Rodd vid olympiska sommarspelen 2008 | ||||
---|---|---|---|---|
Loners | män | kvinnor | ||
tvåor | män | kvinnor | ||
Dubbel dubbel | män | kvinnor | ||
Dubbelsculler, lätt vikt | män | kvinnor | ||
fyror | män | |||
Fyror par | män | kvinnor | ||
Fyror, lätt vikt | män | |||
åttor | män | kvinnor | ||
2012 → |
Damernas lättviktsscullingdubbeltävling vid olympiska sommarspelen 2008 ägde rum 10-17 augusti . 34 idrottare från 17 länder deltog.
Guld | Silver | Brons |
Nederländerna | Finland | Kanada |
världens bästa tid | Kina
Xu Dongxiang , Yu Hua |
6:49,77 | Poznan , Polen | 2006 |
De som tar 1-2 platser går till semifinal, resten går till ytterligare lopp.
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Nederländerna | 6:50,90 |
2 | Australien
Amber Halliday , Margaret Huston |
6:53,23 |
3 | USA
Reni Hykel , Jen Goldsack |
6:53,32 |
fyra | Mexiko
Gabriela Huerta , Lila Perez Rule |
7:11,71 |
5 | Brasilien
Camilla Carvalho , Luciana Granato |
7:25,90 |
6 | Kazakstan
Natalya Voronova , Alexandra Opachanova |
7:29,07 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Tyskland
Berit Karov , Marie-Louise Draeger |
6:51,96 |
2 | Kanada | 6:54,07 |
3 | Storbritannien
Hurstel Goodsell , Helen Casey |
6:55,23 |
fyra | Finland | 6:56,61 |
5 | Grekland
Chrissy Biskitsi , Alexandra Tsiavu |
7:05,95 |
6 | Sydafrika
Alex White , Kirsten McCann |
7:20,51 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Kina
Xu Dongxiang , Yu Hua |
6:57,58 |
2 | Danmark
Catherine Olsen , Juliane Rasmusen |
6:58,63 |
3 | Japan | 7:05,67 |
fyra | Kuba
Yaima Velasquez , Ismaray Morrero |
7:13,35 |
5 | Sydkorea
Ko Yong-eun , Chi Yoo-jin |
7:39,70 |
De som tar 1-3 platser går till semifinal, resten till final C.
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | USA
Reni Hykel , Jen Goldsack |
7:22,22 |
2 | Finland | 7:23,80 |
3 | Japan | 7:30,92 |
fyra | Sydafrika
Alex White , Kirsten McCann |
7:48,04 |
5 | Kazakstan
Natalya Voronova , Alexandra Opachanova |
7:54,12 |
6 | Sydkorea
Ko Yong-eun , Chi Yoo-jin |
8:03,51 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Storbritannien
Hurstel Goodsell , Helen Casey |
7:24,27 |
2 | Grekland
Chrissy Biskitsi , Alexandra Tsiavu |
7:24,55 |
3 | Kuba
Yaima Velasquez , Ismaray Morrero |
7:32,14 |
fyra | Mexiko
Gabriela Huerta , Lila Perez Rule |
7:41,97 |
5 | Brasilien
Camilla Carvalho , Luciana Granato |
7:47,53 |
De som tar 1-3 platser går till final A, resten till final B.
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Nederländerna | 7:03,87 |
2 | Finland | 7:03,91 |
3 | Tyskland
Berit Karov , Marie-Louise Draeger |
7:04,95 |
fyra | Danmark
Catherine Olsen , Juliane Rasmusen |
7:06,31 |
5 | Storbritannien
Hurstel Goodsell , Helen Casey |
7:17,67 |
6 | Kuba
Yaima Velasquez , Ismaray Morrero |
7:30.15 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Kanada | 7:10,70 |
2 | Kina
Xu Dongxiang , Yu Hua |
7:11,59 |
3 | Grekland
Chrissy Biskitsi , Alexandra Tsiavu |
7:11,99 |
fyra | USA
Reni Hykel , Jen Goldsack |
7:12.15 |
5 | Australien
Amber Halliday , Margaret Huston |
7:13,80 |
6 | Japan | 7:16,13 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Mexiko
Gabriela Huerta , Lila Perez Rule |
7:17,21 |
2 | Sydafrika
Alex White , Kirsten McCann |
7:20,49 |
3 | Brasilien
Camilla Carvalho , Luciana Granato |
7:22,40 |
fyra | Kazakstan
Natalya Voronova , Alexandra Opachanova |
7:32,36 |
5 | Sydkorea
Ko Yong-eun , Chi Yoo-jin |
7:39,46 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Danmark
Catherine Olsen , Juliane Rasmusen |
7:06,94 |
2 | Australien
Amber Halliday , Margaret Huston |
7:07,17 |
3 | Japan | 7:08,49 |
fyra | USA
Reni Hykel , Jen Goldsack |
7:09.02 |
5 | Storbritannien
Hurstel Goodsell , Helen Casey |
7:11,24 |
6 | Kuba
Yaima Velasquez , Ismaray Morrero |
7:20,07 |
Plats | Idrottare | Resultat |
---|---|---|
ett | Nederländerna | 6:54,74 |
2 | Finland | 6:56,03 |
3 | Kanada | 6:56,68 |
fyra | Tyskland
Berit Karov , Marie-Louise Draeger |
6:56,72 |
5 | Kina
Xu Dongxiang , Yu Hua |
7:01,90 |
6 | Grekland
Chrissy Biskitsi , Alexandra Tsiavu |
7:04,61 |