Vid herrarnas handbollstävlingar som hölls som en del av olympiska sommarspelen 1972 i München var den yngsta Abderraouf Ben Samir från Tunisien (18 år 245 dagar), och äldst var den amerikanske handbollsspelaren Eddie Edes (34 år 361 dagar) [1 ] . Det jugoslaviska laget blev olympisk mästare, det tjeckoslovakiska laget vann silvermedaljer och det rumänska laget vann bronsmedaljen.
Kompetens | datumet | Bemästra | Jobb | Kvalificerad |
---|---|---|---|---|
Hoyah land | 26 april 1966 | Rom | ett | Tyskland |
VM 1970 | 26 februari - 8 mars 1970 |
Frankrike | 7 | Rumänien ÖsttysklandJugoslavienDanmarkSverigeTjeckoslovakienUngern |
Asiatisk kvalturnering | 13–29 november 1971 | Japan | ett | Japan |
Amerikansk kvalturnering | 2–6 februari 1972 | Elkhart, USA | ett | USA |
Europeiska kvalturneringen | 15–25 mars 1972 | 5 | USSR Norge Island Polen Spanien | |
Afrikansk kvalturnering | 25–31 mars 1972 | Tunisien | ett | Tunisien |
Total | 16 |
Plats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Sverige | 3 | ett | 2 | 0 | 40:34 | fyra |
2 | USSR | 3 | ett | 2 | 0 | 40:34 | fyra |
3 | Polen | 3 | ett | ett | ett | 35:38 | 3 |
fyra | Danmark | 3 | 0 | ett | 2 | 30:39 | ett |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
30/08/72 | Ulm | Danmark | - | USSR | 12:12 (6:7) |
30/08/72 | Ulm | Sverige | - | Polen | 13:13 (5:7) |
09/01/72 | Göppingen | Danmark | - | Polen | 8:11 (4:6) |
09/01/72 | Göppingen | Sverige | - | USSR | 11:11 (4:3) |
09/03/72 | Böblingen | Danmark | - | Sverige | 10:16 (4:8) |
09/01/72 | Böblingen | USSR | - | Polen | 17:11 (9:4) |
Plats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | DDR | 3 | 3 | 0 | 0 | 51:32 | 6 |
2 | tjecko-Slovakien | 3 | ett | ett | ett | 56:40 | 3 |
3 | Island | 3 | ett | ett | ett | 57:51 | 3 |
fyra | Tunisien | 3 | 0 | 0 | 3 | 32:73 | 0 |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
30/08/72 | Augsburg | DDR | - | Island | 16:11 (7:6) |
30/08/72 | Augsburg | tjecko-Slovakien | - | Tunisien | 25:7 (10:3) |
09/01/72 | Ulm | DDR | - | Tunisien | 21:9 (11:2) |
09/01/72 | Ulm | tjecko-Slovakien | - | Island | 19:19 (8:10) |
09/03/72 | Göppingen | DDR | - | tjecko-Slovakien | 14:12 (5:4) |
09/03/72 | Göppingen | Island | - | Tunisien | 27:16 (14:7) |
Plats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Rumänien | 3 | 3 | 0 | 0 | 46:37 | 6 |
2 | Tyskland | 3 | ett | ett | ett | 39:38 | 3 |
3 | Norge | 3 | ett | ett | ett | 48:49 | 3 |
fyra | Spanien | 3 | 0 | 0 | 3 | 39:47 | 0 |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
30/08/72 | Böblingen | Rumänien | - | Norge | 18:14 (11:10) |
30/08/72 | Böblingen | Tyskland | - | Spanien | 13:10 (7:5) |
