Caribbean Cup 2012 | |
---|---|
Caribbean Cup 2010 | |
Mästerskapsdetaljer | |
Plats | Antigua och Barbuda |
Antal deltagare | 25 |
i slutskedet | åtta |
Toppplatser | |
Mästare | Kuba (första gången) |
Andra plats | Trinidad och Tobago |
Tredje plats | Republiken Haiti |
Fjärde plats | Martinique |
Den slutliga |
Antigua Recreation Ground , St. John's |
Mästerskapsstatistik | |
Närvaro | 6350 (397 per spel) |
Spelade matcher | 16 |
Gjorda mål | 29 (1,81 per match) |
Målskytt(ar) |
Peter Byers Jean-Philippe Peguero Leonel Saint Preux Kerby Rodriguez Ariel Martinez Kevin Parsemin Frédéric Pikion Gary Pigret (2 bollar) |
i kvalturneringen | Kevin Parsemen (11 bollar) |
20102014 |
2012 Caribbean Cup var den 17:e upplagan av Caribbean Football Championship, en av CONCACAF -zonerna . Den sista turneringen hölls i Antigua och Barbuda . Turneringen fungerade också som en kvalturnering för CONCACAF Gold Cup 2013 .
Av de 30 medlemsländerna i Caribbean Football Union har 25 nationella förbund ansökt om att få delta i turneringen. Bahamas, Caymanöarna, Sint Maarten, Turks- och Caicosöarna och Amerikanska Jungfruöarna drog sig tillbaka. Landslagen i Antigua och Barbuda (som värdländer för den sista turneringen) och Jamaica (som vinnare av den senaste dragningen ) var undantagna från kvalspelen.
De återstående lagen (23) i enlighet med resultatet av 2010 års lottning delades in i 2 grupper: de svagaste lagen vad gäller betyg (20) startade turneringen från första steget, och 3 lag (Guadeloupe, Grenada och Kuba) var antagen omedelbart till 2:a etappen.
De 20 lagen delades in i 5 grupper om 4 lag vardera. Lagen i varje grupp spelade en enrundsturnering sinsemellan. Gruppvinnarna, liksom de fyra främsta tvåorna, kvalificerade sig till den andra omgången.
Grupp 1Matcher i denna grupp spelades i Haiti . Alla matcher spelades på Silvio Cator Stadium i Port-au-Prince .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Republiken Haiti | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 2 | +10 |
Puerto Rico | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 12 | 3 | +9 |
Bermuda | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | tio | 5 | +5 |
Sankt Martin | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 24 | -24 |
7 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Trevor Taylor |
7 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Kevin Morrison |
9 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Dwight Royal |
9 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Adrian Skeet |
11 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Dwight Royal |
11 september 2012 |
|
Silvio Cator Stadium, Port-au-Prince Domare: Kevin Morrison |
Matcher i denna grupp spelades i Saint Lucia . Alla matcher spelades på Beausejour Stadium i Gros Islet .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Guyana | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 6 | 3 | +3 |
Saint Vincent och Grenadinerna | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 6 | 2 | +4 |
Saint Lucia | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 6 | fyra | +2 |
Curacao | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | elva | -9 |
Eftersom de tre lagen fick lika många poäng i slutet av turneringen bestämdes placeringarna i tabellställningen i första hand utifrån resultatet av matcherna mellan dem.
