Världscupen i schack 2019
Världscupen i schack 2019 är en schackturnering som hölls enligt det olympiska systemet i Khanty-Mansiysk från 9 september till 4 oktober. Turneringen vanns av Azerbajdzjans stormästare Teymur Radjabov , som slog Ding Liren i en tie-break .
Två VM-finalister, Teimour Radjabov och Ding Liren , har säkrat platser i 2020 Candidates Tournament [1] .
Val av plats
Internationella schackförbundet har bara fått ett anbud för att vara värd för World Chess Cup 2019 och World Chess Olympiad 2020 . Denna ansökan lämnades in av Yugra Chess Federation [2] .
Format
Turneringen hålls enligt knockout-systemet.
Varje match i turneringen består av två matcher (förutom finalen och matchen om tredjeplatsen, där det blir fyra sådana matcher) med en tidskontroll på 90 minuter och 30 sekunder av Fischers tillägg för de första fyrtio dragen, och efter övervinna milstolpen i det fyrtionde draget, ytterligare 30 minuter med samma tillägg.
Om efter två matcher poängen i matchen förblir lika, tilldelas en tie-break, som kommer att spelas nästa dag. Tie-break spelas enligt följande system:
- Två partier snabbschack (25 minuter med 10 sekunders steg).
- Om resultatet förblir oavgjort efter två snabba matcher, spelas ytterligare två matcher med en tidsgräns på 10 minuter med ett steg på 10 sekunder per drag.
- Om poängen förblir oavgjord efter fyra partier snabbschack, spelar motståndarna två partier blitz med en tidsgräns på fem minuter och tre sekunder tillagda.
- Om resultatet förblir oavgjort i detta fall, utses det så kallade dödsspelet (eller armageddon ), där vit har fem minuter, svart har fyra, men oavgjort i spelet anses vara en seger för svart. Från och med tur 61 visas ett steg på två sekunder per tur i dödsfesten.
Kvalificering av finalisterna
Deltagarna i världscupfinalen går till kandidatturneringen. Reglerna sa att det skulle finnas två finalister, förutom Magnus Carlsen och Fabiano Caruana, eftersom Carlsen, som världsmästare, inte skulle delta i kandidatturneringen, och Caruana hade redan fått en plats i denna turnering. Men Carlsen och Caruana drog sig båda ur VM, så det vanliga systemet kommer att ske.
Schema
Var och en av de första sex omgångarna spelas under tre dagar:
- de första två dagarna spelas två spel med klassisk tidskontroll ;
- på den tredje dagen spelas en tie-break om ingen vinnare avslöjas i de två första matcherna.
Finalen och matchen om 3:e platsen spelas över fyra dagar (klassisk kontroll) med eventuellt tie-break den femte dagen.
9:e september
|
Invigningsceremonin
|
10-12 september
|
Omgång 1
|
13-15 september
|
Runda 2
|
16-18 september
|
Omgång 3
|
19 september
|
Vilodag
|
20-22 september
|
Omgång 4
|
23-25 september
|
Omgång 5
|
26-28 september
|
Omgång 6
|
29 september
|
Vilodag
|
30 september - 3 oktober
|
Final och match om 3:e plats
|
Den 4:e oktober
|
Eventuell tie-break och avslutningsceremoni
|
Alla turer börjar klockan 13:00 Moskva-tid (kl. 15:00 lokal tid ) [3] .
Prispengar
Runda
|
Prispengar
|
Belopp
|
Omgång 1
|
64 × $6 000
|
384 000 USD
|
Runda 2
|
32 × 10 000 $
|
$320 000
|
Omgång 3
|
16 × 16 000 $
|
$256 000
|
Omgång 4
|
8 × 25 000 $
|
200 000 USD
|
Omgång 5
|
4 × $35 000
|
$140 000
|
4:e plats
|
50 000 USD
|
50 000 USD
|
3:e plats
|
$60 000
|
$60 000
|
2:a plats
|
$80 000
|
$80 000
|
Vinnare
|
110 000 USD
|
110 000 USD
|
Total
|
|
1 600 000 USD
|
Medlemmar
Deltagare sorterade efter FIDE-betyg från och med augusti 2019. Alla spelare är GM om inget annat anges.