09/01/72 | Augsburg | Rumänien | - | Spanien | 15:12 (6:4) |
09/01/72 | Augsburg | Tyskland | - | Norge | 15:15 (7:8) |
09/03/72 | München | Rumänien | - | Tyskland | 13:11 (5:5) |
09/03/72 | München | Norge | - | Spanien | 19:17 (10:4) |
Plats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Jugoslavien | 3 | 3 | 0 | 0 | 63:45 | 6 |
2 | Ungern | 3 | 2 | 0 | ett | 64:45 | fyra |
3 | Japan | 3 | ett | 0 | 2 | 46:56 | 2 |
fyra | USA | 3 | 0 | 0 | 3 | 46:73 | 0 |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
30/08/72 | Göppingen | Jugoslavien | - | Japan | 20:14 (11:7) |
30/08/72 | Göppingen | Ungern | - | USA | 28:15 (16:8) |
09/01/72 | Böblingen | Jugoslavien | - | USA | 25:15 (11:9) |
09/01/72 | Böblingen | Ungern | - | Japan | 20:12 (10:7) |
09/03/72 | Augsburg | Jugoslavien | - | Ungern | 18:16 (9:8) |
09/03/72 | Augsburg | Japan | - | USA | 20:16 (9:9) |
Poäng för preliminära omgången räknades
Grupp IPlats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | tjecko-Slovakien | 3 | 2 | 0 | ett | 42:38 | fyra |
2 | DDR | 3 | 2 | 0 | ett | 36:34 | fyra |
3 | USSR | 3 | ett | ett | ett | 34:34 | 3 |
fyra | Sverige | 3 | 0 | ett | 2 | 34:40 | ett |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
09/05/72 | München | Sverige | - | tjecko-Slovakien | 12:15 (6:7) |
09/06/72 | München | USSR | - | DDR | 11:8 (4:4) |
08.09.72 | München | Sverige | - | DDR | 11:14 (6:8) |
1972-08-09 | München | USSR | - | tjecko-Slovakien | 12:15 (7:7) |
Plats | Land | Och | PÅ | H | P | M | O |
---|---|---|---|---|---|---|---|
ett | Jugoslavien | 3 | 3 | 0 | 0 | 56:44 | 6 |
2 | Rumänien | 3 | 2 | 0 | ett | 46:39 | fyra |
3 | Tyskland | 3 | ett | 0 | 2 | 43:51 | 2 |
fyra | Ungern | 3 | 0 | 0 | 3 | 44:55 | 0 |
datumet | Stad | Lag | Resultat | ||
---|---|---|---|---|---|
09/06/72 | München | Rumänien | - | Ungern | 20:14 (11:6) |
09/06/72 | München | Tyskland | - | Jugoslavien | 15:24 (7:14) |
08.09.72 | München | Rumänien | - | Jugoslavien | 13:14 (4:5) |
08.09.72 | München | Tyskland | - | Ungern | 17:14 (8:6) |
Datum, plats | Lag A4 | Lag B4 | Resultat |
---|---|---|---|
07.09.72 München | Danmark | Tunisien | 29:21 (11:9) |
Datum, plats | Lag C4 | Lag D4 | Resultat |
07.09.72 München | Spanien | USA | 20:22 (11:8) |
Datum, plats | Lag A3 | Lag B3 | Resultat |
---|---|---|---|
07.09.72 München | Polen | Island | 20:17 (10:7) |
Datum, plats | Lag C3 | Lag D3 | Resultat |
07.09.72 München | Norge | Japan | 19:17 (8:9) |
Datum, plats | Lag 1 | Lag 2 | Resultat |
---|---|---|---|
Match om 15:e plats | |||
09.09.72 München | Tunisien | Spanien | 20:23 (10:11) |
Match om 13:e plats | |||
09.09.72 München | Danmark | USA | 19:18 (12:6) |
