Europamästerskapen i studsmatta hålls vartannat år av European Gymnastics Union for Trampolining of the European National Federations. Även EM bland juniorer (14-17 år) hålls parallellt. Idrottare presterar i sådana discipliner som studsmatta, synkroniserat hopp, tumbling och hoppning på en dubbel ministudsmatta.
Inställda tävlingar på grund av covid-19-pandemin
År | EM-nummer | Plats | idrottsarena |
---|---|---|---|
1969 | jag | Paris | |
1971 | II | Gent | |
1973 | III | Edinburgh | |
1975 | IV | Basel | |
1977 | V | Essen | |
1979 | VI | Paris | |
1981 | VII | Brighton | |
1983 | VIII | Burgos | |
1985 | IX | Groningen | |
1987 | X | Braga | |
1989 | XI | köpenhamn | |
1991 | XII | Poznan | |
1993 | XIII | Zursee | |
1995 | XIV | Antibes | |
1997 | XV | Eindhoven | |
1998 | XVI | Dessau | |
2000 | XVII | Eindhoven | |
2002 | XVIII | St. Petersburg | |
2004 | XIX | Sofia | |
2006 | XX | Metz | |
2008 | XXI | Odense | |
2010 | XXII | Varna | |
2012 | XXIII | St. Petersburg | SCC "Petersburg" |
2014 | XXIV | Guimarães | Pavilhão Multiusos de Guimaraes |
2016 | XXV | Valladolid | Pabellon Polideportivo Pisuerga |
2018 | XXVI | Baku | Riksgymnastikarenan |
2020 | XXVII | Göteborg | |
2021 | XXVII | Sochi |
Fet anger det högsta antalet medaljer i sin kategori nedlagda tillstånd
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Ryssland | 84 | 42 | 24 | 150 |
2 | Storbritannien | 28 | 32 | 40 | 100 |
3 | Frankrike | 29 | 22 | 23 | 74 |
fyra | Belarus | 21 | tjugo | tjugo | 61 |
Portugal | 19 | 23 | 19 | 61 | |
5 | USSR | 37 | femton | 6 | 58 |
6 | Tyskland | 16 | arton | tjugo | 54 |
7 | Ukraina | elva | 12 | 26 | 49 |
åtta | Tyskland | 19 | åtta | fyra | 31 |
9 | Spanien | 6 | 5 | fjorton | 25 |
tio | Polen | 7 | åtta | 9 | 24 |
elva | Bulgarien | fyra | 3 | 5 | 12 |
Danmark | 2 | 3 | 7 | 12 | |
12 | Belgien | fyra | fyra | 3 | elva |
13 | Sverige | 2 | 2 | fyra | åtta |
fjorton | Georgien | ett | 3 | ett | 5 |
Nederländerna | ett | 2 | 2 | 5 | |
femton | Schweiz | ett | ett | ett | 3 |
Azerbajdzjan | ett | ett | ett | 3 | |
16 | Slovakien | ett | ett | 0 | 2 |
17 | Moldavien | 0 | 0 | ett | ett |
Total | 294 | 225 | 230 | 749 |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | tyska Chnychev | David Martin | Vladimir Kakorko |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Dmitrij Ushakov | Nikita Fedoreko | Jurij Nikitin |
2014 | Guimarães | Vladislav Goncharov | Dmitrij Ushakov | Luke Strong |
2016 | Valladolid | Vladislav Goncharov | Dmitrij Ushakov | Nathan Bailey |
2018 | Baku | Diego Gancino | Nikita Ilinykh | Alan Morate |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Oleg Ryabtsev | Vladislav Goncharov | Andrey Yudin |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Irina Karavaeva | Anna Dogonadze | Oksana Tsyguleva |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Tatiana Petrenya | Victoria Voronina | Laura Gallagher |
2014 | Guimarães | Anna Garchonak | Katherine Driscoll | Marina Kiyko |
2016 | Valladolid | Yana Pavlova | Anna Garchonak | Katherine Driscoll |
2018 | Baku | Yana Pavlova | Anna Gancharova | Katherine Driscoll |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Yana Lebedeva | Lea Labrousse | Marine Yurbert |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Alexander Moskalenko / tyska Chnychev | Michael Sert / Stefan Reithofer | Simon Milnes / Mark Alexander |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Vyacheslav Modzel / Nikolay Kazak | Luke Strong / Nathan Bailey | Diego Gancino / Nuno Merino |
2014 | Guimarães | Sergey Azaryan / Mikhail Melnik | Lukas Tomaszewski / Bartlomiej Hes | Simon Progin / Nicolas Schori |
2016 | Valladolid | Vladislav Goncharov / Nikolai Kazak | Nikolai Prostorov / Dmitry Bedyaevkin | Diogo Abreu / Pedro Ferreira |
2018 | Baku | Vladislav Goncharov / Oleg Ryabtsev | Sergey Azaryan / Mikhail Melnik | Pierre Gouzou / Joshua Faro |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Vladislav Goncharov / Oleg Ryabtsev | Diogo Abreu / Pedro Ferreira | Fabian Vogel / Kaio Lauxtermann |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Galina Lebedeva / Natalia Karpenkova | Tina Ludwig / Anna Dogonadze | Claire Wright / Kirsten Lawton |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Tatyana Petrenya / Maria Makharinskaya | Katherine Driscoll / Amanda Parker | Anna Dogonadze / Jessica Simon |
2014 | Guimarães | Yana Pavlova / Victoria Voronina | Marina Kiyko / Natalia Moskvina | Marina Urbert / Joel Vallez |
2016 | Valladolid | Marina Urbert / Lea Labrousse | Anna Kornetskaya / Susana Kochesok | Anna Rent / Beatrice Martins Marina Kiiko / Natalia Moskvina |
2018 | Baku | Anna Goncharova / Maria Makharinskaya | Veronica Zemlyanaya / Svetlana Makshtareva | Natalia Moskvina / Svetlana Malikova |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Anna Kornetskaya / Susana Kochesok | Ekaterina Yarshova / Victoria Kuidan | Leonie Adam / Eileen Roesler |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Frankrike | Belarus | Storbritannien |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Tyskland | Belarus | Danmark |
