Alexey Vyacheslavovich Timofeev | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
personlig information | |||||||||
Golv | manlig | ||||||||
Land | |||||||||
Specialisering | curling | ||||||||
Klubb | SK Adamant ( St. Petersburg ) | ||||||||
Födelsedatum | 22 februari 1991 (31 år) | ||||||||
Födelseort | |||||||||
Idrottskarriär | 2010 – nu i. | ||||||||
arbetssidan | höger | ||||||||
Utbildare |
Yuri Shuliko Alexey Tselousov Igor Minin |
||||||||
Priser och medaljer
|
Aleksey Vyacheslavovich Timofeev ( [1] ; född 22 februari 1991 , Leningrad ) är en rysk curler .
Medlem av det ryska herrlaget vid världsmästerskapet för herrar 2016 .
Han spelar på fjärde plats . Laghoppning .
Mästare i idrott i Ryssland [2] .
Han började curla i Leningrad-regionen .
Han har spelat för klubben Adamant ( S: t Petersburg ) sedan säsongen 2013-2014.
Student vid St. Petersburg School of Olympic Reserve No. 2 [3] .
Säsong | Fjärde | Tredje | Andra | Den första | Reserv | Turneringar |
---|---|---|---|---|---|---|
2009-10 | Alexey Timofeev | Denis Kuritsev | Maxim Pleshanov | Evgeny Klimov | WRM 2010 (12:e plats) | |
2010-11 | Alexey Timofeev | Denis Kuritsev | Maxim Pleshanov | Evgeny Klimov | Panteleimon Lappo | KRM 2010 (14:e plats) |
2011-12 | Alexey Timofeev | Denis Kuritsev | Maxim Pleshanov | Evgeny Klimov | Ivan Alexandrov | KRM 2011 (9:e plats) |
2013-14 | Alexey Tselousov | Artyom Shmakov | Alexey Timofeev | Evgeny Klimov | KRM 2013 | |
2013-14 | Alexey Tselousov | Artyom Shmakov | Peter Dron | Evgeny Klimov | Alexey Timofeev | CHRM 2014 |
2014-15 | Alexey Tselousov | Artyom Shmakov | Alexey Timofeev | Evgeny Klimov | ||
2015-16 | Alexey Tselousov | Artyom Shmakov | Roman Kutuzov | Alexey Timofeev | Alexander Kozyrev | VM 2016 (10:e plats) |
2016-17 | Alexey Timofeev | Alexey Stukalsky | Timur Gadzhikhanov | Arthur Ali | Artur Razhabov tränare: Alexander Kozyrev |
EM 2016 (4:e plats) |
2016-17 | Alexey Timofeev | Alexey Tselousov | Daniel Goryachev | Evgeny Klimov | KRM 2016 | |
2016-17 | Alexey Timofeev | Timur Gadzhikhanov | Artur Razhabov | Arthur Ali | Evgeny Klimov tränare: Alexander Kozyrev |
ZU 2017 (8:e plats) |
2016-17 | Alexey Tselousov | Alexey Timofeev | Daniel Goryachev | Evgeny Klimov | Vladimir Rashoroshin | WRM 2017 (8:e plats) |
2017-18 | Alexey Timofeev | Artyom Shmakov | Artur Razhabov | Evgeny Klimov | Sergey Glukhov tränare: Alexander Kozyrev Igor Minin |
EM 2017 (6:e plats) |
2017-18 | Alexey Timofeev | Sergei Glukhov | Artur Razhabov | Evgeny Klimov | Artyom Shmakov tränare: Alexander Kozyrev |
VM 2018 (9:e plats) |
2017-18 | Alexey Tselousov | Alexey Timofeev | Daniel Goryachev | Evgeny Klimov | KRM 2017 (4:e plats) | |
2017-18 | Alexey Tselousov | Alexey Timofeev | Evgeny Klimov | Alexander Bystrov | CHRM 2018 | |
2018-19 | Alexey Timofeev | Alexey Stukalsky | Artur Razhabov | Evgeny Klimov | KRM 2018 | |
2018-19 | Alexey Timofeev | Daniel Goryachev | Alexey Stukalsky | Artur Razhabov | Evgeny Klimov | CHRM 2019 |
