Tjeckien i OS | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC-kod | CZE | ||||||||
NOC |
Tjeckiska olympiska kommitténs officiella hemsida |
||||||||
Olympiska vinterspelen i Sotji | |||||||||
Idrottare | 88 i 13 sporter | ||||||||
fanbärare |
Sharka Strakhova (öppning) Ondrej Moravec (avslutning) |
||||||||
Medaljplats 15 |
|
||||||||
Deltagande i olympiska sommarspelen | |||||||||
Deltagande i vinter-OS | |||||||||
se även | |||||||||
|
Tjeckien deltog i de olympiska vinterspelen 2014 , som hölls i Sotji ( Ryssland ) från 7 till 23 februari, där det representerades av 88 idrottare i tretton sporter. Vid öppningsceremonin av de olympiska spelen bars Tjeckiens flagga av skidåkaren Sharka Strakhova [1] , och vid avslutningsceremonin av skidskytten, trefaldig medaljör av de olympiska spelen i Sotji, Ondrej Moravec [2 ] .
Vinter-OS 2014 för Tjeckien var de mest framgångsrika vinterspelen - för första gången vann 8 olympiska medaljer: 2 guld-, 4 silver- och 2 bronsmedaljer. I den inofficiella medaljställningen tog Tjeckien 15:e plats.
|
|
Konkurrens | Idrottare | Skytte | Tid | Plats |
---|---|---|---|---|
Sprinta | Yaroslav Soukup | 0+0 | 24:39.2 | |
Ondrej Moravec | 0+0 | 24:48.1 | åtta | |
Michal Schlesingr | 1+0 | 25:51,7 | 31 | |
Tomasz Krupczyk | 1+1 | 27:39,3 | 75 | |
Jakt | Ondrej Moravec | 0+0+0+0 | 34:02,7 | |
Yaroslav Soukup | 0+0+2+2 | 35:35,0 | tjugo | |
Michal Schlesingr | DNS | |||
individuell ras | Yaroslav Soukup | 1+0+0+0 | 51:55,1 | 17 |
Ondrej Moravec | 1+0+0+1 | 51:55,8 | arton | |
Michal Schlesingr | 1+0+0+1 | 55:57,9 | 57 | |
Michal Krchmarzh | 1+1+1+0 | 56:14.1 | 61 | |
Massstart | Ondrej Moravec | 0+0+0+0 | 42:42,9 | |
Yaroslav Soukup | 0+1+0+3 | 45:22,2 | 24 | |
Stafett | Michal Krcmarj Jaroslav Soukup Tomasz Krupczyk Ondrej Moravec |
0+5 | 1:15:11,9 | elva |
Konkurrens | Idrottare | Skytte | Tid | Plats |
---|---|---|---|---|
Sprinta | Veronika Vitkova | 0+0 | 21:50,8 | 16 |
Gabriela Soukalova | 3+0 | 22:17,5 | 29 | |
Eva Puskarchikova | 1+0 | 23:00.9 | 45 | |
Jitka Landova | 1+1 | 23:16,9 | femtio | |
Jakt | Gabriela Soukalova | 0+0+0+1 | 30:18,3 | fyra |
Veronika Vitkova | 1+0+0+1 | 31:42,9 | 21 | |
Eva Puskarchikova | 0+0+1+1 | 33:59,0 | 42 | |
Jitka Landova | 0+2+3+0 | 35:37,6 | 52 | |
individuell ras | Gabriela Soukalova | 0+1+0+1 | 45:17.1 | fyra |
Veronika Vitkova | 0+0+0+1 | 45:46,0 | 6 | |
Eva Puskarchikova | 0+0+0+1 | 47:34,6 | 22 | |
Jitka Landova | 2+1+2+1 | 52:05,7 | 60 | |
Massstart | Gabriela Soukalova | 0+0+0+1 | 35:45,8 | |
Veronika Vitkova | 0+0+0+0 | 36:49,3 | åtta | |
Stafett | Eva Puskarchikova Gabriela Soukalova Yitka Landova Veronika Vitkova |
0+14 | 1:11:25,7 | fyra |
Konkurrens | Idrottare | Skytte | Tid | Plats |
---|---|---|---|---|
blandad relä | Veronika Vitkova Gabriela Soukalova Yaroslav Soukup Ondrej Moravec |
0+7 | 1:09:49.6 |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
tvåor | Michal Vacek Jan Vrba |
57,72 | 24 | 57,75 | 23 | 57,71 | 23 | Avslutade föreställningen | 2:53,18 | 24 | |