Match om 11:e plats | |||
09.09.72 München | Island | Japan | 18:19 (12:11) |
Match om 9:e plats | |||
09.09.72 München | Polen | Norge | 20:23 (10:10) |
Datum, plats | Lag 1 | Lag 2 | Resultat |
---|---|---|---|
Match om 7:e plats | |||
09/10/72 München | Sverige | Ungern | 19:18 (11:8) |
Match om 5:e plats | |||
09/10/72 München | USSR | Tyskland | 17:16 (10:9) |
Datum, plats | Lag 1 | Lag 2 | Resultat |
---|---|---|---|
09/10/72 München | DDR | Rumänien | 16:19 (8:11) |
Datum, plats | Lag 1 | Lag 2 | Resultat |
---|---|---|---|
09/10/72 München | Jugoslavien | tjecko-Slovakien | 21:16 (12:5) |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
---|---|---|---|
Handboll | Jugoslavien [2]
Abaz Arslanagich |
Tjeckoslovakien [3]
Ladislav Benes |
Rumänien [4]
Stefan Birtalan |
1 plats | 2:a plats | 3:e plats |
---|---|---|
Jugoslavien
Abaz Arslanagić (Borac Banja Luka) vr 5/0 Cedomir Bugarski ( Crvenka) 0/0 Petar Fajfrić (Crvenka) 5/1 Hrvoe Horvat (Partizan Bjelovar) 6/15 Milorad Karalić (Borac Banja Luka) 6/2 Djordje Lavric Zavidovici) 6/28 Milan Lazarević (Crvena Zvezda) 6/27 Zdravko Miljak (Medvescak Zagreb) 6/7 Slobodan Miskovic (Crvenka) 6/4 Branislav Pokrajac (Dinamo Pančevo) 6/15 Neborac Popović (Bojsa Banja1ć) Miroslav Pribanić (Partizan Bjelovar) 6/12 Dobrivoje Selets (Crvena Zvezda) 0/0 Albin Vidovic (Partizan Bjelovar) 1/0 Zdenko Zorko (RK Zagreb) vv 2/0 Zoran Zivkovic (FAP Priboi) vv 5/0 Tränare: Vlado Stenzel |
tjecko-SlovakienPeter Pospisil (Crvena Gvezda Bratislava) vr 5/0 Ivan Satrapa (Dukla Prag) 6/11 Vladimir Yary (Skoda Pilsen) 6/10 Jiri Kavan (Dukla Prag) 6/15 Andrei Lukoshik (Tatran Preshov) 4/1 Vladimir Habr ( Skoda Pilsen) 5/5 Jindrich Krepindl (Skoda Pilsen) 6/11 Ladislav Benes (Dukla Prag) 6/14 Vincent Lafko (Tatran Presov) 5/3 Jaroslav Konecny (KPS Brno) 6/22 Pavel Mikes (Bohemians Prague) 6/ 7 Frantisek Bruna (Banik Karvina) 2/3 Jaroslav Shkarvan (Dukla Prag) vv 3/0 Zdenek Skara (STM Olomouc) 1/0 Frantisek Kralik (Cement Granice) vv 4/0 Arnost Klimczyk (Banik Karvina) 1/0 Tränare: Jiri Viha |
Rumänien Cornel Penu (Dinamo Bucharest) v 6/0 Alexandru Dinca (Steaua Bucharest) v 6/0 Gabriel Quichid (Steaua Bucharest) 6/12 Ghita Licu (Dinamo Bucharest) 5/5 Cristian Gatu (Steaua Bucharest) 6/5 Roland Gunnes ( Polytechnic Timisoara) 6/19 Radu Vojna (University of Bukarest) 5/0 Simion Schobel (University of Cluj-Napoca) 6/2 Gheorghe Gruya (Steaua Bukarest) 6/37 Werner Steckl (Steaua Bukarest) 6/5 Dan Marin (Dinamo ) Bukarest) 2/2 Adrian Cosma (Universitetet i Bukarest) 5/8 Valentin Samunghi (Dinamo Bukarest) 3/0 Constantin Tudosier (Universitetet i Cluj-Napoca) 3/3 Stefan Birtalan (Steaua Bukarest) 1/0 Tränare: Nicolae Nedef |
