Handbolls-VM för damer 2019 | |
---|---|
Handbolls-VM för damer 2019 | |
Turneringsdetaljer | |
Land | Japan |
datumet | 30 november–15 december |
Lag | 24 (av 6 konfederationer) |
Platser | 5 (i 5 värdstäder) |
Toppplatser | |
Mästare | Nederländerna (1:a titeln) |
Andra plats | Spanien |
Tredje plats | Ryssland |
Fjärde plats | Norge |
Turneringsstatistik | |
Spelade matcher | 96 |
Gjorda mål | 5179 (53,95 per match) |
Närvaro | 315 748 (3 289 per match) |
Målskytt(ar) |
Lois Abbing (71 mål) |
Den bästa spelaren | Estavan Polman |
XXIV världsmästerskapen i handboll för kvinnor hölls i Japan från 30 november till 15 december 2019 . Japan stod värd för världsmästerskapet i handboll för damer för första gången. I Asien hölls dam-VM senast 2009 i Kina.
Det holländska laget leddes av 36-årige fransmannen Emmanuel Mayonnadeför första gången i sin historia vann den största turneringen (VM, EM eller OS). Samtidigt vann holländarna världsmästerskapen 2015 och 2017, samt EM 2016 och 2018. 27-årige Estavan Polman erkändes som den mest värdefulla spelaren i turneringen.
Spanjorerna spelade i finalen i världscupen för första gången i historien. Tidigare hade de bara en bronsmedalj 2011 .
Det ryska laget tog sina första medaljer vid världsmästerskapen sedan 2009. Samtidigt, för ryssarna, var dessa medaljer de första i historien som inte var guld, de hade tidigare vunnit 4 medaljer och alla var guld). Det ryska landslaget leddes för första gången i historien vid den största turneringen av en utlänning-spanjor Ambros Martin . Ryssarna vann 9 av 10 matcher i turneringen med en skillnad på minst 5 mål och förlorade bara mot Nederländerna i semifinalen (32:33). Inget annat lag, inklusive mästarna, har vunnit mer än 7 segrar i turneringen. Anna Vyakhireva blev bäst i turneringen i mål + passningssystemet - 107 (45 + 62) på 10 matcher.
Det norska landslaget , som förlorade mot ryssarna i matchen om tredjeplatsen, blev utan VM-priser för bara andra gången under de senaste sju turneringarna. Inte ett enda skandinaviskt lag har varit bland världscupvinnarna för bara tredje gången sedan 1993. 2017 års världsmästare och 2018 års europeiska mästare, fransmännen , tog sensationellt bara en 13:e plats.
Kumamoto Prefecture är den region som kommer att få förtroendet att anordna världscupen. Dessutom kommer en japansk organisationskommitté att organiseras i Tokyo för att förbereda sig för de olympiska spelen 2020 . Kumamoto har lång erfarenhet av att organisera handbollsturneringar, värd för 1997 års världsmästerskap för män [1] .
Higashi-ku | Minami-ku | Nishi-ku | Yatsushiro | Yamaga |
Park House Kumamoto Kapacitet: 10 000 |
Aqua Dom Kumamoto Kapacitet: 6 400 |
Kumamoto Prefectural Gymnasium Kapacitet: 3 400 |
Yatsushiro General Gymnasium Kapacitet: 2 500 |
Yamaga City General Gymnasium Kapacitet: 2 100 |
Turnering eller grund för kvalificering | datumet | Säten | kvalificerad |
---|---|---|---|
Värdland | 23 december 2013 | ett | Japan |
VM 2017 | 1-17 december 2017 | ett | Frankrike |
Afrikanska mästerskapet 2018 | 2-12 december 2018 | 3 | Angola DR Kongo Senegal |
EM 2018 | 29 november–16 december 2018 | 3 | Ryssland Nederländerna Rumänien |
Asiatiska mästerskapet 2018 | 30 november–9 december 2018 | fyra | Republiken Korea Kina Kazakstan Australien |
Panamerikanska mästerskapet 2018 | 29 november–4 december 2018 | 2 | Brasilien Argentina |
Nordamerikanska mästerskapet 2019 | maj 2019 | ett | Kuba |
Europeiska kvalturneringen | 23 november 2018–6 juni 2019 | 9 | Ungern Tyskland Danmark Spanien Norge Serbien Slovenien Montenegro Sverige |
Dragningen ägde rum den 21 juni 2019 i Tokyo . [2] [3]
Seedningen tillkännagavs den 19 juni 2019. [4] Som arrangör hade Japan rätt att välja sin egen grupp.
Korg 1 | Korg 2 | Korg 3 | Korg 4 | Korg 5 | Korg 6 |
---|---|---|---|---|---|
|
|
|
17 domarpar valdes ut: [5]
|
|
Schemat offentliggjordes den 3 juli 2019. [6]
I gruppspelet rankas lagen efter poäng (2 poäng för vinst, 1 poäng för oavgjort, 0 poäng för förlust). Efter slutet av gruppspelet, om två eller flera lag har samma antal poäng, kommer rankingen att bestämmas enligt följande: [7]
Om ett av dessa lag är rankat, följs ovanstående kriterier sekventiellt tills alla lag är rankade. Om en ranking inte kan fastställas, fattas beslutet av IHF genom lotteri.
I gruppspelet används endast 4-5 kriterier för att fastställa den preliminära rankningen av lagen.
