TEFI-2015 | |
---|---|
Land | |
Pris för | excellens inom tv-konst |
Grundare | NP "Committee of Industrial TV Awards" |
Bas | 1994 |
Hemsida | tefitv.ru |
" TEFI " är ett ryskt nationellt industriellt tv-pris för de högsta prestationerna inom tv-konstområdet. Inrättad av Russian Television Academy Foundation den 21 oktober 1994 [1] . Priset var tänkt att vara den ryska motsvarigheten till det amerikanska tv-priset Emmy . Sedan 2014 har det ideella partnerskapet "Committee of Industrial Television Awards" varit arrangör av tävlingen (ordförande i styrelsen för grundarna - Mikhail Shvydkoy , generaldirektör - Maya Kobakhidze ) [2] .
För att delta i TEFI-2015-tävlingen accepterades verk som producerades och sändes först på en av de helt ryska TV-kanalerna [3] under perioden 1 juni 2014 till 31 maj 2015 [4] . Totalt fick juryn 405 verk [5] [6] .
Den nittonde prisceremonin för vinnarna i nomineringarna av kategorierna "Daytime air" och kategorin "Evening prime" hölls i två etapper samma dag - 25 juni 2015 [7] . Platsen för båda stadierna av ceremonin var den första studion för tv-tekniska centret "Ostankino" [8] . Värdarna för den första etappen av ceremonin var Mikhail Shvydkoy , Svetlana Zeynalova , Fyokla Tolstaya och Olga Belova [9] , och den andra - Mikhail Shvydkoy, Ekaterina Agafonova, Daria Moroz , Olga Kartunkova och Anastasia Chernobrovina [10] . TV-versionen av prisutdelningen i nomineringarna i kategorin "Evening Prime" förbereddes och visades i luften av TV- kanalen REN [11] [12] .
Segern i nomineringen "Event of the TV-säsong" krediterades till tre TV-kanaler på en gång: " Channel One ", " Russia-1 " och " TV Center ".
TV kanal | Dagsluft | kvällspremiär | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|
segrar | Nomineringar | segrar | Nomineringar | segrar | Nomineringar | |
Första kanalen | 2 | åtta | åtta | fjorton | tio | 22 |
Ryssland 1 | ett | 6 | 6 | 12 | 7 | arton |
Ryssland-K | fyra | fyra | 0 | 0 | fyra | fyra |
NTV | 3 | 5 | 0 | ett | 3 | 6 |
TNT | ett | 2 | 0 | 7 | ett | 9 |
TV-center | 0 | 3 | ett | fyra | ett | 7 |
Ryssland 2 | ett | ett | 0 | 0 | ett | ett |
STS | 0 | fyra | 0 | 0 | 0 | fyra |
Kanal fem | 0 | 3 | 0 | ett | 0 | fyra |
Hem | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett |
Fredag! | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | ett |
Vinnarna listas först och markeras i en separat färg
Nomineringar | Vinnare och finalister | Tillverkare | Sändningskanal |
---|---|---|---|
morgonprogram | " God morgon " | " Kanal ett " | Första kanalen |
" Morgon kl 5 " | " Teleradioföretag "Petersburg" " | Kanal fem | |
" Rysslands morgon " | VGTRK | Ryssland 1 | |
Programvärd för morgonen | Anastasia Chernobrovina , Vladislav Zavialov - " Rysslands morgon " | VGTRK | Ryssland 1 |
Felix Nevelev , Daria Alexandrova, Kirill Pishchalnikov - " Morning at 5 " | " Teleradioföretag "Petersburg" " | Kanal fem | |
Anton Privolov , Natalya Semenikhina - " Testköp " | " Röda torget " | Första kanalen | |
Prat show | "Observatör" | GTRK "Kultur" | Ryssland-K |
" Öppen studio " | " Teleradioföretag "Petersburg" " | Kanal fem | |
"Ensam med alla" | " Kanal ett " | Första kanalen | |
Underhållningsprogram "Lifestyle" | " Modedom " | " Röda torget " | Första kanalen |
"Viktade människor" | Vit media | STS | |
"Om det viktigaste" | "M-Production Group" | Ryssland 1 | |
TV-spel | " Eget spel " | " Studio 2B " | NTV |
" Hundra till ett " | " Studio 2B " | Ryssland 1 | |
"Stor fråga" | "Nautilus Media" | STS | |
Publicistiskt program "Människa och lag" | " Utredningen genomfördes ... ", släppet av "Golden Hands" | "Film Studio" version "" | NTV |
"Ärlig detektiv" | VGTRK | Ryssland 1 | |
Utbildningsprogram | " Vit studio " | "M-Production Group" | Ryssland-K |
VDNH | "Mediegrupp" | Första kanalen | |
"Salt och socker. Död till smak" från serien "Scientific research of Sergey Malozyomov" | "STV", på uppdrag av " TV-företaget NTV " | NTV | |
Sportprogram | "Skiathlon med Dmitry Guberniev " | "Smarta bilder", beställd av VGTRK | Ryssland 2 |
"Racers" | "2B produktion" | Fredag! | |
"Stora lopp. Battle of the Continents säsong 10 | " Röda torget " | Första kanalen | |