fyror | Dominik Dvořák Dominik Dry Michal Vacek Jan Vrba |
55,95 | tjugo | 55,47 | 9 | 55,95 | 16 | 55,80 | femton | 3:43,17 | 16 |
Konkurrens | Idrottare | Downhill / 1 downhill |
Slalom / 2 nedförsbacke |
Total | Plats | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plats | Tid | Plats | ||||
Utför | Ondrej Bank | Inte genomfört | 2:08,24 | tjugo | |||
Martin Vrablik | Inte genomfört | 2:11,73 | 35 | ||||
Super kombo | Ondrej Bank | 1:53,38 | 2 | 53,46 | 16 | 2:46,84 | 7 |
Martin Vrablik | 1:56,36 | 29 | 51,56 | 5 | 2:47,92 | 16 | |
Kryshtof Kryzl | 1:56,68 | 32 | 53,21 | fjorton | 2:49,89 | 19 | |
superjätte | Ondrej Bank | Inte genomfört | 1:19,11 | 9 | |||
Martin Vrablik | Inte genomfört | 1:22,01 | 33 | ||||
Storslalom | Ondrej Bank | 1:22,01 | 2 | 1:24,28 | femton | 2:46,29 | 5 |
Martin Vrablik | 1:24,83 | 33 | 1:26,01 | trettio | 2:50,84 | 31 | |
Kryshtof Kryzl | DNF | ||||||
Slalom | Kryshtof Kryzl | 49,63 | 32 | DNF | |||
Philip Treibal | 50,80 | 38 | DNF | ||||
Martin Vrablik | DNF | ||||||
Ondrej Bank | DNS |
Konkurrens | Idrottare | Downhill / 1 downhill |
Slalom / 2 nedförsbacke |
Total | Plats | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Plats | Tid | Plats | ||||
Utför | Clara Krshizhova | Inte genomfört | 1:43,47 | 21 | |||
Super kombo | Sharka Strakhova | 1:46,51 | 25 | 50,10 | ett | 2:36,61 | 9 |
Clara Krshizhova | 1:44,89 | arton | 57,51 | tjugo | 2:42,40 | 19 | |
superjätte | Clara Krshizhova | Inte genomfört | 1:28.30 | 17 | |||
Katerzhina Paulatgova | Inte genomfört | 1:30.17 | 25 | ||||
Storslalom | Martina Dubowska | DNF | |||||
Katerzhina Paulatgova | DNF | ||||||
Sharka Strakhova | DNF | ||||||
Slalom | Sharka Strakhova | 55,14 | fjorton | 52,25 | 7 | 1:47,39 | tio |
Martina Dubowska | 57,80 | 28 | 53,62 | 21 | 1:51,42 | 22 | |
Katerzhina Paulatgova | DNF |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | Resultat | Plats | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
500 meter | Karolina Erbanova | 38,23 | 9 | 38,62 | 13 | 76,86 | tio |
1000 meter | Karolina Erbanova | Inte genomfört | 1:15,74 | tio | |||
1500 meter | Karolina Erbanova | Inte genomfört | 1:58,23 | 13 | |||
3000 meter | Martina Sablikova | Inte genomfört | 4:01,95 | ||||
5000 meter | Martina Sablikova | Inte genomfört | 6:51,54 |
Konkurrens | Idrottare | backhoppning | skidlopp | Sista gången |
Plats | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Handikapp | Resultat | Plats | ||||
Normal språngbräda | Pavel Khuravy | 114,9 | 22 | +1:06 | 24:26.1 | 27 | 25:32,1 | 23 |
Tomas Slavik | 108,1 | 33 | +1:34 | 24:09.4 | 22 | 25:43,4 | 25 | |
Miroslav Dvorak | 101,8 | 44 | +1:59 | 23:59,6 | arton | 25:48,6 | 29 | |
Tomasz Portyk | 119,8 | 13 | +0:47 | 25:30.2 | 36 | 26:17.2 | 32 | |
Stor språngbräda | Miroslav Dvorak | 104,2 | 22 | +1:39 | 22:21.1 | 2 | 24:00.1 | elva |
Tomasz Portyk | 114,4 | tio | +0:58 | 24:01.8 | 34 | 24:59,8 | 25 | |
Tomas Slavik | 101,0 | 26 | +1:52 | 23:44.2 | 27 | 25:36,2 | 29 | |