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Nederländerna | 5 | fyra | 0 | ett | 178 | 134 | +44 | åtta | nästa runda |
2 | Norge | 5 | fyra | 0 | ett | 169 | 115 | +54 | åtta | |
3 | Serbien | 5 | 3 | 0 | 2 | 155 | 143 | +12 | 6 | |
fyra | Angola | 5 | 2 | 0 | 3 | 150 | 151 | −1 | fyra | |
5 | Slovenien | 5 | 2 | 0 | 3 | 142 | 150 | −8 | fyra | |
6 | Kuba | 5 | 0 | 0 | 5 | 122 | 223 | -101 | 0 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
30 november 2019 kl. 15.00 |
Serbien | 32:25 | Angola | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 3605 Domare: Mariana Garcia, Maria Paolantoni |
Zelka Nikolic 7 | (16:12) | Isabelle Gialou 5 | ||
4× 2× | Rapportera | 4× 2× |
30 november 2019 kl. 18.00 |
Nederländerna | 26:32 | Slovenien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2864 Domare: Samir Krihen, Samir Maklouf |
Lois Abbing , Estawana Polman 5 vardera | (14:15) | Tyasha Stanko12 | ||
3× 1× | Rapportera | 4× 1× |
30 november 2019 20:30 |
Norge | 47:16 | Kuba | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 1871 Domare: Yasmina El-Sayed, Heidi El-Sayed |
Camilla Herrem , Heidi Löcke 8 st | (25:9) | Yarumi Cespedes , Lysandra Lusson 3 vardera | ||
3× | Rapportera | 1× |
2 december 2019 12:30 |
Kuba | 27:46 | Serbien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 5570 Domare: Samir Krichen, Samir Makhlouf |
Eyatne Riso 6 | (11:25) | tre spelare av 6 | ||
5× | Rapportera | 4× 1× |
2 december 2019 15:00 |
Angola | 28:35 | Nederländerna | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 4690 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Azenaide Carlos 9 | (12:17) | Lois Abbing 11 | ||
5× 1× | Rapportera | 5× 2× |
2 december 2019 20:30 |
Slovenien | 20:36 | Norge | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 1680 Domare: C. Bonaventure, J. Bonaventure |
Ana Gros 9 | (12:13) | Marit Rösberg Jacobsen 8 | ||
3× | Rapportera | 3× |
3 december 2019 kl. 15.00 |
Nederländerna | 51:23 | Kuba | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 5060 Domare: Mariana Garcia, Maria Paolantoni |
Angela Malestein 11 | (22:11) | Yarumi Cespedes 4 | ||
5× 1× | Rapportera | 6× |
3 december 2019 18:00 |
Slovenien | 24:33 | Angola | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2280 Domare: Koo Bong Ok, Lee Si Ok |
Tyasha Stanko 9 | (12:16) | Azenaide Carlos , Albertina Cassoma 6 vardera | ||
3× 2× | Rapportera | 5× |
3 december 2019 20:30 |
Norge | 28:25 | Serbien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Åskådare: 1970 Domare: Maike Merz, Tanya Shilha |
Stine Oftedal , Emily Heg Arntzen 7 st | (13:12) | Kristina Lishcevic 6 | ||
4× 3× | Rapportera | 8× 1× 1× |
5 december 2019 15:00 |
Kuba | 26:39 | Slovenien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 5520 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Eyatne Riso 7 | (15:17) | Tyasha Stanko 11 | ||
2× 2× | Rapportera | 5× 3× |
5 december 2019 18:00 |
Serbien | 23:36 | Nederländerna | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2460 Domare: C. Bonaventure, J. Bonaventure |
tre spelare av 6 | (12:20) | Estavan Polman 8 | ||
4× | Rapportera | 4× 2× |
5 december 2019 20:30 |
Norge | 30:24 | Angola | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 1870 Domare: Mariana Garcia, Maria Paolantoni |
Emily Heg Arntzen 6 | (13:12) | Azenaide Carlos 6 | ||
2× 3× | Rapportera | 5× 1× |
6 december 2019 kl. 15.00 |
Serbien | 29:27 | Slovenien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 4 680 Domare: Samir Krihen, Samir Maklouf |
Sladana Pop-Lazic 8 | (12:11) | Tyasha Stanko 10 | ||
4× 1× | Rapportera | 2× 2× |
6 december 2019 kl. 18.00 |
Angola | 40:30 | Kuba | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2 680 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Isabelle Gialou 7 | (20:16) | Lisandra Lusson 7 | ||
6× | Rapportera | 6× 1× |
6 december 2019 20:30 |
Nederländerna | 30:28 | Norge | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 3 380 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Lois Abbing 6 | (14:18) | Stine Oftedal 9 | ||
1× 2× | Rapportera | 2× |
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Republiken Korea | 5 | 3 | 2 | 0 | 149 | 124 | +25 | åtta | nästa runda |
2 | Tyskland | 5 | 3 | ett | ett | 142 | 111 | +31 | 7 | |
3 | Danmark | 5 | 3 | ett | ett | 132 | 100 | +32 | 7 | |
fyra | Frankrike | 5 | 2 | ett | 2 | 137 | 100 | +37 | 5 | |
