Wrestling vid Europaspelen 2015 | ||||
---|---|---|---|---|
Grekisk-romersk stil | ||||
Män | ||||
Upp till 59 kg | Upp till 66 kg | |||
Upp till 71 kg | Upp till 75 kg | |||
Upp till 80 kg | Upp till 85 kg | |||
Upp till 98 kg | Upp till 130 kg | |||
Freestyle | ||||
Män | Kvinnor | |||
Upp till 57 kg | Upp till 48 kg | |||
Upp till 61 kg | Upp till 53 kg | |||
Upp till 65 kg | Upp till 55 kg | |||
Upp till 70 kg | Upp till 58 kg | |||
Upp till 74 kg | Upp till 60 kg | |||
Upp till 86 kg | Upp till 63 kg | |||
Upp till 97 kg | Upp till 69 kg | |||
Upp till 125 kg | Upp till 75 kg | |||
Kompetens |
Grekisk-romerska brottningstävlingar bland män i kategorin upp till 80 kg vid de första europeiska spelen hölls den 13 juni . 19 idrottare från 19 länder deltog. Tävlingarna hölls på idrottsarenan uppkallad efter Heydar Aliyev .
En säker seger i turneringen vanns av silvermedaljören i världsmästerskapet 2014, den ryske brottaren Evgeny Saleev . Den andra platsen togs av den azerbajdzjanske idrottaren Rafig Huseynov . Bronsmedaljer togs av bulgaren Daniel Aleksandrov och vitryssen Viktor Sosunovsky .
Guld | Silver | Brons |
VT - seger vid beröring;
VB - seger på grund av en motståndares skada;
PP - seger på poäng med en teknisk poäng för förloraren;
PO - seger med poäng utan teknisk poäng för förloraren;
SP - teknisk överlägsenhet, seger på poäng med en skillnad på mer än 6 poäng med förlorarens tekniska poäng;
ST - teknisk överlägsenhet, seger på poäng med en skillnad på mer än 6 poäng utan en teknisk poäng från förloraren;
1/16 finaler | 1/8 finaler | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | ||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 0 | |||||||||||||||||
Bozo Starcevic ( CRO ) | ett | |||||||||||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 0 | |||||||||||||||||
Petar Balo ( SRB ) | 0 | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Alexander Jergsen ( SWE ) | 0 | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Cheslavs Bestenis ( LAT ) | 0 | |||||||||||||||||
Rafig Huseynov ( AZE ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 3 (PP) | |||||||||||||||||
Nikolaos Varkas ( GRE ) | ett | |||||||||||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 3 (PO) | |||||||||||||||||
Evgeny Saleev ( RUS ) | 4 (SP) | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | ett | |||||||||||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 4 (ST) | |||||||||||||||||
Jonas Bossert ( SUI ) | ett | Lasha Gobadze ( GEO ) | 0 | |||||||||||||||
Lasha Gobadze ( GEO ) | 3 (PP) | Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PP) | |||||||||||||||
Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | Florian Neumeier ( GER ) | ett | |||||||||||||||
Zholtan Keri ( HUN ) | 0 | Florian Neumeier ( GER ) | 3 (PO) | |||||||||||||||
Igor Beshlyaga ( MDA ) | 3 (PP) | Igor Beshlyaga ( MDA ) | 0 | |||||||||||||||
Pavel Povada ( CZE ) | ett |
Första omgången | Andra rundan | Matcher om tredjeplatsen | |||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 3 (PP) | ||||||||
Selcuk Chebi ( TUR ) | ett | ||||||||
Michael Wagner ( AUT ) | 0 | ||||||||
Daniel Alexandrov ( BUL ) | 4 (ST) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 0 | ||||||||
Viktor Sosunovsky ( BLR ) | 3 (PO) | ||||||||
Alexander Shishman ( UKR ) | 3 (PP) | ||||||||
Julius Matuzevichius ( LTU ) | ett | ||||||||