Pavel Khuravy | 103,6 | 24 | +1:42 | 24:10,0 | 35 | 25:52,0 | 32 | |
Stafett | Miroslav Dvorak Tomasz Portyk Tomasz Slavik Pavel Huravy |
440,0 | 5 | +0:56 | 48:40,1 | åtta | 49:36.1 | 7 |
Konkurrens | Idrottare | Resultat | Plats |
---|---|---|---|
15 km klassisk stil | Lukas Bauer | 39:28,6 | 5 |
Skiathlon 15+15 km | Martin Yaksh | 1:10:52.1 | 28 |
Peter Novak | 1:11:28,5 | 36 | |
Jiri Magal | 1:12:49,5 | 44 | |
Massstart 50 km | Peter Novak | 1:48:41,0 | 29 |
Lukas Bauer | 1:48:51,3 | 31 | |
Martin Yaksh | 1:50:00,5 | 37 | |
Jiri Magal | 1:56:28,7 | 52 | |
Stafett 4 × 10 km | Aleš Razim Lukas Bauer Martin Jaks Dušan Kožišek |
1:30:36,8 | åtta |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | Resultat | Plats | |||
Sprinta | Dusan Kozhisek | 3:40,56 | 41 | Avslutade föreställningen | 41 | |||||||
Alesh Razim | 3:43,24 | 49 | Avslutade föreställningen | 49 | ||||||||
Lagsprint | Martin Yaksh Alesh Razim |
Inte genomfört | ett | 23:39.06 | 2 | 24:01,83 | 9 | 9 |
Konkurrens | Idrottare | Resultat | Plats |
---|---|---|---|
10 km klassisk stil | Eva Nyvltova | 30:06,7 | 21 |
Clara Moravtsova | 32:00.6 | 48 | |
Skiathlon 7,5+7,5 km | Eva Nyvltova | 40:08,8 | elva |
Petra Novakova | 41:20,7 | 36 | |
Clara Moravtsova | 44:40,8 | 58 | |
Massstart 30 km | Eva Nyvltova | 1:12:27.1 | 5 |
Petra Novakova | 1:17:49,6 | 37 | |
Clara Moravtsova | 1:20:56,4 | 45 | |
Stafett 4×5 km | Karolina Grokhova Clara Moravtsova Petra Novakova Eva Nyvltova |
56:29,8 | tio |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | checka in | Resultat | Plats | Resultat | Plats | |||
Sprinta | Petra Novakova | 2:39,44 | 25 | 3 | 2:47,52 | 5 | Avslutade föreställningen | 24 | ||||
Karolina Grokhova | 2:41,75 | 38 | Avslutade föreställningen | 38 |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | 1 hopp | 2 hoppa | Total | Plats | |||||
Resultat | Plats | Resultat | Plats | |||||||
Normal språngbräda | Roman Koudelka | 121,3 | 6 | 122,5 | 24 | 124,3 | 12 | 246,8 | 16 | 16 |
Yakub Yanda | 117,0 | tio | 125,2 | 17 | 118,6 | 21 | 243,8 | 19 | 19 | |
Jan Matura | 118,5 | åtta | 123,9 | arton | 115,6 | 25 | 239,5 | 23 | 23 | |
Lukas Head | 108,7 | 25 | 105,7 | 46 | Avslutade föreställningen | 46 | ||||
Stor språngbräda | Jan Matura | 106,4 | 17 | 125,6 | elva | 119,2 | 22 | 244,8 | arton | arton |
Roman Koudelka | 104,6 | tjugo | 119,1 | 21 | 124,4 | fjorton | 243,5 | 19 | 19 | |
Yakub Yanda | 113,6 | tio | 115,3 | 27 | 116,3 | 27 | 231,6 | 27 | 27 | |
Antonin Gajek | 91,8 | 34 | 113,6 | 28 | 112.1 | 28 | 225,7 | 28 | 28 | |
Stor språngbräda bland lagen | Antonin Gajek Jakub Janda Roman Koudelka Jan Matura |
Inte genomfört | 476,0 | 7 | 491,8 | 7 | 967,8 | 7 | 7 |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Loners | Ondrej Giman | 53,222 | 24 | 53,145 | 25 | 52,783 | 26 | 52,708 | 26 | 3:31,858 | 25 |
tvåor | Antonin Broz Lukasz Broz |
50,665 | femton | 50,387 | elva | Inte genomfört | 1:41,052 | 13 |
