1995 kortbane-VM i simning - 2:a sim-VM i 25-metersbassäng. Hölls från 30 november till 3 december 1995 i Rio de Janeiro , Brasilien . För första gången i historien hölls mästerskapet inte i ett redan befintligt simkomplex, utan i en specialbyggd tillfällig utomhuspool på Copacabana Beach .
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
---|---|---|---|---|---|
ett | Australien | 12 | 7 | 7 | 26 |
2 | Kina | 5 | 2 | 2 | 9 |
3 | Brasilien | 3 | 2 | ett | 6 |
fyra | Kanada | 2 | 5 | - | 5 |
=5 | Costa Rica | 2 | - | - | 2 |
=5 | Kuba | 2 | - | - | 2 |
7 | Tyskland | ett | fyra | 5 | tio |
åtta | Storbritannien | ett | 2 | ett | fyra |
9 | Nya Zeeland | ett | 2 | - | 3 |
tio | Danmark | ett | ett | 2 | fyra |
elva | USA | ett | - | 2 | 3 |
12 | Venezuela | ett | - | ett | 2 |
13 | Nederländerna | - | 3 | - | 3 |
fjorton | Ukraina | - | 2 | - | 2 |
femton | Ryssland | - | ett | 2 | 3 |
16 | Slovakien | - | ett | ett | 2 |
=17 | Polen | - | - | 3 | 3 |
=17 | Sverige | - | - | 2 | 2 |
=19 | Frankrike | - | - | ett | ett |
=19 | Ungern | - | - | ett | ett |
=19 | Rumänien | - | - | ett | ett |
Total | 32 | 32 | 32 | 96 |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m/s | Francisco Sanchez Venezuela |
21.80 | Fernando Scherer Brasilien |
22.08 | Jian Changzhi Kina |
22.17 |
100 m/s | Fernando Scherer Brasilien |
47,97 | Gustavo Borges Brasilien |
48.00 | Francisco Sanchez Venezuela |
48,46 |
200 m/s | Gustavo Borges Brasilien |
1:45,55 | Trent Bray Nya Zeeland |
1:46,18 | Michael Klim Australien |
1:46,44 |
400 m/s | Daniel Kowalski Australien |
3:45,15 | Joerg Hoffmann Tyskland |
3:45,65 | Malcolm Allen Australien |
3:47.00 |
1500 m/s | Daniel Kowalski Australien |
14:48,51 | Ian Wilson Storbritannien |
14:49,72 | Joerg Hoffmann Tyskland |
15:05.36 |
100 m snurr | Rodolfo Falcon Kuba |
53,12 | Neil Wiley Storbritannien |
53,22 | Jirka Letzin Tyskland |
53,65 |
200 m snurr | Rodolfo Falcon Kuba |
1:55,16 | Chris Renaud Kanada |
1:55,27 | Tamas Deutsch Ungern |
1:56,18 |
100 m bröstsim | Mark Warneke Tyskland |
59,89 | Paul Kent Nya Zeeland |
1:00.14 | Stanislav Lopukhov Ryssland |
1.00.33 |
200 m bröstsim | Wang Yiwu Kina |
2:11.11 | Ryan Mitchell Australien |
2:11,46 | Jean-Lionel Rey Frankrike |
2.11.92 |
100 m fjäril | Scott Miller Australien |
52,38 | Denis Pimankov Ryssland |
52,64 | Michael Klim Australien |
52,80 |
200 m fjäril | Scott Goodman Australien |
1:54,79 | Scott Miller Australien |
1:56,36 | Chris-Karl Bremer Tyskland |
1:57.30 |
200 m komplex | Matthew Dunn Australien |
1:56,86 | Curtis Maiden Kanada |
1:58,56 | Marcin Malinsky Polen |
1:58,61 |
400 m komplex | Matthew Dunn Australien |
04:08.02 | Curtis Maiden Kanada |
4:09,39 | Marcin Malinsky Polen |
4:10,37 |
4×100 m/s | Brasilien Fernando Scherer Alexander Massura Andre Cordeiro Gustavo Borges |
3:12,42 | Australien Brett Hawke Michael Klim Richard Upton Matthew Dunn |
3:17,27 | Rumänien Nicolae Ivan Razvan Petcu Alexandru Ioanovichi Nicolae Butaciu |
