Ryska mästerskapet i konståkning 1999 | |
---|---|
Typ av tävling | nationella mästerskapet |
datumet | 4 januari–7 januari |
Säsong | 1998-1999 |
Plats | Moskva |
Vinnare | |
Singelskridskoåkning för män | |
Evgeni Plushenko | |
Damsingel | |
Maria Butyrskaya | |
Parskridskoåkning | |
Elena Berezhnaya och Anton Sikharulidze | |
Dans på is | |
Angelica Krylova och Oleg Ovsyannikov | |
Konkurrens | |
Tidigare | Ryska mästerskapet 1998 |
Senare | Ryska mästerskapet 2000 |
Det ryska mästerskapet i konståkning 1999 är en konståkningstävling bland ryska konståkare under säsongen 1998-1999, anordnad av det ryska konståkningsförbundet .
Vid mästerskapen 1999 tävlade idrottare i singel för män och kvinnor , konståkning i par och isdans .
Mästerskapet hölls i Moskva från 4 till 7 januari 1999 .
Plats | namn | TFP |
---|---|---|
ett | Evgeni Plushenko | 2.5 |
2 | Alexey Yagudin | 3.0 |
3 | Alexey Urmanov | 3.5 |
fyra | Alexey Vasilevsky | 8,0 |
5 | Roman Serov | 8.5 |
6 | Evgeny Artemov | 9,0 |
7 | Stanislav Timchenko | 10.5 |
åtta | Anton Klykov | 11.5 |
9 | Sergey Davydov | 13.5 |
tio | Ilja Klimkin | 14,0 |
elva | Alexander Shubin | 17.5 |
12 | Andrey Lezin | 18,0 |
13 | Alexey Fedoseev | 18,0 |
fjorton | Mikhail Myaskov | 20.0 |
femton | Alexander Goncharov | 23,0 |
16 | Ivan Migurin | 23.5 |
Plats | namn | TFP |
---|---|---|
ett | Maria Butyrskaya | 1.5 |
2 | Julia Soldatova | 3.0 |
3 | Victoria Volchkova | 5.0 |
fyra | Irina Slutskaya | 5.5 |
5 | Elena Sokolova | 7.5 |
6 | Daria Timosjenko | 9,0 |
7 | Natalia Ryzhova | 12.5 |
åtta | Irina Nikolaeva | 12.5 |
9 | Svetlana Bukareva | 14.5 |
tio | Svetlana Chernysheva | 15,0 |
elva | Julia Lebedeva | 17,0 |
12 | Anastasia Ratkovskaya | 18,0 |
13 | Irina Tkachuk | 19.5 |
fjorton | Tatiana Zaitseva | 19.5 |
femton | Tatyana Plusheva | 22,0 |
16 | Anna Zorina | 22,0 |
Plats | namn | TFP |
---|---|---|
ett | Elena Berezhnaya / Anton Sikharulidze | 1.5 |
2 | Maria Petrova / Alexey Tikhonov | 4.0 |
3 | Tatyana Totmyanina / Maxim Marinin | 4.0 |
fyra | Marina Eltsova / Andrey Bushkov | 5.5 |
5 | Alena Maltseva / Oleg Popov | 8,0 |
6 | Victoria Maksyuta / Vladislav Zhovnirsky | 8.5 |
7 | Elena Bogospasaeva / Oleg Ponomarenko | 10.5 |
åtta | Anna Kaverzina / Vitaly Dubina | 12,0 |
9 | Victoria Shlyakhova / Grigory Petrovsky | 13.5 |
Plats | namn | TFP |
---|---|---|
ett | Anzhelika Krylova / Oleg Ovsyannikov | 2.0 |
2 | Irina Lobacheva / Ilya Averbukh | 4.0 |
3 | Tatiana Navka / Roman Kostomarov | 6.2 |
fyra | Anna Semenovich / Vladimir Fedorov | 7.8 |
5 | Olga Sharutenko / Dmitry Naumkin | 10.4 |
6 | Nina Ulanova / Mikhail Stifunin | 12.5 |
7 | Oksana Potdykova / Denis Petukhov | 13.4 |
åtta | Elena Pavlova / Alexander Pavlov | 16,0 |
9 | Daria Pirmenova / Evgeny Syrchin | 18,0 |
tio | Yulia Kozelkova / Sergey Zaikov | 20.0 |
elva | Kamilla Kholmatova / Anton Astakhov | 22,0 |
Ryska mästerskapen i konståkning | |
---|---|