Denna lista inkluderar:
Den andra delen av listan kan vara ofullständig på grund av bristen på data om födelseorten för ett antal hjältar.
Tabellerna visar hjältarnas efternamn, namn och patronym, position och arbetsplats vid tidpunkten för tilldelning av titeln, datum för dekretet från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet , gren av den nationella ekonomin, födelseort / bostad, samt en länk till en biografisk artikel på webbplatsen " Heroes of the country ". Tabellformatet ger möjlighet att sortera efter de angivna parametrarna genom att klicka på pilen i önskad kolumn.
För första gången tilldelades titeln Hero of Socialist Labour på den moderna republiken Kalmykias territorium genom dekret från presidiet för Sovjetunionens högsta sovjet av den 27 juli 1947 till boskapsmännen på köttstatsgården nr. . 107 i Priyutnensky-distriktet (vid den tiden - Astrakhan - regionen ) A.F. för att ha uppnått hög produktivitet i djurhållningen 1947.
Den stora majoriteten av Heroes of Socialist Labour i regionen är jordbruksarbetare - 31 personer; kultur, utbildning - 1 st.
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Andreev Gakha Purveevich | 1929-10-27 - 1990-03-10 | Förman för försöksgården vid Kalmyks forskningsinstitut för nötkreatursuppfödning, Tselinny-distriktet i Kalmyk ASSR | 10.03 . 1976 | jordbruks | Maloderbetovsky-distriktet | [GS 1] |
2 | Anufrienko Vasily Nikiforovich | 1900-1958 | * Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 22.08 . 1950 | jordbruks | Tselinny-distriktet | [GS 2] |
3 | Bembishev Erdne Menderinovich | 1900-1972 | Senior herde på spannmålsgården nr 112 i den västra regionen av Kalmyk ASSR | 21.08 . 1959 | jordbruks | * Stavropol-territoriet | [GS 3] |
fyra | Boshomdzhiev Anton Kolumbeevich | 1914-1973 | Senior herde från statsgården "Gashunsky" i Yashkul-distriktet i Kalmyk ASSR | 08.04 . 1971 | jordbruks | Yashkul-distriktet | [GS 4] |
5 | Burilov Ilja Makishevich | 1909-1987 | Senior herde av avelsväxten "Chernozemelsky" i Chernozemelsky-distriktet i Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | Elista | [GS 5] |
6 | Velegurin Dmitry Alekseevich | 1931-1973 | Senior herde på statsgården "Komsomolets" Gorodovikovskiy-distriktet i Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | * Stavropol-regionen | [GS 6] |
7 | Venetsky Dmitry Stepanovich | 1908-1986 | Senior herde på statlig gård nr 383 i Gorodovikovskiy-distriktet i Kalmyk ASSR | 12.03 . 1965 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 7] |
åtta | Gerasimenko Anastasia Andreevna | 03/07/1907 - 10/1980 | * Cowgirl från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 8] |
9 | Geryushenko Ivan Vasilievich | 1929 - 1986-10-07 | Senior herde från Pobeda kollektivgård, Yashalta-distriktet , Kalmyk ASSR | 06.09 . 1973 | jordbruks | * Stavropol-territoriet | [GS 9] |
tio | Grebenyuk Andrey Gavrilovich | 1902-1979 | *Cleman of the Priozerny köttstatlig gård vid Ministry of State Farms of the USSR, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | Gorodovikovskiy distriktet | [GS 10] |
elva | Grebenyuk Maria Andreevna | 1925-02-13 - 1994-10-31 | * Cowgirl från Priozerny köttstatsgård vid Ministeriet för statliga gårdar i USSR, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | Gorodovikovskiy distriktet | [GS 11] |
12 | Dedov Fedor Ivanovich | 1907-1977 | Ordförande för den kollektiva gården "Proletär seger" i den västra regionen i Kalmyk ASSR | 21.08 . 1959 | jordbruks | * Astrakhan-regionen | [GS 12] |
13 | Demkin Vladimir Ivanovich | 1929 - 2001-05-17 | Kombinator av den kollektiva gården "Yuzhny" i Gorodovikovskiy-distriktet i Kalmyk ASSR | 23.12 . 1976 | jordbruks | Gorodovikovskiy distriktet | [GS 13] |