Konkurrens | Idrottare | 1 löp | 2 kör | 3:e åket | 4 kör | Slutresultat _ |
Finalplats _ | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Loners | Vendula Kotenova | 51,760 | 25 | 51,492 | 24 | 51,856 | 26 | 51,567 | 24 | 3:26,675 | 24 |
Konkurrens | Idrottare | Kvinnor | Män | tvåor | Slutresultat _ |
Finalplats _ | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | Resultat | Plats | Resultat | Plats | ||||
Stafett | Vendula Kotenova Ondrej Giman Antonin Broz / Lukas Broz |
55 600 | 9 | 56,926 | elva | 57,279 | åtta | 2:49,805 | 9 |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
checka in | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | |||
Kvinnor | Sharka Panchokhova | 2 | 77,75 | 33,75 | 5 | 90,50 | 22.50 | ett | 86,25 | 20.00 | 5 | 5 |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
checka in | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | 1 nedstigning | 2 nedstigning | Plats | |||
Kvinnor | Sharka Panchokhova | ett | 42,75 | 66,25 | åtta | 34.00 | 31,50 | tio | Avslutade föreställningen | 16 |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | 1/8 finaler | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Plats | checka in | Plats | checka in | Plats | checka in | Plats | namn | Plats | |||
Män | David Bakesh | Inte genomfört | 7 | fyra | Avslutade föreställningen | 25 | ||||||
Emil Novak | Inte genomfört | 6 | fyra | Avslutade föreställningen | 25 | |||||||
Kvinnor | Eva Samkova | 1:20,61 | ett | Inte genomfört | ett | ett | ett | ett | Stor | ett |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | 1/8 finaler | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Plats | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 nedstigning | 2 nedstigning | Total | Plats | Motståndares resultat |
Motståndares resultat |
Motståndares resultat |
Motståndares resultat | |||
Kvinnor | Esther Ledecka | 55,40 | 53,77 | 1:49,17 | tio | AUTK. Rigler B -0,49 |
SUIP. Kummer P +0,30 |
Avslutade föreställningen | 7 |
Konkurrens | Idrottare | Kompetens | 1/8 finaler | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Plats | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 nedstigning | 2 nedstigning | Total | Plats | Motståndares resultat |
Motståndares resultat |
Motståndares resultat |
Motståndares resultat | |||
Kvinnor | Esther Ledecka | 31,84 | 31,90 | 1:03,74 | 2 | ENGN. Soboleva B -0,18 |
GERA. Carstens P +0,30 |
Avslutade föreställningen | 6 |
Konkurrens | Idrottare | Kort program | gratis program | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Summan av poäng |
Plats | Summan av poäng |
Plats | Summan av poäng |
Plats | ||
Singelskridskoåkning för män | Michal Brezina | 81,95 | 12 | 151,67 | 13 | 233,62 | tio |
Tomas Werner | 81,09 | 13 | 151,90 | 12 | 232,99 | elva | |
Damsingel | Elizabeth Ukolova | 51,87 | tjugo | 84,55 | 23 | 136,42 | 22 |
Konkurrens | Idrottare | Kvalifikation 1 | Kval 2 | Final 1 | Final 2 | Final 3 | Finalplats _ | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Glasögon | Plats | Tid | Glasögon | Plats | Tid | Glasögon | Plats | Tid | Glasögon | Plats | Tid | Glasögon | Plats | |||
