Det fjärde Europamästerskapet i korfboll hölls 22-31 oktober 2010 i Nederländerna . För första gången deltog 16 lag i slutskedet av en turnering av det här slaget. Totalt ansökte 24 lag till turneringen ( Bulgarien drog sig senare tillbaka ). Tio lag deltog direkt i turneringen, sex till genom Eurocup 2009. De nio bästa lagen i mästerskapet (inte räknar Nederländerna som nuvarande världsmästare) kvalificerade sig till VM 2011 i Kina . Holländarna blev världsmästare för fjärde gången och besegrade det belgiska laget i finalen med en poäng på 25:21
Turnering | Plats | Platser | Lag |
---|---|---|---|
Värdland | — | ett | Nederländerna |
Direkt | — | 9 | Belgien Katalonien Tyskland England Ungern Tjeckien Ryssland Polen Portugal |
Europacupen 2009 | Luxemburg Slovakien |
6 | Wales Skottland Irland Slovakien Serbien Turkiet |
Grupp A | Grupp B | Grupp C | Grupp D |
---|---|---|---|
Stad | Arena | Etapper |
---|---|---|
Leeuwarden | Kalverdijkje | Grupp A |
Tilburg | T-kvadrat | Grupp B |
Almelo | IISPA | Grupp C |
Haag | HKV Ons Ebernest | Grupp D |
Rotterdam | Topsportcenter | Grupperna E, F, G, H, semifinal, final om 9:e-16:e platser |
Rotterdam | Ohoj | Finaler om 1:a-8:e platser |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nederländerna | 3 | 0 | 0 | 0 | 122 | 24 | +98 | 9 |
2 | Tyskland | 2 | 0 | 0 | ett | 65 | 60 | +5 | 6 |
3 | Ungern | ett | 0 | 0 | 2 | 41 | 78 | -37 | 3 |
fyra | Serbien | 0 | 0 | 0 | 3 | 37 | 103 | -66 | 0 |
22 oktober 2010 |
|
Kalverdijkje Leeuwarden Domare: Paul Jeans England |
22 oktober 2010 |
|
Kalverdijkje Leeuwarden Domare: Lukas Filip Tjeckien |
23 oktober 2010 |
|
Kalverdijkje Leeuwarden Domare: Piotr Osinki Polen |
23 oktober 2010 |
|
Calverdijkje Leeuwarden Domare: Luc Wingerhodet Belgien |
24 oktober 2010 |
|
Kalverdijkje Leeuwarden Domare: Zofrey Pikker Belgien |
24 oktober 2010 |
|
Kalverdijkje Leeuwarden Domare: Steve Jones Wales |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Belgien | 3 | 0 | 0 | 0 | 102 | 31 | +71 | 9 |
2 | Katalonien | 2 | 0 | 0 | ett | 70 | 41 | +29 | 6 |
3 | Polen | ett | 0 | 0 | 2 | 31 | 72 | -41 | 3 |
fyra | Skottland | 0 | 0 | 0 | 3 | 27 | 86 | -59 | 0 |
22 oktober 2010 |
|
T-Square Tilburg Domare: Steve Jones Wales |
22 oktober 2010 |
|
T-Square Tilburg Domare: Henry van Merten Nederländerna |
23 oktober 2010 |
|
T-Square Tilburg Domare: Ricardo Ferreira Portugal |
23 oktober 2010 |
|
T-square Tilburg Domare: Alle Visser Nederländerna |
24 oktober 2010 |
|
T-square Tilburg Domare: Lukas Filip Tjeckien |
24 oktober 2010 |
|
T-Square Tilburg Domare: Ugurtan Akbulut Turkiet |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | tjeckiska | 3 | 0 | 0 | 0 | 85 | 33 | +52 | 9 |
2 | Portugal | 2 | 0 | 0 | ett | 67 | 38 | +29 | 6 |
3 | Wales | ett | 0 | 0 | 2 | 35 | 66 | -31 | 3 |
fyra | Kalkon | 0 | 0 | 0 | 3 | 29 | 79 | -femtio | 0 |
22 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Luc Wingerhodet Belgien |
22 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Jordi Diaz Katalonien |
23 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Sandra Anesh Tyskland |
23 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Paul Jeans England |
24 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Piotr Osinki Polen |
24 oktober 2010 |
|