4:e plats | 5:e plats | 6:e plats |
---|---|---|
DDR
Wolfgang Böhme (Empor Rostock) 5/11 Rainer Friske (Vorwerts Frankfurt am Oder) vv 6/0 Rainer Ganschow (Empor Rostock) 6/20 Jurgen Hildebrand (Dynamo Berlin) 6/1 Horst Jankhoefer (SC Leipzig) 4/5 Wolfgang Lackenmacher (SC Magdeburg) 6/11 Klaus Langhof (Empor Rostock) 6/6 Peter Larisch (SC Leipzig) 1/2 Peter Randt (DHfK Leipzig) 6/12 Udo Roerig (SC Magdeburg) 5/7 Josef Rose (Vorwärts Frankfurt am Oder ) ) 4/1 Siegfried Voigt (DHfK Leipzig) vv 2/0 Klaus Weiss (Dynamo Berlin) vv 4/0 Rainer Würdig (Dynamo Berlin) 2/2 Rainer Zimmermann (Dynamo Berlin) 3/8 Harri Zörnack (SC Leipzig) 6/ 0 Tränare: Heinz Sailer |
USSRValery Gassy (University of Krasnodar) 6/12 Vasily Ilyin (MAI Moscow) 6/11 Mikhail Ishchenko (ZMETI Zaporozhye) vp 6/0 Yuri Klimov (MAI Moscow) 6/7 Valentin Kulev (Kuntsevo Moskva) 6/13 Yuri Lagutin ( ZMETI Zaporozhye) 3/3 Mikhail Lutsenko (Kuntsevo Moskva) 6/1 Vladimir Maksimov (MAI Moskva) 3/0 Albert Oganezov (MAI Moskva) 1/0 Alexander Panov (Krasnodar University) 6/15 Alexander Rezanov (ZmetI Zaporozhye) 6/ 3 Nikolai Semenov (Kuntsevo Moskva) vv 3/0 Anatoly Shevchenko (Kuntsevo Moskva) 6/5 Ivan Usatii (CSKA Moskva) 5/10 Janis Wilson (MAI Moskva) vv 3/0 Pavel Kuyavsky (Kuntsevo Moskva) 0/0 Tränare: Anatolij Evtushenko |
TysklandHerwig Arendsen (THV Kiel) 5/2 Hans-Jürgen Bode (Hamburg) vp 3/0 Wolfgang Braun (Hamburg) 5/4 Peter Bucher (Göppingen) 6/20 Jochen Feldhof (Gummersbach) 2/0 Diethard Finkelmann (Füchse Berlin) 5/1 Josef Karrer (Grosswalstadt) 2/4 Klaus Kather (Gummersbach) vp 5/0 Klaus Lange (Hamburg) 6/9 Herbert Lübking (TuS Nettelstedt) 6/9 Heiner Möller (TuS Wellinghoven) 4/13 Peter Neuhaus (TuS ) Wellinghoven) 6/2 Uwe Ratjen (Göppingen) vp 4/0 Herbert Rogge (TuS Wellinghoven) 5/5 Herbert Wehnert (SG Dietzenbach) 5/12 Klaus Westebbe (Gummersbach) 3/6 Tränare: Werner Wieck |
7:e plats | 8:e plats | 9:e plats |
---|---|---|
Sverige
Bjorn Andersson (IF Saab Linköping) 5/11 Bo Andersson (GUIF Eskilstuna) 5/3 Dan Eriksson (SoIK Hellas Naka/Katarina) 6/6 Lennart Eriksson (SoIK Hellas Naka/Katarina) 6/25 Johan Fischerström (SoIK Hellas Naka/ Katarina) 6/25 Katarina) 3/1 Göran Hord af Segerstad (IFK Malmö) 5/4 Bengt Johansson (Drott Halmstad) 3/0 Benny Johansson (Vestra Frölunda Göteborg) 6/8 Jan Jonsson (IF Saab Linköping) 3/6 Lars Karlsson (Vestra Frölunda) Göteborg) vv 4/0 Mikael Koch (Redbergslids Göteborg) 5/4 Ulle Olsson (LUGI Lund) 4/2 Sten Olsson (IFK Kristianstad) vv 3/0 Thomas Persson (IFK Kristianstad) 4/6 Bertil Söderberg (Vestra Frölunda Göteborg) 5/6 Frank Ström (SoIK Hellas Naka/Katarina) vr 5/0 Tränare: Roland Mattsson |
