ukraina, Bakhchisaray-distriktet , Krim ASSR | 07.08 . 1991 | [HS 73] |
88 | Gunkov Ivan Alexandrovich | 1913 - 1984 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Michurin i Altai-distriktet i Altai-territoriet | 04.03 . 1948 | [HS 74] |
89 | Gunya Mikhail Konstantinovich | 1931-01-25 - 1996-12-28 | Förman för den integrerade brigaden för konstruktionsavdelningen nr 298 i konstruktionsförtroendet nr 31 i Sovjetunionens byggministerium, Leningrad-regionen | 20.11 . 1981 | [HS 75] |
90 | Gupalo Vasily Pavlovich [9] | släkte. 1922 | Direktör för den statliga gården "Glinyansky" Zolochevsky-distriktet , Lviv-regionen | 23.06 . 1966 | |
91 | Gupalov Viktor Kirillovich | 20/02/1936 - 05/11/2020 | Generaldirektör för det statliga företaget " Krasmashzavod " vid ministeriet för allmän maskinbyggnad i Sovjetunionen, berg. Krasnojarsk | 14.06 . 1982 | [HS 76] |
92 | Gura Konstantin Grigorievich | 1899 - ???? | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Gorky, Sakhnovshchinsky-distriktet , Kharkov-regionen | 26.02 . 1958 | |
93 | Gural Lydia Ivanovna | släkte. 1935 | Direktör för den statliga gården "Malayeshtsky" Orhei-distriktet i Moldaviska SSR | 14.12 . 1984 | |
94 | Gurashvili Georgy Kitesovich | 1921 - ???? | Link Kollektivgård uppkallad efter Telman, Lagodekhi Municipality , Georgian SSR | 21.02 . 1948 | [HS 77] |
95 | Gurba Viktor Vasilievich | 1914-09-24 - 1981-11-10 | Direktör för Dzhezkazgan Mining and Metallurgical Combine uppkallad efter K. I. Satpaev vid ministeriet för icke-järnmetallurgi i den kazakiska SSR, Karaganda-regionen | 20.05 . 1966 | [HS 78] |
96 | Gurbich Pyotr Zinovievich | 1912-05-10 - ???? | Förman för putsare på bygg- och installationsavdelningen nr 4 i förtroende nr 11, bergen. Krasnodar | 11.08 . 1966 | [HS 79] |
97 | Gurgal Vladimir Iosifovich | släkte. 1924-11-03 | Turner från Lviv Machine-Building Plant i Lviv Economic Council | 28.05 . 1960 | [HS 80] |
98 | Gurevich Mikhail Iosifovich | 1893-12-01 - 1976-11-21 | Biträdande chefsdesigner för experimentell designbyrå nr 155 av ministeriet för luftfartsindustri i Sovjetunionen, berg. Moskva | 12.07 . 1957 | [HS 81] |
99 | Gureev Ivan Nikolaevich | 1906-08-19 - 1977-07-19 | Befälhavare för militär enhet 52605 vid USSR:s försvarsministerium, generalmajor, Semipalatinsk-regionen | 07.03 . 1962 | [HS 82] |
100 | Gurzhiy Fedor Mikhailovich | 1910-04-21 - 1991-10-08 | Senior fjäderfäuppfödare på Mayak-kollektivet, Cherkasy-distriktet , Cherkasy-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 83] |
101 | Gurik Iosif Vasilievich | 25/10/1925 - 31/12/2013 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Kazatinsky-distriktet , Vinnitsa-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 84] |
102 | Gurin Ivan Ivanovich | 11/20/1933 - 02/01/2014 | Förman för den integrerade brigaden för konstruktionsavdelningen "Promstroy" nr 3 i trusten "Donetskmetallurgstroy", Donetsk-regionen | 10.04 . 1975 | [HS 85] |
103 | Gurin Nikolay Efimovich | släkte. 02/05/1927 | Kombinator av Dnipro kollektivgård, Kagarlyksky-distriktet , Kiev-regionen | 23.06 . 1966 | |
104 | Gurina Ekaterina Dmitrievna | 1927-11-28 - 2011 | Bleacher vid Priozersks massafabrik vid ministeriet för massa- och pappersindustrin i Sovjetunionen, Leningrad-regionen | 20.04 . 1971 | [HS 86] |
105 | Gurkalova Olga Filippovna | 1915 - ???? | Zvenevaya från Oktemberyan Fruit and Grape State Farm vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Armenian SSR | 26.09 . 1950 | [HS 87] |
