Ryssland vid Paralympiska sommarspelen 2008
Ryssland vid de paralympiska sommarspelen 2008 representerades av 149 idrottare i 13 sporter: rodd , ridning , sittande volleyboll , judo , friidrott , bordtennis , styrkelyft , simning , bågskytte , kulskytte , rullstolstennis , fotboll ( sittande 7 personer , fotboll). var och en) .
Totalt vann ryska idrottare 18 guld-, 23 silver- och 22 bronsmedaljer [1] . Simmare tog med det största antalet utmärkelser till landslaget - 26. Oksana Savchenko och Dmitry Kokarev blev trefaldiga mästare , efter att ha vunnit heat på avstånd på 50, 100 och 200 m. Alexander Nevolin-Svetov och Konstantin Lisenkov tog med en komplett uppsättning av utmärkelser från Peking . En guldmedalj i simning togs av: Igor Plotnikov , Alexey Fomenkov och Olesya Vladykina . Fyra medaljer - tre silver och ett brons vanns av Anna Efimenko . Idrottare presterade bra: Alexei Ashapatov blev en tvåfaldig mästare av spelen, och Artyom Arefiev vann guld- och silvermedaljer. En guldmedalj togs av: judokan Oleg Kretsul , skyttarna Andrey Lebedinsky och Valery Ponomarenko . Bordtennisturneringen vanns av Natalia Martyasheva .
I lagsporter vann ryska idrottare två medaljer. Det ryska fotbollslandslaget förlorade i finalen mot det ukrainska laget och tog en silvermedalj. I sittande volleybolltävlingar blev ryssarna bronsmedaljörer.
Medaljer
Medaljörer
Medalj
|
Sportsman
|
Typ av sport
|
Disciplin
|
datumet
|
Guld
|
Dmitrij Kokarev
|
Simning
|
200 m frisim herrar (klass - S2)
|
7 september
|
Guld
|
Valery Ponomarenko
|
Skytte
|
Herrar 10m luftpistol
|
Guld
|
Oleg Kretsul
|
Judo
|
Män, upp till 90 kg
|
9:e september
|
Guld
|
Alexey Ashapatov
|
Friidrott
|
Herrar, kulstötning (klass - F57/58)
|
Guld
|
Olesya Vladykina
|
Simning
|
100 m bröstsim damer (klass - SB8)
|
Guld
|
Dmitrij Kokarev
|
Simning
|
100 m frisim herrar (klass - S2)
|
Guld
|
Igor Plotnikov
|
Simning
|
100 m ryggsim herrar (klass - S6)
|
Guld
|
Andrey Lebedinsky
|
Skytte
|
Herrar, 25 m pistol
|
10 september
|
Guld
|
Oksana Savchenko
|
Simning
|
200 m medley damer (klass - SM12)
|
Guld
|
Konstantin Lisenkov
|
Simning
|
100 m ryggsim herrar (klass - S8)
|
Guld
|
Natalia Martyasheva
|
Bordtennis
|
Damer (klass 6/7)
|
11 september
|
Guld
|
Oksana Savchenko
|
Simning
|
100 m frisim damer (klass - S12)
|
12 september
|
Guld
|
Alexey Fomenkov
|
Simning
|
100 m bröstsim herrar (klass - SB6)
|
Guld
|
Alexey Ashapatov
|
Friidrott
|
Diskuskast herrar (klass - F57/58)
|
13 september
|
Guld
|
Alexander Nevolin-Svetov
|
Simning
|
100 m ryggsim herrar (klass - S12)
|
Guld
|
Oksana Savchenko
|
Simning
|
50 m frisim damer (klass - S12)
|
14 september
|
Guld
|
Dmitrij Kokarev
|
Simning
|
50 m ryggsim herrar (klass - S2)
|
15 september
|
Guld
|
Artyom Arefiev
|
Friidrott
|
800 m herrar (klass - T36)
|
16 september
|
Silver
|
Sergey Malyshev
|
Skytte
|
Herrar 10m luftpistol
|
7 september
|
Silver
|
Anna Efimenko
|
Simning
|
400 m frisim damer (klass - S13)
|
8 september
|
Silver
|
Konstantin Lisenkov
|
Simning
|
100 m frisim herrar (klass - S8)
|
Silver
|
Elena Chistilina
|
Friidrott
|
100 m damer (klass - T46)
|
10 september
|
Silver
|
Maxim Narozhny
|
Friidrott
|
Herrar, kulstötning (klass - F42)
|
Silver
|
Artyom Arefiev
|
Friidrott
|
400 m herrar (klass - T36)
|
Silver
|
Olesya Lafina
|
Styrkelyft
|
Kvinnor, upp till 48 kg
|
Silver
|
Tamara Podpalnaya
|
Styrkelyft
|
Kvinnor, upp till 52 kg
|
Silver
|
Irina Kazantseva
|
Styrkelyft
|
Kvinnor, upp till 56 kg
|
Silver
|
Alexander Nevolin-Svetov
|
Simning
|
200 m medley herrar (klass - SM12)
|
Silver
|
Julia Ovsyannikova
|
Bordtennis
|
Damer (klass 6/7)
|
11 september
|
Silver
|
Airat Zakiev
|
Styrkelyft
|
Män, upp till 60 kg
|
Silver
|
Evgeny Gudkov
|
Friidrott
|
