2019 IIHF World Championship i ishockey, division II | |
---|---|
2019 IIHF Ishockey U18 World Championship Division II | |
Turneringsdetaljer | |
Värdländer |
Litauen Serbien |
Värdstäder |
Elektrenai , Belgrad |
Tidsutgifter | 25 mars - 13 april |
Antal kommandon | 12 |
20182020 - inställd 2021 - inställd 2022 |
Ishockey-VM bland juniorlag 2019 i II-divisionen är en ishockeyidrottstävling i IIHF:s regi , som ägde rum 25-31 mars i Belgrad ( Serbien ) och 7-13 april 2019 i Elektrenai ( Litauen ) .
12 landslag deltar i mästerskapet. Det belgiska landslaget kom från tredje divisionen , det rumänska landslaget kom från första divisionen , resten från sista andradivisionsturneringen .
Grupp Alandslag | Kompetens |
---|---|
Rumänien | Rankad 6:a i division 1 grupp B och degraderade 2018 |
Litauen | Värdar , slutade 2:a i grupp A i andra divisionen förra året |
Polen | Slutade 3:a i grupp A i andra divisionen förra året |
Republiken Korea | Slutade 4:a i grupp A i andra divisionen förra året |
Estland | Slutade 5:a i grupp A i andra divisionen förra året |
Spanien | Placerad 1:a i grupp B i andra divisionen och uppflyttad därifrån 2018 |
landslag | Kompetens |
---|---|
Australien | Rankad 6:a i division 2 grupp A och degraderade 2018 |
Kroatien | Slutade 2:a i grupp B i andra divisionen förra året |
Serbien | Värdar , slutade trea i grupp B i andra divisionen förra året |
Nederländerna | Slutade 4:a i grupp B i andra divisionen förra året |
Kina | Slutade 5:a i grupp B i andra divisionen förra året |
Belgien | Tog 1:a plats i tredje divisionen och gick upp därifrån 2018 |
Kvalificerat lag för grupp B i första divisionen i världscupen 2020 | |
Uppflyttningslag för grupp B i 2020 års World Cup Second Division |
M | landslag | Och | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Polen | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 36 | fyra | +32 | femton |
2 | Litauen | 5 | fyra | 0 | 0 | ett | 21 | femton | +6 | 12 |
3 | Estland | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 21 | 19 | +2 | 9 |
fyra | Rumänien | 5 | ett | ett | 0 | 3 | 17 | 24 | -7 | 5 |
5 | Republiken Korea | 5 | ett | 0 | 0 | fyra | 17 | 19 | -fyra | 3 |
6 | Spanien | 5 | 0 | 0 | ett | fyra | 6 | 37 | -31 | ett |
Lokal tid ( UTC+3 ).
7 april 2019 12:30 |
Spanien | 0 : 10 (0:4, 0:4, 0:2) |
Republiken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
7 april 2019 16:00 |
Litauen | 6 : 3 (1:1, 3:2, 2:0) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
7 april 2019 19:30 |
Polen | 3 : 1 (1:0, 0:1, 2:0) |
Rumänien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
9 april 2019 12:30 |
Rumänien | 6 : 4 (3:1, 2:2, 1:1) |
Republiken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
9 april 2019 16:00 |
Estland | 5 : 1 (1:0, 2:0, 2:1) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
9 april 2019 19:30 |
Litauen | 1:7 (0:0, 1:4, 0:3) |
Polen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
10 april 2019 12:30 |
Rumänien | 2 : 5 (0:2, 1:1, 1:2) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
10 april 2019 16:00 |
Polen | 5 : 0 (2:0, 2:0, 1:0) |
Republiken Korea | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
10 april 2019 19:30 |
Litauen | 4 : 1 (1:0, 2:1, 1:0) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
12 april 2019 12:30 |
Estland | 2 : 8 (0:3, 1:2, 1:3) |
Polen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
14 min | Bra | 10 minuter | ||
16 | kastar | femtio |
12 april 2019 16:00 |
Spanien | 4:5 (OT) (1:3, 2:0, 1:1, 0:1) |
Rumänien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
19 min | Bra | 37 min | ||
41 | kastar | 24 |
12 april 2019 19:30 |
Republiken Korea | 1 : 2 (0:0, 1:1, 0:1) |
Litauen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
24 min | Bra | 10 minuter | ||
28 | kastar | 21 |
13 april 2019 12:30 |
Polen | 13 : 0 (3:0, 5:0, 5:0) |
Spanien | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
10 minuter | Bra | 16 min | ||
40 | kastar | 13 |
13 april 2019 16:00 |
Republiken Korea | 2 : 6 (0:2, 1:2, 1:2) |
Estland | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
10 minuter | Bra | 14 min | ||
29 | kastar | arton |
13 april 2019 19:30 |
Rumänien | 3 : 8 (1:4, 0:1, 2:3) |
Litauen | Ice Palace , Elektrenai |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Grupp B i andra divisionen deltog av 4 överdomare och 7 linjemän [1] .