5 | Brasilien | 5 | ett | ett | 3 | 119 | 115 | +4 | 3 | |
6 | Australien | 5 | 0 | 0 | 5 | 53 | 182 | −129 | 0 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
30 november 2019 kl. 15.00 |
Tyskland | 30:24 | Brasilien | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1300 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Julia Benke 6 | (14:11) | Alexandra do Nascimento 5 | ||
4× 1× | Rapportera | 1× 1× |
30 november 2019 kl. 18.00 |
Frankrike | 27:29 | Republiken Korea | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1450 Domare: Matthias Sosa, Christian Lemes |
Gras Zaadi 5 | (13:12) | Ryu Young Hee 12 | ||
5× 2× | Rapportera | 2× 1× 1× |
30 november 2019 20:30 |
Danmark | 37:12 | Australien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1400 Domare: Cheng Yufeng, Zhou Yunlei |
Trina Estergaard 6 | (17:4) | Sally Streams 4 | ||
2× 2× | Rapportera | 8× |
1 december 2019 15:00 |
Brasilien | 19:19 | Frankrike | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1 580 Domare: Boyan Lah, David Sok |
fyra spelare av 3 | (7:10) | tre gånger tre spelare | ||
3× | Rapportera | 5× 2× 1× |
1 december 2019 kl. 18.00 |
Australien | 8:34 | Tyskland | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1 450 Domare: Kiyoshi Hizaki, Tomorazu Ikebuchi |
Sally Streams 3 | (4:16) | Antje Lauenroth 6 | ||
2× | Rapportera | 6× 1× |
1 december 2019 20:30 |
Republiken Korea | 26:26 | Danmark | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1380 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Ryu Young Hee 9 | (13:10) | Mie Heilunn 4 | ||
5× 1× | Rapportera | 6× 1× 1× |
3 december 2019 kl. 15.00 |
Republiken Korea | 33:27 | Brasilien | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1750 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Ryu Yong-hee , Shin In -yoo var 12 | (16:14) | Eduarda Amorim 9 | ||
6× 2× | Rapportera | 3× 2× |
3 december 2019 19:00 |
Frankrike | 46:7 | Australien | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1540 Domare: Yasmina El-Sayed, Heidi El-Sayed |
Pauline Coatanya 7 | (21:3) | Sally Streams 4 | ||
2× 1× | Rapportera | 6× 1× |
3 december 2019 20:30 |
Danmark | 25:26 | Tyskland | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1000 Domare: Matthias Sosa, Christian Lemes |
Christina Jörgensen 5 | (11:13) | Julia Benke 7 | ||
2× 1× | Rapportera | 5× 2× |
4 december 2019 kl. 15.00 |
Australien | 17:34 | Republiken Korea | General Gymnasium Yamaga City , Yamaga Publik: 1 590 Domare: Davor Loncar, Zoran Loncar |
Sally Streams 4 | (10:18) | Lee Mi Gong 5 | ||
6× 1× | Rapportera | 3× |
4 december 2019 19:00 |
Tyskland | 25:27 | Frankrike | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1 950 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Emily Boelck 8 | (12:14) | Grasse Zaadi 4 | ||
1× 2× | Rapportera | 2× 1× |
4 december 2019 20:30 |
Danmark | 24:18 | Brasilien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1 100 Domare: Maria Paolantoni, Mariana Garcia |
Stina Jörgensen 6 | (11:9) | Samara Vieira 5 | ||
3× 1× | Rapportera | 5× |
6 december 2019 kl. 15.00 |
Brasilien | 31:9 | Australien | Yamaga City General Gymnasium , Yamaga Publik: 1 490 Domare: Cheng Yufeng, Zhou Yunlei |
Ana Paula Belo 5 | (15:5) | Sally Streams 7 | ||
7× 1× 1× | Rapportera | 2× |
6 december 2019 19:00 |
Tyskland | 27:27 | Republiken Korea | General Gymnasium Yamaga City , Yamaga Publik: 2 100 Domare: Victoria Alpaidze, Tatiana Berezkina |
Julia Benke 7 | (15:14) | Ryu Young Hee 10 | ||
6× 2× | Rapportera | 2× |
6 december 2019 20:30 |
Frankrike | 18:20 | Danmark | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1 600 Domare: Boyan Lah, David Seok |
Alexandra Lakraber 6 | (7:9) | Stina Jörgensen 7 | ||
4× 3× | Rapportera | 6× |
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Spanien | 5 | 5 | 0 | 0 | 159 | 103 | +56 | tio | nästa runda |
2 | Montenegro | 5 | fyra | 0 | ett | 137 | 123 | +14 | åtta | |
3 | Rumänien | 5 | 3 | 0 | 2 | 121 | 129 | −8 | 6 | |
fyra | Ungern | 5 | 2 | 0 | 3 | 145 | 117 | +28 | fyra | |
5 | Senegal | 5 | ett | 0 | fyra | 119 | 137 | −18 | 2 | |
6 | Kazakstan | 5 | 0 | 0 | 5 | 92 | 164 | −72 | 0 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
30 november 2019 kl. 15.00 |
Montenegro | 29:25 | Senegal | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Publik: 1900 Domare: Kuttler, Mike Merz |
Djurdjina Yaukovic 7 | (14:15) | Fanta Keita , Amina Sankare 5 vardera | ||