UngernJanos Adorjan (Honved Budapest) 5/1 Bela Bartalos (Honved Chondi Székesfehérvár) vv 5/0 Janos Csik (Vasas Budapest) 1/2 Laszlo Harka (Spartacus Budapest) 4/1 Josef Horváth (Raba ETO Gyor) vv 4/0 Sandor Kahlo (Tatabanya) 6/14 Istvan Marosi (Ozdi Kojas) 5/14 Lajos Simo (Tatabanya) 6/12 Janos Stiller (Spartacus Budapest) 6/11 Istvan Szabo (Spartacus Budapest) 2/1 Laszlo Szabo (Tatabanya) vp 3 0 Sandor Takacs (Honved Budapest) 6/0 Istvan Varga (Honved Budapest) 6/32 Karoly Wass (Electromos Budapest) 6/11 Sandor Wass (Electromos Budapest) 6/11 Tränare: Gyula Hurt |
NorgePer Axel Ankre (Arild Oslo) 5/10 Arnulf Beck (Elverum) 1/0 Paul Bue (Oppsal Oslo) vp 4/0 Paul Cappelen (Arild Oslo) 3/0 Karl Graff-Wang (Arild Oslo) 4/5 Inge Hansen (Fredensborg Oslo) 4/11 Thorstein Hansen (Oppsal Oslo) 5/22 Roger Werwen (Oppsal Oslo) 4/7 Ulf Magnussen (Refstad Oslo) 1/0 Jan Exeter (Elverum) vv 3/0 Sten Ostcher (Beckelagets Oslo) 3 /6 Jon Reinertsen (Fredensborg Oslo) 4/13 Geir Röse (Oppsal Oslo) 3/1 Per Söderström (Arild Oslo) vp 3/0 Harald Tyrdal (Refstad Oslo) 4/12 Finn Urdahl (Fredensborg Oslo) 3/3 Tränare: Tor Nor |
10:e plats | 11:e plats | 12:e plats |
---|---|---|
Polen
Zdzislaw Antczak (Stalsk Wroclaw) 5/11 Zbigniew Dybol (Grunwald Poznań) 5/10 Franciszek Gonsor (Stal Mielec) 1/2 Jan Gmyrek (Stal Mielec) 4/7 Bohdan Kowalczyk ( Slask Wroclaw) vAnfriedna 2/ 0a Łódź) 5/7 Andrzej Lech (Spojnia Gdansk) 4/2 Jerzy Melzer (Gas Station Białystok) 5/19 Helmut Pnieczynski (Spojnia Gdansk) 4/0 Henryk Rozmierek (Grunwald Poznań) vr 5/0 Andrzeowski (Szlawsk 5/0 Andrzej) / 1 Engelbert Scholz (Zaborze Zabrze) 5/11 Andrzej Szymczak (Anilana Lodz) vp 3/0 Vladzimierz Vakhovich (Anilana Lodz) 5/2 Robert Zawada (Stal Mielec) 2/3 Tränare: Janusz Czerwinski |
JapanShuji Arinaga (Tokiokaijiokasai) 5/1 3 Katsuhiko Chikamori ( Osaki Denki) 5/14 Kiyotaka Hayakawa (Wakunagayakuhin) 5/0 Hiroshi Honda (Osaka Eagles) vp 5/0 Masayuki Hiokai (Chiba Kioinkurabu) 5/0 Den ) ) 5/14 Minou Kino (Wakunagayakuhin) 5/12 Takezo Nakai (Daidoseiko) 5/8 Toshio Niimi (Hodagiken Suzuka) 5/0 Kiyoshi Noda (Daidoseiko) 5/15 Kenichi Sasaki (Chuo Tokyo University) 5/1 Toshi ( Osaki Denki) vr 5/0 Tränare: ??? |
IslandAxel Axelsson (Fram Reykjavik) 4/11 Olafur Benediktsson (Valur Reykjavik) vv 3/0 Bjorgvin Bjorgvinsson (Fram Reykjavik) 6/12 Hjalti Einarsson (Hafnafjordur) vv 3/0 Sigurdur Einarsson (Fram Reykjavik) 4/1 Birgir Finnnafjordursson (Haf ) ) vr 4/0 Stefan Gunnarsson (Valur Reykjavik) 3/2 Geir Hallsteinsson (Hafnafjordur) 5/20 Olafur Jonsson (Valur Reykjavik) 5/9 Stefan Jonsson (Haukar Hafnafjordur) 2/0 Jon Magnusson (Vikingur Reykjavik) 5/21 August Ogmundsson (Valur Reykjavik) 3/1 Sigurbergur Sigsteinsson (Fram Reykjavik) 5/4 Vidar Simonarson (Hafnafjordur) 4/4 Gunnsteinn Skulason (Valur Reykjavik) 5/7 Tränare: Gisli Blöndal |
