Rodd och kanot vid Pan American Games 2015 ägde rum 11-19 juli . Plattvattenrodd hölls vid Roddkanalen i Welland från 11 till 14 juli och roddslalom ägde rum vid Minden Hills Reservoir från 18 till 19 juli . Medaljer spelades i 18 grenar (11 för herrar och 7 för damer). 150 idrottare från 17 länder deltog i tävlingen.
2013, vid PASO:s generalförsamling i Jamaica, beslutades det att inkludera 5 discipliner i roddslalom i programmet för Pan American Games. Och omedelbart i fyra av de fem typerna av slalomprogrammet (med undantag för den icke-olympiska singelkanotdisciplinen för kvinnor) fick vinnarna av spelen en licens för sitt land att delta i sommar-OS 2016 i Rio de Janeiro .
För andra gången i rad vann kubanska idrottare den inofficiella ställningen och vann 6 guld-, 2 silver- och 2 bronsmedaljer vid spelen.
( Fet anger det högsta antalet medaljer i sin kategori; värdlandet är också markerat)
Totalt antal medaljer | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plats | Land | Guld | Silver | Brons | Total |
ett | Kuba | 6 | 2 | 2 | tio |
2 | Kanada | 5 | 5 | fyra | fjorton |
3 | Brasilien | 3 | 6 | 5 | fjorton |
fyra | USA | 3 | ett | ett | 5 |
5 | Argentina | ett | 3 | fyra | åtta |
6 | Ecuador | 0 | ett | ett | 2 |
7 | Mexiko | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | arton | arton | 19 | 55 |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Kanotsolo (C-1), 200 meter |
Isakias Queiroz |
Jason McCombs |
Arnold Rodriguez |
Kanotsolo (C-1), 1000 meter |
Isakias Queiroz |
Mark Oldershaw |
Everardo Cristobal |
Kanottvåor (C-2), 1000 meter | Kanada Benjamin Russell Gabriel Boschesnet-Sevigny |
Brasilien Erlon Silva Isakias Queiroz |
Kuba Sergei Torres Jose Carlos Bulnes |
Enkelkajaker (K-1), 200 meter |
Mark De Jong |
Edson Da Silva |
Cesar De Cesar |
Enkelkajaker (K-1), 1000 meter |
Jorge Garcia |
Daniel Dal Bo |
Adam Van Couverden |
Kayaks-tvåor (K-2), 200 meter | Argentina Ezekel Di Giacomo Ruben Voisard |
Kuba Fidel Vargas Reinier Torres |
Brasilien Hans Heinrich Mallman Edson Freitas da Silva |
Kanada Marc De Jong Pierre-Luc Poulin | |||
Kayaks-tvåor (K-2), 1000 meter | Kuba Jorge Garcia Reynier Torres |
Argentina Pablo de Torres Gonzalo Carreras |
Brasilien Celso Diaz de Oliveira Wagner Junior Souta |
Kajak-quads (K-4), 1000 meter | Kuba Jorge Garcia Reynier Mora Reynier Torres Alex Menendez |
Brasilien Roberto Mehler Wagner Junior Souta Celso Diaz de Oliveira Gilvan Bitencourt Ribeiro |
Argentina Daniel Dal Bo Juan Ignacio Cáceres Pablo de Torres Gonzalo Carreras |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Kanotsolo (C-1), 200 meter |
Lauren Vincent-Lapointe |
Angie Aveño Salazar |
Valdenis Do Nascimento |
Enkelkajaker (K-1), 200 meter |
Yusmari Mengana |
Michel Roussel |
Sabrina Amechino |
Enkelkajaker (K-1), 500 meter |
Yusmari Mengana |
Michel Roussel |
Ana Paula Verguz |
Kajaker-tvåor (K-2), 500 meter | Kuba Yusmari Mengana Yurieni Guerra |
Argentina Sabrina Amechino Alexandra Queresteshi |
Brasilien Karina Alanis Moricela Montemayor |
Kajaker-quads (K-4), 500 meter | Kanada Emily Fournel Caitlin Fraser Michel Roussel Hannah Vaughn |
Kuba Daniela Martin Yurieni Guerra Lisandra Torres Jessica Hernandez |
Argentina Maria Magdalena Garro Sabrina Amechino Alexandra Queresteschi Brenda Rojas |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Enkelkanot (C-1) |
Casey Eickfeld |
Cameron Smedley |
Felipe da Silva |
Kanottvåor (C-2) | USA Devin McEwan Casey Eickfeld |
Brasilien Charles Correa Anderson Oliveira |
Argentina Lucas Rossi Sebastian Rossi |
Ensam kajaker (K-1) |
Michael Smolen |
Pedro da Silva |
Ben Hayward |
Disciplin | Guld | Silver | Brons |
Enkelkanot (C-1) |
Ana Satilla |
Colleen Hickey |
Hayley Daniels |
Ensam kajaker (K-1) |
Jasmine Denollander |
Ana Satilla |
Ashley Nee |
Minden Hills Reservoir | Welland Roddkanal |
---|---|
Rodd slalom | slätt vatten |
Pan American Games 2015 | |
---|---|
|
Kajak och kanot på Pan American Games | |||
---|---|---|---|
|