USSR-mästerskapet 1947 i den andra gruppen hölls i två steg:
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | 13 | fjorton | femton | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Lokomotiv Moskva | 0:1 | 1:1 0:2 |
3:2 | 2:2 | 2:1 | 3:0 1:0 |
2:1 | 1:1 | 3:0 | 1:0 | 2:1 | 0:2 | 1:0 3:0 |
28 | 21 | 3 | fyra | 56-22 | 45 | ||
2 | MVO Moskva | 0:3 | 1:2 | 2:1 | 2:1 | 1:1 | 3:0 1:0 |
1:0 | 2:1 2:1 |
28 | 21 | 2 | 5 | 58-20 | 44 | |||||||
3 | Dynamo Riga | 1:3 0:1 |
3:4 2:0 |
4:3 0:4 |
1:1 3:1 |
3:2 1:0 |
4:1 0:1 |
1:1 2:3 |
1:0 1:1 |
3:3 4:1 |
4:0 2:2 |
6:2 4:2 |
1:0 5:1 |
5:0 6:0 |
28 | 16 | 6 | 6 | 70-38 | 38 | ||
fyra | Marinen Moskva | 0:4 | 3:1 | 3:0 | 2:2 | 3:2 | 1:1 | 2:2 1:0 |
2:0 | 1:0 | 28 | femton | 5 | åtta | 46-36 | 35 | ||||||
5 | Labour Reserves Moskva | 0:1 | 0:0 | 2:0 | 4:1 | 4:4 1:3 |
2:0 | 2:0 | 3:1 | 2:4 | 3:2 | 2:2 | 4:0 | 28 | 13 | 5 | tio | 61-46 | 31 | |||
6 | Burevestnik Moskva | 0:3 | 1:0 | 4:0 | 6:0 | 1:0 1:1 |
2:1 | 0:0 | 3:0 | 3:0 | 2:0 | 3:2 | 28 | 13 | 5 | tio | 52-45 | 31 | ||||
7 | DO Leningrad | 2:1 0:3 |
2:3 1:1 |
1:0 0:0 |
0:0 0:0 |
1:5 | 0:0 1:1 |
0:0 1:0 |
1:0 | 28 | tio | tio | åtta | 26-27 | trettio | |||||||
åtta | Dynamo Vilnius | 1:2 0:2 |
0:2 1:2 |
1:0 | 4:1 4:1 |
1:2 2:3 |
3:2 3:2 |
5:3 2:2 |
2:1 1:0 |
3:1 3:0 |
1:2 2:0 |
28 | 13 | 2 | 13 | 55-47 | 28 | |||||
9 | Metro Moskva | 0:3 | 0:5 | 0:1 | 3:2 | 2:0 | 2:0 2:1 |
1:3 | 1:0 | 1:0 | 1:3 | 1:0 | 28 | 9 | 9 | tio | 32-41 | 27 | ||||
tio | Spartak Leningrad | 0:4 | 1:3 | 1:1 | 0:1 | 3:0 | 1:1 | 1:0 1:0 |
3:0 | 0:3 | 2:1 | 28 | 9 | 7 | 12 | 35-38 | 25 | |||||
elva | "Kalev" Tallinn | 1:3 | 1:3 0:7 |
1:1 1:0 |
0:5 | 2:5 3:2 |
1:0 1:4 |
1:1 2:2 |
1:0 | 1:1 0:3 |
0:0 | 1:0 3:0 |
28 | 7 | 9 | 12 | 30-57 | 23 | ||||
12 | Pishchevik Moskva | 3:4 | 0:2 | 1:0 | 2:1 | 1:4 | 3:1 | 3:1 | 2:0 | 1:1 | 28 | åtta | 6 | fjorton | 37-45 | 22 | ||||||
13 | "Dzerzhinets" Leningrad | 3:0 | 0:1 1:3 |
1:2 | 5:3 | 0:3 0:1 |
0:0 | 0:1 | 0:1 3:1 |
3:1 | 1:0 | 2:1 | 28 | åtta | 2 | arton | 34-50 | arton | ||||
fjorton | "Skepsbyggare" Leningrad | 0:2 | 0:2 0:5 |
0:3 0:5 |
2:6 | 1:2 | 0:0 | 1:1 | 2:2 | 2:1 | 1:1 | 1:1 | 2:1 | 28 | 5 | åtta | femton | 24-53 | arton | |||
femton | GÖR Minsk | 0:2 1:3 |
1:2 | 1:3 | 0:1 | 1:1 0:2 |
2:5 | 1:3 | 0:4 | 0:2 | 0:0 | 28 | ett | 3 | 24 | 15-66 | 5 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Torped" Gorkij | 2:1 8:2 |
2:1 2:0 |
2:0 2:2 |
1:0 1:1 |
2:0 0:0 |
4:0 1:1 |
22 | femton | 7 | 0 | 58-20 | 37 | ||||||
2 | Dynamo Saratov | 3:1 3:0 |
3:1 2:1 |
3:1 4:1 |
1:1 2:4 |
4:3 1:1 |
6:2 3:0 |
22 | 12 | fyra | 6 | 54-41 | 28 | ||||||
3 | Zenit Izhevsk | 1:1 4:2 |
3:2 +:- |
6:2 0:0 |
4:2 2:0 |
7:2 2:0 |
22 | elva | 3 | åtta | 53-43 | 25 | |||||||
