Världscupen i draft-64 2015 är en drafttävling , vars etapper hålls 2015. Totalt planeras 7 etapper. 256 draftspelare från 24 länder deltog. Prisfond 3500 € [1] .
Plats | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | 13 | fjorton | femton | 16 och framåt |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klassiskt program | 35 | trettio | 27 | 24 | 21 | arton | femton | 12 | 9 | åtta | 7 | 6 | 5 | fyra | 3 | ett |
Snabba och blixtrande program | tio | 9 | åtta | 7 | 6 | 5 | fyra | 3 | 2 | ett | ett | ett | ett | ett | ett | ett |
Etappnummer _ |
namn | datumet | Huvudprogram | Snabbprogram | Blixtprogram |
---|---|---|---|---|---|
ett | Rimini 2015 [2] | 13-20 juni Rimini |
Ryska utkast 14 deltagare (alla Ryssland) [3] 1. Vladimir Skrabov 2. Dmitry Tsinman 3. Ruslan Peshcherov |
Italienska draftar 15 deltagare från 2 länder [4] 1. Dmitry Tsinman 2. Roberto Tovagliaro 3. Andrey Gnelitsky |
Brasilianska draftar 15 deltagare från 2 länder [5] 1. Dmitry Tsinman 2. Anton Bursuk 3. Andrey Fedotov |
2 | "Informationsteknik Cup" | 27 juni-2 juli Kazan |
Ryska drafter 53 deltagare från 10 länder [6] 1. Dmitry Tsinman 2. Sergey Belosheev 3. Andrey Fedotov |
---------- | Ryska drafter 63 deltagare från 8 länder [7] 1. Evgeny Kondrachenko 2. Dmitry Tsinman 3. Denis Shogin |
3 | "Vita nätter-2015" | 4-12 juli St Petersburg |
Ryska utkast 52 deltagare från 5 länder [8] 1. Vladimir Skrabov 2. Sergey Belosheev 3. Ruslan Peshcherov |
---------- | Brasilianska draftar 48 deltagare från 10 länder [9] 1. Sergey Belosheev 2. Dmitry Tsinman 3. Vladimir Skrabov |
fyra | "Pardubice-2015" | 18-24 juli Pardubice |
Ryska utkast 20 deltagare från 5 länder [10] 1. Vilius Aleknavichus 2. Vladimir Skrabov 3. Andrey Valyuk |
Tjeckiska draftar 31 deltagare från 3 länder [11] 1. Philip Kareta 2. Andrey Fedotov 3. Viktor Egorov |
---------- |
5 | "Frankrike-2015" | 8-15 augusti Beaume-les-Dames |
Brasiliansk draft 16 deltagare från 4 länder [12] 1. Dmitry Melnikov 2. Gennady Shapiro 3. Ekaterina Ivanova |
---------- | Ryska utkast 12 deltagare från 4 länder [13] 1. Dmitry Melnikov 2. Gennady Shapiro 3. Yuschak Krzysztof |
6 | Internationell turnering "Portugal-2015" [14] | 31 oktober-8 november Portugal |
Ryska drafter 22 deltagare från 2 länder [15] 1. Vladimir Skrabov 2. Ruslan Peshcherov 3. Dmitry Melnikov |
Portugisiska draftar 28 deltagare från 3 länder [16] 1. Adil Belyamani 2. Smine Miloud 3. Carlos Anjos Jose |
Brasilianska draftar 25 deltagare från 3 länder [17] 1. Vladimir Skrabov 2. Nika Leopoldova 3. Ruslan Peshcherov |
7 | Final i världscupen "Turneringen till Vasilij Sokovs minne" |
6-13 december St Petersburg |
Ryska utkast 59 deltagare från 9 länder [18] 1. Sergey Belosheev 2. Murodullo Amrillaev 3. Evgeny Kondrachenko |
---------- | Ryska drafter 58 deltagare från 5 länder [19] 1. Vladimir Skrabov 2. Andrey Fedotov 3. Damir Rysaev |
