Kvalturneringen för UEFA European U-16 Football Championship 1997 började den 17 september 1996 och slutade den 10 mars 1997. 48 lag delades in i 15 grupper (12 grupper om tre lag och tre grupper om fyra). Lag som tog förstaplatsen i grupperna gick vidare till sista omgången.
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Italien | 3 | 2 | ett | 0 | 6 - 0 | +6 | 7 |
2 | Ryssland | 3 | ett | ett | ett | 3-3 _ _ | 0 | fyra |
3 | Rumänien | 3 | ett | ett | ett | 3-4 _ _ | −1 | fyra |
fyra | Azerbajdzjan | 3 | 0 | ett | 2 | 1-6 _ _ | −5 | ett |
4 mars 1997 |
|
Santo Egidio, Italien |
4 mars 1997 |
|
Santo Egidio, Italien |
6 mars 1997 |
|
Teramo , Italien |
6 mars 1997 |
|
Teramo , Italien |
8 mars 1997 |
|
Giulianova , Italien |
8 mars 1997 |
|
Giulianova , Italien |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Israel | 2 | 2 | 0 | 0 | 6-1 _ _ | +5 | 6 |
2 | Albanien | 2 | ett | 0 | ett | 2-2 _ _ | 0 | 3 |
3 | Jugoslavien | 2 | 0 | 0 | 2 | 2-7 _ _ | −5 | 0 |
4 mars 1997 |
|
Ashkelon , Israel |
6 mars 1997 |
|
Ashkelon , Israel |
8 mars 1997 |
|
Bat Yam , Israel |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ukraina | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 - 0 | +8 | 6 |
2 | Moldavien | 2 | ett | 0 | ett | 3-3 _ _ | 0 | 3 |
3 | San Marino | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 - 8 | −8 | 0 |
20 november 1996 |
|
San Marino , San Marino |
22 november 1996 |
|
San Marino , San Marino |
24 november 1996 |
|
San Marino , San Marino |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Frankrike | fyra | 2 | 2 | 0 | 11 - 3 | +8 | åtta |
2 | Kalkon | fyra | 2 | 2 | 0 | 10-3 _ _ | +7 | åtta |
3 | Malta | fyra | 0 | 0 | fyra | 0–15 _ _ | −15 | 0 |
16 oktober 1996 |
|
Moissy-Cramayel , Frankrike |
23 oktober 1996 |
|
Melun , Frankrike |
22 januari 1997 |
|
Istanbul , Turkiet |
26 februari 1997 |
|
Izmir , Turkiet |
5 mars 1997 |
|
Ta Kali , Malta |
10 mars 1997 |
|
Gozo, Malta |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Georgien | 2 | ett | ett | 0 | 8-4 _ _ | +4 | fyra |
2 | Grekland | 2 | 0 | 2 | 0 | 5-5 _ _ | 0 | 2 |
3 | Bulgarien | 2 | 0 | ett | ett | 1-5 _ _ | −4 | ett |
23 oktober 1996 |
|
Xanthi , Grekland |
25 oktober 1996 |
|
Drama , Grekland |
27 oktober 1996 |
|
Kotimini, Grekland |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Slovenien | 3 | 2 | ett | 0 | 8-2 _ _ | +6 | 7 |
2 | Nederländerna | 3 | 2 | 0 | ett | 2-1 _ _ | +1 | 6 |
3 | Danmark | 3 | ett | ett | ett | 6-1 _ _ | +5 | fyra |
fyra | Makedonien | 3 | 0 | 0 | 3 | 2-14 _ _ | −12 | 0 |
22 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
22 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
24 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
24 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
26 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
26 oktober 1996 |
|
Celje , Slovenien |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Österrike | 2 | ett | ett | 0 | 5 - 0 | +5 | fyra |
2 | Cypern | 2 | ett | ett | 0 | 3 - 0 | +3 | fyra |
3 | Liechtenstein | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 - 8 | −8 | 0 |
3 mars 1997 |
|
Nicosia , Cypern |
5 mars 1997 |
|
Nicosia , Cypern |
7 mars 1997 |
|
Nicosia , Cypern |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Spanien | 2 | ett | ett | 0 | 6-2 _ _ | +4 | fyra |
2 | tjeckiska | 2 | 0 | 2 | 0 | 3-3 _ _ | 0 | 2 |
3 | England | 2 | 0 | ett | ett | 3-7 _ _ | −4 | ett |
28 oktober 1996 |
|
Chester , England |
30 oktober 1996 |
|
Crewe , England |
1 november 1996 |
|
Chester , England |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Slovakien | 2 | ett | ett | 0 | 3-2 _ _ | +1 | fyra |
2 | Kroatien | 2 | ett | ett | 0 | 2-1 _ _ | +1 | fyra |
3 | Belarus | 2 | 0 | 0 | 2 | 1-3 _ _ | −2 | 0 |
17 september 1996 |
|
Makarska , Kroatien |
