EM i fäktning 2001 hölls 3-8 juni i Koblenz ( Tyskland ). Det blev inga kamper om tredjeplatsen i det individuella mästerskapet; bronsmedaljer togs emot av båda idrottarna som förlorade semifinalmatcherna.
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Italien | 3 | 3 | ett | 7 |
2 | Ryssland | 3 | 2 | ett | 6 |
3 | Tyskland | 2 | 2 | 2 | 6 |
fyra | Ungern | 2 | ett | 6 | 9 |
5 | Belarus | ett | 0 | 0 | ett |
6 | Ukraina | ett | 0 | ett | 2 |
7 | Frankrike | 0 | 2 | ett | 3 |
åtta | Polen | 0 | ett | 2 | 3 |
9 | Belgien | 0 | ett | 0 | ett |
tio | Rumänien | 0 | 0 | 2 | 2 |
Estland | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Total | 12 | 12 | arton | 42 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Epee Individual Championship |
Vitaly Zakharov | Paolo Milanoli | Kaido Kaaberma Pavel Kolobkov |
Epee Team Championship |
Ukraina Maxim Khvorost Alexander Gorbachuk Dmitry Karyuchenko Dmitry Chumak |
Tyskland Jörg Fiedler Michael Flegler Fabian Schmidt Daniel Striegel |
Frankrike Franz Philippe Benoit Janvier Cedric Pillac Eric Boisse |
Folie Individuell |
Simone Vanni | Adam Kshesinski | Ralph Bissdorf Attila Juhas |
Foil Team Championship |
Tyskland Dominik Behr Ralph Bissdorf Marc Pichon Christian Schlechtweg |
Belgien Cedric Goy Pierre Alou Marco Falcetto Jean-Baptiste van Eschander |
Polen Wojciech Schuchnicki Adam Krzesinski Slawomir Mociek Tomasz Tseply |
Sabre Individer |
Stanislav Pozdnyakov | Julien Pilet | Mihai Kovalu Zsolt Nemchik |
Sabre Team Championship |
Ryssland Sergey Sharikov Alexey Frosin Stanislav Pozdnyakov Alexey Dyachenko |
Frankrike Julien Pilet Fabrice Gazin Nicolas Lopez Boris Sanson |
Ungern Dominikos Ferjanczyk Zsolt Nemczyk Kende Fodor Balas Lengyel |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Epee Individual Championship |
Ildiko Mintsa | Tatyana Fakhrutdinova | Haynalka Kiraly Heidi Rohi |
Epee Team Championship |
Ungern Adrienne Hormay Haynalka Kiraly Haynalka Toth Ildiko |
Ryssland Tatiana Fakhrutdinova Anna Sivkova Maria Mazina Tatiana Logunova |
Ukraina Eva Vybornova Anna Garina Olga Partala Natalia Gruzinskaya |
Folie Individuell |
Valentina Vezzali | Giovanna Trillini | Zabine Bau Edina Knapek |
Foil Team Championship |
Italien Valentina Vezzali Diana Bianchedi Giovanna Trillini Margherita Granbassi |
Ungern Edina Knapek Katalin Varga Aida Mohamed Gabriella Lantos |
Rumänien Roxana Scarlat Szabo River Cristina Stahl Claudia Grigorescu |
Sabre Individer |
Elena Nechaeva | Zandra Benad | Ilaria Bianco Orsoia Nagy |
Sabre Team Championship |
Tyskland Sandra Benad Suzanne König Stefanie Kubissa Zabine Tiltges |
Italien Ilaria Bianco Ramona Cataleta Gioia Marzocca Alessia Tognolli |
Polen Katarzyna Kuzniak Alexandra Socha Irena Wieckowska |
Fäktning EM | |
---|---|