EM i friidrott inomhus 2019 | ||||
---|---|---|---|---|
Löpningsgrenar | ||||
60 m | män | kvinnor | ||
400 m | män | kvinnor | ||
800 m | män | kvinnor | ||
1500 m | män | kvinnor | ||
3000 m | män | kvinnor | ||
60 m s/b | män | kvinnor | ||
Stafett 4×400 m | män | kvinnor | ||
Tekniska discipliner | ||||
höjdhopp | män | kvinnor | ||
Stavhopp | män | kvinnor | ||
långt hopp | män | kvinnor | ||
Trippelhopp | män | kvinnor | ||
Kulstötning | män | kvinnor | ||
All-around | ||||
Femkamp | kvinnor | |||
Sjukkamp | män |
Herrarnas 60 m vid EM i friidrott inomhus 2019 ägde rum den 2 mars på Commonwealth Arena i Glasgow .
Den regerande europeiska 60m vintermästaren var Richard Kielty från Storbritannien .
Den europeiska säsongsledaren Rhys Prescod drog sig ur turneringen, med fokus på förberedelserna inför sommarens världsmästerskap [1] .
Guld | Silver | Brons |
Jan Volko Slovakien |
Emre Barnes Turkiet |
Joris van Gol Nederländerna |
Inför tävlingsstart gällde följande inomhusrekord.
Världsrekord | Christian Coleman USA |
6,34 | Albuquerque , USA | 18 februari 2018 |
Europarekord | Dwayne Chambers Storbritannien |
6,42 | Turin , Italien | 7 mars 2009 |
EM-rekord | Dwayne Chambers Storbritannien |
6,42 | Turin , Italien | 7 mars 2009 |
Säsongens bästa resultat i världen | Su Bingtian Kina |
6,47 | Birmingham , Storbritannien | 16 februari 2019 |
Säsongens bästa resultat i Europa | Rice Prescod Storbritannien |
6,53 | Berlin , Tyskland | 1 februari 2019 |
Birmingham , Storbritannien | 16 februari 2019 |
datumet | Tid | Tävlingsomgång |
---|---|---|
2 mars 2019 | 10:25 | Förberedelser |
2 mars 2019 | 19:20 | Semifinaler |
2 mars 2019 | 20:50 | Den slutliga |
Lokal tid ( UTC±00:00 )
Förklaring: Q - Automatisk kvalificering | q - Kvalificering efter resultatet som visas | WR - Världsrekord | ER - Europarekord | CR - EM-rekord | NR - Nationellt rekord | NU23R - Nationellt ungdomsrekord | WL - Bästa säsongsresultat i världen | EL - Säsongens bästa resultat i Europa | PB - Personbästa | SB — Säsongens bästa resultat | DNS - Startade inte | DNF - Slutade inte | DQ - Diskvalificerad
Kvalificering: De 3 bästa atleterna i varje heat (Q) plus de 6 bästa i tid (q) går vidare till semifinalerna [2] .
45 atleter startade i 6 lopp.
Plats | Sportsman | Medborgarskap | springa | Resultat | Anteckningar |
---|---|---|---|---|---|
ett | Konstantinos Zikos | Grekland | 5 | 6,66 | F |
2 | Oji Edoburun | Storbritannien | 3 | 6,67 | F |
3 | Richard Kilty | Storbritannien | 5 | 6,68 | F |
fyra | Emre Barnes | Kalkon | ett | 6,69 | F |
5 | Jan Volko | Slovakien | fyra | 6,69 | F |
6 | Kevin Krantz | Tyskland | 3 | 6,70 | F |
7 | Joris van Gol | Nederländerna | 6 | 6,71 | F |
åtta | Carlos Nascimento | Portugal | 5 | 6,72 | F |
åtta | Remigiusz Olszewski | Polen | fyra | 6,72 | F |
tio | Henrik Larsson | Sverige | 6 | 6,72 | F |
elva | Aykut Ay | Kalkon | 2 | 6,73 | Q, SB |
12 | Ancuyam Lopes | Portugal | fyra | 6,74 | F |
13 | Amory Golithen | Frankrike | fyra | 6,74 | q |
fjorton | Samuel Purola | Finland | 6 | 6,75 | F |
fjorton | Markus Fuchs | Österrike | ett | 6,75 | F |
16 | Alexander Sokolov | Ukraina | 5 | 6,75 | q |
17 | Sylvan Wikki | Schweiz | ett | 6,75 | F |
arton | Sergio Lopez | Spanien | 6 | 6,76 | q |
19 | Austin Hamilton | Sverige | 2 | 6,76 | F |
tjugo | Petre Rezmives | Rumänien | 2 | 6,77 | F |
21 | Zdenek Stromsik | tjeckiska | 3 | 6,77 | F |
22 | Shimon Buyna | Slovakien | 2 | 6,78 | q |
