Lettland i OS | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC-kod | LAT | ||||||||
NOC |
Lettiska olympiska kommitténs officiella webbplats |
||||||||
Olympiska vinterspelen i Turin | |||||||||
Idrottare | 57 i 8 sporter | ||||||||
fanbärare |
Artur Irbe (öppning) Ilmar Bricis (avslutning) |
||||||||
Medaljplats 26 |
|
||||||||
Deltagande i olympiska sommarspelen | |||||||||
Deltagande i vinter-OS | |||||||||
se även | |||||||||
|
Lettland deltog i olympiska vinterspelen 2006 , som ägde rum i Turin ( Italien ) den 10-26februari , där landet representerades av 57 idrottare i åtta sporter: skidskytte, bob, alpin skidåkning, skidåkning, skelett, rodel, ishockey och kort väg. Vid öppningsceremonin av de olympiska spelen bars den lettiska flaggan av målvakten för det lettiska ishockeylaget Arturs Irbe , och vid avslutningsceremonin - skidskytten Ilmars Bricis .
De olympiska vinterspelen 2006 var de mest framgångsrika vinterspelen för Lettland och vann en olympisk medalj för första gången i dess historia . Bronsmedaljen vanns av lugaren Mārtiņš Rubenis .
Brons | |||
Nej. | Idrottare | Typ av sport (disciplin) | datumet |
ett | Martins Rubenis | Luge ( singel herr ) | 12 februari |
Konkurrens | Idrottare | Skytte | Tid | Plats |
---|---|---|---|---|
Sprinta | Ilmar Bricis | 1+0 | 27:26,9 | 12 |
Janis Berzins | 0+1 | 29:09,9 | 48 | |
Raivis Zimelis | 1+1 | 29:11,4 | 49 | |
Kristaps Libietis | 0+0 | 29:21,9 | 54 | |
Jakt | Ilmar Bricis | 0+1+0+0 | 35:46,9 | fyra |
Janis Berzins | 1+0+0+0 | 40:22,8 | 42 | |
Raivis Zimelis | 1+1+1+2 | 40:58,0 | 46 | |
Kristaps Libietis | 1+0+3+2 | 43:51,2 | 54 | |
individuell ras | Ilmar Bricis | 1+1+0+2 | 57:19,2 | 19 |
Janis Berzins | 0+2+0+0 | 59:24,3 | 37 | |
Kristaps Libietis | 2+1+1+0 | 1:03:13.4 | 68 | |
Edgar Pixons | 4+1+1+1 | 1:06:12,5 | 79 | |
Massstart | Ilmar Bricis | 0+0+1+2 | 50:27,6 | 28 |
Stafett | Janis Berzins Edgar Pixons Raivis Zimelis Ilmar Bricis |
5+12 | 1:28:10,6 | 16 |
Konkurrens | Idrottare | Skytte | Tid | Plats |
---|---|---|---|---|
Sprinta | Madara Liduma | 2+0 | 24:11,0 | 28 |
Angela Brice | 0+3 | 26:03.1 | 60 | |
Linda Savlyaka | 1+0 | 26:54,6 | 72 | |
Gerda Krumina | 2+1 | 27:30.5 | 74 | |
Jakt | Madara Liduma | 1+0+3+2 | 40:50,8 | tjugo |
Angela Brice | 0+0+1+1 | KNÄ | ||
individuell ras | Madara Liduma | 1+1+1+1 | 52:27.2 | tio |
Angela Brice | 0+0+0+2 | 56:30,5 | 48 | |
Linda Savlyaka | 3+0+0+0 | 59:44,3 | 63 | |
Gerda Krumina | 0+1+1+2 | 1:00:26.1 | 70 | |
Massstart | Madara Liduma | 1+2+1+1 | 43:52,7 | tjugo |
Stafett | Madara Liduma Angela Brice Linda Savlaka Gerda Krumina |
2+11 | 1:26:21.3 | arton |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
tvåor | Janis Minins (pilot) Daumant Dreishkens |
55,94 | tio | 55,84 | 7 | 56,16 | fyra | 56,69 | 6 | 3:44,63 | 6 |
Gatis Guts (pilot) Intar Ditsmanis |
56,37 | 17 | 56,36 | arton | 57,05 | 17 | 57,73 | tjugo | 3:47,51 | tjugo | |