5× 3× | Rapportera | 2× 1× |
30 november 2019 kl. 18.00 |
Rumänien | 16:31 | Spanien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1300 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Christina Neagu 6 | (09:16) | Alexandrina Cabral , Alicia Fernandez 6 vardera | ||
7× 2× | Rapportera | 5× 1× |
30 november 2019 kl. 18.00 |
Ungern | 39:15 | Kazakstan | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Publik: 1800 Domare: Koyoshi Hizaki, Tomokatsu Ikebushi |
Greta Marton , Nadine Schatzl var 7 | (22:8) | Dana Abilda 5 | ||
1× | Rapportera |
1 december 2019 15:00 |
Kazakstan | 21:30 | Montenegro | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Åskådare: 1910 Domare: Yasmina El-Sayed, Heidi El-Sayed |
Irina Aleksandrova 5 | (11:13) | Jovanka Radicevic 9 | ||
3× | Rapportera | 5× 1× |
1 december 2019 kl. 18.00 |
Spanien | 29:25 | Ungern | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1600 Domare: Karina Christiansen, Lina Hansen |
Alexandrina Cabral 7 | (18:13) | Petra Tovisi 5 | ||
4× 1× 1× | Rapportera | 5× 1× |
1 december 2019 kl. 18.00 |
Senegal | 24:29 | Rumänien | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Publik: 1850 Domare: Ku Bong Ok, Lee Si Ok |
tre spelare av 6 | (12:15) | Christina Neagu 13 | ||
3× 2× | Rapportera | 7× 4× |
3 december 2019 kl. 15.00 |
Ungern | 24:25 | Montenegro | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1600 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Nadine Schatzl 7 | (12:13) | Jovanka Radicevic 8 | ||
2× 2× | Rapportera | 7× 1× 1× |
3 december 2019 kl. 15.00 |
Spanien | 29:20 | Senegal | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Åskådare: 1950 Domare: Boyan Lah, David Sok |
Alexandrina Cabral 8 | (14:13) | Dungu Camara 6 | ||
5× 3× | Rapportera | 4× |
3 december 2019 19:00 |
Rumänien | 22:20 | Kazakstan | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Åskådare: 1810 Domare: Cheng Yufeng, Zhou Yunlei |
Crina Pintya 5 | (14:11) | Veronica Hardina 6 | ||
3× 1× | Rapportera | 1× |
4 december 2019 kl. 15.00 |
Montenegro | 27:26 | Rumänien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1 700 Domare: Karina Christiansen, Line Hansen |
Jovanka Radicevic , Milena Raicevic 6 vardera | (11:12) | Christina Neagu 11 | ||
7× 3× 1× | Rapportera | 7× 1× 1× |
4 december 2019 kl. 15.00 |
Kazakstan | 16:43 | Spanien | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Publik: 2 000 Domare: Yasmina El-Sayed, Heidi El-Sayed |
Dana Abilda , Sevara Rezhemetova 3 vardera | (11:19) | Martha Lopez 10 | ||
5× | Rapportera | 4× |
4 december 2019 19:00 |
Ungern | 30:20 | Senegal | General Gymnasium Yatsushiro , Yatsushiro Publik: 2 020 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Anna Kovacs 6 | (17:9) | Amina Sankare 6 | ||
2× 1× | Rapportera | 4× 1× |
6 december 2019 kl. 15.00 |
Senegal | 30:20 | Kazakstan | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1 700 Domare: Koyoshi Hizaki, Tomokatsu Ikebushi |
Dungu Camara 8 | (15:7) | Dana Abilda 7 | ||
3× | Rapportera | 6× 1× 1× |
6 december 2019 kl. 15.00 |
Montenegro | 26:27 | Spanien | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Åskådare: 2000 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Jovanka Radicevic 7 | (14:14) | Alexandrina Cabral , Nereya Pena 6 vardera | ||
7× | Rapportera | 4× 2× |
6 december 2019 19:00 |
Rumänien | 28:27 | Ungern | Yatsushiro General Gymnasium , Yatsushiro Publik: 2500 Domare: Maike Merz, Kuttler |
Christina Neagu 10 | (10:16) | Aniko Kovacic , Laura Sabo 6 vardera | ||
6× 2× | Rapportera | 5× 2× |
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ryssland | 5 | 5 | 0 | 0 | 158 | 91 | +67 | tio | nästa runda |
2 | Sverige | 5 | fyra | 0 | ett | 144 | 114 | +30 | åtta | |
3 | Japan | 5 | 3 | 0 | 2 | 136 | 121 | +15 | 6 | |
fyra | Argentina | 5 | 2 | 0 | 3 | 124 | 133 | −9 | fyra | |
5 | DR Kongo | 5 | ett | 0 | fyra | 86 | 137 | −51 | 2 | |
6 | Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 100 | 152 | −52 | 0 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
30 november 2019 kl. 15.00 |
Japan | 24:20 | Argentina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 9100 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Mana Ohyama 5 | (14:10) | Elke Karsten 7 | ||
9× 2× | Rapportera | 4× 2× |
30 november 2019 kl. 18.00 |
Ryssland | 26:11 | Kina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 4900 Domare: Davor Loncar, Zoran Loncar |