Herrar, spjutkast (klass - F42/44)
|
12 september
|
Silver
|
Anna Efimenko
|
Simning
|
100 m frisim damer (klass - S12)
|
Silver
|
Alexey Labzin
|
Friidrott
|
100 m herrar (klass - T13)
|
13 september
|
Silver
|
Anastasia Diodorova
|
Simning
|
50 m fjäril damer (klass - S6)
|
Silver
|
Dmitrij Kokarev
|
Simning
|
50 m frisim herrar (klass - S2)
|
Silver
|
Anna Efimenko
|
Simning
|
50 m frisim damer (klass - S12)
|
14 september
|
Silver
|
Irina Grazhdanova
|
Simning
|
50 m frisim damer (klass - S9)
|
Silver
|
Alexander Nevolin-Svetov
|
Simning
|
50 m frisim herrar (klass - S12)
|
Silver
|
Vladimir Andryushchenko
|
Friidrott
|
Herrar, kulstötning (klass - F11/12)
|
16 september
|
Silver
|
Alexey Labzin
|
Friidrott
|
200 m herrar (klass - T13)
|
Silver
|
Alexey Chesmin Alexander Lekov Andrey Kuvaev Lasha Murvanadze Ivan Potekhin (j) Alexey Tumakov Pavel Borisov Mamuka Dzimistarishvili Stanislav Kolykhalov Andrey Lozhechnikov Georgy Nadzarian Oleg Smirnov
|
Fotboll (7 personer vardera)
|
Män
|
Brons
|
Andrey Strokin
|
Simning
|
100 m fjärilsim herrar (klass - S13)
|
7 september
|
Brons
|
Victoria Potapova
|
Judo
|
Kvinnor, upp till 48 kg
|
Brons
|
Alesya Stepanyuk
|
Judo
|
Kvinnor, upp till 52 kg
|
Brons
|
Madina Kazakova
|
Judo
|
Kvinnor, upp till 63 kg
|
8 september
|
Brons
|
Natalya Dalekova
|
Skytte
|
10 m pistol för kvinnor
|
Brons
|
Tatyana Savostyanova
|
Judo
|
Kvinnor, upp till 70 kg
|
9:e september
|
Brons
|
Irina Kalyanova
|
Judo
|
Kvinnor, från 70 kg
|
Brons
|
Margarita Koptilova
|
Friidrott
|
100 m damer (klass - T38)
|
Brons
|
Elena Pautova
|
Friidrott
|
800 m damer (klass - T12/13)
|
Brons
|
Valery Ponomarenko
|
Skytte
|
Herrar, 25 m pistol
|
10 september
|
Brons
|
Denis Dorogaev
|
Simning
|
100 m bröstsim herrar (klass - SB9)
|
Brons
|
Margarita Koptilova
|
Friidrott
|
200 m damer (klass - T38)
|
12 september
|
Brons
|
Valery Ponomarenko
|
Skytte
|
Herrar, 50 m pistol
|
Brons
|
Alexander Nevolin-Svetov
|
Simning
|
100 m frisim herrar (klass - S12)
|
Brons
|
Elena Pautova
|
Friidrott
|
Damer 1500 m (klass - T12/13)
|
14 september
|
Brons
|
Anna Efimenko
|
Simning
|
100 m ryggsim damer (klass - S13)
|
Brons
|
Alexander Chekurov
|
Simning
|
50 m frisim herrar (klass - S11)
|
Brons
|
Konstantin Lisenkov
|
Simning
|
50 m frisim herrar (klass - S8)
|
Brons
|
Alexander Baychik Tanatkan Bukin Dmitry Gordienko Evgeny Kuzovnikov Andrey Lavrinovich Victor Milenin Sergey Pozdeev Alexander Savichev Maxim Timchenko Sergey Uporov Alexey Volkov Sergey Yakunin
|
Volleyboll sitter
|
Män
|
15 september
|
Brons
|
Andrey Strokin
|
Simning
|
50 m frisim herrar (klass - S13)
|
Brons
|
Pavel Haragezov
|
Friidrott
|
800 m herrar (klass - T36)
|
16 september
|
Brons
|
Ildar Pomykalov
|
Friidrott
|
Maraton herrar (klass - T12)
|
17 september
|
|
Medaljer efter sport
Medaljer efter sport
|
Typ av sport
|
01!
|
02!
|
03!
|
Total
|
Volleyboll sitter |
0 |
0 |
ett |
ett
|
Judo |
ett |
0 |
5 |
6
|
Friidrott |
3 |
7 |
6 |
16
|
Bordtennis |
ett |
ett |
0 |
2
|
Styrkelyft |
0 |
fyra |
0 |
fyra
|
Simning |
elva |
9 |
7 |
27
|
Skytte |
2 |
ett |
3 |
6
|
Fotboll (7 personer vardera) |
0 |
ett |
0 |
ett
|
Total |
arton |
23 |
22 |
63
|
|
Tävlingsresultat
Rodd
Idrottare - 5.
Ridning
Idrottare - 1.
Volleybollsittande
Idrottare - 12.
Judo
Idrottare - 11.
Friidrott
Idrottare - 43.
Bordtennis
Idrottare - 9.
Styrkelyft
Idrottare - 9.
Simning
Idrottare - 34.
Fotografering
Idrottare - 6.
Bågskytte
Idrottare - 1.
Rullstolstennis
Idrottare - 1.
Sittande stängsel
Idrottare - 5.
Fotboll (7 personer vardera)
Idrottare - 12.
Se även
Anteckningar
- ↑ XIII Paralympiska sommarspelen i Peking (Kina) (otillgänglig länk) . Hämtad 14 augusti 2015. Arkiverad från originalet 8 mars 2014. (obestämd)
Länkar