- Ding Liren ( CHN ) , 2805 (WC)
- Anish Giri ( NED ) , 2779 (R)
- Maxime Vachier-Lagrave ( FRA ) , 2774 (WC)
- Wesley So ( USA ) , 2776 (WC)
- Ian Nepomniachtchi ( RUS ) , 2774 (R)
- Levon Aronian ( ARM ) , 2765 (WC)
- Shahriyar Mamedyarov ( AZE ) , 2764 (R)
- Leinier Dominguez ( USA ) , 2763 (Z2.1)
- Alexander Grischuk ( RUS ) , 2759 (R)
- Teymur Radjabov ( AZE ) , 2758 (R)
- Vladislav Artemyev ( RUS ) , 2757 (E19)
- Yu Yangyi ( CHN ) , 2752 (R)
- Sergey Karyakin ( RUS ) , 2750 (R)
- Hikaru Nakamura ( USA ) , 2743 (Z2.1)
- Dmitry Andreikin ( RUS ) , 2743 (R)
- Radosław Wojtaszek ( POL ) , 2739 (E18)
- Pentala Harikrishna ( IND ) , 2738 (R)
- Jan-Krzysztof Duda ( POL ) , 2730 (R)
- Peter Svidler ( RUS ) , 2729 (R)
- Nikita Vitiugov ( RUS ) , 2728 (R)
- Wei Yi ( CHN ) , 2727 (AS18)
- Le Quang Liem ( VIE ) , 2726 (AS18)
- David Navara ( CZE ) , 2724 (E18)
- Bu Xiangzhi ( CHN ) , 2721 (R)
- Wang Hao ( CHN ) , 2720 (R)
- Samuel Shankland ( USA ) , 2713 (AM18)
- Maxim Matlakov ( RUS ) , 2710 (E18)
- Evgeny Tomashevsky ( RUS ) , 2706 (R)
- Santosh Vidit ( IND ) , 2705 (R)
- Dmitry Yakovenko ( RUS ) , 2704 (R)
- Geoffrey Xiong ( USA ) , 2703 (Z2.1)
- Alireza Firouzja ( IRI ) , 2702 (AS19)
- Daniil Dubov ( RUS ) , 2699 (E19)
- Bassem Amin ( EGY ) , 2692 (AF)
- Gawain Jones ( ENG ) , 2692 (E18)
- Niels Grandelius ( SWE ) , 2691 (E18)
- Michael Adams ( ENG ) , 2690 (R)
- Boris Gelfand ( ISR ) , 2686 (E19)
- Jorge Corey ( PER ) , 2686 (AM18)
- Maxim Rodstein ( ISR ) , 2684 (E19)
- Ernesto Inarkiev ( RUS ) , 2682 (E18)
- Luke McShane ( ENG ) , 2682 (E18)
- Anton Korobov ( UKR ) , 2679 (E18)
- David Anton Guijarro ( ESP ) , 2678 (E18)
- Arkady Naiditsch ( AZE ) , 2675 (R)
- Ruslan Ponomarev ( UKR ) , 2675 (E19)
- Tamir Nabati ( ISR ) , 2673 (E18)
- Vladimir Fedoseev ( RUS ) , 2671 (R)
- Kirill Alekseenko ( RUS ) , 2668 (ON)
- Ferenc Berkes ( HUN ) , 2666 (E19)
- Liviu-Dieter Nisipeanu ( GER ) , 2666 (E19)
- Samuel Sevian ( USA ) , 2665 (Z2.1)
- Bashkaran Adhiban ( IND ) , 2665 (ACP)
- Ivan Cheparinov ( GEO ) , 2663 (E18)
- Sanan Syugirov ( RUS ) , 2662 (E18)
- Ivan Saric ( CRO ) , 2660 (E18)
- Kacper Pörun ( POL ) , 2660 (E19)
- Rustam Kasimdzhanov ( UZB ) , 2657 (Z3.4)
- Parham Maghsoodloo ( IRI ) , 2656 (J18)
- Alexey Sarana ( RUS ) , 2655 (E18)
- Anton Demchenko ( RUS ) , 2655 (E18)
- Igor Kovalenko ( LAT ) , 2654 (PN)
- Benjamin Gledura ( HUN ) , 2654 (E19)
