USSR fotbollsmästerskap 1970 (klass "B", ukrainska SSR)
USSR-mästerskapet 1970 i zonerna i den ukrainska SSR-klassen "B" hölls i två steg:
- i det första skedet var deltagarna i de sista turneringarna fördelade i två zoner;
- i det andra skedet spelade klubbarna de sista turneringarna.
I samband med avvecklingen av klass "B" fick en del av klubbarna rätt att spela i den andra gruppen av klass "A".
Zonal Stage
1:a zonen i den ukrainska SSR
M |
Team |
ett |
2 |
3 |
fyra |
5 |
6 |
7 |
åtta |
9 |
tio |
elva |
12 |
13 |
fjorton |
Och |
PÅ |
H |
P |
M |
O
|
ett |
Lokomotiv Vinnitsa |
|
0:0 |
1:0 |
2:0 |
0:0 |
3:1 |
4:0 |
2:0 |
1:0 |
3:0 |
3:0 |
2:0 |
1:0 |
+:- |
26 |
femton |
åtta |
3 |
36-10 |
38
|
2 |
Dynamo Khmelnitsky |
1:0 |
|
2:0 |
1:0 |
0:0 |
1:0 |
3:0 |
2:2 |
1:0 |
3:0 |
2:1 |
1:0 |
3:0 |
+:- |
26 |
12 |
tio |
fyra |
26-12 |
34
|
3 |
"Verkhovyna" Uzhgorod |
1:0 |
1:0 |
|
1:0 |
3:1 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
1:0 |
2:1 |
5:0 |
0:0 |
1:0 |
26 |
fjorton |
6 |
6 |
24-13 |
34
|
fyra |
Lokomotiv Donetsk |
0:0 |
0:0 |
2:0 |
|
0:0 |
3:0 |
1:2 |
4:0 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
4:2 |
3:0 |
2:1 |
26 |
12 |
7 |
7 |
37-18 |
31
|
5 |
Shakhtar Sverdlovsk |
1:1 |
0:0 |
2:0 |
1:3 |
|
0:0 |
0:1 |
3:4 |
4:0 |
2:1 |
1:0 |
1:0 |
3:0 |
+:- |
26 |
elva |
9 |
6 |
27-17 |
31
|
6 |
Karpaty Mukachevo |
1:0 |
2:1 |
0:1 |
2:0 |
0:0 |
|
2:2 |
2:1 |
3:1 |
0:0 |
2:1 |
4:0 |
3:0 |
2:0 |
26 |
elva |
7 |
åtta |
30-26 |
29
|
7 |
Avangard antracit |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
2:2 |
|
1:1 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
+:- |
26 |
9 |
tio |
7 |
18-24 |
28
|
åtta |
Dnepr Cherkasy |
0:1 |
2:0 |
1:1 |
2:2 |
1:1 |
2:1 |
3:0 |
|
4:1 |
1:2 |
2:2 |
3:0 |
1:0 |
+:- |
26 |
9 |
åtta |
9 |
33-32 |
26
|
9 |
"Torped" Berdyansk |
1:1 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
0:1 |
3:0 |
0:0 |
1:0 |
|
1:0 |
3:0 |
0:2 |
2:1 |
0:0 |
26 |
7 |
9 |
tio |
16-26 |
23
|
tio |
Shakhtar Alexandria |
1:1 |
1:1 |
0:2 |
2:2 |
2:1 |
0:1 |
0:0 |
2:0 |
3:1 |
|
1:0 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
26 |
7 |
åtta |
elva |
18-29 |
22
|
elva |
"Podillya" Kamenetz-Podolsky |
0:1 |
0:0 |
1:0 |
1:0 |
1:0 |
1:1 |
1:2 |
0:0 |
1:1 |
3:0 |
|
2:0 |
2:1 |
+:- |
26 |
7 |
7 |
12 |
19-27 |
21
|
12 |
Shakhtar Red Luch |
0:5 |
0:0 |
0:0 |
0:5 |
0:3 |
3:1 |
1:0 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
1:1 |
|
1:0 |
1:0 |
26 |
7 |
7 |
12 |
13-40 |
21
|
13 |
Shakhtar Torez |
1:1 |
0:2 |
0:0 |
0:0 |
0:1 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
|
0:0 |
26 |
5 |
åtta |
13 |
9-26 |
arton
|
fjorton |
"Prometheus" Dneprodzerzhinsk [1] |
2:3 |
2:1 |
-:+ |
-:+ |
0:1 |
-:+ |
2:1 |
1:2 |
-:+ |
-:+ |
0:0 |
-:+ |
-:+ |
|
26 |
2 |
fyra |
tjugo |
8-14 |
0
|
2:a zonen i den ukrainska SSR
M |
Team |
ett |
2 |
3 |
fyra |
5 |
6 |
7 |
åtta |
9 |