2019-20 | Sergei Glukhov | Alexey Timofeev | Artur Razhabov | Anton Kalalb | Alexey Tuzov tränare: Alexander Kozyrev , Daniel Rafael |
EM 2019 (9:e plats) |
2020-21 | Alexey Timofeev | Daniel Goryachev | Evgeny Klimov | Artur Razhabov | Alexander Bystrov tränare: Anastasia Bryzgalova |
WRM 2020 WRM 2020 |
2020-21 | Alexey Timofeev | Daniel Goryachev | Evgeny Klimov | Artur Razhabov | Alexander Bystrov tränare: Peter Dron |
CHRM 2021 |
Curling bland mixade lag (mixed curling) | ||||||
2009-10 | Alexey Timofeev | Elena Efimova | Denis Kuritsev | Julia Zadorozhnaya | Alina Kovaleva , Maxim Pleshanov tränare: M.A. Malashin, D.A. Ryzhov, A.V. Tselousov |
KRSK 2009 (10:e plats) |
2010-11 | Alexey Timofeev | Elena Efimova | Denis Kuritsev | Uliana Vasilyeva | Maxim Pleshanov | KRSK 2010 (9:e plats) |
2012-13 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Maria Komarova | Evgeny Klimov | Anna Efimova | CHRSK 2013 (7:e plats) |
2013-14 | Alexey Tselousov | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Elena Efimova | CHRSK 2014 | |
2014-15 | Alexey Tselousov | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Anna Efimova (KRSK) Elena Efimova (CEC) |
KRSK 2014 (5:e plats) CEC 2014 (5:e plats) | |
2016-17 | Alina Kovaleva | Alexey Tselousov | Maria Baksheeva | Alexey Timofeev | CHRSK 2017 (6:e plats) | |
2017-18 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Uliana Vasilyeva | Evgeny Klimov | CHRSK 2018 (4:e plats) | |
2018-19 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Uliana Vasilyeva | Evgeny Klimov | KRSK 2018 | |
2018-19 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | Ekaterina Kuzmina | Evgeny Klimov | CHRSK 2019 (5:e plats) | |
2019-20 | Alexey Timofeev | Irina Nizovtseva | Evgeny Klimov | Vera Tyulyakova | KRSK 2019 | |
2020-21 | Alexey Timofeev | Irina Nizovtseva | Evgeny Klimov | Vera Tyulyakova | tränare: Peter Dron | CHRSK 2019 (9:e plats) |
2019-20 | Alexey Timofeev | Alina Kovaleva | Artur Razhabov | Ekaterina Kuzmina | A.V. Timofeev | KRSK 2022 |
Mixed dubbel curling | ||||||
2012-13 | Alexey Timofeev | Uliana Vasilyeva | KRSP 2012 (9:e plats) [5] | |||
2012-13 | Alexey Timofeev | Elena Efimova | CRSP 2013 (4:e plats) | |||
2013-14 | Alexey Timofeev | Elena Efimova | KRSP 2013 | |||
2015-16 | Alexey Timofeev | Maria Komarova | CRSP 2016 (9:e plats) | |||
2016-17 | Uliana Vasilyeva | Alexey Timofeev | KRSP 2016 (9:e plats) | |||
2017-18 | Vera Tyulyakova | Alexey Timofeev | CRSP 2018 (9:e plats) | |||
2019-20 | Irina Nizovtseva | Alexey Timofeev | KRSP 2019 | |||
2019-20 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | CRSP 2020 | |||
2021-22 | Anna Sidorova | Alexey Timofeev | tränare: Vasily Gudin , Daniel Rafael |
OWG 2022 (kval. 2021) | ||
2021-22 | Irina Nizovtseva | Alexey Timofeev | tränare: Peter Dron | CRSP 2020 (5:e plats) | ||
2022-23 | Alina Kovaleva | Alexey Timofeev | tränare: Peter Dron | KRSP 2022 (5:e plats) |
( hopp är i fetstil)
Tematiska platser |
---|