fyra | Plantera dem. Kirkizh Kovrov | 2:1 3:3 |
5:3 3:2 |
2:4 1:2 |
1:3 2:0 |
3:1 1:0 |
0:0 4:1 |
22 | tio | 5 | 7 | 45-39 | 25 | ||||||
5 | "Torped" Ulyanovsk | 2:1 1:0 |
4:3 1:1 |
2:1 2:1 |
0:2 3:7 |
1:0 3:1 |
0:0 6:0 |
22 | tio | 5 | 7 | 32-30 | 25 | ||||||
6 | "Röd Banner" Ivanovo | 1:1 2:3 |
8:0 0:1 |
1:2 0:2 |
1:1 0:1 |
4:0 4:0 |
5:1 5:1 |
22 | 9 | fyra | 9 | 54-34 | 22 | ||||||
7 | Dynamo Kazan | 0:1 2:4 |
3:3 2:0 |
0:0 1:0 |
0:1 6:0 |
4:0 3:2 |
22 | åtta | 3 | elva | 34-30 | 19 | |||||||
åtta | Khimik Dzerzhinsk | 0:7 0:5 |
2:1 1:2 |
4:2 0:2 |
1:0 1:4 |
4:2 5:0 |
2:1 1:5 |
22 | åtta | 3 | elva | 30-53 | 19 | ||||||
9 | Plantera dem. Kalinina Kaliningrad (MO) | 0:2 4:4 |
2:3 3:4 |
2:2 3:0 |
2:0 0:0 |
6:2 1:2 |
22 | 7 | fyra | elva | 38-45 | arton | |||||||
tio | Torped Yaroslavl | 1:1 1:3 |
2:5 3:4 |
2:2 1:2 |
1:0 0:1 |
0:3 0:0 |
22 | 5 | 7 | tio | 24-37 | 17 | |||||||
elva | "Traktor" Kuibyshev | 3:2 1:2 |
1:2 1:0 |
2:1 3:1 |
0:0 2:2 |
22 | 5 | 7 | tio | 26-50 | 17 | ||||||||
12 | "Sovjeternas vingar" Ufa / Chernikovsk | 0:1 3:3 |
1:3 2:5 |
2:2 3:0 |
2:2 2:0 |
-:+ 2:1 |
1:1 2:4 |
22 | fyra | fyra | fjorton | 34-60 | 12 |
Korrekt spelschema [1]
I dubbelspel finns resultatet av det första mötet mellan motståndarna i cellen med poängen högst upp, nedanför är resultatet av det andra spelet.
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | "Dzerzhinets" Chelyabinsk | 4:0 5:0 |
0:1 2:0 |
1:0 +:- |
3:0 4:0 |
8:0 7:1 |
arton | femton | ett | 2 | 59-6 | 31 | |||||
2 | ODO Novosibirsk | 1:0 1:1 |
5:1 1:0 |
4:0 0:1 |
1:0 3:1 |
arton | elva | 5 | 2 | 35-16 | 27 | ||||||
3 | "Sovjeternas vingar" Molotov | 1:1 2:2 |
3:2 1:1 |
3:0 5:1 |
0:0 1:2 |
2:2 5:0 |
arton | 9 | 6 | 3 | 43-24 | 24 | |||||
fyra | Dynamo Chelyabinsk | 0:5 1:1 |
2:0 0:1 |
-:+ 5:0 |
4:3 2:1 |
3:0 4:0 |
arton | tio | ett | 7 | 35-24 | 21 | |||||
5 | ODO Sverdlovsk | 1:1 1:2 |
1:2 1:0 |
3:0 5:1 |
6:2 6:0 |
arton | 9 | 2 | 7 | 33-17 | tjugo | ||||||
6 | Dzerzhinets Nizhny Tagil | 0:6 0:3 |
2:1 1:3 |
1:3 0:1 |
3:2 3:3 |
2:0 2:0 |
arton | åtta | 2 | åtta | 25-40 | arton | |||||
7 | Dynamo Sverdlovsk | 1:2 2:2 |
1:5 1:3 |
2:2 0:1 |
3:0 | arton | 6 | 3 | 9 | 27-35 | femton | ||||||
åtta | "Sovjeternas vingar" Omsk | 1:6 1:2 |
1:4 2:6 |
1:0 0:1 |
0:2 2:3 |
3:0 2:1 |
arton | 6 | 2 | tio | 26-41 | fjorton | |||||
9 | Avangard Sverdlovsk | 0:2 0:5 |
0:1 1:4 |
1:2 1:0 |
3:3 | 3:0 2:5 |
arton | 3 | 3 | 12 | 16-46 | 9 | |||||
tio | "Sovjeternas vingar" Novosibirsk | 0:2 1:4 |
2:4 1:3 |
0:2 0:1 |
2:2 -:+ |
arton | 0 | ett | 17 | 11-61 | ett |
Korrekt spelschema [2]
I dubbelspel är resultatet av det första mötet mellan motståndarna placerat i cellen med poängen överst, under den är resultatet av det andra spelet.
