22:a Sovjetunionens mästerskap i volleyboll för kvinnor | |
---|---|
Tidsutgifter | 6 - 15 augusti 1959 |
Antal deltagare | 17 |
Slutligt arrangemang | |
Mästare | Leningrad |
Silvermedaljör | Moskva |
Tredje plats | lettiska SSR |
19581960 |
Volleybollturneringen i II Summer Spartakiad of the Peoples of the USSR hölls från 6 till 15 augusti 1959 i Moskva på Dynamo Central Stadium.
Tävlingen hade också status som det 22 :a USSR Volleybollmästerskapet .
Lag från alla 15 fackliga republiker, Moskva och Leningrad deltog i turneringen.
I det preliminära skedet delades 17 deltagande lag in i tre undergrupper. De två bästa lagen från undergrupperna nådde slutskedet och tävlade om platserna från 1:a till 6:a i ett round-robin-system. Samtidigt togs hänsyn till resultaten från matcherna mellan finalistlagen i det preliminära skedet. Enligt samma system spelades de sista 7:e-12:e och 13:e-17:e platserna av lag som tog 3:e-4:e respektive 5:e-6:e platserna i undergrupperna i försteget.
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | lettiska SSR | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:2 | tio | |
2 | Azerbajdzjan SSR | 1:3 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | fyra | ett | 13:4 | 9 | |
3 | Ukrainska SSR | 0:3 | 1:3 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 10:6 | åtta | |
fyra | Armeniska SSR | 1:3 | 0:3 | 0:3 | 3:0 | 3:1 | 5 | 2 | 3 | 7:10 | 7 | |
5 | Kazakiska SSR | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 5 | ett | fyra | 3:13 | 6 | |
6 | Moldavien SSR | 0:3 | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 5 | 0 | 5 | 0:15 | 5 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Leningrad | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:2 | tio | |
2 | RSFSR | 1:3 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 5 | fyra | ett | 13:7 | 9 | |
3 | Vitryska SSR | 1:3 | 2:3 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 5 | 3 | 2 | 12:10 | åtta | |
fyra | Litauiska SSR | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 3:2 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 9:13 | 7 | |
5 | Kirgisiska SSR | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 5 | ett | fyra | 7:13 | 6 | |
6 | Turkmenska SSR | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 2:3 | 1:3 | 5 | 0 | 5 | 4:15 | 5 |
M | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Moskva | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3:0 | fyra | fyra | 0 | 12:2 | åtta | |
2 | Estniska SSR | 1:3 | 3:2 | 3:1 | 3:0 | fyra | 3 | ett | 10:6 | 7 | |
3 | Georgisk SSR | 1:3 | 2:3 | 3:1 | 3:1 | fyra | 2 | 2 | 9:8 | 6 | |
fyra | Uzbekiska SSR | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:1 | fyra | ett | 3 | 5:10 | 5 | |
5 | Tadzjikiska SSR | 0:3 | 0:3 | 1:3 | 1:3 | fyra | 0 | fyra | 2:12 | fyra |
Resultaten från de inledande matcherna som räknas till finalen är kursiverade.
För 1:a-6:e platserM | Team | ett | 2 | 3 | fyra | 5 | 6 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Leningrad | 3:2 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 3:2 | 5 | 5 | 0 | 15:6 | tio | |
2 | Moskva | 2:3 | 3:1 | 3:1 | 3:0 | 3:1 | 5 | fyra | ett | 14:6 | 9 | |
3 | lettiska SSR | 1:3 | 1:3 | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 11:9 | åtta | |
fyra | Azerbajdzjan SSR | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3:2 | 5 | 2 | 3 | 8:11 | 7 | |
5 | RSFSR | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 3:0 | 5 | ett | fyra | 6:12 | 6 | |
6 | Estniska SSR | 2:3 | 1:3 | 0:3 | 2:3 | 0:3 | 5 | 0 | 5 | 5:15 | 5 |
M | Team | 7 | åtta | 9 | tio | elva | 12 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 | Ukrainska SSR | 3:0 | 3:1 | 3:2 | 3:0 | 3:0 | 5 | 5 | 0 | 15:3 | tio | |
åtta | Vitryska SSR | 0:3 | 3:1 | 3:2 | 3:1 | 3:1 | 5 | fyra | ett | 12:8 | 9 | |
9 | Georgisk SSR | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | 5 | 3 | 2 | 11:7 | åtta | |
tio | Litauiska SSR | 2:3 | 2:3 | 0:3 | 3:1 | 3:1 | 5 | 2 | 3 | 10:11 | 7 | |
elva | Uzbekiska SSR | 0:3 | 1:3 | 1:3 | 1:3 | 3:0 | 5 | ett | fyra | 6:12 | 6 | |
12 | Armeniska SSR | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 1:3 | 0:3 | 5 | 0 | 5 | 2:15 | 5 |
M | Team | 13 | fjorton | femton | 16 | 17 | Och | PÅ | P | S/P | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
13 | Kirgisiska SSR | 3:1 | 3:0 | 3:2 | 2:3 | fyra | 3 | ett | 11:6 | 7 | |
fjorton | Turkmenska SSR | 1:3 | 3:0 | 3:1 | 3:0 | fyra | 3 | ett | 10:4 | 7 | |
femton | Kazakiska SSR | 0:3 | 0:3 | 3:1 | 3:0 | fyra | 2 | 2 | 6:7 | 6 | |
16 | Moldavien SSR | 2:3 | 1:3 | 1:3 | 3:2 | fyra | ett | 3 | 7:11 | 5 | |
17 | Tadzjikiska SSR | 3:2 | 0:3 | 0:3 | 2:3 | fyra | ett | 3 | 5:11 | 5 |
Leningrad : Galina Akhmatova, Lyrica Ivanskaya , I. Kalikinskaya, V. Makarova, Lyudmila Makarova , N. Kozlova, E. Nikiticheva, T. Samburskaya (alla - SKIF Leningrad ) , T. Azorskaya, Kira Gorbacheva , Alisa (Galakhinnikov) ( Galakhinnikova) alla - "Spartak" Leningrad ) . Tränare - Anatoly Eingorn .
Moskva : Marita Aven , Lyudmila Buldakova (Meshcheryakova) , Galina Volkova , Lilia Konovalova , Lydia Strelnikova (hela Dynamo Moskva ) , Militia Eremeeva , T. Pirogova (båda - Lokomotiv Moskva ) , Yulia Tamkovaskaska, Yulia Slobodna, Yulia, Sumya, Bara, Sumya , Bara , Sumya ( CSK MO ) , Yulia Sokolova ( Butenko ) ( Spartak Moskva ) . Tränare - Miron Viner .
Lettiska SSR : L. Auzina, V. Blazhevich, Valentina Varkevich , Anna Viltsinya, A. Kazaka, V. Labutskas, L. Melkova, Skydrite Plismane , M. Rimsha, Mignon Hecht , R. Jankovskaya (alla - "Daugava" Riga ) . Tränare - Leopold Kovals .
Sovjetunionens mästerskap i volleyboll för kvinnor | |
---|---|
|