Kvinnor | Nikola Sudova | 31.30 | 20.38 | elva | 31,48 | 20.43 | 3 | 30,76 | 21,82 | ett | 32.09 | 20,97 | 9 | Avslutade föreställningen | 9 | ||
Tereza Vachulikova | 34.03 | 17.46 | tjugo | DNF | Avslutade föreställningen | 27 |
Det tjeckiska herrlaget kvalificerade sig automatiskt till de olympiska spelen, tack vare IIHF:s höga världsranking [3] .
MänDen ursprungligen annonserade Vladimir Sobotka , som led av en knäskada, ersattes av Martin Erat [4] .
Tjeckiska herrlandslaget i ishockey
|
Källa: IIHF.com och Eliteprospects.com
Preliminär omgångLagen går vidare till kvartsfinal | |
Lag som kvalificerar sig till slutspelet |
M | landslag | Och | PÅ | I | PÅ | P | shz | ShP | RSH | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Sverige | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | tio | 5 | +5 | 9 |
2 | Schweiz | 3 | 2 | 0 | 0 | ett | 2 | ett | +1 | 6 |
3 | tjeckiska | 3 | ett | 0 | 0 | 2 | 6 | 7 | −1 | 3 |
fyra | Lettland | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | tio | −5 | 0 |
Lokal tid ( UTC+4 ).
12 februari 2014 kl. 21.00 |
tjeckiska | 2 : 4 (0:2, 2:2, 0:0) |
Sverige | Ice Palace "Big" , Sochi Åskådare: 11 419 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Jakub Kovarzh – 00:00-20:51 Alexander Salak – 20:51-60:00 |
Målvakter | 00:00-60:00 – Henrik Lundqvist | Domare: Konstantin Olenin Kelly Sutherland | |
Mål: | ||||
Marek Zydlicki — 28:12 (P. Eliash) Jaromir Jagr — 30:01 (T. Plekanets, T. Kaberle) |
0: 1 0: 2 0: 3 0: 4 1 :4 2 :4 |
10:07 - Erik Karlsson (O. Ekman-Larsson, A. Steen) 13:17 - Patrik Berglund (O. Ekman-Larsson, H. Lundqvist) 20:51 - Henrik Zetterberg (G. Landeskog, N. Krunwall) 24 :07 - Erik Karlsson (Bol.) (D. Sedin, N. Backström) | ||
10 minuter | Bra | 10 minuter | ||
29 | kastar | 25 |
14 februari 2014 kl. 12.00 |
tjeckiska | 4 : 2 (2:1, 2:1, 0:0) |
Lettland | Ice Palace "Big" , Sochi Åskådare: 5831 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Ondrej Pavelets – kl. 00.00-60.00 | Målvakter | 00:00-60:00 – Edgars Masalskis | Domare: Tim Peel Youri Rönn | |
Mål: | ||||
Martin Erat - 10:10 (D. Krejci, A. Gemsky) Jaromir Jagr (Bol.) - 19:29 (M. Zydlicki, T. Plekanec) Jakub Voracek - 27:06 (Z. Michalek) Marek Zydlicky - 37: 02 (M. Ganzal, P. Nedved) |
1 :0 1: 1 2 :1 2: 2 3 :2 4 :2 |
13:05 - Janis Sprukts (Bol.) (K. Redlihs, L. Darzins) 22:45 - Herbert Vasiliev (G. Puyats) | ||
8 min | Bra | 8 min | ||
39 | kastar | tjugo |
15 februari 2014 21:00 |
Schweiz | 1 : 0 (0:0, 1:0, 0:0) |
tjeckiska | Ice Palace "Big" , Sochi Åskådare: 10 253 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Jonas Hiller - 00:00-60:00 | Målvakter | 00:00-59:11 – Ondrej Pavelets | Domare: Daniel Pihacek Kevin Pollock | |
Mål: | ||||
Simon Bodenman - 14:10 (D. Hollenstein, K. Romy) |
1 :0 | |||
10 minuter | Bra | 6 min | ||
26 | kastar | 26 |
Lokal tid ( UTC+4 ).