Julia Managarova 5 | (13:6) | Chen Shuo 4 | ||
3× | Rapportera | 4× |
30 november 2019 20:30 |
Sverige | 26:16 | DR Kongo | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 2230 Domare: Vanya Antich, Elena Yakovlevich |
Anna Lagerqvist 6 | (11:8) | Christianna Mwasesa 6 | ||
2× 3× | Rapportera | 3× 1× |
2 december 2019 15:00 |
Argentina | 22:35 | Ryssland | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6628 Domare: Cheng Yufeng, Zhou Yunlei |
tre spelare av 4 | (12:17) | Olga Gorshenina 5 | ||
1× 3× | Rapportera | 7× 1× 1× |
2 december 2019 kl. 18.00 |
DR Kongo | 16:28 | Japan | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 4 476 Domare: Davor Loncar, Zoran Loncar |
Roselin Ngo 4 | (7:16) | Mana Ohyama 6 | ||
2× 1× | Rapportera | 4× |
2 december 2019 20:30 |
Kina | 19:32 | Sverige | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 2100 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Jin Mengqing 5 | (7:16) | tre spelare av 4 | ||
6× 1× | Rapportera | 6× 2× |
3 december 2019 14:30 |
Ryssland | 34:13 | DR Kongo | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6765 Domare: Koyoshi Hizaki, Tomokatsu Ikebushi |
Julia Managarova 6 | (19:7) | Christianna Mwasesa 5 | ||
4× | Rapportera | 5× 1× |
3 december 2019 kl. 17.00 |
Kina | 28:34 | Argentina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 1 985 Domare: Vanya Antich, Elena Yakovlevich |
Jin Mengqing 10 | (13:18) | Elke Carsten 12 | ||
4× | Rapportera | 3× 1× |
3 december 2019 19:30 |
Sverige | 34:26 | Japan | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6375 Domare: Samir Krichen, Samir Makhlouf |
Lynn Blom7 | (20:13) | Yuuki Tanabe 5 | ||
4× 1× | Rapportera | 4× |
5 december 2019 15:00 |
DR Kongo | 25:24 | Kina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6729 Domare: Maike Merz, Tanya Shilha |
Christianna Mwasesa 12 | (10:11) | Jin Mengqing 8 | ||
6× 2× 1× | Rapportera | 5× 1× |
5 december 2019 18:00 |
Japan | 23:33 | Ryssland | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 6220 Domare: Vanya Antich, Elena Yakovlevich |
Haruno Sasaki 7 | (16:16) | Anna Sen 8 | ||
2× 1× | Rapportera | 2× 1× |
5 december 2019 20:30 |
Sverige | 30:23 | Argentina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 2442 Domare: Davor Loncar, Zoran Loncar |
Mikaela Massing 5 | (14:11) | Luciana Mendoza 8 | ||
5× 1× | Rapportera | 3× 2× |
6 december 2019 kl. 15.00 |
Japan | 35:18 | Kina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 8310 Domare: Matthias Sosa, Christian Lemes |
Natsumi Akiyama 8 | (17:8) | Sun Mengqing 5 | ||
2× 2× | Rapportera | 5× 2× |
6 december 2019 kl. 18.00 |
Argentina | 25:16 | DR Kongo | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 2950 Domare: Karina Christiansen, Line Hansen |
Elke Carsten 8 | (09:13) | Christianna Mwasesa 5 | ||
3× 2× | Rapportera | 5× |
6 december 2019 20:30 |
Ryssland | 30:22 | Sverige | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 3826 Domare: Ku Bong Ok, Lee Si Ok |
Yaroslav Frolova 11 | (16:12) | Isabelle Gulden 8 | ||
8× 3× | Rapportera | 5× |
Matcher om plats 21-24 | för 21:a plats | |||||
8 december | ||||||
Kuba | 45 | |||||
9 december | ||||||
Australien | 25 | |||||
Kuba | 33 | |||||
8 december | ||||||
Kazakstan | 31 | |||||
Kazakstan | 29 | |||||
Kina | 23 | |||||
för 23:e plats | ||||||
9 december | ||||||
Australien | femton | |||||
Kina | 33 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
Matcher om 21:a-24:e platserna8 december 2019 kl. 10.00 |
Kuba | 45:25 | Australien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 800 Domare: Matthias Sosa Christian Lemes |
Shakira Robert , Lorena Telles 7 vardera | (25:16) | Sally Streams 10 | ||
8× 1× 3× | Rapportera | 4× 1× |
8 december 2019 12:30 |
Kazakstan | 29:23 | Kina | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1000 Domare: Vanya Antich, Elena Yakovlevich |
Sevara Rezhemetova 8 | (16:15) | Jin Mengqing 7 | ||
1× 1× | Rapportera | 2× 1× |
9 december 2019 12:30 |
Australien | 15:33 | Kina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 6920 Domare: Matthias Sosa Christian Lemes |
Sally Streams 9 | (7:17) | Chen Shu 11 | ||
3× 1× | Rapportera | 4× 2× |
9 december 2019 12:30 |
Kuba | 33:31 (4:2 på straffar) | Kazakstan | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1 700 Domare: Cheng Yufeng, Zhou Yunlei |
Unisledi Cameo , Jennifer Toledo var 7 | (15:14) | Veronica Hardina 9 | ||