fjorton | Dolot Andrey Fomich | 1898-1977 | **Nötkreatur på köttstatsgården nr 107 i USSR:s ministerium för statliga gårdar, Priyutnensky-distriktet i Stavropol-territoriet | 27.07 . 1948 | jordbruks | * Stavropol-territoriet | [GS 14] |
femton | Dordzhiev Sanji Ochirovich | 1928-1975 | Senior herde från statsgården "Leninsky" i Tselinny-distriktet i Kalmyk ASSR | 12.03 . 1965 | jordbruks | Tselinny-distriktet | [GS 15] |
16 | Efentiev Vasily Yakovlevich | 1905-1982 | *Cleman of the Priozerny köttstatlig gård vid Ministry of State Farms of the USSR, Nikolsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 17.09 . 1949 | jordbruks | Maloderbetovsky-distriktet | [GS 16] |
17 | Ångade Stepan Mikheevich [1] | 1904-04-17 - 1988-03-06 | * Senior herde på statsgården "Western" i ministeriet för statliga gårdar i Sovjetunionen, Stepnovsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 01.12 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 17] |
arton | Kovalev Rodion Vasilievich | 1915-1971 | **Nötkreatur på köttstatsgården nr 107 i USSR:s ministerium för statliga gårdar, Priyutnensky-distriktet i Stavropol-territoriet | 27.07 . 1948 | jordbruks | Priyutnensky-distriktet | [GS 18] |
19 | Kornienko Nikolai Iljitj | 1898-1972 | * Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 22.08 . 1950 | jordbruks | Elista | [HS 19] |
tjugo | Kugultinov David Nikitich | 1922-03-13 - 2006-06-17 | Författare, offentlig person, folkets poet i Kalmyk ASSR, berg. Elista | 26.10 . 1990 | kultur | Yashalty-distriktet | [GS 20] |
21 | Litvinov Ivan Ivanovich | 1925-09-16 - 1996 | Direktör för statsgården "Stepnoy" Sarpinsky-distriktet i Kalmyk ASSR | 07.12 . 1973 | jordbruks | Sarpinsky-distriktet | [HS 21] |
22 | Logvinenko Gordey Andreevich | 1916 - 1962-11-24 | * Senior herde från Molotovs kollektivgård, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | Tselinny-distriktet | [HS 22] |
23 | Lukshanov Egor Shurtkaevich | 1929-03-10 - 2005-07-30 | Senior herde av avelsväxten "Chernozemelsky" i Chernozemelsky-distriktet i Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | Chernozemelsky-distriktet | [HS 23] |
24 | Menkenov Garya Gakovich | 23/05/1923 - 23/10/2015 | Senior chef för statsgården "Ergeninsky" Priozerny-distriktet i Kalmyk ASSR | 08.04 . 1971 | jordbruks | Ketchenerovsky-distriktet | [GS 24] |
25 | Nenashev Pavel Nikolaevich | 1914 - ???? | Senior herde från Bolshoi Tsaryn State Farm, Sarpinsky-distriktet , Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | * Astrakhan-regionen | [GS 25] |
26 | Ochirov Boris Dordzhievich | 1903-02-05 - 1988-11-11 | Senior chef för avelsgården "Sukhotinsky" Priozerny-distriktet i Kalmyk ASSR | 22.03 . 1966 | jordbruks | Ketchenerovsky-distriktet | [HS 26] |
27 | Popenko Yakov Iljitj | 1897-1978 | * Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [GS 27] |
28 | Reus Nikolai Iosifovich | 1890 - 1969-08-03 | **Nötkreatur på köttstatsgården nr 107 i USSR:s ministerium för statliga gårdar, Priyutnensky-distriktet i Stavropol-territoriet | 27.07 . 1948 | jordbruks | * Stavropol-territoriet | [GS 28] |
29 | Semenenko Afanasy Andreevich [2] | 1907-1978 | * Senior herde från den karakuluppfödande statsgården "Western" i Stepnovsky-distriktet i Astrakhan-regionen | 01.12 . 1949 | jordbruks | * Rostov-regionen | [HS 29] |
trettio | Sergienko Nadezhda Georgievna | 1923-03-09 - 1976-09-18 | Rektor för gymnasiet nr 3, fjällen. Elista Kalmyk ASSR | 01.07 . 1968 | utbildning | * Kirovograd-regionen | [HS 30] |
31 | Khodzhgurov Adyan Tyurbeevich | 1929-06-10 - 2006-06-02 | Senior herde från Kh. M. Dzhalykovs statliga gård i Kaspiska regionen i Kalmyk ASSR | 12.03 . 1981 | jordbruks | Lagansky-distriktet | [HS 31] |