22 | Marvin Rene | Frankrike | 2 | 6,78 | q |
24 | Sylvain Shuart | Schweiz | 3 | 6,78 | q |
25 | Amunn Höhe Schursen | Norge | 5 | 6,79 | |
26 | Panagiotis Trivisas | Grekland | 2 | 6,80 | |
27 | Alexa Kiyanovich | Serbien | 2 | 6,81 | |
27 | Aitor Samma Ecobo | Spanien | 5 | 6,81 | |
29 | Kojo Musa | Danmark | 3 | 6,81 | |
trettio | Vasilij Makukh | Ukraina | ett | 6,84 | |
31 | Vladimir Suprun | Ukraina | 6 | 6,87 | |
32 | Kayhan Ozer | Kalkon | fyra | 6,87 | |
33 | Odane Rose | Sverige | fyra | 6,88 | |
33 | Daniel Szabo | Ungern | 3 | 6,88 | |
35 | Yonuts Nyagoe | Rumänien | fyra | 6,88 | |
36 | Andreas Hadjiteoris | Cypern | 5 | 6,90 | |
37 | Efthymios Sterioulis | Grekland | 3 | 6,91 | |
38 | Alexandru Terpezan | Rumänien | ett | 6,92 | |
39 | Denis Dimitrov | Bulgarien | 6 | 6,95 | |
40 | Joseph Ojevumi | Irland | ett | 6,97 | |
41 | Daniel Ambros | Spanien | ett | 6,99 | |
42 | Omar El Aida | Malta | 2 | 7.05 | |
43 | Festus Asante | Danmark | 6 | 7.05 | |
44 | Francesco Molinari | San Marino | 6 | 7.06 | |
Zvonimir Ivashkovic | Kroatien | 5 | DQ |
Kvalificering: De två bästa atleterna i varje heat (Q) plus de två bästa i tid (q) går vidare till finalen [3] .
Plats | Sportsman | Medborgarskap | springa | Resultat | Anteckningar |
---|---|---|---|---|---|
ett | Jan Volko | Slovakien | 2 | 6,61 | F |
2 | Joris van Gol | Nederländerna | 2 | 6,62 | Q, PB |
3 | Oji Edoburun | Storbritannien | 2 | 6,63 | q, SB |
fyra | Konstantinos Zikos | Grekland | ett | 6,64 | F |
5 | Richard Kilty | Storbritannien | ett | 6,64 | F |
6 | Emre Barnes | Kalkon | 3 | 6,65 | F |
7 | Amory Golithen | Frankrike | ett | 6,67 | q |
åtta | Kevin Krantz | Tyskland | 3 | 6,67 | F |
9 | Henrik Larsson | Sverige | 3 | 6,69 | |
tio | Marvin Rene | Frankrike | 2 | 6,71 | |
elva | Sergio Lopez | Spanien | 3 | 6,71 | |
elva | Markus Fuchs | Österrike | 2 | 6,71 | |
13 | Carlos Nascimento | Portugal | ett | 6,71 | |
fjorton | Remigiusz Olszewski | Polen | 3 | 6,72 | |
femton | Aykut Ay | Kalkon | ett | 6,73 | = SB |
16 | Samuel Purola | Finland | 3 | 6,74 | |
17 | Austin Hamilton | Sverige | ett | 6,75 | |
arton | Sylvan Wikki | Schweiz | 3 | 6,76 | |
19 | Zdenek Stromsik | tjeckiska | ett | 6,78 | |
tjugo | Ancuyam Lopes | Portugal | 2 | 6,79 | |
21 | Petre Rezmives | Rumänien | 2 | 6,81 | |
22 | Sylvain Shuart | Schweiz | ett | 6,82 | |
23 | Shimon Buyna | Slovakien | 3 | 6,86 | |
Alexander Sokolov | Ukraina | 2 | DNS |
Herrarnas 60 m-final ägde rum den 2 mars 2019 [4] . Silvermedaljören i det senaste mästerskapet , Jan Volko , vann denna gång mästartiteln, på de sista metrarna före Emre Barnes , den jamaicanske löparen som spelar för Turkiet, med 0,01 sekunder. Volkos seger var bara den andra i Slovakiens oberoende historia (den första triumfen var på grund av kulstötaren Mikulas Konopka 2007 ) [5] . Den regerande tvåfaldige mästaren Richard Kielty , efter att nyligen ha lidit av en hälsenaskada , stannade ett steg bort från pallen och tog en fjärde plats [6] .
Plats | Sportsman | Medborgarskap | Resultat | Anteckningar |
---|---|---|---|---|
ett | Jan Volko | Slovakien | 6,60 | |
2 | Emre Barnes | Kalkon | 6,61 | |
3 | Joris van Gol | Nederländerna | 6,62 | = PB |
fyra | Richard Kilty | Storbritannien | 6,66 | |
5 | Konstantinos Zikos | Grekland | 6,67 | |
6 | Amory Golithen | Frankrike | 6,67 | |
7 | Oji Edoburun | Storbritannien | 6,67 | |
åtta | Kevin Krantz | Tyskland | 6,73 |