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | 13 | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Lokomotiv Charkiv | 0:0 | 2:0 | 2:2 | 3:0 | 1:0 | 3:0 | 1:1 | 5:3 | 4:1 | 1:0 | 7:1 | 2:2 | 24 | 19 | fyra | ett | 60-22 | 42 | |
2 | Shakhtar Stalino | 1:2 | 1:0 | 1:1 | 3:1 | 5:0 | 4:0 | 1:2 | 1:2 | 1:1 | 2:1 | 4:1 | 2:0 | 24 | femton | fyra | 5 | 48-19 | 34 | |
3 | "Pishchevik" Odessa | 3:1 | 1:0 | 3:1 | 1:0 | 1:1 | 3:0 | 1:1 | 2:1 | 2:2 | 5:0 | 5:1 | 1:0 | 24 | fjorton | 5 | 5 | 45-21 | 33 | |
fyra | "Stål" Dnepropetrovsk | 1:3 | 0:4 | 0:2 | 1:1 | 0:2 | 2:2 | 3:1 | 6:2 | 4:0 | 3:0 | 3:2 | 2:2 | 24 | elva | åtta | 5 | 55-35 | trettio | |
5 | ODO Kiev | 1:3 | 0:1 | 1:0 | 0:3 | 4:2 | 5:0 | 0:3 | 2:1 | 1:0 | 0:2 | 2:1 | 3:1 | 24 | 13 | ett | tio | 56-34 | 27 | |
6 | Spartak Lviv | 2:4 | 2:0 | 3:1 | 1:1 | 2:0 | 2:3 | 0:2 | 2:2 | 3:1 | 2:4 | 3:0 | 5:1 | 24 | elva | fyra | 9 | 47-41 | 26 | |
7 | Spartak Cherson | 1:3 | 0:4 | 0:1 | 1:3 | 2:1 | 1:1 | 0:5 | 3:2 | 1:0 | 3:0 | 4:0 | 1:0 | 24 | elva | 3 | tio | 40-46 | 25 | |
åtta | Spartak Uzhgorod | 1:4 | 0:2 | 4:1 | 0:3 | 1:6 | 0:1 | 1:2 | 0:1 | 1:3 | 5:1 | 0:2 | 2:0 | 24 | 9 | 3 | 12 | 42-41 | 21 | |
9 | "Dzerzhinets" Charkiv | 0:1 | 0:2 | 0:1 | 2:2 | 1:4 | 5:3 | 4:0 | 4:1 | 2:0 | 0:4 | 2:3 | 2:0 | 24 | 9 | 3 | 12 | 40-46 | 21 | |
tio | "Skepsbyggare" Nikolaev | 1:2 | 2:4 | 1:1 | 1:3 | 0:10 | 2:1 | 1:1 | 1:5 | 1:2 | 5:1 | 2:0 | 2:1 | 24 | 7 | 5 | 12 | 35-53 | 19 | |
elva | Dynamo Voroshilovgrad | 2:3 | 1:2 | 1:1 | 0:0 | 1:2 | 2:4 | 0:3 | 3:1 | 1:4 | 1:1 | 2:1 | 1:2 | 24 | 5 | fyra | femton | 32-55 | fjorton | |
12 | "Bolsjevik" Zaporozhye | 0:1 | 1:2 | 0:4 | 1:6 | 1:6 | 1:3 | 0:7 | 0:4 | 2:0 | 1:2 | 2:2 | 3:0 | 24 | 5 | ett | arton | 25-72 | elva | |
13 | Dynamo Chisinau | 0:2 | 1:1 | 0:4 | 2:4 | 1:6 | 0:2 | 1:5 | 1:1 | 1:1 | 1:5 | 3:2 | 1:2 | 24 | 2 | 5 | 17 | 21-61 | 9 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | ODO Tbilisi | 3:1 1:1 |
2:2 | 2:0 | 10:1 | fjorton | 9 | 3 | 2 | 35-16 | 21 | ||||
2 | Dynamo Jerevan | 0:0 | 2:1 2:2 |
0:1 7:1 |
3:1 4:3 |
3:3 | fjorton | åtta | fyra | 2 | 34-19 | tjugo | |||
3 | Lokomotiv Tbilisi | 0:1 | 0:1 | 3:1 | 4:1 1:1 |
7:2 3:1 |
fjorton | 7 | fyra | 3 | 29-17 | arton | |||
fyra | "Neftchik" Baku | 1:1 3:4 |
1:2 4:2 |
1:2 2:0 |
2:0 | fjorton | 6 | 3 | 5 | 28-21 | femton | ||||
5 | "Sovjeternas vingar" Tbilisi | 0:2 | 0:1 | 3:2 1:1 |
1:1 2:0 |
