Fotbollsmästerskap i Kirovograd-regionen | |
---|---|
Grundad | 1992 |
Område | Ukraina |
Antal deltagare | 6 |
Avsluta till | Ukrainas amatörmästerskap |
Eliminering i | - |
Nuvarande vinnare | "Ingul-Agro-Land" (Berezovka) |
2020 |
Fotbollsmästerskapet i Kirovograd-regionen är en regional tävling för ukrainsk fotboll bland amatörlag . Det hålls under överinseende av Kirovograds regionala fotbollsförbund .
År | Vinnare | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|---|
1990 | "Polygraphtekhnika" Alexandria | ||
1991 | |||
1992 | "Röda stjärnan" Kirovograd | Metallurg Svetlovodsk | "Dawn" Gayvoron |
1993 (våren) | "Röda stjärnan" Kirovograd | "Hydrosila" Kirovograd | Lokomotiv Znamenka |
1993-94 | Lokomotiv Znamenka | "Innovator" Bobrinets | "Cooperator" Novomirgorod |
1994-95 | "Cooperator" Novomirgorod | Burevesnik-Elbrus Kirovograd | Lokomotiv Znamenka |
1995-96 | Lokomotiv Znamenka | "Ingul-Vodokanal" Kirovograd | Burevesnik-Elbrus Kirovograd |
1996-97 | Burevesnik-Elbrus Kirovograd | "Ikar-MAKBO 94" Kirovograd | Lokomotiv Znamenka |
1997-98 | Burevesnik-Elbrus Kirovograd | "Ikar-MAKBO 94" Kirovograd | "Hercules" Novoukrainka |
1998-99 | "Julia-Innovator" Bobrinets | "Ikar-MAKBO 94" Kirovograd | "Conan" Kirovograd |
1999 (höst) | "Polygraphtekhnika-2" Alexandria | "Artemis" Kirovograd | "Julia-Innovator" Bobrinets |
2000 | "Artemis" Kirovograd | "Ikar-MAKBO 94" Kirovograd | "Ptako" Kirovograd |
2001 | "Ikar-MAKBO 94" Kirovograd | "Ptako" Kirovograd | "Hercules" Novoukrainka |
2002 | "Ikar-MAKBO" Kirovograd | "Ptako" Kirovograd | "Hercules" Novoukrainka |
2003 | "Ikar-MAKBO" Kirovograd | "Ptako" Kirovograd | "Zorya" Gayvoron |
2004 | "Ikar-MAKBO" Kirovograd "Innovator" Bobrinets |
"Zorya" Gayvoron | "Ptako-Yatran" Kirovohrad |
2005 | "Dawn" Gayvoron | "Ptako-Yatran" Kirovohrad | "Innovator" Bobrinets |
2006 | FC Znamenka Znamenka | Sokol Sokolovskoe | FC Dolinskaya |
2007 | "Alexandria-Ametist" Alexandria | "Dawn" Gayvoron | FC PSP "Step" Dolinskaya |
2008 | "Alexandria-Ametist" Alexandria | "Dawn" Gayvoron | UkrAgroCom Golovkovka _ _ |
2009 | "Dawn" Gayvoron | UkrAgroCom Golovkovka _ _ | "Ametist" Alexandria |
2010 | UkrAgroCom Golovkovka _ _ | Lokomotiv-Hlebodar Znamenka | "Olympiska" Kirovograd |
2011 | Lokomotiv-Hlebodar Znamenka | "Yatran" Kirovohrad | " Ventura plus " Novomirgorod |
2012 | Burevestnik Petrovo (Znamensky-distriktet) | " Ventura plus " Novomirgorod | Lokomotiv-Hlebodar Znamenka |
2013 | Burevestnik Petrovo (Znamensky-distriktet) | "AF Pyatikhatskaya" Vladimirovka (Petrovsky-distriktet) | " Ventura plus " Novomirgorod |
2014 | "AF Pyatikhatskaya" Vladimirovka (Petrovsky-distriktet) | Burevestnik Petrovo (Znamensky-distriktet) | " Ventura plus " Novomirgorod |
2015 | " Ingulets-2 " Petrovo (Petrovsky-distriktet) | FC Golovkovka | Burevestnik Petrovo (Znamensky-distriktet) |
2016 | "Ny polis" Kropyvnytsky | "Ingulets-3" Petrovo (Petrovsky-distriktet) | FC Golovkovka |
2017 | "Olshanka" | Shlyahovik Alexandria | FC Novoukrainka |
2018 | "UkrAgroCom" (Alexandria-distriktet) | Technopol Kropyvnytskyi | FC Novoukrainka |
2019 | "Star" (Kropivnitsky) | Shlyahovik Alexandria | FC Novoukrainka |
2020 | Lokomotiv Pomoshnaya | "Ingul-Agro-Land" Berezovka | FC Novoukrainka |
2021 | "Ingul-Agro-Land" Berezovka | "Ingul" Pervozvanovka | Agrotech Tishkovka |
Mästerskap i regioner i Ukraina i fotboll bland amatörlag | |
---|---|
Autonoma Republiken Krim , regionala, städer med speciell status |
|
Gemensam |