fyror | Janis Minins (pilot) Daumant Dreishkens Marcis Rullis Janis Ozols |
55,88 | fjorton | 55,69 | tio | 55,51 | elva | 55,51 | 12 | 3:42,59 | tio |
Mikhail Arkhipov (pilot) Intar Ditsmanis Maris Bogdanov Reinis Rozitis |
56,34 | 21 | 56,54 | 21 | 56,13 | tjugo | Avslutade föreställningen | 21 |
Konkurrens | Idrottare | Utför | Slalom (1 åk) |
Slalom (2 utför) |
Total | Plats | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plats | Tid | Plats | Tid | Plats | ||||
Utför | Renard Dorschs | n/a | 1:57,54 | 46 | |||||
superjätte | Ivar Ciaguns | n/a | 1:38,18 | 52 | |||||
Super kombo | Renard Dorschs | 1:44,54 | 46 | 52,55 | 38 | DNF |
Konkurrens | Idrottare | Resultat | Plats |
---|---|---|---|
15 km klassisk stil | Valt Eidux | 44:12,0 | 69 |
Intar Spalvinsh | 45:13,4 | 75 | |
Oleg Andreev | 45:44.2 | 77 | |
Massstart | Oleg Malyuhin | 2:15:10,6 | 60 |
Oleg Andreev | DNF | ||
Valt Eidux | DNF | ||
Intar Spalvinsh | DNF |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | Resultat | Plats | |||
Sprinta | Oleg Malyuhin | 2:24,88 | femtio | Avslutade föreställningen | femtio | |||||||
Valt Eidux | 2:31,25 | 68 | Avslutade föreställningen | 68 | ||||||||
Intar Spalvinsh | 2:32,26 | 75 | Avslutade föreställningen | 72 | ||||||||
Oleg Andreev | 2:33,23 | 74 | Avslutade föreställningen | 74 |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Loners | Martins Rubenis | 51,913 | 5 | 51,497 | fyra | 51,561 | 3 | 51,474 | 2 | 3:26,445 | |
Caspar Dumpis | 52,432 | 16 | 52,063 | fjorton | 52,391 | 22 | 52,402 | 23 | 3:29,288 | 17 | |
Guntis Rekis | 52,769 | 21 | 52,338 | 21 | 52,307 | tjugo | 52,742 | 27 | 3:30,156 | 21 | |
tvåor | Andris Shitss Juris Shitss |
47,353 | 6 | 47,761 | 6 | n/a | 1:35,114 | 7 |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Loners | Anna Orlova | 47,654 | elva | 47,317 | 7 | 47,280 | åtta | 47,232 | 5 | 3:09,483 | 7 |
Maya Thiruma | 49,623 | 25 | 47,987 | arton | 47,889 | fjorton | 47,545 | 12 | 3:13,044 | 17 | |
Quince Aparyode | 48,934 | 22 | 47,957 | 17 | 47,721 | 13 | 48,453 | 21 | 3:13,065 | arton |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Män | Martin Dukurs | 58,79 | tio | 58,60 | 5 | 1:57,39 | 7 |
Det lettiska herrlaget tog sig till de olympiska spelen genom att vinna grupp B i det sista kvalet .
Män Förening Lettiska herrarnas ishockeylag
|
Källa : Eliteprospects.com
GruppscenLag som kvalificerar sig till slutspelet |
M | landslag | Och | PÅ | H | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Slovakien | 5 | 5 | 0 | 0 | arton | åtta | +10 | tio |
2 | Ryssland | 5 | fyra | 0 | ett | 23 | elva | +12 | åtta |
3 | Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | femton | 12 | +3 | 6 |
fyra | USA | 5 | ett | ett | 3 | 13 | 13 | 0 | 3 |
5 | Kazakstan | 5 | ett | 0 | fyra | 9 | 16 | −7 | 2 |
6 | Lettland | 5 | 0 | ett | fyra | elva | 29 | −18 | ett |
Lokal tid ( UTC+1 ).
