Asiatiska mästerskapen i volleyboll för herrar 1999
Asiatiska mästerskapen i volleyboll för herrar 1999 |
---|
1999 Asiatiska mästerskapen i volleyboll för herrar |
Tidsutgifter |
2 - 9 september |
Antal deltagare |
fjorton |
Stadioner |
2 ( Teheran ) |
Mästare |
Kina |
Silvermedaljör |
Australien |
Tredje plats |
Sydkorea |
Spelade matcher |
43 |
Turneringsspelare |
Benham Mahmoudi |
19972001 |
Det tionde asiatiska mästerskapet i volleyboll bland män hölls 2-9 september 1999 i Teheran ( Iran ) med deltagande av 14 landslag. Mästerskapstiteln vanns av det kinesiska laget för tredje gången i sin historia och för andra gången i rad .
Deltagande lag
Australien , Bahrain , Indien , Indonesien , Iran , Kazakstan , Qatar , Kina , Kuwait , Pakistan , Taiwan , Sri Lanka , Sydkorea , Japan .
Mästerskapssystem
14 lag som deltog i den första etappen delades in i fyra grupper. 8 lag (två bästa i grupperna) går till den andra etappen, där de bildar två grupper. Resultaten av lagens matcher sinsemellan i det första skedet beaktas. De två bästa lagen från grupperna i den andra etappen går till den sista omgången och vinnarna bestäms i ett round-robin-system, med hänsyn till resultaten från möten sinsemellan i andra skedet av mästerskapet. De avslutande 5:e-8:e platserna spelas även av de lag som tog 3:e-4:e platserna i grupperna i andra etappen enligt samma system.
De sista 9-14:e platserna spelas av de lag som tog 3:e-4:e platserna i grupperna i första etappen.
Första steget
Grupp A
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Iran
|
|
3:1 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:1 |
fyra
|
2
|
Indonesien
|
1:3 |
|
3:0 |
2 |
ett |
ett |
4:3 |
3
|
3
|
Qatar
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
2 september : Iran 3-0 Qatar (25:20, 25:13, 25:17)
3 september : Iran - Indonesien 3:1 (25:19, 22:25, 25:22, 25:19).
4 september : Indonesien 3-0 Qatar (25:23, 25:23, 25:20)
Grupp B
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Kina
|
|
3:0 |
3:0 |
2 |
2 |
0 |
6:0 |
fyra
|
2
|
Pakistan
|
0:3 |
|
3:0 |
2 |
ett |
ett |
3:3 |
3
|
3
|
Kazakstan
|
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
2 |
0:6 |
2
|
2 september : Kina - Kazakstan 3:0 (25:20, 25:19, 25:22).
3 september : Kina 3-0 Pakistan (25:16, 25:23, 25:20)
4 september : Pakistan - Kazakstan 3:0 (25:20, 25:15, 25:17).
Grupp C
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Japan
|
|
3:2 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:2 |
6
|
2
|
Sydkorea
|
2:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
8:3 |
5
|
3
|
Indien
|
0:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
ett |
2 |
3:7 |
fyra
|
fyra
|
Bahrain
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
2 september : Indien - Bahrain 3:1 (25:21, 23:25, 26:24, 25:19); Japan – Sydkorea 3:2 (25:18, 26:24, 20:25, 23:25, 15:12).
3 september : Sydkorea - Bahrain 3:0 (25:20, 25:19, 25:20); Japan – Indien 3:0 (25:18, 25:21, 25:19).
4 september : Sydkorea - Indien 3:0 (25:19, 25:16, 25:17); Japan - Bahrain 3:0 (25:18, 25:14, 25:23).
Grupp D
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Australien
|
|
3:0 |
3:1 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:1 |
6
|
2
|
Taiwan
|
0:3 |
|
3:1 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
6:4 |
5
|
3
|
Sri Lanka
|
1:3 |
1:3 |
|
3:1 |
3 |
ett |
2 |
5:7 |
fyra
|
fyra
|
Kuwait
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
2 september : Sri Lanka - Kuwait 3:1 (23:25, 25:22, 25:22, 30:28); Australien - Taiwan 3:0 (25:21, 25:12, 25:16).
3 september : Taiwan - Sri Lanka 3:1 (23:25, 25:18, 25:18, 25:20); Australien - Kuwait 3:0 (25:12, 25:15, 25:18).
4 september : Australien - Sri Lanka 3:1 (25:15, 25:19, 26:28, 25:23); Taiwan - Kuwait 3:0 (26:24, 25:21, 25:21).
Andra etappen (för 1:a-8:e platser)
Resultaten av matcherna i första etappen, som gick in i den andra omgången, är kursiverade.
Grupp E
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Japan
|
|
3:2 |
3:1 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:3 |
6
|
2
|
Sydkorea
|
2:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
8:3 |
5
|
3
|
Iran
|
1:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
ett |
2 |
4:7 |
fyra
|
fyra
|
Indonesien
|
0:3 |
0:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
1:9 |
3
|
5 september : Sydkorea - Iran 3:0 (25:22, 25:23, 25:11); Japan - Indonesien 3:0 (25:20, 25:15, 25:17).
6 september : Japan - Iran 3:1 (25:21, 25:22, 22:25, 25:20); Sydkorea - Indonesien 3:0 (27:25, 25:16, 25:16).
Grupp F
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Kina
|
|
3:0 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
2
|
Australien
|
0:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
6:3 |
5
|
3
|
Taiwan
|
0:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3 |
ett |
2 |
3:6 |
fyra
|
fyra
|
Pakistan
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
5 september : Kina - Taiwan 3:0 (25:17, 25:21, 25:18); Australien - Pakistan 3:1 (23:25, 25:17, 25:16, 25:18).
