Kvalificering (uttagningsturnering) för det 15:e världsmästerskapet i volleyboll för män hölls från 28 januari till 2 september 2001 med deltagande av 61 landslag. 22 resor till den sista turneringen i världsmästerskapet spelades (11 från Europa , 4 från Asien , 3 från Nord-, Centralamerika och Karibien , 2 från Sydamerika , 2 från Afrika ). Lagen från Argentina (värdland) och Italien (vinnare av förra VM ) är undantagna från kvalificering.
Deltagande lag: Österrike , Belgien , Bulgarien , Bosnien och Hercegovina , Ungern , Grekland , Tyskland , Danmark , Israel , Spanien , Lettland , Moldavien , Nederländerna , Norge , Polen , Portugal , Ryssland , Rumänien , Slovakien , Slovenien , Turkiet , Ukraina , Finland , Frankrike , Kroatien , Tjeckien , Estland , Jugoslavien .
12–14 juli 2001. Sevilla ( Spanien )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Spanien | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Kroatien | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 8:3 | 5 | |
3 | Österrike | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra | |
fyra | Norge | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
24–26 juni 2001. 's-Hertogenbosch ( Nederländerna )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nederländerna | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Portugal | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:3 | 5 | |
3 | Danmark | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 3:7 | fyra | |
fyra | Israel | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
22–24 juni 2001. Ostrava ( Tjeckien )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | tjeckiska | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Ukraina | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:4 | 5 | |
3 | Ungern | 0:3 | 1:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 4:7 | fyra | |
fyra | Slovenien | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
31.08–2.09.2001. Lodz ( Polen )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Frankrike | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:1 | 6 | |
2 | Polen | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:3 | 5 | |
3 | Lettland | 1:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | Moldavien | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
24–26.08.2001. Presov ( Slovakien )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Bulgarien | 3:0 | 1:3 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:3 | 5 | |
2 | Slovakien | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:4 | 5 | |
3 | Belgien | 3:1 | 1:3 | 0:3 | 3 | ett | 2 | 4:7 | fyra | |
fyra | Rumänien | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra |
17–19 augusti 2001. Tammerfors ( Finland )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Jugoslavien | 3:1 | 3:1 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Finland | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:4 | 5 | |
3 | Tyskland | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
fyra | Bosnien och Hercegovina | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
6–8 juli 2001. Bursa ( Turkiet )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Grekland | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Ryssland | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 7:3 | 5 | |
3 | Kalkon | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
fyra | Estland | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Enligt resultaten från gruppomgången ska vinnarna i grupperna - Spanien , Nederländerna , Tjeckien , Frankrike , Bulgarien , Jugoslavien , Grekland , samt Kroatien , Ryssland , Portugal och Polen , som tog andraplatser i grupperna . , fick kuponger för VM 2002 .
Deltagande lag: Australien , Indien , Indonesien , Kazakstan , Qatar , Kina , Saudiarabien , Thailand , Taiwan , Uzbekistan , Sydkorea , Japan .
3–5.08.2001. Alma-Ata ( Kazakstan )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Sydkorea | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Kazakstan | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:3 | 5 | |
3 | Indonesien | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3 | ett | 2 | 3:7 | fyra | |
fyra | Uzbekistan | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 3 | 0 | 3 | 1:9 | 3 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Japan | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | Indien | 1:3 | 3:1 | 3:1 | 3 | 2 | ett | 7:5 | 5 | |
3 | Taiwan | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | Qatar | 1:3 | 1:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
28–30 augusti 2001. Macau ( Kina )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Kina | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Australien | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:4 | 5 | |
3 | Thailand | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | Saudiarabien | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Enligt resultaten från gruppomgången fick vinnarna av grupperna - Sydkorea , Japan , Kina , samt två lag som tog andraplatser i grupperna C och E - Kazakstan och Australien biljetter till VM 2002 .
Efter det sydkoreanska lagets vägran att delta i mästerskapet överfördes den lediga platsen till Europa.
Deltagande lag: Aruba , Barbados , Dominikanska republiken , Kanada , Kuba , Mexiko , Nederländska Antillerna , Puerto Rico , USA , Jamaica .