2012 | St. Petersburg | Ryssland | Belarus | Ukraina |
2014 | Guimarães | Ryssland | Portugal | Belarus |
2016 | Valladolid | Ryssland | Belarus | Portugal |
2018 | Baku | Belarus | Ryssland | Ukraina |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Belarus | Portugal | Frankrike |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Ryssland | Belarus | Tyskland |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Ryssland | Tyskland | Frankrike |
2012 | St. Petersburg | Storbritannien | Ukraina | Belarus |
2014 | Guimarães | Storbritannien | Ryssland | Belarus |
2016 | Valladolid | Storbritannien | Ryssland | Spanien |
2018 | Baku | Belarus | Frankrike | Portugal |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Ryssland | Belarus | Frankrike |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Levon Petrosyan | Ruslan Gruzda | Andrey Kozlenko |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Andrey Krylov | Sergey Artemenko | Christoph Willerton |
2014 | Guimarães | Christoph Willerton | Greg Townley | Victor Kiforenko Alexander Mironov |
2016 | Valladolid | Tagir Murtazaev | Christoph Willerton | Grigory Noskov |
2018 | Baku | Mikhail Malkin | Rasmus Steffensen | Vadim Afanasiev |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Elena Bluzhina | Natalia Rakhmanova | Christel Robert |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Rachel Lutsch | Anna Korobeynikova | Victoria Danilenko |
2014 | Guimarães | Lucy Coulbeck | Anastasia Isupova | Catherine Gaas |
2016 | Valladolid | Anna Korobeynikova | Lucy Coulbeck | Rachel Davis |
2018 | Baku | Lucy Coulbeck | Megan Keely | Victoria Danilenko |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Ryssland | Storbritannien | Frankrike |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Ryssland | Belarus | Danmark |
2014 | Guimarães | Ryssland | Danmark | Ukraina |
2016 | Valladolid | Storbritannien | Ryssland | Danmark |
2018 | Baku | Ryssland | Storbritannien | Danmark |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Ryssland | Danmark | Portugal |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Frankrike | Ukraina | Belarus |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2010 | Varna | Ryssland | Tyskland | Ukraina |
2012 | St. Petersburg | Ryssland | Storbritannien | Ukraina |
2014 | Guimarães | Storbritannien | Ryssland | Ukraina |
2016 | Valladolid | Storbritannien | Ryssland | Frankrike |
2018 | Baku | Storbritannien | Ryssland | Frankrike |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Frankrike | Ryssland | Belgien |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Nuno Merino | Uwe Marquardt | Vladimir Koyok |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Andre Pocino | Matthew Swafer | Lazlo Pablo |
2014 | Guimarães | Mikhail Zalomin | Daniel Perez | Jonas Nordfors |
2016 | Valladolid | Mikhail Zalomin | Alexander Odintsov | Dmitry Fedorovsky |
2018 | Baku | Vasily Makarsky | Jonas Nordfors | Diego Carvalho Costa |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Alexander Odintsov | Tiago Sampaio Roman | Daniel Schmidt |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Katarina Prokesova | Theodora Sinilkova | Antonia Ivanova |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | |||
2012 | St. Petersburg | Svetlana Balandina | Anna Robalo | Georgina Varley |
2014 | Guimarães | Polina Troyanova | Georgia Downing | Sylvia Sayote |
2016 | Valladolid | Lina Sjöberg | Polina Troyanova | Christy Way |
2018 | Baku | Christy Way | Polina Troyanova | Lina Sjöberg |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Galina Begim | Lina Sjöberg | Dana Sadkova |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Portugal | Tyskland | Ryssland |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2010 | Varna | Tyskland | Ryssland | Storbritannien |
2012 | St. Petersburg | Ryssland | Portugal | Tyskland |
2014 | Guimarães | Ryssland | Portugal | Storbritannien |
2016 | Valladolid | Ryssland | Portugal | Spanien |
2018 | Baku | Ryssland | Portugal | Spanien |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi | Ryssland | Portugal | Sverige |
År | Plats | Mästare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|---|
2000 | Eindhoven | Belgien | Portugal | Bulgarien |
2002 | St. Petersburg | |||
2004 | Sofia | |||
2006 | Metz | |||
2008 | Odense | |||
2012 | Varna | Ryssland | Tyskland | Storbritannien |
2012 | St. Petersburg | Ryssland | Portugal | Tyskland |
2014 | Guimarães | Portugal | Ryssland | Storbritannien |
2016 | Valladolid | Ryssland | Spanien | Storbritannien |
2018 | Baku | Ryssland | Storbritannien | Portugal |
2020 | Göteborg | |||
2021 | Sochi |