ett | |
---|---|
| |
Rutt | |
Sändning | Lvivs historiska centrum |
slutlig | Centrala järnvägsstationen |
Huvudhållplatser | Lviv Polytechnic , Main Post Office , Rynok Square , Park of Culture and Leisure |
Intervall | 5-15 min. |
längd | 8,3 km |
Restid | 45 min. |
Bärare | |
Organisation | KP "Lvivelectrotrans" |
En park | ett |
let.lviv.ua/page/routes/... |
Spårvagn nummer 1 är en av huvudvägarna för Lviv-spårvagnen . Promenader från centralstationen till centrala Lviv .
|
Tågstation | ||||
|
förortsstation | ||||
|
stadsgata | ||||
|
Kropyvnytsky Square | ||||
|
Rusovy Street | ||||
|
Kiev gatan | ||||
|
Stepan Bandera Street | ||||
|
Huvudinlägg | ||||
|
Petra Doroshenko Street | ||||
|
Rynok Square | ||||
|
rysk gata | ||||
|
Lychakivska gatan | ||||
|
Ivan Franko gatan | ||||
|
Saksaganskogo gata | ||||
|
Ivan Franko-torget | ||||
|
Ivan Franko gatan | ||||
|
Kulturparken. B. Khmelnitsky | ||||
|
Akademiker Sacharov Street | ||||
|
Akademiker Sacharov Street | ||||
|
Kiev gatan | ||||
|
Yevhen Konovalets Street | ||||
|
Rusovy Street | ||||
|
Kropyvnytsky Square | ||||
|
förortsstation | ||||
|
Tågstation |
Ryttarlinjen, på vilken meddelanden blev regelbundna från 1 juli 1880, gick från huvudpalatset längs gatan. Gorodotskaya, genom Golukhovskaya-torget (numera Torgovaya-torget), sedan längs stadens centrala gata - Karl Ludwig (Svoboda-avenyn) med tillgång till Mariatskaya-torget ( Mitskevich-torget ), och sedan genom Galiciska torget , Bernardinskaya-torget, ( katedraltorget ), längs gatan. Charnetsky (Vinnichenko) till tullförvaltningen (Tulltorget).
Byggandet av en elektrisk spårvagn började i september 1893 av Siemens och Halske på sträckan: centralstationen - st. Dzyalinsky (Tobilevich) - Leon Sapieha (S. Bandera) - st. Copernicus - st. slovakiska - st. Dorosjenko - st. Kilinsky (Berindy) - pl. Marknad - Russkaya st. - st. Charnetsky (Vinnichenko) - längs hela Lychakivska-gatan, till Zimorovich-skolan (nära Lychakivska slangbella), med en gren till Lychakiv-kyrkogården .
Från 1908 fick rutterna bokstavsbeteckningar, vilket gjorde det möjligt för passagerare att bestämma var de skulle gå för att utse nyckelstationer. Huvudstationen (palatset) hade beteckningen D ( polska Dworzec glówny - Main Station), Hetmans vallar (moderna Svobody Avenue ) - H ( polska Hetmańska - Hetmanskaya), Lychakov - L ( polska Łyczaków - Lychakov) och så vidare. I december 1925 fick alla sträckor med bokstavsbeteckningar digitala index, i synnerhet blev LD nr 1.
Efter det stora fosterländska kriget gick väg nr 1 praktiskt taget längs den nuvarande rutten, men till skillnad från den moderna rutten passerade spårvagnen i centrum genom Svobody Avenue och Vatutina ( Knyaz Romana ) Street. Under första hälften av 1980-talet slutade spårvagnarna på vägarna nr 1 och nr 4, när de körde från Tulltorget, komma in i ringen av Återföreningstorget - Galiciska torget - Vatutinagatan.