IISPA Almelo Domare: Alle Visser Nederländerna |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ryssland | 3 | 0 | 0 | 0 | 65 | femtio | +15 | 9 |
2 | England | 2 | 0 | 0 | ett | 75 | 38 | +37 | 6 |
3 | Irland | 0 | ett | 0 | 2 | 32 | 53 | -21 | 2 |
fyra | Slovakien | 0 | 0 | ett | 2 | 33 | 64 | -31 | ett |
22 oktober 2010 |
|
HCV Ons Ebernest Haag Domare: Ricardo Ferreira Portugal |
22 oktober 2010 |
|
HKV Ons Ebernest Haag Domare: Geoffrey Picker Belgien |
23 oktober 2010 |
|
HCV Ons Ebernest Haag Domare: Jordi Diaz Catalonia |
23 oktober 2010 |
|
HCV Ons Ebernest Haag Domare: Ugurtan Akbulut Turkiet |
24 oktober 2010 |
|
HCV Ons Ebernest Haag Domare: Sandra Anush Tyskland |
24 oktober 2010 |
|
HCV Ons Ebernest Haag Domare: Henry van Merten Nederländerna |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nederländerna | 3 | 0 | 0 | 0 | 109 | 26 | +83 | 9 |
2 | Tyskland | 2 | 0 | 0 | ett | 49 | 72 | -23 | 6 |
3 | Ryssland | ett | 0 | 0 | 2 | 63 | 91 | -28 | 3 |
fyra | England | 0 | 0 | 0 | 3 | 41 | 75 | -34 | 0 |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Luc Wingerhodet Belgien |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Ugurtan Akbalut Turkiet |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Geoffrey Picker Belgien |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Piotr Osinki Polen |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Belgien | 3 | 0 | 0 | 0 | 96 | 43 | +53 | 9 |
2 | tjeckiska | ett | ett | 0 | ett | 53 | 69 | -16 | 5 |
3 | Portugal | ett | 0 | 0 | 2 | 58 | 64 | -6 | 3 |
fyra | Katalonien | 0 | 0 | ett | 2 | 41 | 72 | -31 | ett |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Henry van Merten Nederländerna |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Sandra Anush Tyskland |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Paul Jeans England |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Steve Jones Wales |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ungern | 3 | 0 | 0 | 0 | 53 | 37 | +16 | 9 |
2 | Irland | ett | ett | 0 | ett | 43 | 37 | +6 | 5 |
3 | Slovakien | ett | 0 | ett | ett | 36 | 44 | -åtta | fyra |
fyra | Serbien | 0 | 0 | 0 | 3 | 39 | 53 | -fjorton | 0 |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Filip Lukas Tjeckien |
26 oktober 2010 |
|
Topporttsentr Rotterdam Domare: Alle Visser Nederländerna |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Ugurtan Akbalut Turkiet |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Henry van Merten Nederländerna |
Plats | Team | PÅ | V/P | P/P | P | HAN | OP | R | Glasögon |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Polen | 3 | 0 | 0 | 0 | 56 | trettio | +26 | 9 |
2 | Wales | 2 | 0 | 0 | ett | 47 | 45 | +2 | 6 |
3 | Kalkon | ett | 0 | 0 | 2 | 35 | 52 | -17 | 3 |
fyra | Skottland | 0 | 0 | 0 | 3 | 38 | 49 | -elva | 0 |
26 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Jordi Diaz Katalonien |
26 oktober 2010 |
|
Topporttsentr Rotterdam Domare: Alle Visser Nederländerna |
27 oktober 2010 |
|
Topsportcentr Rotterdam Domare: Ricardo Ferreira Portugal |
27 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Luc Wingerhodet Belgien |
Semifinaler | 13:e plats | ||||||
28 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Slovakien | tjugo | ||||||
Skottland | femton | ||||||
30 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Slovakien | 21 | ||||||
Serbien | fjorton | ||||||
