Dina Alexandrova | |
---|---|
allmän information | |
Fullständiga namn | Dina Grigorievna Alexandrova |
Datum och födelseort |
9 augusti 1992 (30 år) Cheboksary , Chuvashia , Ryssland |
Medborgarskap | Ryssland |
Utbildare | V. D. Rudenko, N. V. Lyalikov, N. A. Zakharov |
Idrottskarriär | 2010 - nutid i. |
IAAF | 257521 |
Personliga rekord | |
800 m | 2.01.96 (2017) |
1000 m | 2.36.07 (2016) |
1500 m | 4.10.83 (2016) |
Personbästa inomhus | |
800 m | 2.04.28 (2017) |
1500 m | 4.14.41 (2018) |
Senast uppdaterad: 6 maj 2018 |
Dina Grigorievna Aleksandrova (född 9 augusti 1992 , Cheboksary , Chuvashia , Ryssland ) är en rysk friidrottare som specialiserat sig på medeldistanslöpning. Rysslands mästare i terränglopp ( 2015 ). Mästare i idrott i Ryssland .
Hon uppnådde sina första framgångar genom att träna i Cheboksary med Nikolai Zakharov och Galina Arkhipova [1] . Redan vid 17 års ålder uppfyllde hon standarden för en mästare i sport på ett avstånd av 800 meter, och visade ett resultat på 2.03.25 vid det ryska ungdomsmästerskapet [2] . Hon tävlade vid EM 2011 för juniorer på 1500m där hon placerade sig på 11:e plats (4:34,87).
Parallellt med prestationer på löpbandet gick hon till start i de relaterade grenarna friidrott, terränglöpning och bergslöpning. Kombinationen visade sig vara mer än framgångsrik. 2012 vann Dina bronsmedaljerna i de ryska mästerskapen i bergslöpning (upp) och 6 km terränglöpning [3] .
Sommarsäsongen 2013, vid det ryska lagmästerskapet, satte hon ett personbästa på ett avstånd av 1500 meter - 4:14,63.
2015 började hon träna under ledning av Valery Rudenko i Kursk. Resultatet av det gemensamma arbetet var titeln på Rysslands mästare i 2 km-korset, som erhölls i slutet av april i Zhukovsky nära Moskva . Denna titel, erhållen i en envis kamp med Ekaterina Sokolenko , var den första i Dinas karriär [4] .
Sedan 2015 började hon regelbundet kvalificera sig till finalen i sommar- och vintermästerskapen i landet på avstånd på 800 och 1500 meter. 2016 placerade hon sig på femte plats på 1500m med ett personbästa på 4:10,83.
2015 och 2017 blev hon silvermedaljör i de ryska stafettmästerskapen i 4 × 800 respektive 800 + 400 + 200 + 100 meter stafettlopp.
År | Turnering | Plats | Disciplin | Plats | Resultat |
---|---|---|---|---|---|
2011 | EM för juniorer | Tallinn , Estland | 1500 m | 11:e | 4.34.87 |
2012 | Ryska mästerskapet i bergslöpning | Zheleznovodsk , Ryssland | 5 km (upp) | 3:a | 45,28 |
Ryska mästerskapet i längdåkning | Zhukovsky , Ryssland | korsa 6 km | 3:a | 20.20 | |
2013 | ryska lagmästerskapet | Sochi , Ryssland | 800 m | 7:a | 2.03.86 |
1500 m | 4:a | 4.14.63 | |||
2014 | ryska inomhusmästerskapet | Moskva , Ryssland | 800 m | 9:e | 2.04.74 |
2015 | ryska inomhusmästerskapet | Moskva , Ryssland | 800 m | 17:e | 2.04.89 |
1500 m | 7:a | 4.20.31 | |||
Ryska mästerskapet i längdåkning | Zhukovsky , Ryssland | korsa 2 km | 1:a | 6.04 | |
ryska mästerskapet | Cheboksary , Ryssland | 800 m | 6:a | 2.02.84 | |
2016 | ryska inomhusmästerskapet | Moskva , Ryssland | 800 m | 13:e | 2.05.32 |
1500 m | 6:a | 4.18.18 | |||
ryska mästerskapet | Cheboksary , Ryssland | 800 m | 10:e | 2.03.33 | |
1500 m | 5:a | 4.10.83 | |||
2017 | ryska inomhusmästerskapet | Moskva , Ryssland | 800 m | 8:a | 2.04.28 |
1500 m | 5:a | 4.14.65 | |||
ryska mästerskapet | Zhukovsky , Ryssland | 800 m | 7:a | 2.03.06 | |
1500 m | 8:a | 4.14.06 | |||
2018 | ryska inomhusmästerskapet | Moskva , Ryssland | 800 m | 5:a | 2.05.87 |
1500 m | 4:a | 4.14.41 |