Fullständig lista över OS -medaljörer i taekwondo sedan 2000. För sex olympiska spel spelades 40 uppsättningar priser (20 för män och kvinnor). Totalt blev 18 män och 16 kvinnor olympiska mästare i taekwondo.
Tvåfaldiga olympiska mästare är sju personer: amerikanen Steven Lopez (2000 och 2004), iranska Hadi Saei (2004 och 2008), kinesiska Chen Zhong (2000 och 2004), kinesiska Wu Jingyu (2008 och 2012), koreanska Hwang Kyung Song ( 2008 och 2012), britten Jade Jones (2012 och 2016) och serbiska Milica Mandic (2012 och 2020). Samtidigt är Saei, Jones och Mandic de enda olympiska mästarna i taekwondo från sina länder.
Taekwondo är en sport där idrottare från många länder vinner medaljer vid de olympiska spelen. Under de fem olympiska spelen (2000-2016) delades 144 medaljer ut, som vanns av representanter för 38 olika NOC. Representanter för 18 NOC vann guldmedaljer (varav 11 vann ett guld vardera). Representanter för Republiken Korea (12 guldmedaljer) och Kina (7) är de mest framgångsrika, förutom dem har ingen ännu lyckats vinna mer än tre guldmedaljer.
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Mihail Muroutsos ( GRE ) | Gabriel Esparza ( ESP ) | Huang Zhixiong ( TPE ) |
2004 Aten | Zhu Muyan ( TPE ) | Oscar Salazar ( MEX ) | Tamer Bayumi ( EGY ) |
2008 Peking se mer |
Guillermo Perez ( MEX ) | Gabriel Mercedes ( DOM ) | Rohullah Nikpai ( AFG ) |
Zhu Muyan ( TPE ) | |||
2012 London se mer |
Joel Gonzalez ( ESP ) | Lee Dae Hoon ( KOR ) | Alexey Denisenko ( RUS ) |
Oscar Munoz ( COL ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Zhao Shuai ( CHN ) | Thewin Hanprap ( THA ) | Luisito Pied ( DOM ) |
Kim Tae Hoon ( KOR ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Vito Dell'Aquila ( ITA ) | Mohamed H. Jendubi ( TUN ) | Mikhail Artamonov ( ROC ) |
Jang Jun ( KOR ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Stephen Lopez ( USA ) | Shin Joon-sik ( KOR ) | Hadi Saei ( IRI ) |
2004 Aten | Hadi Saei ( IRI ) | Huang Zhixiong ( TPE ) | Sång Myung Seop ( KOR ) |
2008 Peking se mer |
Song Tae Jin ( KOR ) | Mark Lopez ( USA ) | Servera Tazegül ( TUR ) |
Song Yuqi ( TPE ) | |||
2012 London se mer |
Servera Tazegül ( TUR ) | Mohammad Bagheri ( IRI ) | Terrence Jennings ( USA ) |
Rohullah Nikpai ( AFG ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Ahmad Abugaush ( JOR ) | Alexey Denisenko ( RUS ) | Lee Dae Hoon ( KOR ) |
Joel Gonzalez ( ESP ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Ulugbek Rashitov ( UZB ) | Bradley Sinden ( GBR ) | Zhao Shuai ( CHN ) |
Hakan Recber ( TUR ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Angel Matos ( CUB ) | Fayssal Ebnutalib ( GER ) | Victor Estrada ( MEX ) |
2004 Aten | Stephen Lopez ( USA ) | Bahri Tanrıkulu ( TUR ) | Yousef Karami ( IRI ) |
2008 Peking se mer |
Hadi Saei ( IRI ) | Mauro Sarmiento ( ITA ) | Zhu Guo ( CHN ) |
Stephen Lopez ( USA ) | |||
2012 London se mer |
Sebastian Krismanich ( ARG ) | Nicholas Garcia ( ESP ) | Lutalo Muhammad ( GBR ) |
Mauro Sarmiento ( ITA ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Sheik Sallah Cisse ( CIV ) | Lutalo Muhammad ( GBR ) | Milad Kharchegani ( AZE ) |
Ussama Weslati ( TUN ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Maxim Khramtsov ( ROC ) | Saleh ash-Sharabati ( JOR ) | Tony Kanaeth ( CRO ) |
Seif Isa ( EGY ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Kim Kyung-hoon ( KOR ) | Daniel Trenton ( AUS ) | Pascal Gentil ( FRA ) |
