Internationell tävling av unga pianister till minne av Volodymyr Horowitz ( ukr. Internationell tävling av unga pianister till minne av Volodymyr Horowitz ) är en tävling för pianister som utför akademisk musik , som hålls i Kiev till minne av den enastående pianisten av ukrainskt ursprung Volodymyr Horowitz .
Den hölls första gången 1995 . Tävlingen hålls i tre åldersklasser: junior, mellan och senior. Det finns också en Horowitz-Debut-grupp. VIII-tävlingen i juniorgruppen ägde rum i oktober 2008 , i mellan- och seniorgruppen var planerad till april 2009 , men ställdes in och sköts upp till 2010 .
Juryn för tävlingen under olika år leddes av kända ukrainska musiker Ivan Karabits , Roman Kofman , Miroslav Skorik . Utländska jurymedlemmar inkluderar Dmitry Bashkirov och Vladimir Viardot (Ryssland), Emmanuel Krasovsky (Israel), Jerome Rose och Jerome Lowenthal (USA), Fanny Waterman (Storbritannien), Sergio Perticaroli och Hubert Stupner (Italien), Warren Thomson (Australien).
Unga ukrainska artister dominerar bland vinnarna av tävlingen. Några av dem - inklusive Alexander Gavrilyuk , Alexei Yemtsov , Alexei Grinyuk , Alexander Pirozhenko , Dmitry Onishchenko , Maria Kim , Alexei Gorlach , Vadim Kholodenko - lyckades uppnå en del internationell berömmelse efter att ha vunnit andra stora internationella tävlingar ( Hamamatsu , Maria Callas , i Leeds , Arthur Rubinstein och andra). Tävlingen till minne av V. Horowitz blev också berömmelse tack vare sådana musikevenemang som hölls av dess direktorat som festivalerna "Kyiv Summer Musical Evenings", "Virtuosi of the Planet", "Summer Music Academy". Sedan 2002 har tävlingen varit medlem i European Association of Music Competitions for Youth (EMCY), sedan 2004 har den varit medlem i World Federation of International Music Competitions (WFIMC).
Konkurrens | År | Grupp | Första pris | Andrapris | Tredje pris | Fjärde pris | Femte pris | Sjätte priset |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
jag | 1995 | 1 grupp | Alexey Emtsov Ukraina | Elena Ivanenko Ukraina Artem Lyakhovich Ukraina |
Denis Bogomol Ukraina Yuliya Shved Ukraina |
|||
2 grupp | Shan Coen Israel | Alexey Koltakov Ukraina | Antonio Gomez USA Koyo Kumagai Australien Anna Celin Barrere Frankrike |
|||||
II | 1997 | 1 grupp | Risa Hinoue Japan | Alexander Gavrilyuk Ukraina | Alexander Grinyuk Ukraina | |||
2 grupp | Brian Vallick USA | Denis Proshaev Ukraina | Kazumasa Matsumoto Japan Long Ying Kina |
|||||
3 grupp | Pris ej utdelat | Vyacheslav Zubkov Ukraina | Yuji Kitano Kina Haruko Uchiyama Japan |
|||||
III | 1999 | Juniorgrupp | Irina Arbatskaya Ukraina | Vadim Kholodenko Ukraina Dina Pisarenko Ukraina |
Anastasia Dranchuk Kazakstan | |||
mellangruppen | Alexander Gavrilyuk Ukraina - Australien | Oleksiy Yemtsov Ukraina - Australien | Daniil Shleenkov Vitryssland Wang Ewei Kina Elmar Gasanov Ukraina Jian Liu USA |
|||||
Senior grupp | Alexey Grinyuk Ukraina | Marina Radyushina Ukraina Alexander Yakovlev Ryssland Seiko Tsukamoto Japan |
Inna Soldatenko Ukraina | |||||
IV | 2001 | Juniorgrupp | Valeria Mirosh Ukraina | Kirill Keduk Vitryssland | Alexander Chugay Ukraina | |||
mellangruppen | Dmitry Onishchenko Ukraina | Robert Umansky Ukraina Pavel Dombrovsky Ryssland |
Alexander Grinyuk Ukraina Wu Tsun Kina Sergey Shkolyarenko Ukraina |
|||||
Senior grupp | Maria Kim Ukraina | Alexander Pirozhenko Ryssland Pavel Yeletsky Vitryssland |
Wang Ewei Kina Natalia Sukhina Ukraina |
|||||
V | 2003 | Juniorgrupp | Chun Wang Chin Rechel Kina | Sanya Bizyak Jugoslavien Fötter Nariya Japan |