32 | Churyumov Sergey Kugultinovich | släkte. 1931 | Kombinator av statsgården "Yuzhny" Gorodovikovskiy-distriktet i Kalmyk ASSR | 19.04 . 1967 | jordbruks | Gorodovikovskiy distriktet | [HS 32] |
33 | Shchepin Tikhon Mikhailovich | 1904 - 1984-02-29 | * Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Stalin, Stepnovsky-distriktet , Astrakhan-regionen | 10.06 . 1949 | jordbruks | Elista | [HS 33] |
Nej. | Efternamn, namn, patronym | Livedejter | Aktivitet | Uppdragsdatum _ | Industri | Födelseort | HS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Buvashev Sanchur Sandzhievich | 1930 - 2000-03-30 | Senior herde på statsgården "Krep" Kalachevsky-distriktet i Volgograd-regionen | 22.03 . 1966 | jordbruks | Maloderbetovsky-distriktet | [GS 1] |
2 | Egel Karalina Karlovna | släkte. 1925-04-16 | Traktorförare av Khleborob State Farm, Alekseevsky-distriktet , Tselinograd-regionen | 23.06 . 1966 | jordbruks | Yashalty-distriktet | [GS 2] |
3 | Mikhailichenko Andrey Petrovich | 1900-1981 | Senior herde på kollektivgården uppkallad efter Budyonny, Apanasenkovsky-distriktet , Stavropol-territoriet | 02.10 . 1950 | jordbruks | Priyutnensky-distriktet | [GS 3] |
fyra | Molchanov Dmitry Yakovlevich | 10/04/1929 - 05/03/2009 | Senior herde från Aigursky State Farm, Apanasenkovsky-distriktet , Stavropol-territoriet | 08.04 . 1971 | jordbruks | Tselinny-distriktet | [GS 4] |
5 | Omelchenko Yakov Andreevich | 1905-1964 | Nötkreatur på den kollektiva gården uppkallad efter Budyonny, Stepnovsky-distriktet , Rostov-regionen | 13.10 . 1953 | jordbruks | Yashalty-distriktet | [GS 5] |
6 | Onufrienko Grigory Andreevich | 1928-03-02 - 2012-02-22 | Kombinera operatör av den statliga avelsanläggningen "Orlovsky" i Orlovsky-distriktet i Rostov-regionen | 23.12 . 1976 | jordbruks | Tselinny-distriktet | [GS 6] |
7 | Perepelyatnikov Yakov Ivanovich | 1915-04-04 - 1991-02-21 | Traktorförare för Stakhanov MTS i Oktyabrsky-distriktet i Stalinabad-regionen | 03.05 . 1949 | jordbruks | [GS 7] | |
åtta | Tochka Alexey Timofeevich | 1915 - 1982-04-19 | Förste sekreterare för Balashov- distriktskommittén för SUKP, Saratov-regionen | 07.12 . 1973 | allmän administration | Yashalty-distriktet | [GS 8] |
9 | Shaforostov Pavel Vasilievich | 1913-1978 | Senior herde på den kollektiva gården uppkallad efter Budyonny, Apanasenkovsky-distriktet , Stavropol-territoriet | 05.08 . 1948 | jordbruks | Priyutnensky-distriktet | [GS 9] |
över hjältar av socialistiskt arbete | Listor||
---|---|---|
Regioner i Ryssland |
| |
Städer i Ryssland | ||
Belarus | Brest-regionen (64) Vitebsk-regionen (88) Gomel-regionen (86) Grodno-regionen Minsk regionen Mogilev-regionen | |
Kazakstan | Akmola-regionen (139) Aktobe-regionen (105) Alma-Atas region Atyrau-regionen (68) Region östra Kazakstan (161) Zhambyl-regionen (252) Väst-Kazakstan regionen Karaganda-regionen (143) Kyzylorda-regionen Kostanay-regionen (149) Mangystau-regionen (23) Pavlodar-regionen (66) Region Nordkazakstan (117) Turkestan regionen | |
Uzbekistan | Andijan-regionen Bukhara-regionen Jizzakh-regionen Karakalpakstan (36) Kashkadarya-regionen Navoi-regionen Namangan-regionen Samarkand regionen Surkhandarya-regionen Syrdarya regionen Tasjkent-regionen Fergana-regionen Khorezm-regionen | |
Ukraina | Vinnytsia regionen Volyn regionen Dnipropetrovsk-regionen Donetsk-regionen Zhytomyr oblast Transcarpathian region (45) Zaporozhye-regionen Ivano-Frankivsk regionen Kiev regionen Kirovograd regionen Lugansk-regionen (211) Lviv-regionen (95) Mykolaiv-regionen (139) Odessa-regionen (184) regionen Poltava Rivne-regionen (39) Sumy regionen Ternopil regionen Kharkov regionen Cherson regionen Khmelnitsky-regionen Cherkasy regionen Chernihiv regionen Chernivtsi-regionen | |
Andra tidigare republiker i Sovjetunionen |
| |
Yrken | ||
Nationaliteter |