106 | Gurmaza Valentina Petrovna | 1929-06-27 - 2014-01-01 | Brigadier för elektriska svetsare i anläggningen uppkallad efter 61 kommunarder från Kherson Economic Council, bergen. Nikolaev | 07.03 . 1960 | [HS 88] |
107 | Gurov Alexey Kuzmich | 1915 - 1992-12-02 | Arbetare i företaget vid ministeriet för radioindustri i Sovjetunionen, berg. Moskva | 06.10 . 1977 | [HS 89] |
108 | Gurova Alexandra Tikhonovna | 1909-11-19 - 1982-05-16 | Chef för mjölkgården på den bolsjevikiska kollektivgården, Staro-Oskolsky-distriktet, Belgorod-regionen | 11.03 . 1958 | [HS 90] |
109 | Gurtovaya Natalya Antonovna | 1909 - 1973-04-20 | Link Dairy State Farm "New Donbass" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Dobropolsky-distriktet , Stalin-regionen | 14.05 . 1949 | |
110 | Gurtovoy Vasily Moiseevich | 1927-09-01 - 2004-04-23 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Znamensky-distriktet , Kirovograd-regionen | 22.12 . 1977 | |
111 | Gurtovoy Ivan Trofimovich | släkte. 04.1929 | Förman för installatörerna för Odessa Specialized Department nr 29 i trusten "Chernomorpromsantekhmontazh" vid ministeriet för installation och speciella byggnadsverk i Sovjetunionen | 22.06 . 1979 | |
112 | Gurtyak Pavel Ivanovich | 1915 - 1997-06-01 | Förman för traktorbrigaden för Kuznetsk MTS i Kuznetsk-distriktet i Kemerovo-regionen | 06.03 . 1948 | [HS 91] |
113 | Gurulyov Egor Evgrafovich | 1903-04-15 - 1971-04-12 | Länka kollektiv gård uppkallad efter Chapaev Olovyanninsky-distriktet i Chita-regionen | 09.03 . 1948 | [HS 92] |
114 | Gurushkin Petr Andreevich | 1923-06-17 - 1998-11-26 | Gårdschef för Maslyansky State Farm, Sladkovsky-distriktet , Tyumen-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 93] |
115 | Gurtskaya Avksenty Konstantinovich | 1892 - ???? | Länk kollektiv gård uppkallad efter Beria Gagra-distriktet i Abkhaz SSR | 03.05 . 1949 | [HS 94] |
116 | Gurtskaya Tarasy Gvadiaevich [10] | 1895 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Beria Gali-distriktet i Abkhaz ASSR | 21.02 . 1948 | [HS 95] |
117 | Guryev Grigory Ferapontovich | 1922-11-01 - ???? | Förare av Kizinsky-träindustriföretaget vid ministeriet för skogsbruk, massa och pappers- och träbearbetningsindustrin i Sovjetunionen, Khabarovsk-territoriet | 17.09 . 1966 | [HS 96] |
118 | Guryev Ivan Kuzmich | 07/09/1933 - 03/09/2008 | Kapten på notfartyget "Olkhon" från Seiner Fleet Administration, bergen. Kholmsk, Sakhalin-regionen | 13.04 . 1963 | [HS 97] |
119 | Guryev Nikolai Dmitrievich | 1914 - ???? | Kompositör av tåg vid Kuskovo -stationen för järnvägen Moskva-Kursk-Donbass, Moskva-regionen | 01.08 . 1959 | |
120 | Guryev Petr Vasilievich | 1915 - ???? | Kombinationsoperatör för Chuguevskaya MTS, Stepnovsky-distriktet, Stavropol-territoriet | 11.01 . 1957 | [HS 98] |
121 | Guryanova Elizaveta Ivanovna | 1905-08-31 - 1988-01-03 | Milkmaid från kollektivgården "Pyatiletka" i Kostroma-distriktet i Kostroma-regionen | 04.07 . 1949 | [HS 99] |
122 | Guryuk Panteley Andreevich | 1918 - ???? | Vinodlare från den statliga gårdsfabriken "Bozieny" i Kotovsky-distriktet i Moldavien SSR | 08.12 . 1973 | |
123 | Gusak Dmitry Vasilievich | 1907 - ???? | Kranförare av brobas nr 12 av transportministeriet Konstruktion av Sovjetunionen, berg. Tjeljabinsk | 14.08 . 1962 | |