Han Qizhen Kina Lev Terskov Ryssland |
Alexey Gorlach Ukraina | Mikhail Yeletsky Vitryssland | |
mellangruppen | Dina Pisarenko Ukraina | Zhang Haiou Kina Oleksandr Chugay Ukraina |
Cheng Qian Kina Vladimir Lavrinenko Ukraina |
Lukas Opacic Australien Alina Novik Ukraina |
||||
Senior grupp | Pris ej utdelat | Timur Shcherbakov Vitryssland | Artyom Lyakhovich Ukraina | Kenichiro Suzuki Japan Alexey Komarov Ryssland |
||||
VI | 2005 | Juniorgrupp | Ryoma Takagi Japan | Pavel Netuk Vitryssland | Viktor Krasovsky ( Ukraina ) | Xi Qianli Kina | ||
mellangruppen | Wang Jue Kina | Anthony Baryshevsky Ukraina Valeriya Kucherenko Ukraina |
Vladimir Guryanov Ryssland | |||||
Senior grupp | Lorenzo Di Bella Italien | Alexey Kurbatov Ryssland | Maria Pukhlyanko Ukraina | Pavel Kashcheva Vitryssland | Miao Huang Tyskland Ekaterina Kulikova Ukraina Andrey Vasin Ukraina |
|||
VII | 2006 | Juniorgrupp | Pris delades inte ut | Valeria Shushkevich Ukraina Huang Nansong Kina [1] |
Roman Lopatinsky Ukraina Maria Petrova Ukraina |
Irina Burgan Ukraina Oleksandr Cherniy Ukraina |
||
2007 | mellangruppen | Vann Weiying Kina | Arseniy Aristov Ryssland | Maria Kalugina Ukraina | Augustin Vogelet Frankrike | Michal Szymanowski Polen | Artyom Yasinsky Ukraina | |
Senior grupp | Pris delades inte ut | Liu Yuntian Kina | Magda Amara Ryssland Alexander Polyakov Ukraina |
Artyom Kanke Vitryssland | Maxim Bandurin Ryssland | Anastasia Naplekova Ukraina | ||
VIII | 2008 | Juniorgrupp | Ilya Zuiko Ukraina | Alexandra Kasman USA - Ryssland | Anatoly Khara Ukraina Robert Sippola Visa Finland |
Ekaterina Garanich Ukraina | Vladimir Kochnev Ukraina | |
2010 | mellangruppen | Roman Lopatinsky Ukraina | Song Yutong Kina | Remy Genier Frankrike Polina Sasko Ukraina |
Andrei Gologan Rumänien | Antoinette Mishchenko Ukraina | ||
Senior grupp | Kim Go vann Republiken Korea | Vasily Kotis Ukraina | Alexey Kovalenko Ukraina | Luka Okrostsvaridze Georgien - Ryssland | Alexander Koryakin Ryssland | Anna Ulaeva Ukraina | ||
IX | 2011 | Juniorgrupp | Cao Bolai Kina | Tian Yuanliu Kina | Wang Yinyo Kina Canon Matsuda Japan | Katerina Khomyakova Ukraina | Alexey Kanke Ukraina | |
2012 | mellangruppen | Alexander Kutuzov Ryssland | Konstantin Emelyanov Ryssland | Katerina Khomyakova Ukraina | Victor Maslov Ryssland | Maria Kustas Ryssland | Chun Manshan Kina | |
2012 | Senior grupp | Alexander Sinchuk Ryssland | Nikolay Medvedev Ryssland | Ketevan Chkhartishvili Georgien | Tatiana Shafran Ukraina | Pavel Kachnov Ukraina | Daniel Saenko Ukraina | |
X | 2013 | Juniorgrupp | Chen Suehun Kina | Yun Tony Siqi Kanada Maria Klymenko Ukraina | Lu Xingyu Kina | Alexander Malofeev Ryssland | Evgeny Motorenko Ukraina | |
XI | 2016 | Junior
Grupp |
Lao Ruixi Kina | Roman Fedyurko Ukraina | Dmitry Semikras Ukraina | Mykola Miroshnichenko Ukraina | Alisa Zaika Ukraina | Maria Macievska Ukraina |
2016 | Medium
Grupp |
Alexey Kanke Ukraina | George Radevski Serbien | Chen Wanchuan Kina | Ilja Ovcharenko
Pavle Krstic Maria-Desislava Stoycheva | |||
2017 | senior
Grupp |
Kim Junhee
Sydkorea |
Choni Dmitry
Ukraina |
Leonov Alexander
Ukraina |
Lan Baichao
Kina |
Linnik Denis Vitryssland | Guminyuk Stanislav
Ukraina | |
XII | 2018 | Junior
Grupp |
Terletsky Bogdan
Ukraina |
Nebaba Anna
Ukraina |
Shadrina Iris
Belarus |
Pleshakova Maria-Louise
Ukraina |
Zholobova Sofia
Ukraina |
Poon Rai Yu
Australien |
2019 | Medium
Grupp |
Ovcharenko Ilja
Ukraina |
Semikras Dmitry
Ukraina |
Zhou Noa
Storbritannien |
Rinaldi Kaitlan
Australien |
Xu Shangjun
Kina |
Matsievskaya Maria
Ukraina |