Skid-VM 2021 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Skidlopp | |||||
10 km | kvinnor | ||||
15 km | män | ||||
Skiathlon | män | kvinnor | |||
Massstart | män | kvinnor | |||
Stafett | män | kvinnor | |||
Sprinta | män | kvinnor | |||
Lagsprint | män | kvinnor | |||
skidskytte | |||||
Normal språngbräda | individuellt mästerskap | kommandon | |||
Normal språngbräda | kvinnor | ||||
Stor språngbräda | individuellt mästerskap | lagsprint | |||
backhoppning | |||||
Normal språngbräda | män | kvinnor | |||
Normal språngbräda | blandade lag | damlag | |||
Stor språngbräda | män | herrlag |
Herrarnas 50 km klassiska lopp vid 2021 års nordiska skid-VM i Oberstdorf ägde rum den 7 mars .
Det sista loppet i världsmästerskapet slutade i skandal. Ryssen Alexander Bolsjunov och norrmannen Johannes Klebo kolliderade vid mållinjen , vilket fick Bolsjunov att bryta sin käpp. Klebo slutade först, och en annan norsk representant Emil Iversen körde om Bolsjunov med en bruten pinne . Efter en protest inlämnad av det ryska laget diskvalificerades Klebo, Iversen utropades till världsmästare, Bolsjunov fick en silvermedalj och brons gick till en annan norsk Simen Kruger .
Guld | Silver | Brons |
Emil Iversen Norge |
Alexander Bolshunov Team RSF |
Simen Hegstad Kruger Norge |
Plats | siffra | Sportsman | Land | Tid | Orderstock |
---|---|---|---|---|---|
3 | Emil Iversen | Norge | 2:10:52,9 | ||
ett | Alexander Bolsjunov | Team RSF | 2:10:53,6 | +0,7 | |
9 | Simen Hegstad Kruger | Norge | 2:11:01.1 | +8,2 | |
fyra | tio | Hans Christer Holund | Norge | 2:11:01,5 | +8,6 |
5 | 19 | Jens Burman | Sverige | 2:11:18,5 | +25,6 |
6 | fjorton | Iivo Niskanen | Finland | 2:11:24.3 | +31,4 |
7 | åtta | Andrew Musgrave | Storbritannien | 2:11:36.4 | +43,5 |
åtta | elva | Paul Golberg | Norge | 2:11:51,6 | +58,7 |
9 | 5 | Dario Cologna | Schweiz | 2:11:52,0 | +59,1 |
tio | 33 | Scott Patterson | USA | 2:12:17,6 | +1:24,7 |
elva | 27 | Jason Ruesch | Schweiz | 2:12:31.1 | +1:38,2 |
12 | arton | William Poroma | Sverige | 2:12:40.1 | +1:47,2 |
13 | 13 | Clement Parisse | Frankrike | 2:12:46,0 | +1:53,1 |
fjorton | 6 | Alexey Chervotkin | Team RSF | 2:12:55.2 | +2:02,3 |
femton | 7 | Ilja Semikov | Team RSF | 2:13:19,7 | +2:26,8 |
16 | 45 | David Norris | USA | 2:13:20,8 | +2:27,9 |
17 | 17 | Jonas Dobler | Tyskland | 2:13:39.3 | +2:46,4 |
arton | 32 | Imanol Rojo | Spanien | 2:13:44,9 | +2:52,0 |
19 | 2 | Evgeny Belov | Team RSF | 2:13:49.2 | +2:56,3 |
tjugo | 28 | Friedrich Moh | Tyskland | 2:13:49,7 | +2:56,8 |
21 | 35 | Candide Pralong | Schweiz | 2:14:04,9 | +3:12,0 |
22 | 23 | Jonas Bauman | Schweiz | 2:14:47,4 | +3:54,5 |
23 | 47 | Keishin Yoshida | Japan | 2:14:52,7 | +3:59,8 |
24 | 21 | Michal Nowak | tjeckiska | 2:15:02.3 | +4:09,4 |
25 | trettio | Thomas Hjalmar Westgaard | Irland | 2:15:13,6 | +4:20,7 |
26 | fyra | Maurice Manifika | Frankrike | 2:15:27,8 | +4:34,9 |
27 | 37 | Antoine Cyr | Kanada | 2:15:31,2 | +4:38,3 |
28 | 43 | Russell Kennedy | Kanada | 2:15:45,6 | +4:52,7 |
29 | 16 | Gus Schumacher | USA | 2:15:51,3 | +4:58,4 |
trettio | 26 | Björn Sandström | Sverige | 2:16:03.1 | +5:10,2 |
31 | 49 | Remy Drolet | Kanada | 2:17:05,7 | +6:12,8 |
32 | tjugo | Perttu Hyvärinen | Finland | 2:17:24,0 | +6:31,1 |
33 | femton | Lukas Bögl | Tyskland | 2:17:50,1 | +6:57,2 |
34 | 22 | Irineu Esteve Altimiras | Andorra | 2:18:02.2 | +7:09,3 |
35 | 57 | Kaarel Kasper Korge | Estland | 2:18:09,5 | +7:16,6 |
36 | 38 | Lauri Lepisto | Finland | 2:18:52,3 | +7:59,4 |
37 | 36 | Hunter Wanders | USA | 2:19:21.2 | +8:28,3 |
38 | 34 | Dominik Brown | Polen | 2:19:44,5 | +8:51,6 |
39 | 29 | Janos Brugger | Tyskland | 2:19:54,4 | +9:01,5 |
40 | 24 | Jean-Marc Gaillard | Frankrike | 2:19:56.1 | +9:03,2 |
41 | 39 | Petr Knop | tjeckiska | 2:20:33,5 | +9:40,6 |
42 | 52 | Takatsugu Uda | Japan | 2:20:53,9 | +10:01,0 |
43 | 46 | Juho Mikkonen | Finland | 2:21:25,8 | +10:32,9 |
44 | 25 | Johan Hegström | Sverige | 2:25:08,8 | +14:15,9 |
45 | 48 | Nagel Bashmakov | Kazakstan | 2:25:24,9 | +14:32,0 |
46 | 51 | Mateusz Haratic | Polen | 2:25:58,4 | +15:05,5 |
47 | 59 | Philip Bellingham | Australien | 2:27:18,6 | +16:25,7 |
48 | 40 | Adam Fellner | tjeckiska | 2:27:45,7 | +16:52,8 |
49 | 56 | Indulis Bikse | Lettland | En cirkel | |
femtio | 55 | Katsper Antolets | Polen | ||
51 | 58 | Franco Dal Farra | Argentina | ||
52 | femtio | Eunho Kim | Republiken Korea | ||
53 | 53 | kim min woo | Republiken Korea | ||
31 | Vitaly Pukhkalo | Kazakstan | Slutade inte | ||
44 | Philippe Boucher | Kanada | |||
54 | Marco Kilp | Estland | |||
12 | Johannes Klebo | Norge | Diskvalificerad | ||
41 | Evgeny Velichko | Kazakstan | Startade inte | ||
42 | Jonas Beshtyak | tjeckiska |