124 | Gusakov Arkady Vlasovich | 1918-08-14 - 1999-07-09 | Ordförande för kollektivgården uppkallad efter Dzerzhinsky, Slutsk-distriktet , Minsk-regionen | 30.04 . 1966 | [GS 100] |
125 | Gusakov Dmitry Mikhailovich | 1913-10-01 - 2002-06-18 | Förman för det integrerade traktor- och åkerbruksteamet på Awakening-kollektivgården i Sukmanovskaya MTS i Chernyansky-distriktet i Belgorod-regionen | 11.03 . 1958 | [HS 101] |
126 | Gusarov Anatolij Konstantinovich | 1915-04-20 - 1989-07-05 | Ståltillverkare av butiken med öppen härd i Nizhny Tagil Iron and Steel Works i Sverdlovsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 102] |
127 | Gusarov Vladimir Nikolaevich | 1911-04-15 - 1998-01-30 | Direktör för Chelyabinsk Ferroalloy Plant i Chelyabinsk Economic Council | 19.07 . 1958 | [HS 103] |
128 | Gusarov Mikhail Gavrilovich | 1908-09-25 - 1980-07-31 | Ståltillverkaren i butiken med öppen spis i den metallurgiska anläggningen "Sickle and Hammer" i Moskvas stads ekonomiska råd | 19.07 . 1958 | [HS 104] |
129 | Gusarov Pyotr Leontievich | 1909 - ???? | Förman för maskinverkstaden för anläggningen "Tajiktekstilmash" i Central Asian Economic Council, bergen. Dushanbe, Tadzjikiska SSR | 03.04 . 1965 | |
130 | Gusach Stepan Terentyevich | 1906-12-02 - 1986-12-05 | Link kollektiv gård uppkallad efter Kalinin, Gradyzhsky- distriktet , Poltava-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 105] |
131 | Gusev Alexander Alekseevich | 1933 - 2012-07-31 | Enhet för den mekaniserade enheten på statsgården "Politotdelets" i Cherepovets-distriktet i Vologda-regionen | 08.04 . 1971 | [HS 106] |
132 | Gusev Alexander Vasilievich | 1931-11-13 - 1993 | Turner av industriföreningen för ventilbyggnad "Tyazhpromarmatura" av ministeriet för kemi- och petroleumteknik i Sovjetunionen, berg. Penza | 03.01 . 1974 | [HS 107] |
133 | Gusev Anatoly Dmitrievich | 1947-04-26 - 2015-04-10 | Förman för den integrerade brigaden för byggavdelningen i Glavmosstroy under Moskvas verkställande kommitté i staden Tynda , Amur-regionen | 05.02 . 1981 | [HS 108] |
134 | Gusev Anatoly Nikolaevich [11] | 1931-09-16 - 2002-05-24 | Combiner av den statliga gården "AMO" Novoanninsky-distriktet i Volgograd-regionen | 23.06 . 1966 | [HS 109] |
135 | Gusev Vladimir Maksimovich | släkte. 1932 | Combiner av den statliga gården "Stepnoy" Mordovskiy-distriktet i Tambov-regionen | 23.12 . 1976 | [HS 110] |
136 | Gusev Georgy Ivanovich | 1917-12-23 - 1997-09-24 | Fräsoperatör för Novosibirsk Aviation Plant uppkallad efter V.P. Chkalov vid USSR:s luftfartsindustriministerium | 22.07 . 1966 | [HS 111] |
137 | Gusev Dmitry Ivanovich | 1906-1979 | Mekaniker för reparation av flygplansinstrument i anläggningen för reparation av flygutrustning från USSR:s försvarsministerium, berg. Leningrad | 15.06 . 1971 | [HS 112] |
138 | Gusev Ivan Dmitrievich | 1895-04-21 - 1980-11-20 | Chef för den regionala avdelningen för jordbruk i Novo-Annensky-distriktet i Stalingrad-regionen | 15.02 . 1948 | [HS 113] |
139 | Gusev Ivan Dmitrievich | 09/05/1928 - 07/07/1997 | Direktör för stuteriet Elan, Samoilovsky-distriktet , Saratov-regionen | 07.12 . 1973 | [HS 114] |
140 | Gusev Ivan Mironovich | 1913 - ???? | Förman för traktorbrigaden på stuteriet uppkallad efter Kirov, Tselinsky-distriktet , Rostov-regionen | 11.01 . 1957 | [HS 115] |
141 | Gusev Ivan Stepanovich | 1905 - ???? | Förman för kollektivgården "Paris kommun" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 10.04 . 1948 | [HS 116] |
