Geir Sune Tallaksen Estmoe | |
---|---|
Geir Sune Tallaksen Ostmoe | |
| |
Länder | Norge |
Namn vid födseln | Geir Sune Tallaxen |
Födelsedatum | 14 mars 1985 (37 år) |
Födelseort | Kristiansand |
Rang | internationell mästare (2011) |
|
Geir Sune Tallaksen Østmoe ( norrmannen Geir Sune Tallaksen Østmoe , född 14 mars 1985 , Kristiansand ) är en norsk schackspelare , internationell mästare (2011) [1] .
Silvermedaljör i norska mästerskapet 2007 (delade 1-2 platser med E. Lee och förlorade ytterligare en match mot honom [2] ) [3] [4] [5] . Flerfaldig vinnare av norska ungdoms-SM i olika åldersklasser. Vinnare av norska juniormästerskapen 2005 [6]
Som en del av det norska landslaget, deltagare i Skandinaviska cupen för schackspelare under 18 år (1999) [7] .
Deltagare i junior-VM 2004 [8]
Medlem av ungdoms-EM 2000 och 2003. (i kategorier under 16 och under 18) [9] [10] .
Silvermedaljör i Nordeuropas ungdomsmästerskap 2002
Deltagare i 2001 års nordiska turnering [11]
I de norska lagmästerskapen spelar han för Porsgrunn SK-klubben (den främsta bedriften är segern 2006; i finalen mot Asker SK-laget vann Tallaksen två gånger mot J. Tisdall ).
Fram till 2008 uppträdde han under namnet Tallaksen. Efter bröllopet lade han till sin frus efternamn.
Allvarligt engagerad i musik, arbetar som pianist och kyrkoorganist i Bergen .
Tallaksen Estmoes yngre bror, L. A. Tallaksen (född 1993) är också en välkänd schackspelare i Norge, vinnare av landets ungdomsmästerskap i flera åldersklasser, deltagare i norska mästerskapet 2018, och pristagare i norska Lagmästerskap 2009. Dessutom vann han i 2017 års norska Rubik's Cube Championship (3x3x3 med ögonbindel; tog även 2:a plats i disciplinen 4x4x4 med ögonbindel) [12] [13] .
År | Stad | Konkurrens | + | - | = | Resultat | Plats |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1997 | Norska ungdomsmästerskapet (under 12) | ett | |||||
1998 | Oslo | Norska mästerskapet (Lilliput klass, U13) | ett | ||||
1999 | Gausdal | Norska ungdomsmästerskapet (under 14) | ett | ||||
helsingfors | Scandinavian Cup (under 18 år; norska landslaget, ?:e styrelsen) | 2 | 0 | ett | 2½ av 3 | ||
2000 | Norska ungdomsmästerskapet (under 16) | ett | |||||
Kallithea | EM för ungdomar (under 16) | [fjorton] | |||||
Esbo | Nordeuropa-ungdomsmästerskapen | ||||||
2001 | Norska ungdomsmästerskapet (under 16) | ett | |||||
Gausdal | Internationell turnering (turnering B) | 2 | 3 | fyra | 4 av 9 | 5–8 [15] | |
Kristiansund | norska mästerskapet | 2 | 3 | fyra | 4 av 9 | 10-16 [16] [17] | |
Kallithea | EM för ungdomar (under 16) | [arton] | |||||
Bergen | Nordisk turnering | [19] | |||||
2002 | Nordeuropa-ungdomsmästerskapen | 2 | |||||
Gausdal | Internationell turnering "Gausdal Classics IM-A" | 3 | 5 | ett | 3½ av 9 | 7 [20] | |
Röros | norska mästerskapet | 4 av 9 | 13-15 [21] [22] | ||||
2003 | Budva | EM för ungdomar (under 18) | 2 | ett | 6 | 5 av 9 | [23] |
Karma | Norska ungdomsmästerskapet (under 18) | 5½ av 7 | 3 [24] [25] | ||||
Gausdal | Internationell turnering "Gausdal Classics GM" | ett | 2 | åtta | 5 av 11 | 6 [26] | |
2004 | Molde | norska mästerskapet | 2 | 2 | 5 | 4½ av 9 | 10-11 [27] [28] |
Gausdal | Internationell turnering "Gausdal Classics GM" | 0 | fyra | 5 | 2½ av 9 | 7-8 [29] | |
Cochin | Junior-VM | 3 | 3 | 5 | 5½ av 11 | [trettio] | |
2005 | Gausdal | Internationell turnering | ett | 2 | 6 | 4 av 9 | 8 [31] |
Sannes | norska mästerskapet | ett | 2 | 6 | 4 av 9 | 13-16 [32] [28] | |
Bergen | Norska juniormästerskapen | fyra | 0 | 2 | 5 av 6 | 1-3 [33] [34] | |
2006 | mossa | norska mästerskapet | fyra | 3 | 2 | 5 av 9 | 7-9 [35] [28] |
2007 | Hamar | norska mästerskapet | 5 | ett | 3 | 6½ av 9 | 1–2 [22] |
Porsgrunn | Extramatch med E. Lee | 0 | ett | 5 | 2½: 3½ | ||
2009 | Bergen | norska mästerskapet | 2 | ett | 6 | 5 av 9 | 7-10 [36] [37] |
2022 | Kragero | Öppen turnering | 6 | 2 | ett | 6½ av 9 | 2-9 [38] [39] |
Kongsvinger | norska mästerskapet | 2 | 2 | 5 | 4½ av 9 | 6–8 [21] [40] |
Tematiska platser |
---|