4× 3× 1× | Rapportera | 1× |
Matcher om plats 17-20 | för 17:e plats | |||||
8 december | ||||||
Slovenien | 19 | |||||
9 december | ||||||
Brasilien | 32 | |||||
Brasilien | 22 | |||||
8 december | ||||||
Senegal | arton | |||||
Senegal | 28 | |||||
DR Kongo | 23 | |||||
för 19:e plats | ||||||
9 december | ||||||
Slovenien | 29 | |||||
DR Kongo | 27 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
Matcher om 17:e-20:e platserna8 december 2019 15:00 |
Slovenien | 19:32 | Brasilien | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1100 Domare: Ku Bong Ok, Lee Si Ok |
Ana Gros 5 | (09:18) | Larissa Araujo , Tamires Morena Lima 6 st | ||
4× | Rapportera | 1× |
8 december 2019 kl. 18.00 |
Senegal | 28:23 | DR Kongo | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 600 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Hawa N'Daye , Amina Sankare 6 vardera | (16:9) | Christianna Mwasesa 7 | ||
2× 3× | Rapportera | 3× 1× |
9 december 2019 kl. 15.00 |
Slovenien | 29:27 | DR Kongo | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 1900 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Tyasha Stanko 13 | (14:13) | Christianna Mwasesa 9 | ||
3× 2× | Rapportera | 3× 2× |
9 december 2019 kl. 18.00 |
Brasilien | 22:18 | Senegal | Kumamoto Prefectural Gymnasium , Nishi-ku Publik: 600 Domare: Yasmina El-Sayed, Heidi El-Sayed |
Alexandra do Nascimento 4 | (13:9) | Amina Sankare 7 | ||
4× 1× | Rapportera | 3× |
Matcher om 13:e-16:e platserna | för 13:e plats | |||||
8 december | ||||||
Angola | 17 | |||||
9 december | ||||||
Frankrike | 28 | |||||
Ungern | 21 | |||||
8 december | ||||||
Frankrike | 26 | |||||
Ungern | 34 | |||||
Argentina | 26 | |||||
för 15:e plats | ||||||
9 december | ||||||
Argentina | 27 | |||||
Angola | trettio |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
Matcher om 13:e-16:e platserna8 december 2019 12:30 |
Angola | 17:28 | Frankrike | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 3430 Domare: Davor Loncar, Zoran Loncar |
Isabelle Gialou 4 | (9:9) | Estelle Nze Minko 5 | ||
4× 1× | Rapportera | 3× 3× |
8 december 2019 12:30 |
Ungern | 34:26 | Argentina | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 3726 Domare: Karina Christiansen, Line Hansen |
Aniko Kovacic 7 | (19:12) | Elke Karsten 9 | ||
3× | Rapportera |
9 december 2019 kl. 15.00 |
Argentina | 27:30 | Angola | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6464 Domare: Kiyoshi Hizaki, Tomorazu Ikebuchi |
Elke Karsten 6 | (17:13) | Isabelle Gialou 11 | ||
3× | Rapportera | 9× 1× |
9 december 2019 kl. 18.00 |
Ungern | 21:26 | Frankrike | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 2920 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Victoria Lukash 7 | (12:12) | Alexandra Lakraber 6 | ||
2× 1× | Rapportera | 3× |
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Norge | 5 | fyra | 0 | ett | 146 | 128 | +18 | åtta | semifinal |
2 | Nederländerna | 5 | 3 | 0 | 2 | 153 | 136 | +17 | 6 | |
3 | Serbien | 5 | 2 | ett | 2 | 139 | 151 | −12 | 5 | Match om 5:e plats |
fyra | Tyskland | 5 | 2 | ett | 2 | 135 | 136 | −1 | 5 | Match om 7:e plats |
5 | Danmark | 5 | ett | 2 | 2 | 123 | 124 | −1 | fyra | |
6 | Republiken Korea | 5 | 0 | 2 | 3 | 144 | 165 | −21 | 2 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
8 december 2019 15:00 |
Serbien | 36:33 | Republiken Korea | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 3450 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Elena Lavko 7 | (21:16) | Ryu Young Hee 10 | ||
7× 1× 1× | Rapportera | 4× 1× |
8 december 2019 kl. 18.00 |
Nederländerna | 23:25 | Tyskland | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 4020 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Kelly Dulfer 4 | (12:11) | Emily Boelk 6 | ||
4× | Rapportera | 1× 1× |
8 december 2019 20:30 |
Norge | 22:19 | Danmark | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 1890 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Emily Heg Arntzen 5 | (12:9) | Mie Høylund , Lotte Grigel 4 st | ||
4× 1× | Rapportera | 3× 2× |
9 december 2019 15:30 |
Tyskland | 28:29 | Serbien | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 5090 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Emily Berger , Zhenya Minevskaya 6 vardera | (17:19) | Dragana Cvijic 7 | ||
5× 1× | Rapportera | 5× 2× 1× |
9 december 2019 kl. 18.00 |