142 | Gusev Leonid Ivanovich | 04/03/1922 - 03/11/2015 | Direktör för NII-695 i USSR State Committee for Radio Electronics, berg. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 117] |
143 | Gusev Matvey Stepanovich | 1897 - 1980-08-13 | Ordförande för kollektivgården "Paris kommun" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 10.04 . 1948 | [HS 118] |
144 | Gusev Nikolay Vasilievich | 1923-06-12 - 1993-06-15 | Förste sekreterare för Rybnovsky- distriktskommittén för SUKP, Ryazan-regionen | 11.12 . 1973 | [HS 119] |
145 | Gusev Nikolai Fyodorovich | 1932-03-20 - 2016-12-17 | Kvarn av Almaz- fabriken vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen, berg. Saratov | 26.04 . 1971 | [GS 120] |
Guseva Anna Ivanovna [12] | 1920 - ???? | Länk kollektivgård "Truzhenik" Bezhetsky-distriktet i Kalinin-regionen | 28.02 . 1949 | [HS 121] | |
146 | Guseva Praskovya Vladimirovna | släkte. 1921-11-10 | Skärare från Leningrad Shoe Association " Skorokhod " från ministeriet för lätt industri i RSFSR | 05.04 . 1971 | [HS 122] |
147 | Huseynov Abdulahmed Ahad oglu | 1923 - ???? | Kapten för fiskenotfartyget "Akstafa" Baser för den marina fiske- och transportflottan, Azerbajdzjan SSR | 13.04 . 1963 | [HS 123] |
148 | Huseynov Ali Alaverdi | 1872 - ???? | Senior herde från den kollektiva gården "Mubariz" i Sisian-regionen i den armeniska SSR | 18.06 . 1949 | [HS 124] |
149 | Huseynov Ali Huseyn Huseyn ogly | 13/05/1921 - ???? | Flygtekniker vid Azerbajdzjans avdelning för civil luftfart vid ministeriet för civil luftfart i USSR, berg. Baku | 09.02 . 1973 | [HS 125] |
150 | Huseynov Bahadur Akimkhan oglu | släkte. 1922 | Senior herde från Milskys fåruppfödande statlig gård i Zhdanovsky-distriktet i Azerbajdzjan SSR | 21.11 . 1958 | |
151 | Huseynov Gasan Abbas | 1929-12-03 - ???? | Grävmaskinsförare för konstruktions- och installationsavdelningen nr 1 i trusten "Karabakhmeliovodstroy" från ministeriet för landåtervinning och vattenresurser i Azerbajdzjan SSR, den autonoma regionen Nagorno-Karabach | 06.05 . 1977 | [HS 126] |
152 | Huseynov Gasum Rasul | 1925-04-17 - 1958-11-15 | Chef för gården på kollektivgården "26 Komissarov" i Nakhichevan- regionen i Nakhichevan ASSR | 17.08 . 1948 | |
153 | Huseynov Israfil Sami | 1931-04-12 - 1986-01-31 | Borrchef för offshore-borrningsavdelningen "Oil Rocks" i produktionsföreningen "Kaspmorneft" vid ministeriet för oljeindustrin i Sovjetunionen, Azerbajdzjan SSR | 12.05 . 1977 | [HS 127] |
154 | Huseynov Kardashkhan Majid ogly | 1894 - 1963-12-05 | Ordförande för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin, Karyaginsky-distriktet i Azerbajdzjan SSR | 10.03 . 1948 | |
155 | Huseynov Mammad Samad ogly | 1927-10-05 - 2001-04-28 | Förman för den integrerade brigaden för konstruktionsavdelningen nr 3 i förtroendet "Bakgorstroy" nr 1 av ministeriet för industriell konstruktion i Sovjetunionen, berg. Baku Azerbajdzjan SSR | 03.10 . 1980 | [HS 128] |
156 | Huseynov Sadatkhan Abas | 1896 - 1959-01-23 | Kollektivbonde på Molotovs kollektivgård i Astrakhan-Bazar-regionen i Azerbajdzjan SSR | 17.08 . 1950 | |
157 | Huseynov Tofig Ali | släkte. 1929-03-19 | Zvenevoy från den statliga vingårdsgården uppkallad efter Azizbekov från Sovjetunionens livsmedelsindustriministerium, Azerbajdzjan SSR | 16.05 . 1955 | |