6 september : Kina - Australien 3:0 (25:20, 27:25, 25:21); Taiwan - Pakistan 3:0 (25:21, 25:23, 25:18).
Andra etappen (för 9-14 platser)
Resultaten av matcherna i första etappen, som gick in i den andra omgången, är kursiverade.
Grupp G
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Indien
|
|
3:1 |
3:1 |
2 |
2 |
0 |
6:2 |
fyra
|
2
|
Bahrain
|
1:3 |
|
3:1 |
2 |
ett |
ett |
4:4 |
3
|
3
|
Qatar
|
1:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
2 |
2:6 |
2
|
5 september : Bahrain - Qatar 3:1 (25:23, 25:19, 18:25, 25:20).
6 september : Indien - Qatar 3:1 (25:19, 22:25, 25:16, 25:23).
Grupp H
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Kazakstan
|
|
3:1 |
3:1 |
2 |
2 |
0 |
6:2 |
fyra
|
2
|
Sri Lanka
|
1:3 |
|
3:1 |
2 |
ett |
ett |
4:4 |
3
|
3
|
Kuwait
|
1:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
2 |
2:6 |
2
|
5 september : Kazakstan - Kuwait 3:1 (25:19, 23:25, 25:22, 25:20).
6 september : Kazakstan - Sri Lanka 3:1 (25:19, 24:26, 25:22, 25:22).
Klassificeringsomgång för 13:e-14:e platser
M
|
Team
|
13
|
fjorton
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
13
|
Qatar
|
|
3:0 |
ett |
ett |
0 |
3:0 |
2
|
fjorton
|
Kuwait
|
0:3 |
|
ett |
0 |
ett |
0:3 |
ett
|
8 september : Qatar - Kuwait 3:0 (26:24, 25:18, 25:20).
Klassificeringsomgång för 9:e-12:e platserna
Resultaten av matcherna i den andra etappen, som gick mot klassificeringsomgången, är markerade med kursiv stil.
M
|
Team
|
9
|
tio
|
elva
|
12
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
9
|
Indien
|
|
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:1 |
6
|
tio
|
Bahrain
|
1:3 |
|
3:0 |
3:1 |
3 |
2 |
ett |
7:4 |
5
|
elva
|
Kazakstan
|
0:3 |
0:3 |
|
3:1 |
3 |
ett |
2 |
3:7 |
fyra
|
12
|
Sri Lanka
|
0:3 |
1:3 |
1:3 |
|
3 |
0 |
3 |
2:9 |
3
|
8 september : Indien - Sri Lanka 3:0 (25:14, 25:21, 25:14); Bahrain - Kazakstan 3:0 (25:21, 25:23, 25:22).
9 september : Bahrain - Sri Lanka 3:1 (19:25, 25:21, 25:17, 25:18); Indien - Kazakstan 3:0 (25:19, 25:23, 25:14).
Klassificeringsomgång för 5:e-8:e platser
Resultaten av matcherna i den andra etappen, som gick mot klassificeringsomgången, är markerade med kursiv stil.
M
|
Team
|
5
|
6
|
7
|
åtta
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
5
|
Iran
|
|
3:1 |
3:0 |
3:0 |
3 |
3 |
0 |
9:0 |
6
|
6
|
Indonesien
|
1:3 |
|
3:0 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
6:3 |
5
|
7
|
Taiwan
|
0:3 |
0:3 |
|
3:0 |
3 |
ett |
2 |
3:6 |
fyra
|
åtta
|
Pakistan
|
0:3 |
0:3 |
0:3 |
|
3 |
0 |
3 |
0:9 |
3
|
8 september : Iran - Pakistan 3:1 (20:25, 25:18, 25:18, 28:26); Indonesien - Taiwan 3:2 (25:16, 24:26, 23:25, 25:18, 15:10).
9 september : Indonesien - Pakistan 3:2 (25:22, 22:25, 25:19, 21:25, 15:12); Iran - Taiwan 3:2 (20:25, 25:17, 22:25, 25:18, 18:16).
Sista steget
Resultaten av matcherna i den andra etappen, som gick in i slutställningen, är markerade med kursiv stil.
M
|
Team
|
ett
|
2
|
3
|
fyra
|
Och
|
PÅ
|
P
|
S/P
|
O
|
ett
|
Kina
|
|
3:0 |
1:3 |
3:0 |
3 |
2 |
ett |
7:3 |
5
|
2
|
Australien
|
0:3 |
|
3:0 |
3:1 |
3 |
2 |
ett |
6:4 |
5
|
3
|
Sydkorea
|
3:1 |
0:3 |
|
2:3 |
3 |
ett |
2 |
5:7 |
fyra
|
fyra
|
Japan
|
0:3 |
1:3 |
3:2 |
|
3 |
ett |
2 |
4:8 |
fyra
|
8 september : Australien - Japan 3:1 (29:31, 25:23, 25:19, 26:24); Sydkorea - Kina 3:1 (20:25, 25:17, 25:19, 25:21).
9 september : Australien 3-0 Sydkorea (25:22, 25:20, 25:17); Kina - Japan 3:0 (25:22, 25:23, 25:22).
Resultat
Lagpositioner
Individuella priser
MVP: Benham Mahmoudi
Bästa forward: Benjamin Hardy
Bästa blockerare: Kim Se-jin
Bästa serveringen: Zhu Gang
Bästa setter: Zhou Jian'an
Bästa defensiv: Koichi Nishimura
Bästa receptionist: Lee Temin
Bäst målskytt : Benjamin Hardy
Länkar och källor