3:17,40 |
4×200 m/s | Australien Michael Klim Matthew Dunn Malcolm Allen Daniel Kowalski |
7:07,97 | Tyskland Chris-Karl Bremer Steffen Zesner Torsten Spanneberg Jörg Hoffmann |
7:13,42 | Brasilien Cassiano Leal Fernando Saez Teofilo Ferreira Gustavo Borges |
7:13,64 |
4×100 m sammanlagt | Nya Zeeland Jonathan Winter Paul Kent Guy Callahan Trent Bray |
3:35,69 | Australien Adrian Radley Robert van der Zant Scott Miller Michael Klim |
3:36,35 | Ryssland Sergey Sudakov Alexander Tkachev Denis Pimankov Yuri Mukhin |
3:36,88 |
Distans | Guld | Silver | Brons | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m/s | Le Jingyi Kina |
24,62 | Angela Postma Nederländerna |
25.10 | Sandra Volker Tyskland |
25.21 |
100 m/s | Le Jingyi Kina |
53,23 | Na Chao Kina |
54,52 | Sandra Volker Tyskland |
54,69 |
200 m/s | Claudia Poll Costa Rica |
1:55,42 WR | Susie O'Neill Australien |
1:56,42 | Martina Moravcova Slovakien |
1:56,61 |
400 m/s | Claudia Poll Costa Rica |
4:05.18 | Carla Geurts Nederländerna |
4:06,20 | Sarah Hardcastle Storbritannien |
4:07,20 |
800 m/s | Sarah Hardcastle Storbritannien |
8:25,46 | Carla Geurts Nederländerna |
8:27,03 | Ping Lio Kina |
8:29,95 |
100 m snurr | Misty Hyman US |
1:00.21 | Mette Jacobsen Danmark |
1:00,25 | Barbara Bedford USA |
1:00,63 |
200 m snurr | Mette Jacobsen Danmark |
2:08.18 | Dagmar Hase Tyskland |
2:09.00 | Lei Hubler Australien |
2:09,33 |
100 m bröstsim | Samantha Riley Australien |
1:05,70 WR | Svetlana Bondarenko Ukraina |
1:07,78 | Linley Frame Australien |
1:08,61 |
200 m bröstsim | Samantha Riley Australien |
2:20,85 WR | Svetlana Bondarenko Ukraina |
2:24,78 | Alicia Peschak Polen |
2:25,65 |
100 m fjäril | Liu Limin Kina |
58,68 WR | Susie O'Neill Australien |
58,69 | Angela Kennedy Australien |
58,74 |
200 m fjäril | Susie O'Neill Australien |
2:06,18 | Liu Limin Kina |
2:06,51 | Mette Jacobsen Danmark |
2:11,07 |
200 m komplex | Ellie Overton Australien |
2:11,67 | Martina Moravcova Slovakien |
2:11,91 | Louise Karlsson Sverige |
2:12,38 |
400 m komplex | Joanne Malar Kanada |
4:36,40 | Nancy Sweetnam Kanada |
4:37,04 | Britta Vestergaard Danmark |
4:37,10 |
4×100 m/s | Kina Chao Na Shan Ying Han Xue Le Jingyi |
3:37.00 | Australien Melanie Dodd Sarah Ryan Anna Windsor Susie O'Neill |
3:38,72 | Sverige Johanna Sjoberg Louise Karlsson Linda Olofsson Louise Jonkke |
3:40,66 |
4×200 m fristilsstafett | Kanada Marianne Limpert Shannon Shakespeare Sarah Evanetz Joanne Malar |
7:58,25 | Tyskland Dagmar Hase Kerstin Kielgass Julia Jung Franziska van Almsik |
8:01.11 | Australien Anna Windsor Samantha McKee Nicole Stevenson Susie O'Neill |
8:01,86 |
4×100 m sammanlagt | Australien Ellie Overton Samantha Riley Angela Kennedy Susie O'Neill |
4:00.46 | Kanada Julia Howard Lisa Flood Jessica Amey Shannon Shakespeare |
4:03,89 | USA Barbara Bedford Kelly King-Bednar Misty Hyman Courtney Shealy |
4:04,34 |
Världsmästerskapen i kortbanesimning | |
---|---|