Överdomare
|
Linjemän
|
Kvalificerat lag för grupp A i 2020 års världscup 2:a divisionen | |
Uppflyttningsteam för grupp A i tredje divisionen VM 2020 |
M | landslag | Och | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Serbien | 5 | fyra | 0 | ett | 0 | 31 | tio | +21 | 13 |
2 | Kina | 5 | fyra | 0 | 0 | ett | arton | femton | +3 | 12 |
3 | Nederländerna | 5 | 3 | ett | 0 | ett | 13 | 9 | +4 | elva |
fyra | Kroatien | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 16 | fjorton | +2 | 6 |
5 | Australien | 5 | ett | 0 | 0 | fyra | 12 | 21 | -9 | 3 |
6 | Belgien | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 12 | 33 | -21 | 0 |
Lokal tid ( UTC+1 ).
25 mars 2019 13:00 |
Belgien | 2 : 4 (0:1, 1:1, 1:2) |
Nederländerna | Pionir Ice Palace , Belgrad Publik: 39 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: Sirko Hunnius Linjemän : Gregor Miklic Thomas Nordberg-Pettersen | ||||
Mål: | ||||
0: 1 1 :1 1: 2 1: 3 1: 4 2 :4 |
||||
8 min | Bra | 8 min | ||
tjugo | kastar | 45 |
25 mars 2019 16:30 |
Kroatien | 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) |
Kina | Pionir Ice Palace , Belgrad Åskådare: 24 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: Anton Khladchenko Linjemän : Danko Popovich Pozhar Stefan | ||||
32 min | Bra | 14 min | ||
25 | kastar | 37 |
25 mars 2019 20:00 |
Serbien | 8 : 4 (3:2, 2:0, 3:2) |
Australien | Pionir Ice Palace , Belgrad Publik: 669 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: Petr Amosov Linjemän : Raivis Yutsers Ilya Khokhlov | ||||
6 min | Bra | 10 minuter | ||
33 | kastar | 17 |
26 mars 2019 13:00 |
Kina | 6 : 4 (1:2, 2:2, 3:0) |
Belgien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: {{}} Linjedomare: {{}} {{}} | ||||
26 mars 2019 16:30 |
Australien | 1 : 2 (0:0, 0:2, 1:0) |
Nederländerna | Pionir Ice Palace , Belgrad |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: {{}} Linjedomare: {{}} {{}} | ||||
26 mars 2019 20:00 |
Kroatien | 1:4 (1:0, 0:1, 0:3) |
Serbien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Domare: {{}} Linjedomare: {{}} {{}} | ||||
28 mars 2019 13:00 |
Australien | 13:00 | Kina | Pionir Ice Palace , Belgrad |
28 mars 2019 16:30 |
Kroatien | 16:30 | Belgien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
28 mars 2019 20:00 |
Serbien | 20:00 | Nederländerna | Pionir Ice Palace , Belgrad |
30 mars 2019 13:00 |
Nederländerna | 13:00 | Kroatien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
30 mars 2019 16:30 |
Belgien | 16:30 | Australien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
30 mars 2019 20:00 |
Kina | 20:00 | Serbien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
31 mars 2019 13:00 |
Australien | 13:00 | Kroatien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
31 mars 2019 16:30 |
Nederländerna | 16:30 | Kina | Pionir Ice Palace , Belgrad |
31 mars 2019 20:00 |
Serbien | 20:00 | Belgien | Pionir Ice Palace , Belgrad |
Ishockey-VM 2019 | |
---|---|
Världsmästerskap |
|
Ungdoms-VM | |
Junior-VM | |
Världsmästerskap (damer) | |
VM bland juniorlag (damer) | |
|
IIHF World Junior Championship Division II | |
---|---|
¹ Turnering hölls inte 2020 och 2021 på grund av covid-19-pandemin |