USSR Women's Chess Championship 1975 är det trettiofemte USSR Women's Chess Championship. Hålls 1-31 oktober i Frunze . _
Final - 17 deltagare. Uppförandeordning: 3 semifinaler - Voronezh, Zaporozhye och Novosibirsk och mästerskapen för DSO Burevestnik, Spartak, Trud och Sovjetunionens väpnade styrkor - 2 vinnare från varje tävling tog sig till finalen; enligt resultaten av det 34:e nationella mästerskapet - E. Fatalibekova, V. Kozlovskaya och M. Litinskaya.
T. Fomina, L. Shcherbina, E. Akhmylovskaya var i ledningen i sin tur i mästerskapet. På mållinjen var de före L. Belavenets, som jämnt höll hela mästerskapet - 10 poäng. 2:a-3:e platserna delades av Fomin och Shcherbina - 9½ poäng vardera.
Mästerskapet var också en FIDE-zonturnering; Belavenets, Fomina och Shcherbina vann rätten att delta i den interzonala turneringen .
L. Belavenets - T. Fomina :
1. d4 e6 2. Nd2 d5 3. Ngf3 Nf6 4. e3 c5 5. c3 Bd6 6. Bd3 Qc7 7. 0-0 0-0 8. dxc5 Bxc5 9. 10. Nc6 . Qe2 Re8? 11 e5! Ng4? 12. Nb3 Be7 13. Re1 f6 14. exf6 Bxf6 15. h3 Nge5 16. Nxe5 Qxe5 17. Bxh7+ Kf8 18. Be3 b6 19. Bg6 Rd8 20. Nd4 Nxd4 21. Rxe2 Vit, Rxe2 och Vit vann.
Nej. | Medlemmar | Stad | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | 13 | fjorton | femton | 16 | 17 | Glasögon | Plats | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | L. Belavenets | Moskva | ett | ½ | ½ | ett | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ett | ett | ½ | ½ | ett | tio | ett | ||
2 | T. Fomina | Tallinn | 0 | 0 | ett | 0 | ett | ½ | 0 | ett | ½ | ett | 0 | ett | ett | ett | ½ | ett | 9½ | 2-3 | ||
3 | L. Shcherbina | Sevastopol | ½ | ett | ½ | ett | 0 | ett | 0 | ½ | ½ | ½ | ett | 0 | ett | ½ | ½ | ett | 9½ | 2-3 | ||
fyra | E. Akhmylovskaya | Krasnojarsk | ½ | 0 | ½ | ett | ett | ½ | ½ | ett | ½ | ett | ett | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 9 | 4-5 | ||
5 | E. Fatalibekova | Moskva | 0 | ett | 0 | 0 | ½ | ½ | ½ | ett | ett | 0 | ½ | ½ | ett | ett | ett | ½ | 9 | 4-5 | ||
6 | V. Kozlovskaya | Pyatigorsk | ½ | 0 | ett | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ett | ½ | ett | ett | ½ | 8½ | 6 | ||
7 | T. Zatulovskaya | Moskva | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ett | ½ | ett | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | ett | åtta | 7-11 | ||
åtta | A. Greenfeld | Kaliningrad | ½ | ett | ett | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | ett | ½ | ett | 0 | åtta | 7-11 | ||
9 | M. Litinskaya | Lviv | ½ | 0 | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | ett | ett | ½ | ett | 0 | 0 | ett | ett | ett | åtta | 7-11 | ||
tio | L. Saunina | Sverdlovsk | ett | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | ett | 0 | ett | ett | ½ | åtta | 7-11 | ||
elva | M. Chiburdanidze | Tbilisi | ½ | 0 | ½ | 0 | ett | ½ | ½ | ½ | ½ | ett | ett | ett | 0 | 0 | ett | 0 | åtta | 7-11 | ||
12 | L. Kristol | Leningrad | ½ | ett | 0 | 0 | ½ | ½ | ett | ett | 0 | ½ | 0 | 0 | 0 | ett | ett | ½ | 7½ | 12-14 | ||
13 | M. Ranniku | Tallinn | 0 | 0 | ett | ett | ½ | 0 | ½ | ett | ett | 0 | 0 | ett | ½ | 0 | 0 | ett | 7½ | 12-14 | ||
fjorton | N. Titorenko | Moskva | 0 | 0 | 0 | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | ett | ett | ett | ett | ½ | ½ | 0 | ett | 7½ | 12-14 | ||
femton | N. Medianikova | Moskva | ½ | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | ½ | 0 | 0 | ett | 0 | ett | ½ | ett | ½ | 6½ | femton | ||
16 | T. Belova | Pskov | ½ | ½ | ½ | ½ | 0 | 0 | ett | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ett | ett | 0 | ett | 6 | 16 | ||
17 | N. Gurieli | Tbilisi | 0 | 0 | 0 | ett | ½ | ½ | 0 | ett | 0 | ½ | ett | ½ | 0 | 0 | ½ | 0 | 5½ | 17 | ||
arton | B. Samaganova | Frunze | ½ | 0 | 0 | 0 | ½ | ½ | ett | — | hoppade av |
USSR damschackmästerskap | |
---|---|
1927-1937 | |
1945-1949 |
|
1950-1959 | |
1960-1969 | |
1970-1979 | |
1980-1989 | |
1990-1991 |