13–17 juni 2001. Oranjestad ( Aruba )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Dominikanska republiken | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Nederländska Antillerna | 0:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:3 | 5 | |
3 | Jamaica | 0:3 | 0:3 | 3:2 | 3 | ett | 2 | 3:8 | fyra | |
3 | Aruba | 0:3 | 0:3 | 2:3 | 3 | 0 | 3 | 2:9 | 3 |
Dominikanska republiken och Nederländska Antillerna gick vidare till gruppspelet, där de fick sällskap av ytterligare 6 lag.
27–29 juli 2001. Havanna ( Kuba )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Kuba | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:0 | 6 | |
2 | Mexiko | 0:3 | 3:1 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 6:4 | 5 | |
3 | Puerto Rico | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 4:6 | fyra | |
fyra | Nederländska Antillerna | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
26–28 juli 2001. Winnipeg ( Kanada )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Kanada | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 3 | 3 | 0 | 9:2 | 6 | |
2 | USA | 2:3 | 3:0 | 3:0 | 3 | 2 | ett | 8:3 | 5 | |
3 | Dominikanska republiken | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 3:6 | fyra | |
fyra | Barbados | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3 | 0 | 3 | 0:9 | 3 |
Enligt resultaten från gruppomgången fick vinnarna av grupperna - Kuba och Kanada , samt ett av de två lag som tog andraplatser i grupperna - USA biljetter till VM 2002 . Ett annat lag bland dem som blev tvåa i grupperna - Mexiko - möttes i slutspelsmatcherna med det tredje laget i den sydamerikanska zonen i det venezuelanska landslaget.
Deltagande lag: Brasilien , Venezuela , Chile .
26–28 juli 2001. Sao Caetano do Sul ( Brasilien )
M | Team | ett | 2 | 3 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Brasilien | 3:0 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:0 | fyra | |
2 | Venezuela | 0:3 | 3:0 | 2 | ett | ett | 3:3 | 3 | |
3 | Chile | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Enligt resultaten av gruppomgången fick vinnaren av gruppomgången, Brasilien , biljetter till VM 2002 . Det andraplacerade venezuelanska laget möttes i slutspelet med det fjärde laget i det mexikanska landslagets nordamerikanska zon.
1–2 september 2001. Caracas ( Venezuela )
1 september . Venezuela - Mexiko 3:0 (25:22, 25:19, 25:18). 1 september . Venezuela - Mexiko 3:1 (25:18, 22:25, 25:16, 30:28).Efter resultaten av slutspelet i de två zonerna på den amerikanska kontinenten fick Venezuela en biljett till VM 2002 .
Deltagande lag: Algeriet , Egypten , Kamerun , Kenya , Marocko , Namibia , Nigeria , Tunisien .
28–30 januari 2001. Benin City ( Nigeria )
M | Team | ett | 2 | 3 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nigeria | 3:1 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:1 | fyra | |
2 | Kenya | 1:3 | 3:0 | 2 | ett | ett | 4:3 | 3 | |
3 | Namibia | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Nigeria och Kenya gick vidare till gruppspelet, där de fick sällskap av ytterligare 5 lag.
10–12.08.2001. Kairo ( Egypten )
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Egypten | 3:0 | 3:2 | 3:1 | 3 | 3 | 0 | 9:3 | 6 | |
2 | Kamerun | 0:3 | 3:0 | 2:3 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
3 | Nigeria | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 3 | ett | 2 | 5:6 | fyra | |
fyra | Marocko | 1:3 | 3:2 | 0:3 | 3 | ett | 2 | 4:8 | fyra |
9–11 augusti 2001. Alger ( Alger )
M | Team | ett | 2 | 3 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Tunisien | 3:0 | 3:0 | 2 | 2 | 0 | 6:0 | fyra | |
2 | Algeriet | 0:3 | 3:0 | 2 | ett | ett | 3:3 | 3 | |
3 | Kenya | 0:3 | 0:3 | 2 | 0 | 2 | 0:6 | 2 |
Enligt resultaten från gruppomgången fick vinnarna av grupperna, Egypten och Tunisien , biljetter till VM 2002 .