EM i landsvägscykling 2016
Det 22:a Europamästerskapet i landsvägscykling hölls i den franska staden Plumelec i departementet Morbihan i regionen Bretagne 14-18 september 2016. Mästerskapsprogrammet innehöll individuella och grupplopp bland den manliga och kvinnliga eliten, män och kvinnor under 23 år, juniorer av båda könen.
Mästerskapsprogram
Lokal tid ( UTC+1:00 ).
datumet
|
Tid
|
Disciplin
|
Distans
|
cirklar
|
Individuella lopp
|
14 september
|
09:30
|
Juniorer
|
12,7 km
|
|
12:00
|
Män under 23
|
24,5 km
|
14:00
|
Juniorer
|
25,4 km
|
15 september
|
10:30
|
Elitkvinnor och kvinnor under 23 år
|
25,4 km
|
14:00
|
Elitmän
|
45,5 km
|
Grupplopp
|
16 september
|
10:00
|
Juniorer
|
68,5 km
|
5
|
13:30
|
Juniorer
|
123,3 km
|
9
|
17 september
|
09:00
|
Män under 23
|
150,7 km
|
elva
|
14:00
|
Elitkvinnor och kvinnor under 23 år
|
111,2 km
|
åtta
|
18 september
|
10:30
|
Elitmän
|
232,9 km
|
17
|
Resultat
Disciplin
|
Guld
|
Silver
|
Brons
|
Manlig elit
|
grupplopp
|
Peter Sagan Slovakien
|
5h 34' 23"
|
Julian Alaphilippe Frankrike
|
+0"
|
Daniel Moreno Spanien
|
+0"
|
individuell ras
|
Jonathan Castroviejo Spanien
|
58' 13,99"
|
Victor Campenaerts Belgien
|
+ 29,44"
|
Moreno Moser Italien
|
+ 34,31"
|
Elit för kvinnor
|
grupplopp
|
Anna van der Breggen Nederländerna
|
2h 55' 55"
|
Katarzyna Niewiadoma Polen
|
+0"
|
Elisa Longo Borghini Italien
|
+0"
|
individuell ras
|
Ellen van Dijk Nederländerna
|
36' 41,07"
|
Anna van der Breggen Nederländerna
|
+ 18,40"
|
Olga Zabelinskaya Ryssland
|
+ 23,39"
|
Män under 23
|
grupplopp
|
Alexander Ryabushenko Vitryssland
|
3h 32'43"
|
Bjorg Lambrecht Belgien
|
+0"
|
Andrea Vendrame Italien
|
+0"
|
individuell ras
|
Lennard Kemna Tyskland
|
33' 59,87"
|
Filippo Ganna Italien
|
+ 29,71"
|
Remy Cavagna Frankrike
|
+ 34,31"
|
Kvinnor under 23 år
|
grupplopp
|
Katarzyna Niewiadoma Polen
|
2h 55' 55"
|
Cecile Utrup Ludwig Danmark
|
+ 12"
|
Severin Herault Frankrike
|
+ 12"
|
individuell ras
|
Anastasia Yakovenko Ryssland
|
39' 35,87"
|
Xenia Tuhay Vitryssland
|
+ 9,62"
|
Lisa Klein Tyskland
|
+ 11,61"
|
Juniorer
|
grupplopp
|
Nicolas Malle Frankrike
|
3h 03' 49"
|
Emilien Janier Frankrike
|
+0"
|
Tadej Pogacar Slovenien
|
+0"
|
individuell ras
|
Alexis Brunel Frankrike
|
35' 58,76"
|
Mark Hirschi Schweiz
|
+ 10,78"
|
Iver Knotten Norge
|
+ 11,02"
|
Juniorer
|
grupplopp
|
Liana Lippert Tyskland
|
1h 54'14"
|
Elisa Balsamo Italien
|
+ 4"
|
Sophie Wright Storbritannien
|
+ 4"
|
individuell ras
|
Lisa Morcenti Italien
|
19' 02.04"
|
Alessia Vigilia Italien
|
+ 14,62"
|
Juliette Labus Frankrike
|
+ 22,54"
|
Medaljställning
Länkar