19 september 1996 |
|
Makarska , Kroatien |
21 september 1996 |
|
Makarska , Kroatien |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ungern | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 - 0 | +7 | 6 |
2 | Armenien | 2 | ett | 0 | ett | 1-6 _ _ | −5 | 3 |
3 | Portugal | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 - 2 | −2 | 0 |
14 oktober 1996 |
|
Budapest , Ungern |
16 oktober 1996 |
|
Budapest , Ungern |
18 oktober 1996 |
|
Budapest , Ungern |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Polen | 3 | 2 | ett | 0 | 8-3 _ _ | +5 | 7 |
2 | Skottland | 3 | 2 | 0 | ett | 4-2 _ _ | +2 | 6 |
3 | Norge | 3 | ett | 0 | 2 | 4 - 6 | −2 | 3 |
fyra | Wales | 3 | 0 | 0 | 3 | 1-6 _ _ | −5 | 0 |
1 oktober 1996 |
|
Wroclaw , Polen |
1 oktober 1996 |
|
Brzeg Dolny , Polen |
3 oktober 1996 |
|
Polkowice , Polen |
3 oktober 1996 |
|
Olesnica , Polen |
5 oktober 1996 |
|
Wroclaw , Polen |
5 oktober 1996 |
|
Brzeg Dolny , Polen |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Schweiz | 2 | ett | ett | 0 | 8-1 _ _ | +7 | fyra |
2 | Estland | 2 | ett | 0 | ett | 1-7 _ _ | −6 | 3 |
3 | Lettland | 2 | 0 | ett | ett | 1-2 _ _ | −1 | ett |
22 september 1996 |
|
Tallinn , Estland |
24 september 1996 |
|
Tallinn , Estland |
26 september 1996 |
|
Tallinn , Estland |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Island | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 - 0 | +7 | 6 |
2 | Luxemburg | 2 | ett | 0 | ett | 4 - 5 | −1 | 3 |
3 | Färöarna | 2 | 0 | 0 | 2 | 2-8 _ _ | −6 | 0 |
23 september 1996 |
|
Akranes , Island |
25 september 1996 |
|
Borgarnes , Island |
27 september 1996 |
|
Borgarnes , Island |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Norra Irland | 2 | 2 | 0 | 0 | 8-2 _ _ | +6 | 6 |
2 | Litauen | 2 | ett | 0 | ett | 3-5 _ _ | −2 | 3 |
3 | Irland | 2 | 0 | 0 | 2 | 2-6 _ _ | −4 | 0 |
18 november 1996 |
|
Coleraine , Nordirland |
20 november 1996 |
|
Limavady , Nordirland |
22 november 1996 |
|
Coleraine , Nordirland |
M | Team | Och | PÅ | H | P | bollar | ± | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Belgien | 2 | 2 | 0 | 0 | 6-2 _ _ | +4 | 6 |
2 | Sverige | 2 | ett | 0 | ett | 2-1 _ _ | +1 | 3 |
3 | Finland | 2 | 0 | 0 | 2 | 2-7 _ _ | −5 | 0 |
23 september 1996 |
|
Nastola , Finland |
25 september 1996 |
|
Mäntsälä , Finland |
27 september 1996 |
|
Orimattila , Finland |
Team | Kvalificeringsmetod | Tidigare deltagande |
---|---|---|
Tyskland | Arrangör | 11 ( 1982 , 1984 , 1985 , 1987 , 1988 , 1990 , 1991 , 1992 , 1994 , 1995 , 1996 ) |
Italien | Vinnare av grupp 1 | 8 ( 1982 , 1985 , 1986 , 1987 , 1989 , 1992 , 1993 , 1995 ) |
Israel | Vinnare av grupp 2 | 3 ( 1987 , 1992 , 1996 ) |
Ukraina | Grupp 3 vinnare | 2 ( 1994 , 1996 ) |
Frankrike | Grupp 4 vinnare | 11 ( 1985 , 1986 , 1987 , 1988 , 1989 , 1990 , 1991 , 1992 , 1993 , 1995 , 1996 ) |
Georgien | Grupp 5 vinnare | 0 (debut) |
Slovenien | Grupp 6 vinnare | 1 ( 1995 ) |
Österrike | Grupp 7 vinnare | 8 ( 1986 , 1987 , 1988 , 1989 , 1991 , 1994 , 1995 , 1996 ) |
Spanien | Grupp 8 vinnare | 11 ( 1985 , 1986 , 1988 , 1989 , 1990 , 1991 , 1992 , 1993 , 1994 , 1995 , 1996 ) |
Slovakien | Grupp 9 vinnare | 2 ( 1995 , 1996 ) |
Ungern | Vinnare av grupp 10 | 5 ( 1985 , 1988 , 1990 , 1992 , 1993 ) |
Polen | Grupp 11 vinnare | 5 ( 1990 , 1991 , 1993 , 1995 , 1996 ) |
Schweiz | Grupp 12 vinnare | 6 ( 1988 , 1989 , 1991 , 1993 , 1994 , 1996 ) |
Island | Vinnare av grupp 13 | 4 ( 1985 , 1991 , 1993 , 1994 ) |
Norra Irland | Vinnare av grupp 14 | 4 ( 1987 , 1990 , 1992 , 1993 ) |
Belgien | Grupp 15 vinnare | 4 ( 1988 , 1990 , 1993 , 1995 ) |
( Fet stil anger året då laget blev mästare. Kursiv anger att laget var arrangören)
EM i fotboll (under 16 och under 17) | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||
| |||||||||
|