Taekwondo vid olympiska sommarspelen 2000
Den stabila versionen checkades ut den 24 augusti 2021 . Det finns overifierade
ändringar i mallar eller .
Taekwondo-tävlingar vid de XXVII olympiska sommarspelen hölls från 27 till 30 september 2000. Taekwondo ingick i det officiella programmet för de olympiska spelen för första gången i historien; innan dess hölls demonstrationstävlingar vid de olympiska spelen 1988 och 1992. 103 personer från 51 länder deltog.
Medaljörer
Kvinnor
Män
Länder
Marocko har tagit sig till semifinalerna i repechage två gånger (3 poäng); Ungern, Venezuela, Italien, Colombia, Elfenbenskusten, Filippinerna och Finland - en gång vardera (1,5 poäng).
Resultat
Vinnarna av matcherna är i fetstil, medaljörerna är i medaljens färg. Förlorarna i semifinalerna möts i repechage-semifinalerna med de två vinnarna av repechage-turneringen som hålls bland finalisternas förlorare i olika skeden. Vinnarna av semifinalerna i återvinningen går vidare till duellen om 3:e plats.
Kvinnor. 49 kg
1/4 finaler
D. Guvenj , Turkiet
|
Nguyen Thi, Vietnam
|
2:1
|
U. Rodriguez , Kuba
|
L. Tamae, Lesotho
|
3:0
|
H. Poulsen , Danmark
|
H. Wangsa, Indonesien
|
7:2
|
L. Barnes , Australien
|
Ji Shuzhu, Taiwan
|
3:3 dec.
|
1/2 finaler
L. Barnes , Australien
|
H. Poulsen, Danmark
|
1:0
|
U. Rodriguez , Kuba
|
D. Guvenj, Turkiet
|
3:1
|
Tröst semifinaler
H. Poulsen , Danmark
|
A. Perez, Mexiko
|
2:1
|
Ji Shuzhu , Taiwan
|
D. Guvenj, Turkiet
|
3:0
|
för 3:e plats
Ji Shuzhu , Taiwan
|
H. Poulsen, Danmark
|
4:0
|
final
L. Barnes , Australien
|
U. Rodriguez, Kuba
|
4:2
|
Kvinnor. 57 kg
1/4 finaler
H. Bikchin , Turkiet
|
Xu Zhiling, Taiwan
|
6:3
|
Chun Jae-eun , Korea
|
C. Corsi, Italien
|
8:1
|
W. Lawrence , Nederländerna
|
A. Atanasopolou, Grekland
|
8:6
|
Tran Hieu Ngan , Vietnam
|
Y. Strachan, Filippinerna
|
8:3
|
1/2 finaler
Tran Hieu Ngan , Vietnam
|
W. Lawrence, Nederländerna
|
9:6
|
Chun Jae-eun , Korea
|
H. Bikchin, Turkiet
|
3:2
|
repechage semifinaler
W. Lawrence , Nederländerna
|
C. Corsi, Italien
|
6:5
|
H. Bikchin , Turkiet
|
Y. Strachan, Filippinerna
|
9:3
|
För 3:e plats
H. Bikchin , Turkiet
|
W. Lawrence, Nederländerna
|
7:5
|
Slutlig
Chun Jae-eun , Korea
|
Tran Hieu Ngan, Vietnam
|
2:0
|
Kvinnor. 67 kg
1/4 finaler
Lee Sun-hee , Korea
|
K. Koskinen, Finland
|
5:1
|
M. Mueskens , Nederländerna
|
B. Kunkel, USA
|
6:2
|
T. Gundersen , Norge
|
Y. Okamoto, Japan
|
7:4
|
S. Stevenson , Storbritannien
|
He Lumin, Kina
|
8:3
|
1/2 finaler
T. Gundersen , Norge
|
S. Stevenson, Storbritannien
|
2:2 dec. domstol.
|
Lee Sun-hee , Korea
|
M. Mueskens, Nederländerna
|
4:1
|
Tröst semifinaler
S. Stevenson , Storbritannien
|
K. Koskinen, Finland
|
7:4
|
Y. Okamoto , Japan
|
M. Mueskens, Nederländerna
|
7:5
|
För 3:e plats
Y. Okamoto , Japan
|
S. Stevenson, Storbritannien
|
6:5
|
Slutlig
Lee Sun-hee , Korea
|
T. Gundersen, Norge
|
6:3
|
Kvinnor. Över 67 kg
1/4 finaler
A. Carmona , Venezuela
|
M. Baverel, Frankrike
|
8:3
|
Chen Zhong , Kina
|
M. Bourguigue, Marocko
|
5:3
|
N. Ivanova , Ryssland
|
D. Bossard, Kanada
|
8:6
|
N. Vezmar , Kroatien
|
I. Ruiz, Spanien
|
7:4
|
1/2 finaler
N. Ivanova , Ryssland
|
N. Vezmar , Kroatien
|
6:4
|
Chen Zhong , Kina
|
A. Carmona, Venezuela
|
8:6
|
Tröst semifinaler
N. Vezmar , Kroatien
|
M. Bourguigue, Marocko
|
4:1
|
D. Bossard , Kanada
|
A. Carmona, Venezuela
|
9:8
|
För 3:e plats
D. Bossard , Kanada
|
N. Vezmar , Kroatien
|
11:8
|
Slutlig
Chen Zhong , Kina
|
N. Ivanova, Ryssland
|
8:3
|
Män. 58 kg
1/4 finaler
G. taraburelli , Argentina
|
R. Cruz, Filippinerna
|
7:5
|
M. Muroutsos , Grekland
|
Huang Zhixiong, Taiwan
|
2:1
|
Y. Shalim , Ungern
|
N. Buftine, Kuwait
|
1:1 dec. domstol.