13:e plats | 14:e plats | 15:e plats | 16:e plats |
---|---|---|---|
Danmark
Arne Andersen (Efterslegten Köpenhamn) 5/3 Keld Andersen (Stjernen Odense) 5/7 Jorgen Frandsen (Copenhagen Stadium) 3/1 Klaus Frome (Stjernen Odense) 4/6 Flemming Hansen (Fredericia KFUM) 5/27 Jorgen Heidemann (Fredericia KFUM ) ) 5/8 Soren Jensen (Efterslegten Köpenhamn) 4/1 Bent Jorgensen (Copenhagen Stadium) 4/3 Kai Jorgensen (Stjernen Odense) vv 3/0 Flemming Lauritzen (Helsingor) vv 4/0 Sven Lund (Copenhagen Stadium) 3/ 1 Tom Lund (Efterslegten Köpenhamn) 4/6 Thor Munkager (Helsingor) 2/4 Wagn Nielsen (Bolbro) vp 3/0 Carsten Sørensen (Aarhus KFUM) 2/5 Jørgen Vodsgård (Aarhus KFUM) 4/6 Tränare: Jorgen Gorskjer |
USARichard Abrahamson (US Army) 5/24 Fletcher Abram (US Army) 3/2 Roger Baker 5/11 Dennis Berkholz (Goodyear Wingfoot) 5/6 Larry Caton 1/0 Vincent DiCalogero 2/1 Elmer Edes vp 5/0 Thomas Hardyman 1/0 Rudolf Matthews (US Army) 5/10 Sandor Rivniak vp 5/0 James Rodgers (Northwest All Stars) 4/15 Richard Schlesinger 5/4 Kevin Serrapede (Adelphi) 4/3 Robert Sparks (US Army) 5/3 Joel Völkert 5/7 Harry Winkler 0/0 Tränare: Peter Boening |
SpanienAntonio Andreu (Atletico Madrid) 5/2 Fernando de Andrés (Barcelona) 3/9 Miguel Angel Cascallana (Marcol Valencia) 5/3 Javier Garcia (Atletico Madrid) 2/1 Jesus Guerrero (Atletico Madrid) vv 5/0 Juan Miguel Igartua (Valleermoso) 4/0 Santos Labaka (Granollers) 4/5 Francisco López (Barcelona) 3/1 Juan Antonio Medina (Atletico Madrid) 4/8 Juan Morera (Barcelona) 5/21 Vicente Ortega (Marcol Valencia) 3/1 José Perramon (Granollers) vv 5/0 José Roquel (Logras del Puerto) 2/9 José Manuel Taure (Barcelona) 5/15 José Villamarin (Barcelona) 5/7 Tränare: Domingo Barcenas |
TunisienAhmed Behir Bel Hadj (Sogitex) 5/2 Abderraouf Ben Sameer (Al Hilal) 5/4 Moncef Besbes (Esperanza Tunisien) v 4/0 Rashed Boudina (Hammamet) v v 1/0 Tawfik Jemael (Club Afrikan Tunisien) 4/5 Aleya Hamrouni (African Tunisia Club) 5/13 Mohamed Nasser Zhelili (Esperanza Tunisien) 1/0 Munir Zhelili (Esperanza Tunisien) 5/6 Mohamed Clay (AS PTT) 5/6 Mohamed Haladi (African Tunisia Club) 5/8 Faouzi Xouri Esperanza Tunisien) 4/3 Moncef Lueslati (African Club Tunisien) v 5/0 Mohamed Sebabti (Esperanza Tunisien) 5/24 Amor Schayer (Olympic Club) 3/1 Abdel Aziz Zaibi (African Club Tunisien) 3/1 Rida Zitoun ( AS PTT) 2/0 Tränare: ??? |
Handboll i OS | ||
---|---|---|
olympiska sommarspelen 1972 | ||
---|---|---|
Demonstrationstävlingar |