telenovela | " Return of Mukhtar " | " Studio 2B " | NTV |
" De sista janitsjarerna " | Mostelefilm Distribution | Ryssland 1 | |
"Från himmel till jord" | "Swell Film" | TV-center | |
komediserie | " Fizruk " | "A+produktion" | TNT |
" Kök " | Gul, svart och vit / KeyStone produktion | STS | |
" Sista magikerna " | Gult, svart och vitt / Nebo Film Company | STS | |
Program för barn och ungdomar | " Luntik " | " Kvarnen " | Ryssland-K |
" Yeralash " | "Producer Center Yeralash" | Första kanalen | |
" ABVGDeika " | "Abvgdeyka" | TV-center | |
On-air marknadsföring | Tillkännagivande av Tjajkovskij-tävlingen "Ställ in på Tjajkovskij" | GTRK "Kultur" | Ryssland-K |
"Brev från fronten" | " TV-företaget NTV " | NTV | |
Trailer "Squirrel". Nyårsfilm | " Kanal ett " | Första kanalen | |
"Jag älskar dig Moskva!" | " TV-center " | TV-center | |
On-air design av kanalen " Hem " | "Studio "Loop"" | Hem | |
" Tjernobyl: Exclusion Zone " | TNT-TV-nätverk | TNT |
Vinnarna listas först och markeras i en separat färg
Nomineringar | Vinnare och finalister | Tillverkare | Sändningskanal |
---|---|---|---|
informationsprogram | " Vesti Nedeli " med Dmitry Kiselyov | VGTRK | Ryssland 1 |
"Huvudsaken" | " Teleradioföretag "Petersburg" " | Kanal fem | |
" Söndagstid " | " Kanal ett " | Första kanalen | |
Presentatör av informationsprogrammet | Maria Sittel , Andrey Kondrashov - " Vesti 20:00 " | VGTRK | Ryssland 1 |
Anna Yankina, Yegor Kolyvanov - Dagens anatomi | "PPK" | NTV | |
Dmitry Borisov - " Nyheter " | " Kanal ett " | Första kanalen | |
Reporter / reporter | Alexey Zotov - rapport "Children's Hospice" | " Kanal ett " | Första kanalen |
Alexander Rogatkin , Dmitry Rogalev - "En serie specialrapporter från Donbass" | VGTRK | Ryssland 1 | |
Vera Kuzmina - "Priset för överlevnad" | " TV-center " | TV-center | |
Kvällens talkshow | "I kväll" | " Röda torget " | Första kanalen |
"Rätt att veta!" | "Förlag "Barcode"" | TV-center | |
" Kväll med Vladimir Solovyov " | "M-Production Group" | Ryssland 1 | |
Underhållning | " Röst " | " Röda torget " | Första kanalen |
" kväll brådskande " | " Kanal ett " | Första kanalen | |
Comedy Club _ | " Comedy Club Production " | TNT | |
Programledare för underhållning | Ivan Urgant - " Evening Urgant " | " Kanal ett " | Första kanalen |
Dmitry Nagiev - " Röst " | " Röda torget " | Första kanalen | |
Garik Martirosyan , Grigory Leps - " Main Stage " | " Röda torget " | Ryssland 1 | |
Garik Martirosyan , Pavel Volya - " Comedy Club " | " Comedy Club Production " | TNT | |
TV-film/serie | " Katrine " | " Amedia " | Ryssland 1 |
" Det var en gång i Rostov " | "Producentcenter för Sergei Zhigunov " | Första kanalen | |
" Tjernobyl: Exclusion Zone " | "CineLab Production" | TNT | |
Bästa skådespelare i en TV-film/-serie | Bogdan Stupka - Det var en gång i Rostov | "Producentcenter för Sergei Zhigunov " | Första kanalen |
Dmitry Nagiev - " Fizruk " | "A+produktion" | TNT | |
Vladimir Mashkov - " Fosterlandet " | Vit media | Ryssland 1 | |
Bästa skådespelerska i tv-film/serie | Julia Aug - " Ekaterina " | " Amedia " | Ryssland 1 |
Svetlana Ivanova - "Graviditetstest" | " World Russian Studios " | Första kanalen | |
Zoya Berber - " Rikta pojkar " | "A+produktion" | TNT | |
Dokumentärprojekt | " Brodsky är ingen poet " | "Central-tv" | Första kanalen |
"Slå med makt." Filmen "Mannen som ser ut som..." | "Pankratova Natalia Vladimirovna" | TV-center | |
" president " | Filmbolaget "Workshop" | Ryssland 1 | |
Säsongens tv-producent | Yuri Aksyuta - " Röst " | " Röda torget " | Första kanalen |
Vyacheslav Dusmukhametov - " Danser " | " Comedy Club Production " | TNT | |
Saida Medvedeva - " president " | VGTRK | Ryssland 1 | |
TV-säsongsevenemang | Action "Immortal Regiment" | " Kanal ett ", VGTRK | Channel One , Ryssland-1 , TV-center |
Krim . Vägen hem » | Föreningen "Vår biograf" | Ryssland 1 | |
" Dansar " | " Comedy Club Production " | TNT | |
"För personligt bidrag till utvecklingen av rysk tv" | Kira Proshutinskaya | ||
Natalia Stetsenko | |||
Vladimir Kondratiev | |||
Saida Medvedeva | |||
Leonid Yakubovich | |||
Specialpris "För förståelsen av modern historia" | Krim . Vägen hem » |
TEFI-tävlingar efter år | |
---|---|