158 | Huseynova Humay Mashadi Mehdi Guli | 1924-04-25 - ???? | Förman för konditorer för produktion av orientaliska sötsaker från Baku Biscuit Factory vid ministeriet för livsmedelsindustri i Azerbajdzjan SSR | 03.10 . 1980 | [HS 129] |
159 | Huseynova Kimiya Gasan kyzy | släkte. 1929 | Koppling av vinodlingsstatsgården "Azerbajdzjan" vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Azerbajdzjan SSR | 04.09 . 1950 | |
160 | Huseynova Fatma Rza kyzy | släkte. 1939-10-14 | Förman för den kollektiva gården uppkallad efter Lenin i Sabirabad-regionen i Azerbajdzjan SSR | 23.02 . 1981 | [HS 130] |
161 | Guselnikov Mikhail Ivanovich | 1930-08-02 - 2012-10-26 | Traktorförare av Sorokinsky State Farm, Sorokinsky District , Altai Territory | 23.06 . 1966 | [HS 131] |
162 | Gusentsova Irina Prokopievna | 23/04/1923 - 12/05/2018 | Kompressoroperatör vid Artyomovskoye-gruvan, Kuraginskiy-distriktet , Krasnoyarsk-territoriet | 07.03 . 1960 | [HS 132] |
163 | Gusovsky Sergey Vladimirovich | 1915-02-22 - 1983-10-30 | Generaldirektör för produktionsföreningen " Plant" Arsenal " " från USSR:s försvarsindustri, berg. Kiev | 03.04 . 1975 | [HS 133] |
164 | Gustilin Stanislav Alekseevich | 1927-10-28 - 2000-06-21 | Överläkare vid Central District Hospital i Bogodukhovsky-distriktet i Charkiv-regionen | 04.02 . 1969 | [HS 134] |
165 | Gustova Pelageya Ivanovna | 1895-10-08 - 1993-11-26 | Länk kollektivgård "Avangard" Chkalovsky-distriktet i Gorky-regionen | 15.06 . 1950 | [HS 135] |
166 | Gustoev Vasily Mikhailovich | 1925-12-25 - 2007-06-17 | Justerare av Ural Automobile Plant av Ministeriet för bilindustrin i USSR, berg. Miass, Chelyabinsk-regionen | 11.03 . 1976 | [HS 136] |
167 | Gustomyasova Valentina Semyonovna | 1925-12-17 - 1996-12-06 | Länk statlig gård "Gorkovskiy" Kizlyarsky-distriktet i Dagestan autonoma sovjetiska socialistiska republiken | 08.04 . 1971 | [HS 137] |
168 | Guskov Viktor Alexandrovich | släkte. 1941-01-07 | Generaldirektör för produktionsföreningen "Krasnoyarskugol" i Krasnoyarsk- territoriet | 20.12 . 1991 | [HS 138] |
169 | Guskov Gennady Yakovlevich | 1918-09-25 - 2002-04-30 | Biträdande chefsdesigner och avdelningschef SKB-567 för statskommittén för USSR:s ministerråd för radioelektronik, stad. Moskva | 17.06 . 1961 | [HS 139] |
170 | Guskov Leonid Alekseevich | 1912-03-23 - 1995-11-08 | Direktör för anläggning nr 47 i Orenburg Council of the National Economy | 17.06 . 1961 | [HS 140] |
171 | Gutey Maria Stepanovna [13] | 1928-05-31 - 2007-04-27 | Länk kollektivgård "Stalins väg" Strusovsky- distriktet, Ternopil-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 141] |
Gutnik Vera Ivanovna [14] | släkte. 1927 | Länk kollektivgård "Chervony Zhovten" Kupyansky-distriktet i Kharkov-regionen | 16.02 . 1948 | ||
172 | Gutov Alexander Ivanovich | 1907-11-17 - 1982-06-01 | Direktör för State Union Design Institute nr 11 av ministeriet för medelstor maskinbyggnad i Sovjetunionen, berg. Leningrad | 07.03 . 1962 | [HS 142] |
173 | Gutorov Alexander Iljitj | 1926-10-23 - 1989-06-21 | Seniorugn vid Cherepovets metallurgiska anläggning vid ministeriet för järnmetallurgi i Sovjetunionen, Vologda-regionen | 22.03 . 1966 | [HS 143] |
174 | Gutrina Tatyana Vasilievna | 1928-04-29 - 1995-04-27 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Atyashevsky-distriktet , Mordovian ASSR | 22.03 . 1966 | [HS 144] |