Danmark | 27:24 | Nederländerna | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2200 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Anna Matt Hansen 5 | (14:9) | Estawana Polman , Danik Snelder 5 vardera | ||
6× 3× | Rapportera | 4× 1× |
9 december 2019 20:30 |
Republiken Korea | 25:36 | Norge | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 2120 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Ryu Young Hee 7 | (10:20) | Stine Bredal Oftedal 7 | ||
3× 1× | Rapportera | 2× 2× |
11 december 2019 kl. 15.00 |
Nederländerna | 40:33 | Republiken Korea | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 5070 Domare: Cristina Năstase, Simona Stancu |
Lois Abbing 11 | (23:16) | Ryu Young Hee 9 | ||
7× 1× 1× | Rapportera | 2× 1× |
11 december 2019 18:00 |
Serbien | 26:26 | Danmark | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Publik: 3080 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Sladana Pop-Lazic 6 | (14:11) | Stina Jörgensen 6 | ||
6× 1× | Rapportera | 2× 2× |
11 december 2019 20:30 |
Norge | 32:29 | Tyskland | Aqua Dom Kumamoto , Minami-ku Åskådare: 3520 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Kari Brattsell Dali 6 | (17:16) | Emily Boelk 6 | ||
2× | Rapportera | 2× 1× |
Pos | Team | Och | PÅ | H | P | MOH | MP | RM | O | Kompetens |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Ryssland | 5 | 5 | 0 | 0 | 161 | 117 | +44 | tio | semifinal |
2 | Spanien | 5 | 3 | ett | ett | 145 | 137 | +8 | 7 | |
3 | Montenegro | 5 | 3 | 0 | 2 | 137 | 137 | 0 | 6 | Match om 5:e plats |
fyra | Sverige | 5 | 2 | ett | 2 | 141 | 132 | +9 | 5 | Match om 7:e plats |
5 | Japan | 5 | ett | 0 | fyra | 143 | 150 | −7 | 2 | |
6 | Rumänien | 5 | 0 | 0 | 5 | 102 | 156 | −54 | 0 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
8 december 2019 15:00 |
Rumänien | 18:27 | Ryssland | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 5870 Domare: Mariana Garcia, Maria Paolantoni |
Christina Neagu 5 | (10:10) | Anna Vyakhireva , Vladlena Bobrovnikova 5 vardera | ||
3× 1× 1× | Rapportera | 4× 2× |
8 december 2019 kl. 18.00 |
Montenegro | 30:26 | Japan | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 7356 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Jovanka Radicevic 8 | (14:11) | Asuka Fujita 7 | ||
3× 1× | Rapportera | 3× 2× |
8 december 2019 20:30 |
Spanien | 28:28 | Sverige | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 2132 Domare: 1:a halvlek: Boyan Lah, David Sok 2:a halvlek: Tanya Kuttler, Mike Merz |
Alexandrina Cabral Barbosa 6 | (14:8) | Natalie Hagman , Mikaela Messing 8 st | ||
7× 2× 1× | Rapportera | 3× 2× |
10 december 2019 kl. 15.00 |
Ryssland | 35:28 | Montenegro | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6338 Domare: Samir Krichen, Samir Makhlouf |
Julia Managarova 12 | (17:16) | Jovanka Radicevic 8 | ||
5× 1× | Rapportera | 7× 2× |
10 december 2019 kl. 18.00 |
Japan | 31:33 | Spanien | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 3428 Domare: Tanya Kuttler, Mike Merz |
Mana Ohyama 6 | (13:17) | Nereya Pena 7 | ||
4× 3× | Rapportera | 5× 2× |
10 december 2019 20:30 |
Sverige | 34:22 | Rumänien | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 1980 Domare: Christian Lemes, Matthias Sosa |
Olivia Mellegorde 7 | (14:9) | tre spelare av 4 | ||
4× 1× | Rapportera | 3× 1× |
11 december 2019 kl. 15.00 |
Spanien | 26:36 | Ryssland | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6281 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Alexandrina Cabral Barbosa 6 | (12:16) | Yaroslav Frolova 9 | ||
1× | Rapportera | 2× 2× |
11 december 2019 18:00 |
Rumänien | 20:37 | Japan | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 3962 Domare: Youssef Belkiri, Sid Ali Hamidi |
Gabriela Perianu , Aneta Udristiou 4 | (8:18) | Haruno Sasaki 8 | ||
3× 1× | Rapportera |
11 december 2019 20:30 |
Montenegro | 26:23 | Sverige | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 1926 Domare: Mariana Garcia, Maria Paolantoni |
Maida Mehmedovic 7 | (12:12) | Lynn Bloom 7 | ||
2× 3× | Rapportera | 4× |
Semifinaler | Den slutliga | |||||
13 december | ||||||
Norge | 22 | |||||
15 december | ||||||
Spanien | 28 | |||||
Spanien | 29 | |||||
13 december | ||||||
Nederländerna | trettio | |||||
Ryssland | 32 | |||||
Nederländerna | 33 | |||||
Match om 3:e plats | ||||||
15 december | ||||||
Norge | 28 | |||||
Ryssland | 33 |
Alla matcher kommer att spelas i lokal tid ( UTC+9 ).
