Schweiz i OS | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
IOC-kod | SUI | ||||||||
NOC |
Schweiziska olympiska kommitténs officiella hemsida |
||||||||
OS i Paris | |||||||||
Idrottare | 141 i 17 sporter | ||||||||
Medaljer plats 6 |
|
||||||||
Deltagande i olympiska sommarspelen | |||||||||
Deltagande i vinter-OS | |||||||||
Schweiz deltog i olympiska sommarspelen 1924 i Paris , Frankrike för åttonde gången i dess historia, och vann sju guld, tio brons och åtta silvermedaljer. Landslaget bestod av 141 idrottare (136 män, 5 kvinnor).
Medalj | Sportsman | Typ av sport | Disciplin |
---|---|---|---|
Guld | Alphonse Gemuseus | Ridning | Hoppning, individuellt mästerskap |
Guld | August Guttinger | Gymnastik | män, barer |
Guld | Josef Wilhelm | Gymnastik | män, häst |
Guld | Edouard Candeveau Alfred Felber Emile LaChapelle |
rodd | Män, dubbelåra med styrman |
Guld | Emil Albrecht Alfred Probst Eugen Sigg Hans Walter Walter Lossley |
rodd | Coxed fyror herrar |
Guld | Herman Gehry | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 72 kg |
Guld | Fritz Hagemann | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 79 kg |
Silver | Paul Martin | Friidrott | 800 m herrar |
Silver | Wilhelm Scherer | Friidrott | 1500 m herrar |
Silver | Jean Gutweniger | Gymnastik | män, häst |
Silver | Jean Gutweniger | Gymnastik | Män, ribban |
Silver | Henri Wernley | Kamp | Herrar fribrottning över 87 kg |
Silver | Alphonse Gemuseus Werner Stuber Hans Bühler |
Ridning | Hoppning, lagmästerskap |
Silver | Hans Pulver Rudolf Ramseyer Adolf Raymond Aron Pollitz Paul Schmidlin August Oberhauser Paul Fässler Max Abegglen Walter Dietrich Robert Pasche Karl Ehrenbolger |
Fotboll | Män |
Silver | Friedrich Hünenberger | Tyngdlyftning | Män, upp till 82,5 kg |
Brons | Antoine Rebete | Gymnastik | män, häst |
Brons | August Guttinger | Gymnastik | Män som klättrar i ett rep |
Brons | Hans Grieder August Güttinger Jean Gutweniger Georges Mies Otto Pfister Antoine Rebete Carl Widmer Joseph Wilhelm |
Gymnastik | Lagmästerskap för herrar |
Brons | Joseph Schneider | rodd | män, singlar |
Brons | Rudolf Bossar Heinrich Thoma |
rodd | Män dubbelsculler |
Brons | Emil Albrecht Alfred Probst Eugen Sigg Hans Walter |
rodd | Styrmansfyror för män |
Brons | Otto Müller | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 72 kg |
Brons | Charles Couran | Kamp | Herrar, fribrottning, upp till 87 kg |
Brons | Josias Hartman | Skytte | Herrar, småkalibrigt gevär, 50 m |
Brons | Arthur Reinman | Tyngdlyftning | Män, upp till 60 kg |
Roddtävlingar hölls på Seinefloden i den nordvästra förorten Paris , Argenteuil . Beroende på disciplin kom antingen segraren av loppet eller roddarna som tog de två första platserna till finalen i tävlingen. I ett antal grenar fick idrottare som kom tvåa i mål i det förberedande skedet rätten att fortsätta kampen om medaljer i kvalloppet. De 4 starkaste ekipagen deltog i finalen.
MänKonkurrens | Idrottare | Första omgången | kvalkörning | Den slutliga | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
checka in | Tid | Plats | Tid | Plats | Tid | Plats | ||
ensamvargar | Joseph Schneider | 2 | 7:15,6 | 1 Q | deltog inte | 8:01,1 |
olympiska sommarspelen 1924 | Länder vid|
---|---|
Asien | |
Amerika | |
Afrika | |
Europa | |
Oceanien |