15:e plats | |||||||
28 oktober 2010 Rotterdam | 30 oktober 2010 Rotterdam | ||||||
Serbien | 23 | Skottland | 16 | ||||
Kalkon | 12 | Kalkon | 12 |
28 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Sandra Anush Tyskland |
28 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Piotr Osinki Polen |
Match om 15:e plats
30 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Sandra Anush Tyskland |
Match om 13:e plats
30 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Geoffrey Picker Belgien |
Semifinaler | 9:e plats | ||||||
28 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Ungern | arton | ||||||
Wales | fjorton | ||||||
30 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Ungern | 19 | ||||||
Polen | tjugo | ||||||
11:e plats | |||||||
28 oktober 2010 Rotterdam | 30 oktober 2010 Rotterdam | ||||||
Irland | arton | Wales | elva | ||||
Polen | 21 | Irland | tio |
28 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Jordi Diaz Katalonien |
28 oktober 2010 |
|
Topsportcentr Rotterdam Domare: Ricardo Ferreira Portugal |
Match om 11:e plats
30 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Paul Jeans England |
Match om 9:e plats
30 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Luc Wingerhodet Belgien |
Semifinaler | 5:e plats | ||||||
29 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Ryssland | femton | ||||||
Katalonien | 19 | ||||||
31 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Katalonien | 21 | ||||||
England | 16 | ||||||
7:e plats | |||||||
29 oktober 2010 Rotterdam | 31 oktober 2010 Rotterdam | ||||||
England | 17 | Portugal | 23 | ||||
Portugal | femton | Ryssland | femton |
29 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Filip Lukas Tjeckien |
29 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Geoffrey Picker Belgien |
Match om 7:e plats
31 oktober 2010 |
|
Ahoy Rotterdam Domare: Steve Jones Wales |
Match om 5:e plats
31 oktober 2010 |
|
Ahoy Rotterdam Domare: Ugurtan Akbalut Turkiet |
Semifinaler | Den slutliga | ||||||
29 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Nederländerna | 36 | ||||||
tjeckiska | elva | ||||||
31 oktober 2010 Rotterdam | |||||||
Nederländerna | 25 | ||||||
Belgien | 21 | ||||||
3:e plats | |||||||
29 oktober 2010 Rotterdam | 31 oktober 2010 Rotterdam | ||||||
Belgien | 34 | tjeckiska | arton | ||||
Tyskland | elva | Tyskland | elva |
29 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Steve Jones Wales |
29 oktober 2010 |
|
Topsporttsentr Rotterdam Domare: Paul Jeans England |
31 oktober 2010 |
|
Ahoy Rotterdam Domare: Alle Visser Nederländerna |
31 oktober 2010 |
|
Ahoy Rotterdam Domare: Lukas Filip Tjeckien |
Europamästare i korfboll 2010 |
---|
Nederländerna Fjärde titeln |
Slutfördelning av platser | |||
---|---|---|---|
1. Nederländerna | |||
2. Belgien | |||
3. Tjeckien | |||
4. Tyskland | |||
5. Katalonien | |||
6. England | |||
7. Portugal | |||
8. Ryssland | |||
9. Polen | |||
10. Ungern | |||
11. Wales | |||
12. Irland | |||
13. Slovakien | |||
14. Serbien | |||
15. Skottland | |||
16. Turkiet |
Spelare | Antal gjorda poäng |
---|---|
Män | |
1. Tim Bakker Nederländerna |
49 |
2. Bart Kleiman Belgien |
47 |
3. Dmitrij Kazachkov Ryssland |
38 |
Kvinnor | |
1. Andrea Nagy Ungern |
26 |
2. Carla Antunes Portugal |
23 |
3. Dinisa Valova Slovakien |
19 |