18 februari 2014 21:00 |
tjeckiska | 5 : 3 (3:0, 1:1, 1:2) |
Slovakien | Ice Arena "Puck" , Sochi Åskådare: 3628 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Ondrej Pavelets – kl. 00.00-60.00 | Målvakter | 00:00-59:17 – Jan Laco 59:21-60:00 |
Domare: Tim Peel Markus Winnerborg | |
Mål: | ||||
Alesh Gemski (Bol.) - 06:53 (T. Kaberle, J. Voracek) Roman Cervenka - 07:22 (J. Jagr, T. Plekanets) David Krejci (Bol.) - 17:03 (T. Kaberle) Roman Chervenka — 35:41 Tomasz Plekanec (p.v.) — 59:21 (D. Krejci, M. Zydlicki) |
1 :0 2 :0 3 :0 4 :0 4: 1 4: 2 4: 3 5 :3 |
38:57 – Marian Gossa (A. Sekera, M. Gandzush) 47:20 – Marian Gossa (T. Tatar, M. Gandzush) 48:51 – Tomas Surovy (A. Sekera, M. Bartovich) | ||
2 minuter | Bra | 10 minuter | ||
29 | kastar | 32 |
Lokal tid ( UTC+4 ).
19 februari 2014 21:00 |
USA | 5 : 2 (3:1, 1:0, 1:1) |
tjeckiska | Ice Arena "Puck" , Sochi Åskådare: 4606 |
Rapportera | ||||
---|---|---|---|---|
Jonathan Quick - 00:00-60:00 | Målvakter | 00:00-29:31 – Ondřej Pavelets 29:31-60:00 – Alexander Salak |
Domare: Konstantin Olenin Kevin Pollock | |
Mål: | ||||
James van Riemsdyk - 01:39 (R. Kesler, P. Kane) Dustin Brown - 14:38 (D. Backes, R. Suter) David Backes - 19:58 (R. Suter, R. McDonagh) Zach Parise (bol. .) - 29:31 (J. Pavelski, R. Suter) Phil Kessel - 42:01 (R. Kesler, K. Shattenkirk) |
1 :0 1: 1 2 :1 3 :1 4 :1 5 :1 5: 2 |
04:31 – Alesh Gemski 53:00 – Alesh Gemski | ||
2 minuter | Bra | 6 min | ||
25 | kastar | 23 |
Konkurrens | Idrottare | kvalomgången | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | namn | Resultat | Plats | |||
1500 meter | Vojtech Loudin | 5 | 2:14,906 | 5 | Avslutade föreställningen | 26 |
Konkurrens | Idrottare | kvalomgången | Kvartsfinal | semifinal | Den slutliga | Finalplats _ | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | springa | Resultat | Plats | namn | Resultat | Plats | |||
1000 meter | Kateryna Novotna | 2 | PENNA | Avslutade föreställningen | — | |||||||||
1500 meter | Kateryna Novotna | 5 | 2:27,232 | 6 | Inte genomfört | Avslutade föreställningen | 31 |