- Sergey Movsesyan ( ARM ) , 2654 (E19)
- Grigory Oparin ( RUS ) , 2654 (E19)
- Eugene Najer ( RUS ) , 2653 (E18)
- Constantin Lupulescu ( ROU ) , 2652 (E19)
- Robert Hovhannisyan ( ARM ) , 2650 (E18)
- Alexander Predke ( RUS ) , 2650 (E19)
- Maxim Chigaev ( RUS ) , 2643 (ON)
- Evgeny Bareev ( CAN ) , 2643 (Z2.2)
- Nijat Abasov ( AZE ) , 2640 (E18)
- Benjamin Bock ( NED ) , 2640 (E18)
- Sandro Mareko ( ARG ) , 2640 (Z2,5)
- Ahmed Adli ( EGY ) , 2636 (Z4.2)
- Eduardo Iturrisaga ( VEN ) , 2635 (AM19)
- Aryan Tari ( NOR ) , 2634 (J17)
- Mircea-Emilian Parlygras ( ROU ) , 2633 (E18)
- Rinat Dzhumabaev ( KAZ ) , 2633 (Z3.4)
- Nguyen Ngoc Truong Son ( VIE ) , 2631 (AS18)
- Surya Shekhar Ganguly ( IND ) , 2630 (AS18)
- Panayappan Setthuraman ( IND ) , 2630 (AS19)
- Andrey Espenko ( RUS ) , 2625 (E19)
- Niklas Hushenbet ( GER ) , 2620 (E19)
- S. L. Narayanan ( IND ) , 2618 (AS19)
- Abhijit Gupta ( IND ) , 2616 (AS19)
- Neuris Delgado Ramirez ( PAR ) , 2612 (AM19)
- Murali Karthikeyan ( IND ) , 2612 (AS19)
- Mateusz Bartel ( POL ) , 2612 (E19)
- Nihal Sarin ( IND ) , 2610 (PN)
- Lu Shanglei ( CHN ) , 2610 (Z3,5)
- Chithambaram Aravind ( IND ) , 2607 (Z3.7)
- Alexander Rakhmanov ( RUS ) , 2606 (E19)
- Diego Flores ( ARG ) , 2604 (AM18)
- Mohammad Amin Tabatabaei ( IRI ) , 2601 (AS18)
- Emilio Cordova ( PER ) , 2599 (AM18)
- Arman Pashikyan ( ARM ) , 2599 (E18)
- Igor Lysyi ( RUS ) , 2596 (E19)
- José Eduardo Martínez Alcantara ( PER ) , 2596 (Z2.4)
- Alan Pichot ( ARG ) , 2596 (AM19)
- Nikita Petrov ( RUS ) , 2595 (E19)
- Nodirbek Abdusattorov ( UZB ) , 2594 (PN)
- Eltaj Safarli ( AZE ) , 2593 (E18)
- Alexey Pridorozhny ( RUS ) , 2591 (ON)
- Xu Xiangyu ( CHN ) , 2584 (Z3,5)
- Daniel Yuffa ( RUS ) , 2571 (E18)
- Alexey Alexandrov ( BLR ) , 2571 (E19)
- Miguel Santos Ruiz , IM ( ESP ) , 2567 (E18)
- Frode Urkedal ( NOR ) , 2566 (PN)
- Carlos Daniel Albornoz Cabrera ( CUB ) , 2566 (Z2.3)
- Cristobal Henriquez Villagra ( CHI ) , 2562 (Z2.5)
- Yuri Gonzalez Vidal ( CUB ) , 2554 (AM19)
- Johan-Sebastian Christiansen ( NOR ) , 2554 (E19)
- Krikor Sevag Mekhitaryan ( BRA ) , 2554 (Z2.4)
- Bilel Bellasen ( ALG ) , 2550 (Z4.1)
- Susanto Megaranto ( INA ) , 2545 (Z3.3)
- Ehsan Gaem Magami ( IRI ) , 2539 (Z3.1)
- Ilya Ilyushenok ( RUS ) , 2533 (ON)
- Helji Deam Siska ( FRO ) , 2533 (PN)
- Paulius Pultinevicius , IM ( LTU ) , 2485 (E19)
- Alder Escobar Forero ( COL ) , 2477 (Z2.3)