2004 Aten | Moon Dae-sung ( KOR ) | A. Nikolaidis ( GRE ) | Pascal Gentil ( FRA ) |
2008 Peking se mer |
Cha Dong Min ( KOR ) | A. Nikolaidis ( GRE ) | Chika Chukwumirije ( NGR ) |
Arman Chilmanov ( KAZ ) | |||
2012 London se mer |
Carlo Molfetta ( ITA ) | Anthony Obama ( GAB ) | Robelis Despagnier ( CUB ) |
Liu Xiaobo ( CHN ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Radik Isaev ( AZE ) | Abdulrazak Issufu ( NIG ) | Maicon de Andrade ( BRA ) |
Cha Dong Min ( KOR ) | |||
2020 Tokyo se mer |
|||
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Lauren Burns ( AUS ) | Urbia Melendez ( CUB ) | Ji Shuzhu ( TPE ) |
2004 Aten | Chen Shixin ( TPE ) | Yanelis Labrada ( CUB ) | Yaowapa Burapolchai ( THA ) |
2008 Peking se mer |
Wu Jingyu ( CHN ) | Buttry Puedpong ( THA ) | Dainellis Montejo ( CUB ) |
Dahlia Contreras ( VEN ) | |||
2012 London se mer |
Wu Jingyu ( CHN ) | Brigitte Yagüe ( ESP ) | Chanatip Seongham ( THA ) |
Lucia Zaninovich ( CRO ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Kim So Hee ( KOR ) | Tijana Bogdanovic ( SRB ) | Patimat Abakarova ( AZE ) |
Panipak Wongpattanakit ( THA ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Panipak Wongpattanakit ( THA ) | Adriana Cerezo ( ESP ) | Tijana Bogdanovic ( SRB ) |
Avishag Semberg ( ISR ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Jung Jae Eun ( KOR ) | Tran Hieu Ngan ( VIE ) | Hamide Bikchin Tosun ( TUR ) |
2004 Aten | Jang Ji Won ( KOR ) | Nia Abdallah ( USA ) | Iridia Salazar ( MEX ) |
2008 Peking se mer |
Lim Soo-jeong ( KOR ) | Azize Tanrikulu ( TUR ) | Diana Lopez ( USA ) |
Martina Zubcic ( CRO ) | |||
2012 London se mer |
Jade Jones ( GBR ) | Hou Yuzho ( CHN ) | Marlene Arnoy ( FRA ) |
Zeng Licheng ( TPE ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Jade Jones ( GBR ) | Eva Calvo ( ESP ) | Kimia Alizade ( IRI ) |
Hedaya Malak ( EGY ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Anastasia Zolotich ( USA ) | Tatyana Minina ( ROC ) | Hatice Kubra Ilgun ( TUR ) |
Luo Jialing ( TPE ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Lee Sun-hee ( KOR ) | Trude Gundersen ( NOR ) | Yoriko Okamoto ( JPN ) |
2004 Aten | Lo Wei ( CHN ) | Elisabeth Mistakidou ( GRE ) | Hwang Kyung Sung ( KOR ) |
2008 Peking se mer |
Hwang Kyung Sung ( KOR ) | Karine Sergery ( CAN ) | Gladys Epang ( FRA ) |
Sandra Saric ( CRO ) | |||
2012 London se mer |
Hwang Kyung Sung ( KOR ) | Nur Tatar ( TUR ) | Paige McPherson ( USA ) |
Helena Fromm ( GER ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Oh Hye Ri ( KOR ) | Abi Nyare ( FRA ) | Ruth Gbagby ( CIV ) |
Nur Tatar ( TUR ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Mateja Jelic ( CRO ) | Lauren Williams ( GBR ) | Hedaya Malak ( EGY ) |
Ruth Gbagby ( CIV ) |
olympiska spelen | Guld | Silver | Brons |
2000 Sydney | Chen Zhong ( CHN ) | Natalia Ivanova ( RUS ) | Dominic Bossard ( CAN ) |
2004 Aten | Chen Zhong ( CHN ) | Miriam Baverel ( FRA ) | Adriana Carmona ( VEN ) |
2008 Peking se mer |
Maria Espinosa ( MEX ) | Nina Solheim ( NOR ) | Sara Stevenson ( GBR ) |
Natalia Falavigna ( BRA ) | |||
2012 London se mer |
Milica Mandic ( SRB ) | Anna-Caroline Graff ( FRA ) | A. Baryshnikova ( RUS ) |
Maria Espinosa ( MEX ) | |||
2016 Rio de Janeiro se mer |
Zhen Shuying ( CHN ) | Maria Espinosa ( MEX ) | Bianca Walkden ( GBR ) |
Jackie Galloway ( USA ) | |||
2020 Tokyo se mer |
Milica Mandic ( SRB ) | Bianca Walkden ( GBR ) | |
Taekwondo i OS | ||
---|---|---|
* Demonstrationstävling |