Plats [20] | Deltagare | Land | Rang | Glasögon |
---|---|---|---|---|
ett | Vladimir Skrabov | Ryssland | internationell stormästare | 215,5 |
2 | Dmitry Tsinman | Ryssland | internationell stormästare | 170,5 |
3 | Andrey Fedotov | Ryssland | mästare i sport | 157 |
fyra | Dmitry Melnikov | Ryssland | mästare i FMJD | 144 |
5 | Ruslan Peshcherov | Ryssland | mästare i FMJD | 135,5 |
6 | Sergei Belosheev | Ryssland | internationell stormästare | 116,5 |
7 | Ekaterina Ivanova | Ryssland | mästare i FMJD (kvinnor) | 77 |
åtta | Evgeny Kondrachenko | Belarus | internationell stormästare | 79,5 |
9 | Gennady Shapiro | Tyskland | internationell stormästare | 55 |
tio | Damir Rysaev | Ryssland | mästare i FMJD | 42 |
elva | Viktor Makarov | Ryssland | mästare i sport | 42 |
12 | Anna Filipenko | Ryssland | 38 | |
13 | Vilius Aleknavicius | Litauen | mästare i FMJD | 35 |
fjorton | Victor Egorov | Ryssland | internationell stormästare | 33 |
15-16 | Anton Bursuk | Ryssland | mästare i FMJD | 31 |
15-16 | Vladislav Mazur | Ukraina | internationell mästare | 31 |
17 | Laurent Frank | Frankrike | mästare i sport | trettio |
arton | Andrey Gnelitsky | Ryssland | mästare i FMJD | trettio |
19 | Yuschak Krzysztof | Polen | 29 | |
tjugo | Nika Leopoldova | Ryssland | mästare i FMJD | 28 |
21 | Andrey Valyuk | Belarus | internationell stormästare | 27 |
22 | Svetlana Streltsova | Ryssland | 23 | |
23 | Mikhail Semenyuk | Belarus | mästare i sport | 25 |
24-26 | Artyom Ageikin | Ryssland | mästare i sport | 24 |
24-26 | Nikolay Struchkov | Ryssland | internationell stormästare | 24 |
24-26 | Mikhail Goryunov | Ryssland | internationell mästare | 24 |
27 | Vitaly Egolin | Ryssland | mästare i sport | 23 |
28 | Dmitry Ganopolsky | Israel | mästare i FMJD | 22 |
29-30 | Shamil Gayazov | Ryssland | mästare i sport | 21 |
29-30 | Mikhail Fedorov | Ryssland | internationell stormästare | 21 |
31 | Ksenia Kamyshanskaya | Ryssland | 19 | |
32 | Stephan Fauchet | Frankrike | mästare i sport | arton |
33-34 | Tangu Messon | Frankrike | 17 | |
33-34 | Luis Carvalho | Portugal | 17 | |
35-40 | Lee Jin Xin | Kina | femton | |
35-40 | Luis Sa | Portugal | femton | |
35-40 | Jose Carlos | Portugal | femton | |
35-40 | Denis Shogin | Ryssland | internationell mästare | femton |
35-40 | Andrey Kalachnikov | Ryssland | mästare i FMJD | femton |
35-40 | Jacqui Bruant | Frankrike | femton | |
41 | Murodullo Amrillaev | Ryssland | internationell stormästare | 13.5 |
42-43 | Nikolai Gulyaev | Ryssland | mästare i FMJD | 13 |
42-43 | Adil Belamani | Marocko | 13 | |
44 | Maria Kriskevich | Ryssland | 13 | |
45 | Andrey Usmanov | Ryssland | 13 | |
46 | Ilja Belsky | Ryssland | 12 | |
47 | Kirill Dublin | Ryssland | 12 | |
48-50 | Manuel Vage Viera | Portugal | stormästare | elva |
48-50 | Gilles Thailand | Frankrike | elva | |
48-50 | Jacqui Hannachi | Frankrike | elva |
VM i utkast-64 | |
---|---|