- Phi Antenaina Rakotomaharo , IM ( MAD ) , 2438 (Z4.3)
- Essam El Guindi ( EGY ) , 2423 (AF)
- Sugar Gan-Erdene , ingen titel ( MGL ) , 2408 (Z3.3)
- Sergio Duran Vega , IM ( CRI ) , 2395 (AM19)
- Daniel Anguli , IM ( NGR ) , 2284 (Z4.4)
- Rahman Muhammad Fahad , FM ( BAN ) , 2250 (Z3.2)
- Sean Press , FM ( PNG ) , 1954 (Z3.6)
Kvalificerat till VM
- Världsmästare (1)
- VM: Semifinalister i World Chess Cup 2017 (4)
- WWC: Världsmästare i schack 2018 (1)
- J17, J18: Vinnare av ungdoms-VM 2017 och 2018 (2)
- E18 och E19: EM i schack 2018 (24) och 2019 (22)
- AM18 och AM19: Amerikanska schackmästerskapen 2018 (4) och 2019 (4)
- AS18 och AS19: Asiatiska mästerskapen i schack 2018 (5) och 2019 (5)
- AF: Afrikanska mästerskapet i schack 2019 (2)
- Z2,1 (5), Z2,2 (1), Z2,3 (2), Z2,4 (2), Z2,5 (2), Z3,1 (1), Z3,2 (1), Z3 0,3 (2), Z3,4 (2), Z3,5 (2), Z3,6 (1), Z3,7 (1), Z4,1 (1), Z4,2 (1), Z4. 3(1), Z4.4(1): Regionala mästerskap
- R: Betyg (genomsnittligt betyg från augusti 2018 till juli 2019) (18)
- ACP: schackspelare som visade det bästa resultatet i ACP Tour , som inte kvalificerade sig enligt andra kriterier (1)
- PN: FIDE-presidentnomineringar (5)
- PÅ: Nomineringar av arrangörer (4)
Medlemsersättningar
- Vägrade spela
- Deras platser togs av följande schackspelare (efter betyg):
- Andra ersättare:
Resultat, omgång 16 - omgång 16
Avsnitt 1
Avsnitt 2
Avsnitt 3
Avsnitt 4
Avsnitt 5
Avsnitt 6
Avsnitt 7
Avsnitt 8
Resultat av 1/4-finaler, 1/2-finaler, final
3:e plats match
Slutlig
Nej. |
Spelare |
ELO |
ett |
2 |
3 |
fyra |
Glasögon |
Tie-break |
Total
|
ett
|
Ding Liren
|
2811
|
½
|
ett
|
0
|
½
|
2
|
½
|
½
|
½
|
½
|
0
|
0
|
fyra
|
tio
|
Teimour Radjabov
|
2758
|
½
|
0
|
ett
|
½
|
2
|
½
|
½
|
½
|
½
|
ett
|
ett
|
6
|
Tidskontroll |
90+30 |
|
25+10 |
10+10 |
5+3 |
|
Anteckningar
- ↑ Regler för FIDE-kandidatturneringen 2020 . FIDE hemsida . Hämtad 4 oktober 2019. Arkiverad från originalet 29 september 2019.
- ↑ FIDE och Ugra CF undertecknade ett avtal om schackolympiad 2020 . FIDEs webbplats (8 februari 2017). Hämtad 30 mars 2019. Arkiverad från originalet 27 december 2017.
- ↑ FIDE World Cup öppnar i Khanty-Mansiysk den 9 september . FSR hemsida (2 september 2019). Hämtad 5 september 2019. Arkiverad från originalet 5 september 2019. (ryska)
- ↑ Viswanathan Anand hoppar över världscupen . Times of India (12 augusti 2019). Hämtad 1 september 2019. Arkiverad från originalet 31 augusti 2019.
Länkar