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Guyana | 3 | 2 | ett | 0 | ett | fyra | 2 | +2 |
Saint Vincent och Grenadinerna | 3 | 2 | ett | 0 | ett | 2 | 2 | 0 |
Saint Lucia | 3 | 2 | ett | 0 | ett | ett | 3 | -2 |
21 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Antonius Pinas |
21 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Brian Willet |
23 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Raymond Bogle |
23 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Sandy Vazquez |
25 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Sandy Vazquez |
25 oktober 2012 |
|
Beausejour, Gros Islet Domare: Brian Willet |
Denna grupps matcher spelades på Martinique .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Martinique | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 23 | 2 | +21 |
Surinam | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 13 | 3 | +10 |
Montserrat | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | åtta | 12 | -fyra |
Brittiska Jungfruöarna | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 27 | -27 |
5 september 2012 |
|
Stade Georges Gracien, Le Lamentin Domare: Rudolf Angela |
5 september 2012 |
|
Stade Georges Gracien, Le Lamentin Domare: Javier Santos |
7 september 2012 |
|
An Camé Stadium , Riviere Pilot Domare: William Anderson |
7 september 2012 |
|
An Camé Stadium , Riviere Pilot Domare: Wilson Da Costa |
9 september 2012 |
|
Stade Pierre Alikaire , Fort-de-France Domare: William Anderson |
9 september 2012 |
|
Stade Pierre Alikaire , Fort-de-France Domare: Rudolf Angela |
Denna grupps matcher spelades på Barbados . Alla matcher spelades på Kensington Oval i Bridgetown .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dominikanska republiken | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 5 | 3 | +2 |
Barbados | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 3 | 2 | +1 |
Dominica | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | fyra | 5 | -ett |
Aruba | ett | 3 | 0 | ett | 2 | 5 | 7 | -2 |
23 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Stanley Lancaster |
23 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Neil Bryzen |
25 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Leo Clark |
25 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Jermaine Elskamp |
27 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Neil Bryzen |
27 september 2012 |
|
Kensington Oval , Bridgetown Domare: Stanley Lancaster |
Denna grupps matcher spelades i Saint Kitts och Nevis . Alla matcher spelades på Warner Park Sporting Complex i Basseterre .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Trinidad och Tobago | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | femton | ett | +14 |
Franska Guyana | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | åtta | 5 | +3 |
Saint Kitts och Nevis | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | 2 | fyra | -2 |
Anguilla | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | ett | 16 | -femton |
10 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: Marcos Brea |
10 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: Sheruyn Johnson |
12 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: Juan Carlos Hidalgo |
12 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: David Rubalcaba |
14 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: Sheruyn Johnson |
14 oktober 2012 |
|
Warner Park Sporting Complex, Buster Domare: Marcos Brea |
Lag som tog andraplatser i grupperna 1, 2 och 3 gick automatiskt vidare till andra omgången.
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Franska Guyana | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | åtta | 5 | +3 |
Barbados | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 3 | 2 | +1 |
Den 2:a etappen av kvalturneringen deltog i de 3 bästa (exklusive vinnaren) lagen baserat på resultaten från Caribbean Cup 2010 (Guadeloupe, Kuba och Grenada), 5 vinnare av kvalgrupperna på 1:a etappen (Haiti, Guyana) , Martinique, Dominikanska republiken, Trinidad och Tobago), samt de fyra bästa tvåorna i dessa grupper (Puerto Rico, Saint Vincent och Grenadinerna, Surinam och Franska Guyana).
Dessa 12 lag delades in i 3 grupper om 4 lag vardera. Round-robin-turneringar hölls i grupperna, vilket resulterade i att vinnarna och lagen som tog andraplatser fick biljetter till den sista turneringen i Caribbean Cup 2012.
Grupp 6Matcherna i denna grupp spelades i Grenada . Alla matcher spelades på St. George 's National Stadium .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Republiken Haiti | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 3 | ett | +2 |
Franska Guyana | fyra | 3 | ett | ett | ett | 5 | 5 | 0 |
Grenada | fyra | 3 | ett | ett | ett | 3 | fyra | -ett |
Guyana | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | 5 | 6 | -ett |
14 november 2012 |
|
National Stadium, St. George's Domare: Adrian Skeet |
14 november 2012 |
|
Nationalstadion, St. George's Domare: Javier Yauregoy |
16 november 2012 |
|
Nationalstadion, St. George's Domare: Osiel Nunez |
16 november 2012 |
|
Nationalstadion, St. George's Domare: Neil Bryzen |
18 november 2012 |
|
Nationalstadion, St. George's Domare: Osiel Nunez |
16 november 2012 |
|
Nationalstadion, St. George's Domare: Neil Bryzen |
Denna grupps matcher spelades i Guadeloupe . Alla matcher spelades på Stade René Serge Nabajo i Les Habimes .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dominikanska republiken | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 6 | 2 | +4 |
Martinique | 5 | 3 | ett | 2 | 0 | 6 | 5 | +1 |
Guadeloupe | fyra | 3 | ett | ett | ett | 7 | 6 | +1 |
Puerto Rico | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 9 | -6 |
23 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Ignatius Baptiste |
23 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Caswell Cambridge |
25 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Colingham Delves |
25 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Daniel Leslie |
27 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Caswell Cambridge |
27 oktober 2012 |
|
René Serge Nabajo, Les Abemes Domare: Daniel Leslie |
Matcherna i denna grupp stod som värd för Trinidad och Tobago . Alla matcher spelades på Dwight York Stadium i Bacolet .
