Den här artikeln är en lista över spelare som spelade minst en match för huvudlaget i 1998 års ryska mästerskap .
Fet anger spelarna som ingår i listan över de 33 bästa i slutet av säsongen, i kursiv stil - odeklarerade under säsongen.
Spartacus | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Oleg Romantsev |
Stadion |
Dynamo ( 3) Lokomotiv ( 12) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 1: a plats |
Skyttekung | Ilya Tsymbalar (10) |
CSKA | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Oleg Dolmatov |
Stadion |
CSKA (12) Dynamo ( 2) Lokomotiv ( 1) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 2:a plats |
Skyttekung | Vladimir Kulik (14) |
Lokomotiv | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Yuri Semin |
Stadion | " Lokomotiv " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 3:e plats |
Skyttekung |
Alexander Borodyuk Zaza Janashia (8) |
Rotor | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Victor Prokopenko |
Stadion | " Central " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 4:e plats |
Skyttekung | Oleg Veretennikov (22) |
Zenit | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Anatoly Davydov (skådespeleri) |
Stadion | " Petrovskij " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 5:e plats |
Skyttekung |
Alexander Panov Roman Maksimyuk (8) |
Rostselmash | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Sergey Andreev |
Stadion | Rostselmash ( 15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 6:e plats |
Skyttekung | Yuri Matveev (14) |
Uralan | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Vitaly Shevchenko |
Stadion | Centrala Sochi
( 1 ) Centrala Volgograd ( 3 ) Uralan ( 11 ) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 7:e plats |
Skyttekung | Evgeny Durnev (9) |
Alanya | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Valery Gazzaev |
Stadion | " Spartacus " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 8:e plats |
Skyttekung | Giorgi Demetradze (14) |
Dynamo | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Georgy Yartsev |
Stadion | " Dynamo " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 9:e plats |
Skyttekung | Oleg Terekhin (12) |
Chernomorets | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Sergej Butenko |
Stadion | " Labor " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 10:e plats |
Skyttekung | Vyacheslav Gerashchenko (9) |
Torped | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Valentin Ivanov |
Stadion |
Dynamo ( 1) CSKA (1) Luzhniki ( 6) Torpedo ( 7) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 11:e plats |
Skyttekung | Viktor Bulatov (9) |
Sovjets vingar | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Alexander Averyanov-St. |
Stadion | " Metallurg " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 12:e plats |
Skyttekung | Zurab Tsiklauri (6) |
Pärla | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Anatoly Baidachny |
Stadion | " Central " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 13:e plats |
Skyttekung |
Gocha Gogrichiani tysk Kutarba (4) |
Shinnik | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | David Kipiani |
Stadion | " Shinnik " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 14:e plats |
Skyttekung |
Sergey Serebrennikov Vladimir Leonchenko (6) |
Östersjön | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Leonid Tkachenko |
Stadion | " Baltic " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 15:e plats |
Skyttekung |
Dmitry Silin Andrey Fedkov (6) |
Tyumen | |
---|---|
allmän information | |
Säsong | 1998 |
Tränare | Alexander Ignatenko |
Stadion | " Tyumen " (15) |
Konkurrens | |
högsta divisionen | 16:e plats |
Skyttekung | Valentin Egunov (7) |
i Rysslands mästerskap i fotboll | Sammansättningen av lagen|
---|---|
Säsong 1998 i rysk fotboll | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
« 1997 1999 " | ||||||
| ||||||
|