13 december 2019 kl. 17.30 |
Ryssland | 32:33 | Nederländerna | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 4240 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Anna Vyakhireva 11 | (16:16) | Estawana Polman 9 | ||
3× 2× | Rapportera | 3× |
13 december 2019 20:30 |
Norge | 22:28 | Spanien | Kumamoto House Park , Higashi-ku Åskådare: 4261 Domare: Victoria Alpaidze, Tatyana Berezkina |
Malin Une 5 | (13:13) | Alexandrina Cabral 6 | ||
3× 3× | Rapportera | 5× 2× |
13 december 2019 11:30 |
Tyskland | 24:35 | Sverige | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 6860 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Alicia Stol 6 | (13:18) | Isabelle Gulden 7 | ||
2× 1× | Rapportera | 1× 1× |
13 december 2019 14:30 |
Serbien | 26:28 | Montenegro | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 5690 Domare: Yousef Belhiri, Sid Ali Hamidi |
Jovana Stoylikovich 6 | (12:13) | Milena Raicevic , Ema Ramusovich 4 vardera | ||
1× | Rapportera | 4× 3× |
15 december 2019 kl. 17.30 |
Norge | 28:33 | Ryssland | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 8664 Domare: Ignacio Garcia, Andreu Marin |
Emily Heg Arntzen , Stine Bredal Oftedal 7 st | (15:18) | Anna Vyakhireva 9 | ||
4× 1× | Rapportera | 4× |
15 december 2019 20:30 |
Spanien | 29:30 | Nederländerna | Kumamoto House Park , Higashi-ku Publik: 9624 Domare: Charlotte Bonaventure, Julie Bonaventure |
Alexandrina Cabral 7 | (13:16) | Estawana Polman 9 | ||
1× 2× 1× | Rapportera | 3× 2× |
Lag 9-12 rankas efter: 1) antalet poäng som gjorts mot lagen rankade 1:a-4:a i de preliminära omgångarna i sin grupp, 2) målskillnaden jämfört med lagen rankade 1:a-4:a i de preliminära omgångarna i sin grupp , 3) Fler segermål i sina matcher från de preliminära omgångarna.
Plats | Land |
---|---|
Nederländerna | |
Spanien | |
Ryssland | |
fyra | Norge |
5 | Montenegro |
6 | Serbien |
7 | Sverige |
åtta | Tyskland |
9 | Danmark |
tio | Japan |
elva | Republiken Korea |
12 | Rumänien |
13 | Frankrike |
fjorton | Ungern |
femton | Angola |
16 | Argentina |
17 | Brasilien |
arton | Senegal |
19 | Slovenien |
tjugo | DR Kongo |
21 | Kuba |
22 | Kazakstan |
23 | Kina |
24 | Australien |
Kvalificerad för OS 2020 | |
Kvalificerad till den olympiska kvalturneringen |
Handbolls-VM för damer 2019 |
---|
Mästare |
Nederländerna 1:a titeln |
Bästa målskyttar
Källa: IHF |
De bästa målvakterna
Källa: IHF |
Placera | Spelare | landslag |
---|---|---|
Mest värdefulla spelare | Estavan Polman | Nederländerna |
Målvakt | Tess Wester | Nederländerna |
Högerextrem | Jovanka Radicevic | Montenegro |
Inuti höger | Anna Vyakhireva | Ryssland |
punktvakt | Estavan Polman | Nederländerna |
Inuti vänster | Alexandrina Cabral | Spanien |
Vänsterextrem | Camille Herrem | Norge |
Linjär | Lynn Blom | Sverige |
M | Team | Spel | Total
närvaro |
Medium
närvaro |
Maximal
närvaro |
---|---|---|---|---|---|
ett | Japan | åtta | 49227 | 6153 | 9100 ( Argentina ) |
2 | Ryssland | tio | 59732 | 5973 | 8664 ( Norge ) |
3 | Argentina | 7 | 33295 | 4756 | 9100 ( Japan ) |
fyra | Kina | 7 | 31944 | 4563 | 8310 ( Japan ) |
5 | Serbien | 9 | 35595 | 3955 | 5690 ( Montenegro ) |
6 | Nederländerna | tio | 43608 | 4361 | 9624 ( Spanien ) |
7 | DR Kongo | 7 | 25650 | 3664 | 6765 ( Ryssland ) |
åtta | Angola | 7 | 25019 | 3574 | 6464 ( Argentina ) |
9 | Montenegro | 9 | 30420 | 3380 | 7356 ( Japan ) |
tio | Sverige | 9 | 29871 | 3319 | 6860 ( Tyskland ) |
elva | Kuba | 7 | 23201 | 3314 | 5570 ( Serbien ) |
12 | Tyskland | 9 | 27290 | 3032 | 6860 ( Sverige ) |
13 | Slovenien | 7 | 20024 | 2861 | 5520 ( Kuba ) |
fjorton | Spanien | tio | 34576 | 3458 | 9624 ( Nederländerna ) |
femton | Rumänien | åtta | 20882 | 2610 | 5870 ( Ryssland ) |
16 | Norge | tio | 31226 | 3123 | 8664 ( Ryssland ) |
17 | Republiken Korea | åtta | 18910 | 2364 | 5070 ( Nederländerna ) |
arton | Ungern | 7 | 16166 | 2309 | 3726 ( Argentina ) |
19 | Australien | 7 | 15190 | 2170 | 6920 ( Kina ) |
tjugo | Frankrike | 7 | 14470 | 2067 | 3430 ( Angola ) |
21 | Danmark | åtta | 13650 | 1706 | 3080 ( Serbien ) |
22 | Kazakstan | 7 | 11920 | 1703 | 2000 ( Spanien ) |
23 | Senegal | 7 | 10620 | 1517 | 2020 ( Ungern ) |
24 | Brasilien | 7 | 8920 | 1274 | 1750 ( Republiken Korea ) |
Platserna bestäms av genomsnittlig närvaro, som avrundas till närmaste heltal.
Maximal uppslutning under lång tid var 9100 åskådare (match Japan - Argentina i den preliminära omgången i grupp D), men den sista matchen Nederländerna - Spanien besöktes av 9624 åskådare. Minimum 600 (Senegal - DR Kongo och Brasilien - Senegal i matcher om 16-20 platser).