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Trinidad och Tobago | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 5 | ett | +4 |
Kuba | fyra | 3 | ett | ett | ett | 6 | 2 | +4 |
Surinam | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | ett | åtta | -7 |
Saint Vincent och Grenadinerna | 2 | 3 | 0 | 2 | ett | 2 | 3 | -ett |
14 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bacolete Domare: Valman Bedo |
14 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bacolete Domare: Courtney Campbell |
16 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bucolet Domare: Trevor Taylor |
16 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bacolete Domare: Alain Georges |
18 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bacolete Domare: Alain Georges |
18 november 2012 |
|
Dwight York Stadium, Bacolete Domare: Courtney Campbell |
Matcherna spelades på två arenor:
|
|
8 deltagande lag delades in i två grupper om 4 lag vardera. I dessa grupper ägde en runda turneringar rum. De två bästa lagen från varje grupp gick vidare till slutspelet.
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Republiken Haiti | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | 3 | ett | +2 |
Trinidad och Tobago | fyra | 3 | ett | ett | ett | 2 | 3 | -ett |
Dominikanska republiken | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | fyra | 5 | -ett |
Antigua och Barbuda | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 |
Republiken Haiti | 0:0 | Trinidad och Tobago |
---|---|---|
Rapportera |
Antigua och Barbuda | 1:2 | Dominikanska republiken |
---|---|---|
Byers 17′ | Rapportera | Garcia 74′ Fagna 90′ |
Dominikanska republiken | 1:2 | Republiken Haiti |
---|---|---|
Rodriguez 12′ | Rapportera | Saint Preux 10′ Peguero 39′ |
Antigua och Barbuda | 2:0 | Trinidad och Tobago |
---|---|---|
Griffith 51′ Byers 73′ |
Rapportera |
Trinidad och Tobago | 2:1 | Dominikanska republiken |
---|---|---|
Carter 14′ Molino 70′ |
Rapportera | Rodriguez 52′ |
Antigua och Barbuda | 0:1 | Republiken Haiti |
---|---|---|
Rapportera | Peguero 19′ |
Team | O | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Martinique | 7 | 3 | 2 | ett | 0 | fyra | ett | +3 |
Kuba | 6 | 3 | 2 | 0 | ett | 3 | 2 | +1 |
Franska Guyana | 3 | 3 | ett | 0 | 2 | fyra | 6 | -2 |
Jamaica | ett | 3 | 0 | ett | 2 | ett | 3 | -2 |
Martinique | 1:0 | Kuba |
---|---|---|
Pikyon 29′ | Rapportera |
Jamaica | 1:2 | Franska Guyana |
---|---|---|
Stuart 22′ | Rapportera | Pigre 19′ Ivens 48′ |
Kuba | 2:1 | Franska Guyana |
---|---|---|
Martinez 74′ , 76′ | Rapportera | Pigre 16′ |
Jamaica | 0:0 | Martinique |
---|---|---|
Rapportera |
Franska Guyana | 1:3 | Martinique |
---|---|---|
Darcheville 80′ | Rapportera | Pikyon 10′ Parsemen 33′ Angeli 77′ |
Jamaica | 0:1 | Kuba |
---|---|---|
Rapportera | Urgelles 57′ |
Semifinaler | Den slutliga | ||||||
Republiken Haiti | 0 | ||||||
Kuba | ett | ||||||
Kuba | ett | ||||||
Trinidad och Tobago | 0 | ||||||
Tredje plats | |||||||
Martinique | fjorton) | Republiken Haiti | ett | ||||
Trinidad och Tobago | femton) | Martinique | 0 |
Martinique | 1:1 ( förlängning ) | Trinidad och Tobago |
---|---|---|
Parsemen 75′ | Rapportera | Roy 90′ |
Straff | ||
Berdix Cretinoir Gustan Parsemin Picyon |
4:5 | Theobald Molino Mitchell Gonzalez Guerra |
Republiken Haiti | 0:1 | Kuba |
---|---|---|
Rapportera | Kolome 8′ |
Republiken Haiti | 1:0 ( förlängning ) | Martinique |
---|---|---|
Saint Preux 94′ | Rapportera |
Kuba | 1:0 ( förlängning ) | Trinidad och Tobago |
---|---|---|
Hernandez 113′ | Rapportera |
Caribbean Cup 2012 |
---|
Kuba Första titeln |
Kuba , Trinidad och Tobago , Republiken Haiti och Martinique har kvalificerat sig till CONCACAF Gold Cup 2013 .
Caribbean Cup | |
---|---|
|