15 februari 2006 21:05 |
Lettland | 3 : 3 (1:2, 2:0, 0:1) |
USA | Palasport Olimpico , Turin Publik: 7851 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Artur Irbe | Målvakter | John Graham | Domare: Timo Favorin | |
Mål: | ||||
Alexander Nizhiviy — 13:15 (S. Ozolinsh) Atvar Tribuntsov (5x4) — 35:04 (S. Ozolinsh, A. Nizhiviy) Herbert Vasiliev — 35:44 (R. Lavinsh) |
0: 1 0: 2 1 :2 2 :2 3 :2 3: 3 |
09:44 - Brian Gionta (5x4) (D. Liles, S. Gomez) 10:38 - Craig Conroy 42:01 - Jordan Leopold (B. Hedican, K. Conroy) | ||
16 min | Bra | 16 min | ||
25 | kastar | 42 |
16 februari 2006 17:05 |
Slovakien | 6 : 3 (4:1, 1:2, 1:0) |
Lettland | Torino Expositioni , Turin Publik: 2960 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Jan Lashak | Målvakter | Artur Irbe | Domare: Danny Kurmann | |
Mål: | ||||
Richard Zednik - 05:23 (L. Vishnevsky) Robert Petrovitsky - 05:43 (T. Surovy, A. Meszaros) Pavol Demitra (4x5) - 07:54 (M. Hossa) Marian Hossa - 13:17 Zdeno Hara - 33 :49 (M. Hossa) Marian Hossa — 49:04 (M. Gaborik) |
1 :0 2 :0 2: 1 3 :1 4 :1 4: 2 4: 3 5 :3 6 :3 |
06:27 – Sandis Ozoliņš (M. Tsipulis, G. Panteleev) 20:54 – Mārtiņš Tsipulis (A. Tsipruss, G. Panteleev) 26:51 – Alexander Nizhiviy (K. Skrastiņš) | ||
12 min | Bra | 8 min | ||
25 | kastar | 28 |
18 februari 2006 17:05 |
Sverige | 6:1 (1:0, 4:0, 1:1) |
Lettland | Palasport Olimpico , Turin Publik: 8795 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Henrik Lundqvist | Målvakter | Sergej Naumov | Domare: Paul Devorsky | |
Mål: | ||||
Samuel Polsson - 14:20 (P. Forsberg) Niklas Lidström (5x4) - 22:22 (H. Zetterberg) Daniel Alfredsson (5x4) - 24:59 (K. Jonsson) Per-Johan Axelsson (5x4) - 25:17 (P. Forsberg) Henrik Zetterberg - 27:58 (T. Holmström) Daniel Alfredsson - 44:48 (M. Sundin, N. Lidström) |
1 :0 2 :0 3 :0 4 :0 5 :0 6 :0 6: 1 |
49:10 — Maris Ziedins (A. Nizhiviy, S. Ozolins) | ||
6 min | Bra | 14 min | ||
40 | kastar | fjorton |
19 februari 2006 13:05 |
Ryssland | 9 : 2 (3:1, 3:0, 3:1) |
Lettland | Torino Expositioni , Turin Publik: 4310 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Evgeny Nabokov kl. 00.00-40.00 Maxim Sokolov kl. 40.00-60.00 |
Målvakter | 00:00-27:58 Arthur Irbe 27:58-60:00 Edgar Masalskis |
Domare: Dennis Larouet | |
Mål: | ||||
Ilya Kovalchuk - 07:26 (A. Kovalev, D. Markov) Maxim Sushinsky (5x3) - 09:15 (A. Kharitonov, S. Gonchar) Ilya Kovalchuk - 12:36 (P. Datsyuk) Ilya Kovalchuk - 23:32 (A. Kovalev, P. Datsyuk) Viktor Kozlov - 25:45 (A. Yashin) Ilya Kovalchuk - 35:16 (P. Datsyuk) Alexei Yashin - 41:58 (V. Kozlov, S. Zhukov) Evgeni Malkin - 47 :32 (M. Sushinsky, V. Vishnevsky) Alexander Ovechkin - 56:27 (V. Kozlov, A. Yashin) |
1 :0 2 :0 2: 1 3 :1 4 :1 5 :1 6 :1 7 :1 8 :1 9 :1 9: 2 |
09:55 - Aigar Tsipruss (4x5) 58:04 - Mikelis Redlihs (A. Berzins) | ||
16 min | Bra | 18 min | ||
39 | kastar | elva |
21 februari 2006 11:35 |
Lettland | 2:5 (1:1, 0:1, 1:3) |
Kazakstan | Torino Expositioni , Turin Publik: 2300 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Sergej Naumov | Målvakter | Vitaly Eremeev | Domare: Christer Larking | |
Mål: | ||||
Leonid Tambiev (5x4) - 15:13 (A. Nizhiviy) Aigar Tsipruss - 45:04 (G. Panteleev, A. Tribuntsov) |
0: 1 1 :1 1: 2 2 :2 2: 3 2: 4 2: 5 |
07:20 - Alexander Koreshkov (E. Koreshkov) 35:04 - Nikolay Antropov (E. Koreshkov) 52:33 - Sergey Alexandrov (F. Polishchuk, A. Troshchinsky) 54:53 - Evgeny Koreshkov 58:08 - Evgeny Koreshkov ( A. Koreshkov) | ||
14 min | Bra | 6 min | ||
32 | kastar | trettio |
Konkurrens | Idrottare | kvalomgången | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | namn | Resultat | Plats | |||
1000 meter | Evita Krievane | 7 | 1:39,986 | 3 | Avslutade föreställningen | 19 | ||||||||
1500 meter | Evita Krievane | 5 | 2:34,171 | 5 | Avslutade föreställningen | 23 |