tio |
elva |
12 |
13 |
fjorton |
Och |
PÅ |
H |
P |
M |
O
|
ett |
Khimik Severodonetsk |
|
4:0 |
6:0 |
2:2 |
2:0 |
2:0 |
4:2 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
2:0 |
0:0 |
4:1 |
0:0 |
26 |
arton |
åtta |
0 |
48-10 |
44
|
2 |
Torped Lutsk |
1:1 |
|
2:0 |
0:0 |
5:0 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
1:0 |
2:0 |
1:0 |
1:1 |
2:1 |
3:1 |
26 |
12 |
9 |
5 |
27-17 |
33
|
3 |
Avangard Makeevka |
0:1 |
0:0 |
|
1:1 |
1:1 |
1:0 |
2:0 |
2:0 |
2:2 |
2:1 |
0:0 |
2:0 |
1:0 |
3:0 |
26 |
tio |
tio |
6 |
29-26 |
trettio
|
fyra |
"Goryn" Rivne |
1:1 |
0:1 |
0:0 |
|
1:1 |
2:0 |
1:1 |
2:0 |
4:1 |
2:1 |
1:0 |
3:0 |
3:0 |
1:0 |
26 |
åtta |
12 |
6 |
30-21 |
28
|
5 |
Avangard Kramatorsk |
1:4 |
2:0 |
2:1 |
3:1 |
|
1:1 |
0:1 |
2:2 |
1:1 |
1:0 |
1:1 |
2:0 |
3:1 |
3:0 |
26 |
tio |
7 |
9 |
32-34 |
27
|
6 |
"Kommunarets" Kommunarsk |
0:2 |
1:0 |
1:3 |
0:0 |
0:0 |
|
2:0 |
1:0 |
0:1 |
3:0 |
2:0 |
4:1 |
1:0 |
2:0 |
26 |
tio |
6 |
tio |
24-21 |
26
|
7 |
"Vanguard" Rovenki |
1:1 |
1:0 |
0:0 |
1:1 |
1:0 |
0:3 |
|
1:0 |
2:1 |
2:0 |
1:0 |
0:0 |
2:1 |
3:1 |
26 |
9 |
åtta |
9 |
25-29 |
26
|
åtta |
Shakhtar Chervonograd |
0:0 |
1:1 |
2:0 |
2:1 |
1:2 |
2:0 |
1:1 |
|
2:0 |
2:0 |
0:0 |
1:0 |
2:0 |
1:1 |
26 |
åtta |
7 |
elva |
23-24 |
23
|
9 |
"Energi" Nya Kakhovka |
0:1 |
2:0 |
1:3 |
1:1 |
3:1 |
0:0 |
3:2 |
1:0 |
|
3:1 |
2:1 |
1:0 |
4:0 |
0:2 |
26 |
9 |
5 |
12 |
29-32 |
23
|
tio |
"Oilman" Drohobych |
0:1 |
1:1 |
2:2 |
0:0 |
2:1 |
2:1 |
1:1 |
1:0 |
1:0 |
|
1:0 |
1:0 |
2:0 |
4:2 |
26 |
åtta |
6 |
12 |
22-34 |
22
|
elva |
Avangard Zhovti Vody |
0:1 |
1:1 |
1:2 |
1:0 |
0:1 |
1:1 |
1:0 |
0:1 |
1:0 |
2:0 |
|
0:0 |
5:1 |
1:0 |
26 |
7 |
7 |
12 |
19-22 |
21
|
12 |
"Trubnik" Nikopol |
0:1 |
0:1 |
1:1 |
2:1 |
2:0 |
0:0 |
1:1 |
2:1 |
1:1 |
3:0 |
1:0 |
|
0:1 |
1:1 |
26 |
5 |
elva |
tio |
17-25 |
21
|
13 |
Shakhtar Kirovsk |
0:0 |
0:0 |
0:0 |
1:0 |
2:1 |
2:0 |
2:1 |
2:2 |
1:0 |
1:1 |
1:1 |
1:1 |
|
1:2 |
26 |
7 |
7 |
12 |
21-38 |
21
|
fjorton |
SKCHF Sevastopol
|
1:3 |
0:0 |
2:0 |
1:1 |
1:2 |
0:1 |
1:0 |
2:0 |
2:1 |
0:0 |
1:2 |
0:0 |
0:1 |
|
26 |
6 |
7 |
13 |
21-34 |
19
|
Sista steget
För 1:a - 14:e platser
För 15:e - 27:e platser
Anteckningar
- ↑ "Prometheus" drogs ur tävlingen efter den första omgången, i de återstående matcherna tilldelades han ett tekniskt nederlag /
Länkar
Fotbollsmästerskapet i den ukrainska SSR |
---|
mästerskap | Mästerskap bland lag av städer |
|
---|
Mästerskap i samhället "Dynamo" |
|
---|
Mästerskap bland klubblag |
|
---|
|
---|
KFK-tävlingar | |
---|
Mästarlagstävling _ _ | klass "B", ukrainsk SSR |
|
---|
klass "A", andra gruppen |
|
---|
andra ligan i Sovjetunionen |
|
---|
den näst lägsta ligan i Sovjetunionen |
|
---|
|
---|
1970 organiserades fotbollsmästerskapet i den ukrainska SSR i två divisioner av USSR-mästerskapet på en gång: klass "A", andra grupp och klass "B", ukrainska SSR |