|
G. Esparza , Spanien
|
Y. Seccat, Marocko
|
3:1
|
1/2 finaler
G. Esparza , Spanien
|
Y. Shalim, Ungern
|
5:0
|
M. Muroutsos , Grekland
|
G. Taraburelli, Argentina
|
2:1
|
Tröst semifinaler
G. taraburelli , Argentina
|
Y. Seccat, Marocko
|
5:4
|
Huang Zhixiong , Taiwan
|
Y. Shalim, Ungern
|
1:0
|
För 3:e plats
Huang Zhixiong , Taiwan
|
G. Taraburelli, Argentina
|
3:0
|
Slutlig
M. Muroutsos , Grekland
|
G. Esparza, Spanien
|
4:2
|
Män. 68 kg
1/4 finaler
H. Saibonehkohal , Iran
|
A. Hernando, Argentina
|
3:0
|
Shin Jung-sik , Korea
|
A. Dzitiev, Ryssland
|
9:1
|
S. Lopez , USA
|
C. Massimino, Australien
|
1:1 dec. domstol.
|
A. Asharki , Tyskland
|
O. Bernasconi, Monaco
|
15:1
|
1/2 finaler
S. Lopez , USA
|
A. Asharki, Tyskland
|
2:0
|
Shin Jung-sik , Korea
|
H. Saibonehkohal, Iran
|
5:3
|
repechage semifinaler
H. Saibonehkohal , Iran
|
C. Massimino, Australien
|
6:5
|
T. Kaliskan , Österrike
|
A. Asharki, Tyskland
|
7:7 dec. domstol.
|
för 3:e plats
H. Saibonehkohal , Iran
|
T. Kaliskan, Österrike
|
4:2
|
Slutlig
S. Lopez , USA
|
Shin Joon Sik, Korea
|
1:0
|
Män. 80 kg
1/4 finaler
R. Livaya , Sverige
|
M. More, Slovenien
|
4:2
|
A. Fuentes , Kuba
|
V. Garibay, Mexiko
|
2:0
|
F. Ebnutalib , Tyskland
|
W. Hansen, Australien
|
2:1
|
N'Konan , Elfenbenskusten
|
M. Mohosi, Lesotho
|
4:3
|
1/2 finaler
F. Ebnutalib , Tyskland
|
N'Conan, Elfenbenskusten
|
4:3
|
A. Fuentes , Kuba
|
R. Livaia, Sverige
|
4:0
|
Tröst semifinaler
R. Livaya , Sverige
|
W. Hansen, Australien
|
1:0
|
V. Garibay , Mexiko
|
N'Conan, Elfenbenskusten
|
6:4
|
För 3:e plats
V. Garibay , Mexiko
|
R. Livaia, Sverige
|
2:1
|
Slutlig
A. Fuentes , Kuba
|
F. Ebnutalib, Tyskland
|
3:1
|
Män. Över 80 kg
1/4 finaler
D. Trenton , Australien
|
K. Daly, Storbritannien
|
8:4
|
M. Castro , Colombia
|
A. Nikolaidis, Grekland
|
tech. seger
|
Kim Kyung-hoon , Korea
|
K. Davila, Nicaragua
|
5:0
|
P. Gentil , Frankrike
|
N. Miller, Kuba
|
knockout-
|
1/2 finaler
Kim Kyung-hoon , Korea
|
P. Gentil, Frankrike
|
6:2
|
D. Trenton , Australien
|
M. Castro, Colombia
|
8:2
|
Tröst semifinaler
P. Gentil , Frankrike
|
K. Daly, Storbritannien
|
3:0
|
H. Al-Dosari , Saudiarabien
|
M. Castro, Colombia
|
3:2
|
För 3:e plats
P. Gentil , Frankrike
|
H. Al-Dosari, Saudiarabien
|
klar seger
|
Slutlig
Kim Kyung-hoon , Korea
|
D. Trenton, Australien
|
6:2
|
Domare
- Martin Ramon Blanco
- Wu Xuan Thanh
- Maria Erica Davila
- Sergej Danilov
- Mohamed Riyad
- Konstantinos Kaloudis
- Roland Campos
- Naha Michael Kolisang
- Carlos Colmenero
- Samuel Michael Loyacono
- Juan Manuel Lopez Delgado
- Moytaba Nazmde
- Denis Ojo
- Flavio Perez
- Uwe Otterbein
- Yoshiki Shibata
- Jessica Stenholm
- sun kuan sen
- Lorenzo Tricoli
- Bruce Harris
- Kevin Hornsey
- Mohamed Ibrahim al-Huvishel
- Zhao Lei
- Choi Chung Ho
Länkar