Tjeckiska curlingmästerskapet bland mixed double ( tjeckiska MČR mixed doubles ) är en årlig tävling av tjeckiska mixed doubles (mixed doubles) curlinglag (laget måste bestå av en man och en kvinna; se sv: Mixed double curling ). Det har hållits sedan 2007-2008 (? specificera) . Arrangör är det tjeckiska curlingförbundet ( tjeckiska Český Svaz Curlingu ) [1] [2] .
Vinnaren av mästerskapet får rätten att representera Tjeckien på den internationella arenan som dess mixeddubbel curlinglag fram till nästa mästerskap .
Uppställningarna visas i ordningsföljd: kvinnor (V), man (M), tränare (om någon).
År | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
2008 [3] 5–7 december |
Aritma 1 W: Anna Kubeshkova M: Karel Kubeshka |
Ledoborci 1 W: Gana Chekhova M: Jiří Marša |
Trutnov 2 W: Jana Jelínková M: Milos Goferka |
2009 [4] 18–20 december |
Aritma 1 W: Anna Kubeshkova M: Karel Kubeshka tränare: Jiří Candra |
Aritma 2 W: Teresa Pliskova M: Jiří Candra |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
2010 [5] 17–19 december |
Zbraslav OH F: Linda Klimova M: Jan Sedlář |
CC Letící kameny W: Gana Chekhova M: Radek Zdarsky |
Savona 2 W: Clara Svatoneva M: Jakub Splavets |
2011 [6] 16–18 december |
Prag Tee Party W: Sara Yagodova M: Radek Bogach |
Zbraslav TP F: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Zbraslav R F: Irena Reitmajerová M: Tomas Valek |
2012 [7] 14–16 december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
MD CC Savona 3 W: Michaela Nádherová M: Martin Štěpánek |
Dion VIP W: Eliška Srnská M: Marek Chernovski |
2013 [8] 6–8 december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
Savona 1 V: Carolina Frederiksen M: Michal Zdenka |
Zbraslav D F: Kamila Moshova M: Martin Mulač |
2014 [9] 12–14 december |
Liboc 3 W: Anna Kubeshkova M: Jiří Candra tränare: Karel Kubeška |
Liboc 1 W: Alzbeta Baudishova M: Jan Zelingr tränare: Kryštof Tabery |
Savona 3 W: Carolina Frederiksen M: Michal Zdenka |
2015 [10] 4–6 december |
Liboc 3 W: Anna Kubeshkova M: Jiří Candra tränare: Karel Kubeška |
Trutnov 1 W: Jana Jelínková M: Ondřej Mihola tränare: Jiří Deyl |
Savona 1 W: Michaela Nádherová M: Jakub Bares |
2016 [11] 2–4 december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
Savona 4 W: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Zbraslav Tabery W: Eliška Srnská M: Kryštof Tabery |
2017 [12] 13–15 oktober, 1–4 december |
Zbraslav H F: Zuzana Gaykova M: Tomasz Paul |
PLC LEDO F: Yana Nacheradskaya M: Radek Bogach |
Savona M F: Eva Malková M: Dalibor Miklik |
2019 [13] 28–30 september, 30 november – 2 december, 1–3 februari |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomasz Paul |
Savona 1 V: Petra Vinsova M: Lukasz Klima |
Savona M F: Eva Miklíková M: Dalibor Miklík |
2020 [14] 28–30 september, 30 november – 2 december, 1–3 februari |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomas Paul tränare: Jakub Baresh |
Savona 5 W: Carolina Frederiksen M: Radek Bogach |
Savona M F: Eva Miklíková M: Dalibor Miklík |
2021 [15] 19–21 september |
Mästerskapet inställt på grund av covid-19-pandemin | ||
2022 [16] [17] [18] 26 februari– 1 mars |
Dion VM V: Yuliya Zelingrova M: Vit Khabichovsky tränare: Petr Horák |
Zbraslav H F: Zuzana Paulova M: Tomas Paul tränare: Jakub Baresh |
Trutnov 1 F: Jana Jelinkova M: Ondřej Mihola |
Curlingspelare | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Tomasz Paul | 6 | ett | ett |
Zuzana Paulova (Gaikova) | 6 | ett | ett |
Anna Kubeshkova | fyra | ||
Jiri Candra | 2 | ett | |
Karel Kubeshka | 2 | ||
Radek Bogach | ett | 2 | |
Julia Zelingrova | ett | ||
Linda Klimova | ett | ||
Wit Khabichovsky | ett | ||
Sara Yagodova | ett | ||
Jan Sedlar | ett | ||
Lukas Klima | 3 | ||
Petra Vinsova | 3 | ||
Carolina Frederiksen | 2 | ett | |
Hana Chechova | 2 | ||
Jana Jelinkova | ett | 2 | |
Michaela Nadherova | ett | ett | |
Michal Zdenka | ett | ett | |
Alzhbeta Baudishova | ett | ||
Jiri Marša | ett | ||
Ondrej Michola | ett | ett | |
Yana Nacheradskaya (Shafarikova) | ett | ||
Teresa Pliskova | ett | ||
Martin Steppanek | ett | ||
Radek Zhdarsky | ett | ||
Jan Zelingr | ett | ||
Dalibor Miklik | 3 | ||
Eva Miklikova (Malkova) | 3 | ||
Eliska Srnska | 2 | ||
Jakub Baresh | ett | ||
Marek Chernovsky | ett | ||
Milos Goferka | ett | ||
Kamila Moshova | ett | ||
Martin Mulac | ett | ||
Irena Reitmajerova | ett | ||
Jakub Splavets | ett | ||
Clara Svatoneva | ett | ||
Krystof Tabery | ett | ||
Tomas Valek | ett |