2:1 1:2 |
fjorton | 6 | 2 | 6 | 20-27 | fjorton | |||
6 | Dynamo Rostov-on-Don | 2:0 3:0 |
2:3 1:3 |
2:4 0:0 |
3:2 1:1 |
fjorton | 5 | 3 | 6 | 19-20 | 13 | ||||
7 | Dynamo Baku | 1:3 0:2 |
0:1 | 1:0 0:2 |
2:5 5:2 |
fjorton | 3 | ett | tio | 18-33 | 7 | ||||
åtta | Spartak Jerevan | 1:4 | 0:4 | 0:2 2:5 |
2:3 3:4 |
fjorton | ett | 2 | elva | 26-55 | fyra |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Dynamo Stalinabad | 1:2 2:0 |
+:- | 1:0 5:1 |
3:0 6:1 |
3:0 0:0 |
16 | 12 | ett | 3 | 39-12 | 25 | ||||
2 | Dynamo Alma-Ata | 4:1 0:2 |
3:0 1:1 |
2:1 10:1 |
3:0 3:0 |
16 | 9 | 5 | 2 | 44-18 | 23 | |||||
3 | Dynamo Tasjkent | 2:4 0:0 |
1:2 0:1 |
0:1 0:0 |
3:0 | 2:0 -:- 3:1 |
1:0 | 16 | 9 | 2 | 5 | 28-13 | tjugo | |||
fyra | Lokomotiv Ashgabat | 1:4 | 1:4 2:2 |
1:1 7:1 |
6:1 0:0 |
1:0 4:0 |
4:0 4:0 |
16 | åtta | fyra | fyra | 37-21 | tjugo | |||
5 | Dynamo Frunze | 0:1 2:1 |
2:0 0:2 |
5:1 4:1 |
1:1 3:1 |
16 | åtta | fyra | fyra | 34-21 | tjugo | |||||
6 | ODO Tasjkent | 3:2 1:1 |
0:2 | 4:0 3:3 |
5:0 | 16 | 6 | fyra | 6 | 26-23 | 16 | |||||
7 | Spartak Alma-Ata | 2:2 1:3 |
3:0 3:0 |
2:0 3:1 |
16 | fyra | 2 | tio | 21-47 | tio | ||||||
åtta | "Zenith" Frunze | 1:3 2:2 |
0:2 0:5 --:- |
0:0 1:0 |
2:2 2:0 |
16 | 2 | 5 | 9 | 10-32 | 9 | |||||
9 | Spartak Tasjkent | 0:5 1:4 |
1:5 | 0:8 1:5 |
0:2 | 16 | 0 | ett | femton | 6-58 | ett |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | H | P | G | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Lokomotiv Moskva | 1:1 | 3:0 | 2:1 | 3:1 | 2:1 | 5 | fyra | ett | 0 | 11-4 | 9 | |
2 | "Torped" Gorkij | 0:0 | 3:1 | 1:1 | 1:0 | 5 | 2 | 3 | 0 | 6-3 | 7 | ||
3 | Lokomotiv Charkiv | 2:0 | 2:0 | 3:1 | 5 | 3 | ett | ett | 7-4 | 7 | |||
fyra | "Dzerzhinets" Chelyabinsk | 5:2 | 1:1 | 5 | ett | ett | 3 | 8-10 | 3 | ||||
5 | Dynamo Stalinabad | 1:0 | 5 | ett | ett | 3 | 5-11 | 3 | |||||
6 | ODO Tbilisi | 5 | 0 | ett | fyra | 3-8 | ett |
USSR fotbollsmästerskap . First League ( lista över klubbar ) | |
---|---|
Grupp "B" | 1936 (c) 1936(o) 1937 1939 1940 |
Andra gruppen | 1945 1946 1947 1948 1949 |
Klass "B" | 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 Ukrainska SSR 1961 Ukrainska SSR 1962 Ukrainska SSR |
Klass "A", andra gruppen | 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 |
Klass "A", den första gruppen | 1970 |
Första ligan | 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 |