175 | Gutsalyuk Alexey Lukyanovich | 1910-12-03 - 1980-09-21 | Ordförande för kollektivgården "Kommunar" Ruzhichnyansky- distriktet i Khmelnytsky-regionen | 26.02 . 1958 | [HS 145] |
176 | Gutseva Olga Kirillovna | 1923-07-23 - 2010-01-20 | Lärare vid Sotnikovskaya gymnasieskola nr 4 i Blagodarnensky-distriktet i Stavropol-territoriet | 01.07 . 1968 | [HS 146] |
177 | Gutsu Profira Ivanovna | 1927-10-17 - 2019-09-15 | Link kollektiv gård uppkallad efter Vatutin, Novoselytskyi-distriktet , Chernivtsi-regionen | 06.06 . 1952 | [HS 147] |
178 | Guchinsky Ivan Vasilievich | 1919-1994 | Lebedchik från Chepetskys timmerindustriföretag i Zuevsky-distriktet i Kirov-regionen | 05.10 . 1957 | [HS 148] |
179 | Guchoshvili Gavriil Alexandrovich | 1909 - ???? | Länk till den statliga vingårdsgården "Kardanakhi" vid ministeriet för livsmedelsindustri i Sovjetunionen, Gurjaani-regionen i den georgiska SSR | 04.09 . 1950 | [HS 149] |
180 | Gushan Fedor Efimovich | släkte. 1932 | Brigadier för elektriker i de östra högspänningsnäten vid huvuddirektoratet för energi och elektrifiering under ministerrådet för Moldavien SSR | 04.10 . 1966 | |
181 | Gushchin Dmitry Ivanovich | 1902 - ? | Ordförande för kollektivgården "New Life" i Dzhambul-distriktet i Alma-Ata-regionen | 28.03 . 1948 | [GS 150] |
182 | Gushchin Mikhail Vasilievich | 1924 - 1976-09-07 | Koppling av den experimentella produktionsanläggningen vid Kaluga Regional State Agricultural Experimental Station, Peremyshlsky District | 11.12 . 1973 | |
183 | Gushchin Feofan Mikhailovich | 1909-10-25 - 1991-01-02 | Montör av anläggningen uppkallad efter 61 kommunarder från Svarta havets ekonomiska råd, berg. Nikolaev | 28.04 . 1963 | [HS 151] |
184 | Gushchin Yakov Prokofievich | släkte. 1935 | Förman för sänkorna i gruvtunnelavdelningen nr 5 i Voroshilovgradshakhtostroy-kombinationen av ministeriet för kolindustri i den ukrainska SSR, Voroshilovgrad-regionen | 29.12 . 1973 | |
185 | Gushchina Anna Ignatievna | släkte. 1926 | Statlig gård för grisuppfödning "Metallist" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | |
186 | Gushchina Galina Alekseevna | släkte. 1935-05-30 | Senior förman för Leningrad -kondensatoranläggningen "Kulon" vid ministeriet för elektronisk industri i Sovjetunionen | 08.09 . 1975 | [HS 152] |
187 | Gushchina Maria Alexandrovna [15] | 14/04/1916 - 14/01/2010 | Milkmaid av den kollektiva gården uppkallad efter Voroshilov, Ramensky-distriktet , Moskva-regionen | 24.06 . 1949 | [HS 153] |
188 | Gushchina Maria Ignatievna [16] | släkte. 1930 | Statlig gård för grisuppfödning "Metallist" från ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Amvrosievsky-distriktet i Stalin-regionen | 24.09 . 1949 | [HS 154] |
189 | Gyulbekova Elpida Georgievna | 1923-10-06 - 2020-08-31 | Länka kollektivgård uppkallad efter Telman, Essentuki- distriktet, Stavropol-territoriet | 30.01 . 1948 | [HS 155] |
190 | Gulkhasyan Mikhail Asaturovich | 1927-09-15 - 2012-01-15 | Agronom på den kollektiva gården uppkallad efter Kalinin, Mikoyan-regionen, Armeniska SSR | 17.08 . 1950 | [HS 156] |
191 | Gyurekyan Yeghish Setrakovich | 1897 - ???? | Link kollektiv gård uppkallad efter Kalinin, Sukhumi-regionen i Abkhaz SSR | 03.05 . 1949 | [HS 157] |
Navigationstabell | |
---|---|
"G" | Gabalis — Gayazova |
Gvadzabiya — Gnydyuk | |
Goberman - Goshhoteliani | |
Grabin - Dirty | |
Guba — Gyurekyan |
Heroes of Socialist Labour på sajten " Heroes of the country "
Socialist Labours hjältar | ||
---|---|---|